
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"27" лютого 2020 р. справа № 300/2450/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Микитюка Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до заступника керівника Коломийського управління ГУ ДФС в Івано-Франківській області Котурлаш Н.Б., Коломийського управління ГУ ДФС в Івано-Франківській області про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 05.11.2019, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , 12.12.2019 звернувся в суд з адміністративним позовом до заступника керівника Коломийського управління ГУ ДФС в Івано-Франківській області Котурлаш Н.Б., Коломийського управління ГУ ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) за № Ф-71109-17 від 05.11.2019 на суму 28 486,26 гривень.
Позивач заявлені позовні вимоги щодо предмета спору обґрунтовує тим, що відповідач 05.11.2019 вимогою за № Ф-71109-17 нарахував йому борг (недоїмку) в розмірі 28 486,26 гривень. Вважає оскаржувану вимогу за № Ф-71109-17 від 05.11.2019 про сплату боргу (недоїмки) в розмірі 28 486,26 гривень протиправною та такою, що підлягає скасуванню.
17.12.2019 ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду позовну заяву ОСОБА_1 до заступника керівника Коломийського управління ГУ ДФС в Івано-Франківській області Котурлаш Н.Б., Коломийського управління ГУ ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) за № Ф-71109-17 від 05.11.2019 на суму 28 486, 26 гривень залишено без руху та надано позивачу десятиденний строк для усунення її недоліків, які позивач у строк встановлений судом усунув (а.с. 15-16).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.12.2019 відкрито провадження за вказаним позовом, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Позивачем на адресу Івано-Франківського окружного адміністративного суду направлено заяву про відвід судді Микитюка Р.В.(а.с. 35-36).
31.12.2019 Івано-Франківський окружний адміністративний суд виніс ухвалу про зупинення провадження в даній справі до вирішення питання про відвід судді Микитюка Р.В. за заявою позивача від 26.12.2019 (а.с. 42-43).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.12.2019 відмовлено в задоволенні заяви ОСОБА_1 про відвід судді Микитюка Р.В. заступника керівника Коломийського управління ГУ ДФС в Івано-Франківській області Котурлаш Н.Б., Коломийського управління ГУ ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) за № Ф-71109-17 від 05.11.2019 на суму 28 486, 26 гривень (а.с. 50-52).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.01.2020 поновлено провадження у даній справі (а.с. 55-56).
Представник Головного управління ДПС в Івано-Франківській області направив відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, в якому позовних вимог не визнав, просив в задоволенні позову відмовити на тій підставі, що позивач з 25.10.2006 зареєстрований фізичною особою-підприємцем, вид діяльності – діяльність у сфері права. Заборгованість по сплаті єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування станом на 31.10.2019 складає 28 486,26 гривень. Вважає оскаржувану вимогу за № Ф-71109-17 від 05.11.2019 про сплату боргу (недоїмки) в розмірі 28 486,26 гривень правомірною (а.с. 71-75).
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників, дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заявах по суті справи, встановив наступне.
25.10.2006 ОСОБА_1 зареєстрований фізичною особою-підприємцем, вид діяльності – діяльність у сфері права, взятий контролюючим органом на облік, як платник податків, зборів та загальнообов`язкових платежів, є платником єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Заборгованість по сплаті єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування станом на 31.10.2019 складає 28 486,26 гривень.
05.11.2019 заступником начальника Коломийського управління Головного управління ДПС в Івано-Франківській області винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-71109-17, якою зобов`язано позивача сплати єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в розмірі 28 486,26 гривень.
Позивач, вважаючи вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-71109-17 від 05.11.2019 протиправною, звернувся до суду.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (надалі – єдиний внесок) визначено як консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно з частиною 1 статті 1 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування; особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності;
Відповідно до частини 1 статті 5 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” взяття на облік осіб, зазначених у пунктах 1, 4, 5та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється органом доходів і зборів шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників.
Частиною 2 статті 6 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 4 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 7 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Згідно з частиною 4 статті 8 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до частини 5 статті 8 даного Закону єдиний внесок для платників, зазначених у статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.
У разі якщо база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки єдиного внеску.
Згідно з частиною 8 статті 9 цього ж Закону платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Частиною 12 статті 9 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов`язаннями із сплати єдиного внеску зобов`язань із сплати податків, інших обов`язкових платежів, передбачених законом, або зобов`язань перед іншими кредиторами зобов`язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов`язаннями, крім зобов`язань з виплати заробітної плати (доходу).
Відповідно до статті 13 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” органи доходів і зборів мають право: стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску.
Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 1 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” недоїмка – сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до частини 4 статті 25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Як встановив суд, станом на 31.10.2019, ОСОБА_1 допустив заборгованість по сплаті єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі 28 486,26 гривень, тому заступником начальника Коломийського управління Головного управління ДПС в Івано-Франківській області правомірно, 05.11.2019, винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-71109-17, якою зобов`язано позивача сплати єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в розмірі 28 486,26 гривень.
Як наслідок, відсутність отриманого доходу за звітній період, а також зазначені в обґрунтування позовних вимог доводи позивача про неправильність регулювання правовідносин нарахування та сплати єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування нормами Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування”, його недосконалість та незгода позивача з доцільністю такого регулювання суспільних відносин не може обґрунтовувати заявлених позивачем вимог та слугувати підставою для звільнення позивача від обов`язку сплати єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
В даних правовідносинах суд не встановив, а позивач не довів протиправності, з боку відповідачів, нарахування недоїмки єдиного соціального внеску та винесення оскаржуваної вимоги про сплату боргу (недоїмки).
З урахуванням встановлених вище обставин, суд вважає, що позивач не обґрунтував протиправність оскаржуваної вимоги.
Окрім того, суд зазначає, що відповідно до пункту 9 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач – суб`єкт владних повноважень, а у випадках визначених законом, й інші особи, до яких звернена позовна вимога.
Згідно частини 1 статті 42 Кодексу адміністративного судочинства України учасниками справи є сторони, треті особи.
Частинами 1, 3 статті 46 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Відповідачем в адміністративній справі є суб`єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим кодексом.
Суд звертає увагу, що предметом оскарження в даній справі є вимога про сплату боргу (недоїмки) від 05.11.2019 №Ф-71109-17, яка підписана заступником керівник Коломийського управління ГУ ДПС в Івано-Франківській області Котурлаш Н.Б.
Відтак суд не приймає до уваги твердження ГУ ДПС в Івано-Франківській області про неналежність даних відповідачів у справі.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, суд вважає, що вимога відповідача за № Ф-71109-17 від 05.11.2019, є правомірною, а заявлені позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Судові витрати, які підлягають розподілу відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства, відсутні.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до заступника керівника Коломийського управління Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області Котурлаш Наталії Богданівни (вулиця Хмельницького, 3, місто Коломия, Івано-Франківська область, 78200), Коломийського управління Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (вулиця Хмельницького, 3, місто Коломия, Івано-Франківська область, 78200) про визнання незаконною та скасування вимоги про сплату боргу від 05.11.2019, відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Микитюк Р.В.