
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2019 року м. Київ №826/1482/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - ГУ ПФУ в м. Києві) про зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить зобов`язати відповідача відпо-відно до довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в м. Києві від 15.06.2017 №40345 про розмір грошового забезпечення здійснити перерахунок пенсії в розмірі 90% та виплатити пенсію позивачу, починаючи з 01.01.2016 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови КМ України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України", наказу МВС України від 17.02.2017 №138 "Про затвердження Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських без обмеження максимального розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) на підставі рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016.
Позов обґрунтовано тим, що позивач з 01.01.2016 має право на перерахунок пенсії згідно з ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який відповідачем проведено не було, чим порушено гаранто-ване ст. 46 Конституції України право на отримання передбаченої законом пенсії.
Від відповідача до суду надійшов відзив на позов, згідно з яким відповідач вважає позов необґрунтованим, зазначає, що ГУ ПФУ в м. Києві вже направило до ГУ МВС України у м. Києві списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії згідно із постановою КМ України від 11.11.2015 №988. Посилаючись на постанову КМ України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим катего-ріям осіб", вказує, що виплата перерахованих пенсій буде здійснюватися після виділення коштів з Державного бюджету України.
Розглянувши наявні у справі матеріали, суд дійшов висновку про часткову обґрунто-ваність позову і наявність підстав для його часткового задоволення, виходячи з такого.
Судом встановлено, що позивачу, який проходив службу на посаді заступника началь-ника кафедри конституційного та міжнародного права КНУВС, призначено пенсію за вислу-гу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
29 грудня 2015р. набув чинності Закон України від 23.12.2015 №900-VIII "Про вне-сення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту коли-шніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", яким доповнено ст. 63 Закону №2262 новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальни-цького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пен-сійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з ураху-ванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
При визначенні розміру пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпе-чення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", як вказано у позовній заяві та не заперечувалось відповідачем, застосовано ставку 90% грошового забезпечення.
Згідно з наданою позивачем до суду копією довідки ГУ МВС України в м. Києві про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 15.06.2017 №40345 відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови КМ України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України" розмір грошового забезпечення позивача за нор-мами, чинними на 01.01.2016 за посадою заступника начальника кафедри конституційного та міжнародного праві КНУВС, прирівняною до посади начальника відділу НП України, стано-вить 17860 грн., а саме: посадовий оклад - 4000 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням полковник міліції/полковник поліції - 2400 грн., надбавка за стаж служби 50% - 3200 грн., надбавка за науковий ступінь кандидата або доктора наук (5%) - 200 грн., доплата за вчене звання (5%) - 200 грн., премія 78,60% - 7860 грн.
Спірні правовідносини стосуються проведення перерахунку і виплати пенсії особі, якій призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільне-них з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", постанови КМ України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
З огляду на суб`єктний склад учасників цієї справи, зміст позовних вимог в частині перерахування та виплати пенсії і фактичні обставини цієї справи, суд дійшов висновку про те, що дана справа є типовою. При її вирішенні слід застосовувати висновок Верховного Суду у рішенні від 15.02.2018 у зразковій справі №Пз/9901/8/18 820/6514/17 №820/6514/17 (http://reyestr.court.gov.ua/Review/72290243, яка набрала законної сили: 17.03.2018).
У вищевказаній зразковій справі Верховний Суд дійшов наступних висновків:
45. Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зміна грошового забезпечення полі-цейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як коли-шнього працівника міліції на підставі Постанови №988, яка набрала чинності 02.12.2015.
46. Згідно зі ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну роз-міру пенсії. Оскільки Постанова №988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02.12.2015, ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавс-твом для поліцейських, з 01.01.2016.
47. Ураховуючи те, що право позивача на перерахунок пенсії встановлено чинним за-конодавством України, дотримано всі вимоги, передбачені Порядком №45, для проведення перерахунку пенсії, ОСОБА_1 має законні підстави щодо перерахунку його пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення з урахуванням грошового забезпечення поліцейських. При цьому, посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату пев-них надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невико-нання своїх зобов`язань (рішення Європейського суду у справі "Кечко проти України" від 08.11.2005).
48. При цьому суд звертає увагу на підвищені гарантії соціальної захищеності осіб, що перебувають на службі в органах внутрішніх справ, з боку держави, що повинні бути реалізо-ваними у комплексі заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або відставку (Рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист").
49. За результатами судового розгляду встановлено, що Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Харківській області на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, надала до ГУ ПФУ в Харківській області довідку від 19.06.2017 №НОМЕР_4 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, що свідчить про дотримання державним органом Порядку №45 у частині надання довідок до органу Пенсійного фонду.
50. На порушення вимог ст. 51 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Порядку №45 відповідач - орган Пенсійного фонду пенсію ОСОБА_1 після надходження довідки не перерахував.
51. Суд зауважує, що відповідачем у листі від 11.11.2017 №2521/К-14 не заперечу-валося право ОСОБА_1 щодо перерахунку та виплати пенсії згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", Постановою №988, на підставі наданої довідки від 19.06.2017 №НОМЕР_4 про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських. Неможливість перерахувати та виплатити пенсію позивачу відповідач пояснив відсутністю коштів у Державному бюджеті України.
<...>
53. У зв`язку з викладеним, суд доходить висновку про наявність підстав для задово-лення позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хар-ківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії.
У п. 37 цього рішення Верховний Суд, серед іншого також зазначив, що органи дер-жавної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.
У п.п. 57, 58 цього рішення Верховний Суд зазначив, що при застосуванні висновків Верховного Суду в цій зразковій справі суди повинні враховувати те, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських повинні бути отримані з дотриманням Порядку проведення перерахунку пен-сій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45. Ці довідки повинні бути чинними. Суди повинні встановити, чи дотримано всіх вимог, передбачених Порядком №45, для проведення перерахунку та випла-ти пенсії позивачам.
Надана позивачем довідка від 19.06.2017 №40345 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій була чинною на момент виникнення спірних правовідносин і отри-мана з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМ України від 13.02.2008 №45.
У відзиві на позов відповідач зазначив про направлення ним до ГУ МВС України у м.Києві списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії згідно із постановою КМ України від 11.11.2015 №988, однак доказів включення до цих списків позивача матеріали справи не містять. Не надано відповідачем до суду також доказів проведення позивачу перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2016 на підставі вказаної довідки, згідно з якою розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними на 01.01.2016 за прирівняною посадою становить 17860 грн.
Таким чином, з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд визнає протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу з 01.01.2016 у розмірі 90% грошового забезпечення, зазначеного у довідці від 15.06.2017 №40345, що становить 17860 грн.
З приводу позовних вимог про зобов`язання ГУ ПФУ в м. Києві провести виплату позивачу пенсії, то суд зазначає наступне.
Право на перерахунок пенсії виникло у позивача на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", при цьому Постанова №103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а також постанови КМ України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України", визначаючи лише порядок виплати перерахованих пенсій.
Відтак, зважаючи на типовість даної адміністративної справи, беручи до уваги відсут-ність доказів проведення відповідачем перерахунку і виплати позивачу пенсії згідно з довід-кою від 15.06.2017 №40345, а також враховуючи висновки Верховного Суду у зразковій справі, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівни-ків органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст. 63 Закону України "Про пенсій-не забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови КМ України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України", а також вказаної довідки, починаючи з 01.01.2016, з урахуванням здійснених виплат.
Що стосується вимог позивача про перерахунок пенсії без обмеження граничного розміру, такі вимоги, за висновком суду, є передчасними та задоволенню не підлягають, зважаючи на відсутність доказів перерахунку пенсії позивача на час вирішення даної справи, а відтак, права позивача в частині розміру перерахованої пенсії не порушені, тоді як завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, які були порушені незаконними діями чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень.
Зазначена правова позиція підтримана постановою Верховного Суду від 17.10.2018 у справі №390/1430/17(2-а/390/53/17) адміністративне провадження №К/9901/30581/18 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/77197037#).
При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн. згідно з квитанцією від 25.01.2018 №149, яку слід стягнути на користь позивача з бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 9, 90, 241-246, 257-263, 291 КАС України, суд
в и р і ш и в:
1. Задовольнити частково адміністративний позов ОСОБА_1 .
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не проведення з 01.01.2016 перерахунку і виплати ОСОБА_2 пенсії відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпе-чення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національ-ної поліції України" у розмірі 90% грошового забезпечення, зазначеного у довідці Головного управління МВС України в м. Києві про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 15.06.2017 №40345.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести ОСОБА_1 з 01.01.2016 перерахунок і виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціаль-ного захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та дея-ких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України", у розмірі 90% грошового забезпе-чення, зазначеного у довідці Головного управління МВС України в м. Києві про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 15.06.2017 №40345, з урахуванням здійс-нених виплат.
4. Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні адміністративного позову в іншій частині.
5. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві судовий збір у сумі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок).
Позивач: ОСОБА_1 ;
АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві;
04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Д.А. Костенко