Дата принятия
14.11.2019
Номер дела
0640/4624/18
Номер документа
85640175
Форма судопроизводства
Административное
Компании, указанные в тексте судебного документа
Государственный герб Украины

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2019 року м. Житомир справа № 0640/4624/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова О. Г., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання провести перерахунок та виплату пенсії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, в якому просить:

- Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо застосування при проведенні перерахунку пенсії на виконання Постанови Кабінету Міністрів України під 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби. та деяким іншим категоріям осіб" у відповідності до грошового забезпечення, визначеного у довідці №К-3916 від 13.09.2018, застосувавши для перерахунку 70% від суми грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016, протиправними;

- зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу, починаючи з 01.01.2016 в розмірі 90%, які встановлені при призначенні пенсії на час звільнення у відповідності до грошового забезпечення, визначеного у довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області, направленої до ГУ ПФУ у Житомирській області на виконання Постанови Кабінету Міністрів України під 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб".

В обґрунтуваннях позову зазначив, що позивач наказом УМВС України в Житомирській області від 22.10.2010 №425 о/с звільнений з органів внутрішніх справ. На даний час перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у розмірі 90% відповідної суми грошового забезпечення. Зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснило перерахунок та виплату пенсії згідно довідки виданої ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ в Житомирській області, починаючи з 01.01.2016 безпідставно знизив розмір надбавки за вислугу років із 90% до 70%. Вважає дії ГУПФ України протиправними. Наголошує на тому, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців, має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 01 квітня 2019 року продовжено розгляд адміністративної справи та призначено підготовче засідання у справі.

12 жовтня 2018 року до відділу документального забезпечення суду надійшов відзив на адміністративний позов, в якому відповідач зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Вказує на те, що на виконання вимог ст.63 Закону КМУ прийнято постанову від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб». Постановою КМУ від 13.02.2008 №45 затверджена форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій з 01.01.2018. Наголошує на тому, що на виконання вищевказаних постанов позивачу проведено перерахунок пенсії у чіткій відповідності до вимог постанови КМУ від 21.02.2018 №103 на підставі довідки, наданої ліквідаційною комісією України в Житомирській області. Зазначає, що перерахунок пенсії проведено за діючою на час перерахунку редакцією ст.13 Закону, якою передбачено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Тому, наголошує на тому, що перерахунок пенсії позивача, починаючи з 1 січня 2016 року, проведений управлінням відповідно до вимог Закону №2262 щодо максимального розміру пенсії, а саме – у розмірі 70 % грошового забезпечення.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2018 року зупинено провадження в адміністративній справі № 0640/4624/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання провести перерахунок та виплату пенсії до набрання законної сили судовим рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва в адміністративній справі №826/3783/18.

На вказану ухвалу суду від 25 жовтня 2018 року позивач подав апеляційну скаргу до Сьомого апеляційного адміністративного суду.

Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 16 січня 2019 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Ухвалу Житомирського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2018 року скасовано, справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Додатковою ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 06 березня 2019 року у задоволенні заяви ОСОБА_1 про ухвалення додаткового рішення про повернення судового збору сплаченого за подання апеляційної скарги – відмовлено.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 01 квітня 2019 року про продовження розгляд адміністративної справи №0640/4624/18 та призначено підготовче засідання у справі на 16 квітня 2019 року о 10:00 із повідомленням учасників справи.

В підготовчому засіданні, призначеному на 16 квітня 2019 року, судом в порядку статті 243 КАС України без виходу до нарадчої кімнати було постановлено ухвалу про закриття підготовчого провадження у справі та призначення справи до судового розгляду по суті.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 14 травня 2019 року зупинено провадження в адміністративній справі №0640/4624/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання провести перерахунок та виплату пенсії до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій справі №240/5401/18 (провадження №Пз/9901/58/18).

06 травня 2019 року до відділу документального забезпечення суду надійшло клопотання від ОСОБА_1 про долучення письмових доказів. (а.с.101).

В судове засідання призначене на 06 травня 2019 року о 12:20 прибув позивач.

Судом в порядку статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) без виходу до нарадчої кімнати постановлено ухвалу від 06 травня 2019 року про подальший розгляд справи у порядку письмового провадження без проведення судового засідання та виклику (повідомлення) учасників справи, що було занесено секретарем судового засідання до протоколу судового засідання від 06 травня 2019 року.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 14 травня 2019 року зупинено провадження в адміністративній справі №0640/4624/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання провести перерахунок та виплату пенсії до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій справі №240/5401/18 (провадження №Пз/9901/58/18).

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2019 року поновлено провадження в адміністративній справі № 0640/4624/18 та призначено судове засідання на 13 листопада 2019 року об 11:00.

В судове засідання, призначене на 13 листопада 2019 року об 11:00 прибув позивач, перед початком судового засідання подав до відділу документального забезпечення суду клопотання про подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, причини неявки не повідомив. Про дату, час та місце проведення судового розгляду повідомлявся у встановленому чинним законодавством порядку.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2019 року клопотання позивача ОСОБА_1 - задоволено. Подальший розгляд адміністративної справи №240/9885/19 здійснювати у порядку письмового провадження без проведення судового засідання та виклику (повідомлення) учасників справи.

Згідно з частиною четвертою статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Частиною п`ятою статті 250 КАС України встановлено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію призначену відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсія призначена з 01.11.2010 в розмірі 90% грошового забезпечення.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та на підставі довідки, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області, ГУ ПФУ у Житомирській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року. При цьому, основний розмір пенсії позивача склав 70% грошового забезпечення.

У серпні 2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою, в якій просив надати копію довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області, отриманої в березні 2018 року на грошове забезпечення ОСОБА_1 та провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням 90% грошового забезпечення суми вказаної довідки. (а.с.12).

Листом № К-3916 від 13.09.2018 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило, що пенсія позивачу була призначена з 01.11.2010 в розмірі 90% грошового забезпечення. На виконання вимог постанови КМУ від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та на підставі довідки, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області, ГУ ПФУ у Житомирській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року. Роз`яснило, що відповідно до ст.13 Закону (в редакції від 27.03.2014 №1166/VII) визначено, що з 01.04.2014 максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 % грошового забезпечення. Вказав, що пенсія перерахована та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства. (а.с.13)

Не погоджуючись з вказаною відмовою відповідача, позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.

Відповідно до положень статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Стаття 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає як обов`язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії - підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45), згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Пунктом 5 Порядку №45 визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

У даній справі предметом спірних правовідносин є наявність підстав у органу Пенсійного фонду України для застосування при здійсненні перерахунку пенсії позивача змін, внесених до ч.2 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які не були чинними на момент призначення пенсії, та стосуються обмежень розміру максимальної пенсії у відсотковому відношенні від відповідних сум грошового забезпечення, з даного приводу суд зазначає наступне.

З огляду на системний аналіз наведених норм, такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.

Разом з тим відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.

Судом встановлено, що позивачу пенсія була призначена у листопаді 2010 року, її розмір складав 90 % від грошового забезпечення. Відповідно до частини другої статті 13 указаного Закону в редакції, чинній на час призначення, загальний розмір пенсії був обмежений 90 % відповідних сум грошового забезпечення.

У подальшому стаття 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» неодноразово була змінена в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.

Однак, на момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

Разом з тим застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.

Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка змін не зазнавала, саме тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 у зразковій справі №240/5401/18.

З огляду на викладене, суд дійшов до висновку про те, що при здійсненні перерахунку пенсії позивачу, відповідачем неправомірно застосовано норма, що визначає розмір пенсії у відсотковому відношенні від суми грошового забезпечення, яка діяла на момент перерахунку пенсії. Внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-XII, щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугою років у розмірі 70 % відповідних сум грошового забезпечення, не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії.

Вказане порушення було допущено відповідачем при здійсненні перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016 на виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших категорій осіб" від 21.02.2018 №103 та на підставі довідки, виданої ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України у Житомирській області, а тому суд вважає, що відповідачу необхідно здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням розміру пенсії - 90% від відповідних сум грошового забезпечення.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позову.

В силу приписів ст. 139 КАС України, сплачений позивачем судовий збір підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича, 7, Житомир, 10003), про визнання дій протиправними, зобов`язання провести перерахунок та виплату пенсії – задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення основного розміру призначеної пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% сум грошового забезпечення.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії ОСОБА_1 у основному розмірі 90% сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016 з урахуванням проведених виплат.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду складено у повному обсязі: 14 листопада 2019 року.

Суддя О.Г. Попова