
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.002154
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2019 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Карп`як О.О.,
секретар судового засідання Лубоцька Н.І.,
за участю:
представника позивача Яцишин У.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ОККО-Рітейл» до Головного управління ДФС у Київській області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення,-
в с т а н о в и в:
До суду надійшла позовна заява позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ОККО-Рітейл» (82660, Львівська область, Сколівський район, смт. Славське, вул. І.Франка, 14А) до Головного управління ДФС у Київській області (03680, м. Київ, вул. Народного Ополчення, 5А) про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення № 0000044001 від 02.01.2019 року.
Ухвалою суду від 02 травня 2019 року відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 27.06.2019 року, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду на 18.07.2019 року.
Ухвалою суду від 18.07.2019 року відкладено розгляд справи на 12.09.2019 року у зв`язку з неприбуттям відповідача.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуване рішення винесене на підставі акта фактичної перевірки від 12 грудня 2018 року, яким встановлено, що в магазині на АЗС здійснюється роздрібна торгівля тютюновими виробами за цінами вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби встановлених виробником таких тютюнових виробів, чим порушено ст. 11 -1 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». Позивач вважає оскаржуване рішення протиправним, оскільки на тютюнові вироби, щодо яких не встановлена адвалорна ставка акцизного податку, а встановлено виключно специфічні ставки акцизного податку, зокрема сигари, не розповсюджується вимоги щодо подання декларації про максимальні роздрібні ціни, її засвідчення на упаковці при реалізації через роздрібну мережу та відповідальність, яка передбачена положеннями ст. 17 Закону України «Про державне регулювання обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», щодо застосування фінансових санкцій у вигляді штрафів у разі торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від МРЦ, збільшеними на суму акцизного податку. Просить позов задоволити.
Відповідач скористався своїм правом і подав через канцелярію суду письмові заперечення на позов, в яких стверджує, що оскаржуване рішення є правомірним, винесеним у межах та на підставі наявних у контролюючого органу повноважень, з урахуванням встановленого факту порушення позивачем максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби при здійсненні роздрібної торгівлі. Вважає, що при винесенні спірного податкового повідомлення – рішення відповідач діяв в межах повноважень та з дотриманням вимог чинного законодавства, а тому відсутні підстави для скасування такого рішення. Просить у задоволенні позову відмовити повністю.
В судове засідання 12 вересня 2019 року прибув представник позивача, просив позов задоволити з підстав, наведених у ньому.
Відповідач явки повноважного представника в судове засідання не забезпечив, причин неявки не повідомив, хоч був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
Суд, заслухавши вступне слово учасників справи, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
Головним управлінням ДФС у Київській області проведено фактичну перевірку з питань додержання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України у сфері виробництва і обігу підакцизної продукції господарської одиниці магазину на АЗС, що розташована за адресою: Київська область, м. Біла Церква, вул.Рибна, 10, суб`єкта господарської діяльності ТОВ «Окко – Рітейл», за результатами якої складено акт № 639/10-36-40/30841082 від 12.12.2018, яким встановлено факт реалізації двох сигар з мундштуком з ароматом ванілі «Handelsgold Vanilla Tip Cigarillos» виробництва «Арнольд ОСОБА_1 ГмбХ&Ko.КГ» Німеччина по ціні 19,84 грн. за штуку на загальну суму 39,68 грн., що підтверджується фіскальним чеком № 8843 та № 8844 від 11.12.2018 року, в той час, коли виробником цих сигар 01.10.2016 року встановлена максимальна роздрібна ціна за 5 сигар в розмірі 82,50 грн., а отже, за одну сигару ціна повинна становити не більше, ніж 17,33 грн., чим порушено вимоги ст.11-1 Закону України №481/95-ВР від 19.12.1995 року.
Таким чином, фактичною перевіркою встановлено, що в магазині на АЗС здійснюється роздрібна торгівля тютюновими виробами за цінами вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби встановлених виробником таких тютюнових виробів, чим порушено ст. 11 -1 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
02 січня 2019 року Головним управлінням ДФС у Київській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000044001, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 81 643 грн. 56 коп.
Позивач не погодившись із вказаним податковим повідомленням – рішенням звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, суд виходить з наступного.
Відповідно до підпункту 14.1.106 пункту 14.1 статті 14 ПК України максимальні роздрібні ціни - ціни, встановлені на підакцизні товари (продукцію з урахуванням усіх видів податків (зборів). Акцизний податок з реалізованих суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів не включається до максимальної роздрібної ціни. Максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію) встановлюються виробниками або імпортерами товарів (продукції) шляхом декларування таких цін у порядку, встановленому цим Кодексом. Продаж суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, на які встановлюються максимальні роздрібні ціни, не може здійснюватися за цінами, вищими за максимальні роздрібні ціни, збільшені на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Аналогічні положення передбачені в Законі № 481/95-ВР, у відповідності до приписів статті 11-1, якого передбачено, що встановлена виробником або імпортером максимальна роздрібна ціна на тютюнові вироби наноситься на пачку, коробку або сувенірну коробку тютюнових виробів разом з датою їх виготовлення.
Максимальна роздрібна ціна за пачку, коробку або сувенірну коробку наноситься визначеним виробником способом у визначеному виробником місці і складається з її цифрового виразу та скороченого найменування грошової одиниці України.
Дата виготовлення наноситься визначеним виробником способом у визначеному виробником місці і складається із шести цифр, перші дві з яких означають день, наступні дві - місяць, останні дві - рік такої дати.
Нанесення максимальної роздрібної ціни та дати виготовлення на упаковку тютюнових виробів, призначених для вивезення (експортування) за межі митної території України, здійснюється згідно з умовами відповідної угоди на експорт.
Згідно з підпунктом 14.1.252 пункту 14.1 статті 14 ПК України тютюнові вироби - сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання чи жування.
Відповідно до пункту 215.1 статті 215 ПК України тютюнові вироби відносяться до підакцизних товарів. Перелік підакцизних товарів, які описано та класифіковано згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі - УКТ ЗЕД), та ставки акцизного податку, за якими обчислюється акцизний податок з таких товарів, встановлено пунктом 215.3.2 статті 215 ПК України.
Згідно з пунктом 221.1 статті 221 ПК України обчислення сум акцизного податку з тютюнових виробів здійснюється одночасно за адвалорними та специфічними ставками.
Підпунктом 214.1.1 пункту 214.1 статті 214 ПК України визначено, що у разі обчислення акцизного податку із застосуванням адвалорних ставок базою оподаткування є вартість реалізованого товару, виробленого на митній території України/ввезеного на митну територію України товару, за встановленими виробником/імпортером максимальними роздрібними цінами на товари (продукцію), з урахуванням податку на додану вартість та акцизного податку.
Адвалорна ставка на рівні 12 відсотків встановлена лише на сигарети, які класифікуються за кодами 2402 20 90 10 та 2402 20 90 20 УКТ ЗЕД (підпункт 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 ПК України).
У відповідності до п. 220.1 ст. 220 ПК України, передбачається, що встановлення максимальних роздрібних цін на підакцизні товари (продукцію) здійснюється виробником або імпортером товарів (продукції) шляхом декларування таких цін. При цьому встановлені виробником або імпортером максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію) повинні наноситися на споживчу упаковку таких товарів разом з датою їх виробництва. (п.220.11 ст.220 ПК України).
Отже, у роздрібній мережі продаж сигарет (з фільтром, без фільтру) здійснюється за цінами, не вищими за максимальні роздрібні ціни, збільшеними на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів. Тобто до вартості пачки сигарет (з урахуванням податку на додану вартість та акцизного податку (крім акцизного податку з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів)), не вищої за максимальні роздрібні ціни (100 відсотків), додається акцизний податок з роздрібної торгівлі підакцизними товарами - 5 відсотків вказаної вартості. Вартість пачки сигарет, вище якої не дозволено її реалізацію, можна отримати помноживши максимальні роздрібні ціни (вказану на пачці) на 1,05.
Продаж інших тютюнових виробів у роздрібній мережі здійснюється за цінами, рівень яких визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням податку на додану вартість та акцизного податку (крім акцизного податку з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів) та акцизного податку з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, що становить 5 відсотків вказаної вартості.
Аналогічні висновки викладені Верховним Судом у постанові від 10.05.2018 у справі № 826/12133/16 та в постанові Верховного Суду від 14.11.2018 у справі № П/811/1635/16.
У листі Державної фіскальної служби № 7151/6/99-99-03-03-15 від 06.04.2015 року вказано, що на тютюнові вироби, щодо яких не встановлена адвалорна ставка акцизного податку, а встановлено виключно специфічні ставки акцизного податку, не розповсюджується вимоги щодо подання декларацій про МРЦ її значення на упаковці при реалізації через роздрібну торгівельну мережу та відповідальність передбачена положеннями статі 17 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» щодо застосування фінансових санкцій у вигляді штрафів у разі роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальні роздрібні ціни збільшення на суми акцизного податку.
Згідно листа приватного підприємства «Табак Інтернешнл» від 10 грудня 2018 року за № 287, який є імортером сигар «Handelsgold» вбачається, що на сигари, сигарили (тонкі сигари), тютюни лялькові, кальянні, самокруточні, законодавством не встановлено адвалорних ставок акцизного податку, а встановлені лише специфічні, тому імпортер не подавав до ДФС декларації про максимальні роздрібні ціни на сигари «Handelsgold».
Як наслідок, є помилковим висновки відповідача про здійснення позивачем торгівлі тютюновими виробами за цінами вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробником чи постачальником таких тютюнових виробів.
За таких обставини, є протиправним та підлягає скасуванню податкове повідомлення-рішенням Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області за №0000044001 від 02.01.2019 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "ОККО-Рітейл" штрафних (фінансових) санкцій за платежем: адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів в розмірі 81 643,56 гривень.
Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23 липня 2002 року у справі "Компанія "Вестберґа таксі Актіеболаґ" та Вуліч проти Швеції" Суд визначив, що "…адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління.".
Згідно з ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов`язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Під час розгляду справи відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не надано суду належних і достатніх доказів, які спростовували б твердження позивача, не навів мотивів прийняття оскаржуваного рішення.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, –
ВИРІШИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ОККО-Рітейл» до Головного управління ДФС у Київській області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення – рішення Головного управління ДФС у Київській області №0000044001 від 02.01.2019 року.
Стягнути з Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області (03151, м. Київ, вул. Народного Ополчення, 5-А, код ЄДРПОУ 39393260) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ОККО-Рітейл» (82660, Львівська область, Сколівський район, смт. Славське, вул. Івана Франка, 14А, код ЄДРПОУ 30841082) 1 921 грн. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 23 вересня 2019 року.
Суддя Карп`як Оксана Орестівна