
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
10 жовтня 2019 року м. РівнеСправа №460/2606/19
Суддя Рівненського окружного адміністративного суду Щербаков В.В., після одержання позовної заяви
Міністерства енергетики та захисту довкілля УкраїнидоДепартаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання протиправною та скасування постанови,В С Т А Н О В И В :
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов Міністерства енергетики та захисту довкілля України до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання протиправною та скасування постанови від 13.09.2019 ВП №56250518 про накладання штрафу на суму 5100грн.
Пунктами 1- 3 та 6 частини 1 статті 171 КАС України визначено, що суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху.
Так, перевіряючи на виконання положень ч.1 ст.171 КАС України даний позов, суддею встановлено, що подана Міністерством енергетики та захисту довкілля України позовна заява не відповідає вимогам ст.ст.160 - 161 КАС України з огляду на наступне.
І. Відповідно до п.2 ч.5 ст.160 КАС України, в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Крім того, згідно з ч.6 ст.160 КАС України, якщо позовна заява подається представником, то у ній додатково зазначаються відомості, визначені у пункті 2 частини п`ятої цієї статті стосовно представника.
Представник позивача, ОСОБА_1 К.В., подає до суду адміністративний позов за власним підписом, однак в супереч викладеному не зазначає відомості, визначені у пункті 2 частини п`ятої цієї статті стосовно себе.
ІІ. Частиною 1 статті 59 КАС України встановлено, що повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені такими документами:
1) довіреністю фізичної або юридичної особи;
2) свідоцтвом про народження дитини або рішенням про призначення опікуном, піклувальником чи охоронцем спадкового майна.
Довіреність від імені юридичної особи видається за підписом (електронним цифровим підписом) посадової особи, уповноваженої на це законом, установчими документами (ч.3 ст.59 КАС України.
Згідно з ч.6 ст.59 КАС України, оригінали документів, зазначених у цій статті, копії з них, засвідчені суддею, або копії з них, засвідчені у визначеному законом порядку, приєднуються до матеріалів справи.
Позовна заява, подана представником - Проценко К.В., яка діє в інтересах позивача на підставі довіреності від 04.09.2019 №9.1/11/150-19, проте, на ксерокопії довіреності, виданої за підписом Міністра Олексія ОСОБА_2 , у верхньому правому куті кульковою ручкою зазначено "Копія", а в лівому нижньому куті - "Згідно з оригіналом", жодних підписів уповноважених осіб скріплених печаткою міністерства така копія довіреності не містить. Відтак, в супереч вимогам ст.59 КАС України, копія вказаної довіреності не засвідчена у визначеному законом порядку.
ІІІ. Відповідно до п.8 ч.5 ст.160 КАС України, в позовній заяві зазначаються перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
У переліку документів та інших доказів, що додаються до заяви, позивач зазначає лише копію довіреності та доказ направлення примірника позову на адресу відповідача. Разом з тим, позивач надає і інші документи, які не зазначені ним у переліку документів.
IV. До позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті (ч.1 ст.161 КАС України).
Частиною 1 статті 4 КАС України визначено, що суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п.7); позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб`єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду (п.8).
У даному випадку позивач, Міністерство енергетики та захисту довкілля України, виступає в якості юридичної особи, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, та який пред`явлено до суб`єкта владних повноважень - Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України.
Особливості подання заяв по суті справи в окремих категоріях адміністративних справ, зокрема, і до органів державної виконавчої служби, визначено статтею 269 КАС України, частина 2 якої регламентує, що копії позовної заяви та доданих до неї документів направляються відповідачу й іншим учасникам справи на офіційну електронну адресу, а за її відсутності - електронною поштою, якщо така відома суду, або надаються для ознайомлення в судовому засіданні.
Тобто, обов`язок надіслання відповідачу копій адміністративного позову з додатками, пред`явленого до суб`єкта владних повноважень (органу державної виконавчої служби), КАС України покладає саме на суд, до якого позивач звернувся з таким позовом.
Міністерство енергетики та захисту довкілля України звернулося до суду з позовом до суб`єкта владних повноважень, Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, однак не подає копії позовної заяви з додатками для такого відповідача.
V. Згідно з ч.3 ст.161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Міністерство енергетики та захисту довкілля України звертається до суду з позовом, ціна якого 5100,00грн., що є вимогою майнового характеру, однак в порушення встановлених вимог не додає до позовної заяви документа про сплату судового збору.
Частиною 1 статті 133 КАС України визначено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
У позовній заяві позивач зазначає про те, що оплата збору вимагає подекуди значної витрати часу, а тому долучить доказ сплати збору негайно після здійснення такої проплати, однак клопотання про відстрочення сплати судового збору з відповідними доказами суду не надає.
Разом з тим, слід зазначити, що відповідно до ч.1 ст.4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI (далі - Закон №3674-VI), судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону №3674-VI встановлено, що розмір судового збору за подання адміністративного позову майнового характеру, який подано юридичною особою становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" від 23.11.2018 №2629-VIII встановлено, що розмір прожиткового мінімуму на одну особу для працездатних осіб в розрахунку на місяць станом на 1 січня 2019 року становить 1921,00грн.
Відтак, розмір судового збору за подання позивачем даного адміністративного позову становить 1921,00грн.
VІ. Відповідно до ч.4 ст.161 КАС України, позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Разом з тим, частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом (ч.1 ст.74 КАС України).
Статтею 94 КАС України встановлено, що письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору (ч.1). Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього (ч.2). Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення (ч.5). Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством (ч.4).
Порядок засвідчення копій документів визначений пунктом 5.27 Національного стандарту України, затвердженого Державним комітетом з питань технічного регулювання та споживчої політики №55 від 07.04.2003 "ДСТУ 4163-2003", відповідно до якого відмітку про засвідчення копії документа складають зі слів "Згідно з оригіналом", назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії.
Всупереч викладеному, позивачем до позовної заяви додано копії письмових доказів, які в порядку, встановленому чинним законодавством, належним чином не засвідчені.
У постанові від 11.07.2018 у справі №904/8549/17 Верховним Судом було висловлено правову позицію, що незасвідчені належним чином копії документів є належними, проте недопустимими доказами у справі та є підставою для скасування судового рішення.
Відповідно до ч.1 ст.169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, позов слід залишити без руху та запропонувати Міністерству енергетики та захисту довкілля України у встановлений судом строк усунути недоліки позовної заяви шляхом подання суду:
1) адміністративного позову, форма та зміст якого відповідає вимогам статтей 160-161 КАС України (для суду) та екземпляр позовної заяви з додатками для відповідача;
2) оригіналу довіреності від 04.09.2019 №9.1/11/150-19 або її копії, посвідченої посадовою особою позивача, підпис якої скріплено печаткою міністерства чи нотаріально посвідчену копію;
3) документа про сплату судового збору в сумі 1921,00грн за такими реквізитами: Отримувач коштів УК у м.Рiвному/м.Рiвне/22030101; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38012714 Банк отримувача Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО) 899998; Рахунок отримувача UA748999980000034311206084031; Код класифікації доходів бюджету 22030101; призначення платежу "Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Рівненський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа)" або клопотання про зменшення розміру судового збору, звільнення від його оплати повністю або частково, чи відстрочення або розстрочення його сплати;
4) належним чином засвідчені копії письмових доказів, доданих до позовної заяви (для суду та відповідача).
Керуючись статтями 169, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
У Х В А Л И В :
Позовну заяву Міністерства енергетики та захисту довкілля України до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання протиправною та скасування постанови залишити без руху.
Встановити Міністерству енергетики та захисту довкілля України строк для усунення недоліків позовної заяви тривалістю 10 днів з дня вручення ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала окремо не оскаржується.
Суддя Щербаков В.В.