№ 85577607, 07.11.2019, Дніпровський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Запоріжжя)

Дата принятия
07.11.2019
Номер дела
334/4662/19
Номер документа
85577607
Форма судопроизводства
Про адмінправопорушення
Компании, указанные в тексте судебного документа
Государственный герб Украины

Дата документу 07.11.2019

Справа № 334/4662/19

Провадження № 3/334/1130/19

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2019 року суддя Ленінського районного суду м. Запоріжжя Баруліна Т.Є., за участю представника Запорізької митниці ДФС Гереги К.М., розглянувши адміністративний матеріал за фактом порушення митних правил громадянином України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 виданий 22.07.2017 органом 2301, місце проживання: АДРЕСА_1 ,

за статтею 471 Митного кодексу України

ВСТАНОВИВ:

16.05.2019 р. о 13 год. 00 хвилин в зоні митного контролю залу «на відліт» міжнародного аеропорту м. Запоріжжя під час здійснення митного контролю та митного оформлення багажу та ручної поклажі пасажирів рейсу №746 «Запоріжжя – Варшава» громадянин України ОСОБА_1 самостійно обрав для проходження митного контролю «зелений коридор», де митний контроль здійснюється у спрощенному порядку (без заповнення митної декларації).

Під час проведення митного контролю, після перетину «зеленої лінії», яка позначає початок «зеленого коридору» у гр. ОСОБА_1 було виявлено 1 (одну) старовинну книгу « ОСОБА_2 Synopticae» під редакцією «Oxford at the Clarendon press» видавництва 1909 року, яка знаходилися у супроводжуваному багажі гр. ОСОБА_1 без ознак приховування.

На дану книгу були відсутні дозвільні документи. Також відсутні експертні висновки мистецтвознавця. Ці предмети обмежені до переміщення через митний кордон України відповідно ст. 373 МКУ, Закону України від 21 вересня 1999 року №1068 "Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей" та Інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України, затвердженої наказом Міністерства культури і мистецтв України від 22 квітня 2002 року за № 258.

Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого статті 471 МК України.

16.052019 Запорізькою митницею ДФС у відношенні громадянина України ОСОБА_1 складено протокол про порушення митних правил № 0067/11200/19 за ознаками, передбаченими ст. 471 МК України.

У судовому засіданні представник Запорізької митниці ДФС підтримала факти, викладені у протоколі про порушення митних правил №0067/11200/19 та просила суд прийняти рішення в межах ст. 471 МК України.

Громадянин ОСОБА_1 не з`явився у судове засідання, про час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином. 16.09.2019 від гр. ОСОБА_1 до суду надійшло електронне повідомлення, в якому він повідомив, що купив зазначену книгу під час навчання в ОСОБА_3 , та дана книга знаходиться у вільному продажі в Європі.

Відповідно до ст. 247 КУпАП обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення, що повинно бути доведене шляхом надання доказів.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративні правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, що мають функції фото-і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а також іншими документами.

У відповідності до п.1 ч.1 ст. 491 МК України, підставами для порушення справи про порушення митних правил є безпосереднє виявлення посадовими особами органу доходів і зборів порушення митних правил.

У відповідності з Законом України від 21 вересня 1999 року № 1068 "Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей" (1068-14), заявлені до вивезення культурні цінності підлягають обов`язковій державній експертизі. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей, за клопотанням власника культурних цінностей чи уповноваженої ним особи, приймає на підставі висновку державної експертизи рішення про можливість або неможливість вивезення культурних цінностей. У разі прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей, рішення про можливість вивезення культурних цінностей, власнику культурних цінностей чи уповноваженій ним особі видається свідоцтво встановленого зразка на право вивезення культурних цінностей. Свідоцтво на право вивезення культурних цінностей є підставою для пропуску зазначених у ньому культурних цінностей за межі митної території України. Вивезення культурних цінностей без цього свідоцтва забороняється.

Згідно Інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України, затвердженої наказом Міністерства культури і мистецтв України від 22 квітня 2002 року за № 258, культурні цінності та свідоцтво (а на вимогу мистецтвознавця та/або посадової особи митного органу – їх переліки і фотографії), власник подає при виїзді з України - мистецтвознавцям (у разі їх наявності) та посадовим особам митних органів. Культурні цінності, що вивозяться з України, декларуються в установленому законодавством порядку митному органу України, який здійснює контроль за їх переміщенням та митне оформлення.

Відповідно до додатку 1 пункту 1.5 Інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України, затвердженої наказом Міністерства культури і мистецтв України від 22 квітня 2002 року за № 258, на вивезення за межі митної території України творів друку, виданих до 1945 року, потрібен дозвіл Державної служби контролю.

Згідно вимог ст. 257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії.

Згідно із ст. 366 МК України:

1. Двоканальна система - це спрощена система митного контролю, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України.

2. Канал, позначений символами зеленого кольору ("зелений коридор"), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.

3. Канал, позначений символами червоного кольору ("червоний коридор"), призначений для всіх інших громадян.

4. Громадянин самостійно обирає відповідний канал ("зелений коридор" або "червоний коридор") для проходження митного контролю за двоканальною системою.

5. Обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.

6. Громадяни, які проходять (проїжджають) через "зелений коридор", звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов`язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.

Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 порушив встановлений Митним кодексом України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме здійснив переміщення через митний кордон України (Запорізька митниця ДФС) товари/предмети, переміщення яких через митний кордон України обмежено законодавством України.

Відповідно до письмових пояснень громадянина України ОСОБА_1 від 16.05.2019 значиться, що виявлену книгу купив коли вчився в ОСОБА_4 , по не знанню не задекларував.

Книгу « ОСОБА_2 Synopticae» під редакцією «Oxford at the Clarendon press», яка є безпосереднім предметом порушення митних правил, тимчасово вилучено протоколом про порушення митних правил № 0067/11200/19 та передано на склад Запорізької митниці ДФС на зберігання.

Згідно ст. 515 МК України, експертиза призначається, якщо для з`ясування питань, що виникають у справі про порушення митних правил, виникла потреба у спеціальних знаннях з окремих галузей науки, техніки, мистецтва, релігії тощо. Зазначена експертиза не є судовою експертизою. Експертиза проводиться експертами спеціалізованого органу з питань експертизи та досліджень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, його відокремлених підрозділів та інших установ або окремими спеціалістами, які призначаються посадовою особою органу доходів і зборів, у провадженні якої знаходиться справа про порушення митних правил. Поставлені перед експертом питання та його висновок не повинні виходити за межі спеціальних знань експерта. Експерт надає висновок у письмовій формі від свого імені. У висновку викладаються суть проведеної ним експертизи та обґрунтування відповіді на поставлені запитання.

Відповідно до вимог ст. 516 МК України, визнавши за необхідне проведення експертизи, посадова особа органу доходів і зборів, у провадженні якої знаходиться справа про порушення митних правил, виносить постанову, у якій визначаються підстави для призначення експертизи, прізвище експерта або найменування спеціалізованого органу з питань експертизи та досліджень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, його відокремленого підрозділу чи іншої відповідної установи, в якій має проводитися експертиза. У цій же постанові ставляться конкретні питання, які мають бути вирішені під час проведення експертизи, а також визначаються матеріали, що передаються у розпорядження експерта. До призначення експерта з`ясовуються необхідні відомості про його професіоналізм та компетентність. Рішення про призначення експертизи є обов`язковим для експерта, а також для посадових осіб підприємства, де працює експерт.

Посадова особа Запорізької митниці ДФС, в провадженні якої знаходилась справа про порушення митних правил № 0067/11200/19, для з`ясування питання визначення історичної та культурної цінності вилучених предметів ПМП, винесла постанову про призначення мистецтвознавчої експертизи. Крім того, для з`ясування питань вартості предметів правопорушення, в справі про порушення митних правил № 0067/11200/19 було призначено товарознавчу експертизу.

Проведення експертиз було доручено комунальному закладу «Запорізький обласна універсальна наукова бібліотека» Запорізької обласної Ради, м. Запоріжжя, який віднесений до Переліку державних установ, закладів культури, інших організацій, яким надається право проведення державної експертизи культурних цінностей (Наказ Міністерства культури України від 31.03.2017 № 267). До призначення експерта посадовою особою митного органу було з`ясовано необхідні відомості про професіоналізм та компетентність завідуючої відділу рідкісних і цінних видань КЗ «Запорізький обласна універсальна наукова бібліотека» ЗОР Черних Т.Г.

У відповідності з висновком державної експертизи № 203 від 18.06.2019 у справі про порушення митних правил № 0067/11200/19 КЗ «Запорізький обласна універсальна наукова бібліотека» ЗОР значиться наступне.

Книга «Horae Synopticae» під редакцією «Oxford at the Clarendon press» 1909 року є другим виданням книги «HoraeSynopticae», перероблене та доповнене. ОСОБА_2 Synopticae – внесок у вивчення синоптичної проблеми. Статті для вивчення синоптичних проблем малих співпадінь у теологічній літературі, дослідження Євангелія от Матфея, Луки, ОСОБА_5 , наявність розбіжностей та співпадінь в словах, фразах. Видання для студентів-теологів університетів Лондона, Едінбурга, Нью-Йорка, Торонто, Мельбурна.

Книга в доброму стані. ОСОБА_6 коленкорова палітурка з золотим тисненням по верхній кришці та корінцю (по кришці – прямокутне тиснення по краю, на корінці – назва, автор, друге видання, герб ОСОБА_7 ун-ту, Оксфорд). Невеликі на верхньому та нижньому форзаці та авантитулі є невеликі позначки олівцем і чорними чорнилами кулькової ручки. Сторінки всі в наявності та неушкоджені, боковий зріз не рівний, зроблений вручну, деякі аркуші не розрізані (с. 9-16, в кінці видання).

Згідно до «Порядку відбору рукописних книг, рідкісних і цінних видань для Державного реєстру національного культурного надбання (Наказ Міністерства культури України від 14.06.2016 р. за №437) до книжкових пам`яток відносяться іноземні видання (код групи - ІВ) - книги та періодичні видання, надруковані будь-якою мовою протягом 1801-1900 років, незалежно від того, на якій території вони надруковані. Отже надане для експертизи видання 1909 р. виходить за ці хронологічні рамки і, таким чином, не являє собою книжкову пам`ятку.

Електронна версія видання «Horae Synopticae» (1909 р., 2-ге видання, доповнене та перероблене) представлена у відкритому доступі в інтернет-ресурсах (у pdf файлах), та оцифрована в Internet Archive. За результатами візуальної експертизи та згідно до «Порядку відбору рукописних книг, рідкісних і цінних видань для Державного реєстру національного культурного надбання (Наказ Міністерства культури України від 14.06.2016 р. за №437), надана на дослідження книга не є книжковою пам`яткою, особливої культурно-історичної, бібліографічної та художньої цінності не має.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що в діях громадянина ОСОБА_1 є склад адмінправопорушення, передбачений ст. 471 МК України.

Згідно до вимог ст. 491 МК України, підставами для порушення справи про порушення митних правил є:

1) безпосереднє виявлення посадовими особами органу доходів і зборів порушення митних правил;

2) офіційні письмові повідомлення про вчинення особою порушення митних правил, отримані від правоохоронних органів, а також органів, що здійснюють види контролю, зазначені у частині першій статті 319 цього Кодексу;

3) офіційні письмові повідомлення про вчинення порушення митних правил, отримані від митних та правоохоронних органів іноземних держав, а також від міжнародних організацій.

Згідно ст. 467 МК України, якщо справи про порушення митних правил відповідно до статті 522 цього Кодексу розглядаються органами доходів і зборів або судами (суддями), адміністративне стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше, ніж через шість місяців з дня виявлення правопорушення. Строк накладення адміністративних стягнень у справах про порушення митних правил зупиняється на час розгляду таких справ судом.

Відповідно до ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Санкція ст. 471 Митного кодексу України передбачає накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.

Згідно з вимогами ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Згідно Інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України, затвердженої наказом Міністерства культури і мистецтв України від 22 квітня 2002 року за № 258, культурні цінності та свідоцтво (а на вимогу мистецтвознавця та/або посадової особи митного органу – їх переліки і фотографії), власник подає при виїзді з України - мистецтвознавцям (у разі їх наявності) та посадовим особам митних органів. Культурні цінності, що вивозяться з України, декларуються в установленому законодавством порядку митному органу України, який здійснює контроль за їх переміщенням та митне оформлення.

Відповідно до додатку 1 пункту 1.5 Інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України, затвердженої наказом Міністерства культури і мистецтв України від 22 квітня 2002 року за № 258, на вивезення за межі митної території України творів друку, виданих до 1945 року, потрібен дозвіл Державної служби контролю.

Враховуючи характер правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан та обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, вважаю за необхідне накласти адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави з конфіскацією товарів, що стали предметами порушення митних правил.

Вина гр. ОСОБА_1 підтверджується зібраними по справі та дослідженими в судовому засіданні доказами, а саме: протоколом про порушення митних правил № 0067/11200/19 від 16.05.2019; поясненнями гр. ОСОБА_1 від 16.05.2019; фотокопіями предмету порушення митних правил, висновком державної експертизи № 203 від 18.06.2019 у справі про порушення митних правил № 0067/11200/19 КЗ «Запорізький обласна універсальна наукова бібліотека» ЗОР.

Згідно вимог ч. 1 ст. 520, ст. 541 МК України, витрати у справі про порушення митних правил відшкодовуються особою, щодо якої винесено постанову про накладання стягнення.

Відповідно до довідки про витрати митного органу в справі про порушення митних правил № 0067/11200/19, обрахована вартість за добу зберігання предметів порушення митних правил на складі митного органу з 17.05.2019 становить – 0,00069 Євро.

Кошти на відшкодування витрат на зберігання майна у справі про порушення митних правил № 0067/11200/19, необхідно перерахувати на рахунок: 31258250189086 в УДКСУ у м. Києві, МФО банку 820172, одержувач – Запорізька митниця ДФС, код ЄДРПОУ 39477764.

Враховуючи вищевикладене, обставини справи, особу порушника та ступінь його вини, обставини, що пом`якшують та обтяжують відповідальність, суд вважає необхідним визнати винним громадянина України ОСОБА_1 за ст.471МК України та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі сто неоподаткованих мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів порушення митних правил.

Крім того, відповідно до ст.40-1 КУпАП у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Відповідно до ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, що становить 384,40 гривень.

Керуючись ст. 471 Митного Кодексу України,ст. 283, 284 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винним громадянина України ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471МК України та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу сто неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одну тисячу сімсот) гривень.

Конфіскувати у громадянина України ОСОБА_1 на користь держави книгу « ОСОБА_8 » під редакцією «Oxford at the Clarendon press» 1909 року.

На підставі ст. 519, 520 Митного кодексу України стягнути з громадянина ОСОБА_1 на користь Запорізької митниці ДФС понесені митним органом витрати в сумі - 3,10 гривень.

Стягнути з громадянина України ОСОБА_1 судовий збір у сумі 384,20 гривень.

Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: Баруліна Т. Є.