Постановление суда № 89083821, 13.04.2020, Господарський суд Донецької області

Дата принятия
13.04.2020
Номер дела
905/650/20
Номер документа
89083821
Форма судопроизводства
Хозяйственное
Компании, указанные в тексте судебного документа
Государственный герб Украины

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002

_________________

У Х В А Л А

про повернення позовної заяви

13.04.2020р. м. Харків №905/650/20 Господарський суд Донецької області у складі судді Ніколаєвої Л.В.,

розглянувши матеріали за вх. №6985/20

за позовом Заступника керівника Волноваської місцевої прокуратури Донецької області (85700, Донецька обл., м. Волноваха, вул. героїв, 51 ОМБр, 4) в інтересах держави в особі Управління Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області (87500, Донецька обл., м. Маріуполь, Жовтневий р-н, вул. Архітектора Нільсена, 26/2)

до відповідачів: 1. Відділу освіти Мар`їнської районної державної адміністрації Донецької області (85600, Донецька обл., Мар`їнський р-н, м. Мар`їнка, вул. Заводська, буд. 20); 2. Товариства з обмеженою відповідальністю «Градстрой - Миколаїв» (54000, Миколаївська обл., м. Миколаїв, Заводський р-н, вул. Рюміна, 2А)

про визнання недійсним рішення тендерного комітету та договору підряду,

В С Т А Н О В И В:

Заступник керівника Волноваської місцевої прокуратури Донецької області в інтересах держави в особі Управління Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до відділу освіти Мар`їнської РДА Донецької області та ТОВ «Градстрой - Миколаїв» про визнання недійсним рішення тендерного комітету відділу освіти Мар`їнської РДА Донецької області від 31.08.2018р. про визнання переможцем ТОВ «Градстрой - Миколаїв» та договору підряду №18 від 18.09.2018р., укладеного між відповідачами 1,2 у даній справі.

В обґрунтування позовних вимог Заступник керівника Волноваської місцевої прокуратури Донецької області посилається на те, що тендерна пропозиція відповідача 2 не відповідає вимогам тендерної документації відповідача 1 та ст. 16 ЗУ «Про публічні закупівлі» щодо встановлених кваліфікаційних критеріїв та мала бути відхилена останнім на підставі ст. 30 ЗУ «Про публічні закупівлі». При цьому, оскільки договір підряду №18 від 18.09.2018р. укладений за результатами відкритих торгів, проведених з порушенням вимог ЗУ «Про публічні закупівлі» та його зміст суперечить нормам чинного законодавства, такий договір підлягає визнанню недійсним на підставі ст. ст. 203, 215 ЦК України.

Водночас, Заступник керівника Волноваської місцевої прокуратури Донецької області посилається на приписи ст. ст. 7, 7-1 ЗУ «Про публічні закупівлі», Положення про Держану аудиторську службу, затв. постановою КМУ від 03.02.2016р. № 43, Положення про Східний офіс Держаудитслужби, затв. наказом Держаудитслужби № 23 від 02.06.2017р., та на те, що Східний офіс Держаудитслужби, від імені якого діє Управління Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області, є органом, уповноваженим на здійснення функцій державного фінансового контролю у сфері публічних закупівель. Проте, таким органом не вжито належних заходів до усунення відповідних порушень законодавства в межах своїх повноважень, що загрожує економічним інтересам держави.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. 3 ч.1 ст. 131-1 Конституції України передбачено, що в Україні діє прокуратура, яка здійснює, зокрема, представництво інтересів держави в суді у випадках і порядку, що визначені законом.

За приписами ст. 23 ЗУ «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини.

В силу вимог ч. 3 ст. 7 ЗУ «Про публічні закупівлі» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, здійснює контроль у сфері публічних закупівель у межах своїх повноважень, визначених Конституцією, цим Законом та іншими законами України. Антимонопольний комітет України та Рахункова палата здійснюють контроль у сфері публічних закупівель у межах своїх повноважень, визначених Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначає ЗУ «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі - Закон).

Відповідно до ст. 1 вказаного Закону здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Президентом України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).

У ч. 2 ст. 2 ЗУ «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» встановлено, що державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.

Орган державного фінансового контролю здійснює державний фінансовий контроль та контроль за: цільовим та ефективним використанням коштів державного і місцевих бюджетів; усуненням виявлених недоліків і порушень; вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб (ст. 8 Закону).

Органу державного фінансового контролю надається право в т.ч.: пред`являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства; порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених із порушенням законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів (ст. 10 Закону).

Положенням про Державну аудиторську службу України, яке затв. постановою КМУ від 03.02.2016р. №43, визначено, що Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів та який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю; відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний фінансовий контроль за використанням та збереженням державних фінансових ресурсів, дотриманням законодавства про державні закупівлі. Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, зокрема, звертається до суду в інтересах держави у разі незабезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів; застосовує заходи впливу за порушення бюджетного законодавства, накладає адміністративні стягнення на осіб, винних у порушенні законодавства; передає в установленому порядку правоохоронним органам матеріали за результатами державного фінансового контролю у разі встановлення порушень законодавства, за які передбачено кримінальну відповідальність або які містять ознаки корупційних діянь. Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.

Відповідно до Постанови КМУ від 06.04.2016р. №266 «Про утворення міжрегіональних територіальних органів Державної аудиторської служби» утворено юридичні особи публічного права - міжрегіональні територіальні органи Державної аудиотрської служби України, у т.ч. Східний офіс Держаудитслужби, функції і повноваження якого визначені Положенням про Східний офіс Держаудитслужби, затв. наказом Держаудитслужби від 02.06.2016р. №23. Східний офіс Держаудитслужби (далі - Офіс) підпорядковується Держаудитслужбі. Офіс є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах Казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, власні бланки.

У складі Східного офісу Держаудитслужби утворено як структурні підрозділи управління, в т. ч. й управління Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області, яке при здійсненні своїх повноважень керується вимогами Положення про управління Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області, затв. наказом Східного офісу Держаудитслужби від 29.08.2016р. №3. Управління здійснюють свої повноваження на території адміністративно-територіальної одиниці за їх місцезнаходженням відповідно. Офіс здійснює свої повноваження як безпосередньо, так і через управління. Офіс здійснює контроль за діяльністю управлінь.

Отже, Східний офіс Державної аудиторської служби України наділений правом на звернення до суду в інтересах держави з позовом у разі встановлення порушень законодавства при проведенні публічних закупівель за рахунок бюджетних коштів з бюджетів усіх рівнів, та є органом, уповноваженим державою на здійснення відповідних функцій у спірних правовідносинах на території Донецької області.

Згідно ст. 45 ГПК України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу. Позивачами є особи, які подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного, невизнаного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу.

За змістом ч. 2 ст. 4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

У ст. 53 ГПК України встановлено, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.

Заступник керівника Волноваської місцевої прокуратури Донецької області не виступає позивачем у даній справі, а звернувся з позовом інтересах держави, визначивши в позивачем - Управління Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області, яке є структурним підрозділом Східного офісу Держаудитслужби, не має статусу юридичної особи та, відповідно, не може виступати позивачем у справі.

Таким чином, позов подано в інтересах суб`єкта, який не має процесуальної правоздатності та дієздатності.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що Заступником керівника Волноваської місцевої прокуратури Донецької області невірно визначено орган, в інтересах якого подано позов, у зв`язку з чим має місце порушення приписів ч.4 ст.53 ГПК України.

За таких обставин, позовна заява Заступника керівника Волноваської місцевої прокуратури Донецької області підлягає поверненню на підставі п.1 ч.5 ст.174 ГПК України, в якій встановлено, що суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи у разі, якщо: заяву подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.

Повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення недоліків (ч. 8 ст. 174 ГПК України).

Керуючись ст. ст. 174, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд -

У Х В А Л И В:

Повернути позовну заяву Заступника керівника Волноваської місцевої прокуратури Донецької області в інтересах держави в особі Управління Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області і додані до неї документи.

Додаток на адресу Заступника керівника Волноваської місцевої прокуратури Донецької області: позовна заява на 20 арк. і додані до неї документи на 164 арк. в т.ч. платіжне доручення № 606 від 25.03.2020р.

Ухвала набирає законної сили 13.04.2020р. та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Східного апеляційного господарського суду через господарський суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги у строк, встановлений ст. 256 Господарського процесуального кодексу України (з урахуванням приписів п. 4 розд. Х «Прикінцеві положення» Господарського процесуального кодексу України в редакції Закону України №540-ІХ від 30.03.2020р.).

Суддя Л.В. Ніколаєва