Дата принятия
03.09.2019
Номер дела
280/3811/19
Номер документа
84069862
Форма судопроизводства
Административное
Государственный герб Украины

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

03 вересня 2019 року Справа № 280/3811/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Садового І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження матеріали адміністративної справи

за позовною заявою: Міністерства юстиції України (01001, м.Київ, вул.Городецького, буд.13, код ЄДРПОУ 00015622)

до: Ленінської комуністичної спілки молоді Запорізької області (69000, м.Запоріжжя, вул.Хортицьке шосе, буд.6, кв.207, код ЄДРПОУ 20520018)

про: припинення громадського об`єднання, -

ВСТАНОВИВ:

06.08.2019 Міністерство юстиції України (далі – позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Ленінської комуністичної спілки молоді Запорізької області (далі – відповідач), в якій просить суд припинити діяльність громадського об`єднання - Ленінської комуністичної спілки молоді Запорізької області.

Ухвалою суду від 08.08.2019 відкрито провадження в адміністративній справі №280/3811/19 за правилами спрощеного позовного провадження та призначено до судового розгляду в засіданні 03.09.2019.

Представник позивача 03.09.2019 направив на адресу суду заяву (вх. №36372 від 03.09.2019) про розгляду справи за його відсутності у письмовому провадженні, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Обґрунтування позовних вимог викладено у позовній заяві від 01.08.2019. Зокрема зазначено, що діяльність та назва Спілки молоді суперечить нормам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» від 09.04.2015 № 317-VIII (далі - Закон № 317-VIII), що підтверджується Правовим висновком від 23.07.2019 № 6 «Про невідповідність діяльності та найменування Ленінської комуністичної спілки молоді Запорізької області Закону України «Про засудження комуністичного та націонал - соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», складеним Комісією за результатами правової експертизи на відповідність найменування відповідача вимогам Закону № 317-VIII, проведеної за ініціативою Міністерства юстиції України.

З огляду на викладене позивач зазначає, що наявні підстави для припинення діяльності Ленінської комуністичної спілки молоді Запорізької області та просить позов задовольнити у повному обсязі.

Відповідач, належним чином повідомлений про дату, місце та час судового розгляду, до суду не прибув. Про причини неявки суд не повідомив. Відзиву на позовну заяву не надав.

Поштові відправлення з ухвалою та повісткою про виклик в судове засідання, направлені на адресу відповідача та засновників відповідача, які подавали на реєстрацію статутні документи відповідача ( ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ), повернулись на адресу суду з відміткою поштового відділення зв`язку “за відсутністю адресата”.

За правилами ст.124 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання учасниками справи інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються юридичним особам та фізичним особам підприємцям за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців та громадських формувань. У разі відсутності учасників справи за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручено їм належним чином.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про належне повідомлення відповідача про час і дату судового засідання.

Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно ч.4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

За таких обставин суд дійшов висновку щодо можливості розгляду справи за відсутності представників сторін в порядку письмового провадження на підставі наявних в матеріалах справи доказів, зміст та обсяг яких достатній для вирішення спору по суті.

Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Ленінська комуністична спілка молоді Запорізької області утворена 12.02.1995 на установчих зборах Спілки молоді, що підтверджується Протоколом установчих зборів № 1 (а.с. 42- 48).

Відповідач має статус юридичної особи, що підтверджується даними з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, який містить наступні відомості: дата державної реєстрації - 12.07.1995, номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - 11031760000035649, ідентифікаційний код юридичної особи - 20520018, місцезнаходження: 69000, місто Запоріжжя, вулиця Хортицьке шосе, будинок 6, квартира 207 (а.с. 60-69).

Молодіжна спілка здійснює свою діяльність на підставі Статуту (а.с.49-55).

Згідно зазначеного Статуту, відповідач здійснює діяльність у відповідності до Конституції України, та інших діючих законодавчих актів та норм міжнародного права.

Позивач листом від 19.08.2017 № 32273/55573-0-61-17/19, у зв`язку із набранням 21.05.2015 чинності Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», звернувся до відповідача з проханням надати пояснення щодо причин не приведення свого найменування відповідно до вимог Закону № 317-VIII протягом місяця з дня набрання чинності вказаного закону (а.с. 70-71).

Рекомендованим листом від 17.07.2019 № 5823/19.4.3/33-19 позивач повторно адресував до відповідача прохання надати пояснення щодо причин не приведення свого найменування відповідно до вимог Закону № 317-VIII протягом місяця з дня набрання ним чинності, що підтверджується списком згрупованих поштових відправлень рекомендованих листів (а.с. 72-73).

Однак, пояснень на адресу позивача від відповідача не надходило.

За ініціативою позивача, Комісією з питань дотримання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» створеною на підставі Наказу Міністерства юстиції України від 09.06.2015 № 167/7, було проведено правову експертизу на відповідність найменування Відповідача вимогам Закону № 317-VIII, за наслідками якої складено Правовий висновок від 23.07.2019 № 6 «Про невідповідність діяльності та найменування Ленінської комуністичної спілки молоді Запорізької області Закону України «Про засудження комуністичного та націонал - соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».

Так, у Правовому висновку № 6 встановлено, що найменування об`єкта правової експертизи не відповідає частині другій статті 3 Закону № 317-VIII; статут відповідача, на підставі якого діє об`єкт правової експертизи, спрямований на пропаганду комуністичного тоталітарного режиму та не відповідає частині першій статті 3 Закону № 317-VIII.

Зважаючи на викладені обставини, враховуючи, що діяльність та назва Спілки молоді суперечить нормам чинного законодавства та, відповідно, наявні підстави для припинення діяльності відповідача позивач звернувся до суду із даним позовом.

Всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем та відповідачем докази, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ст. 36 Конституції України громадяни України мають право на свободу об`єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров`я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Закон України «Про громадські об`єднання» визначає правові та організаційні засади реалізації права на свободу об`єднання, гарантованого Конституцією України та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, порядок утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських об`єднань.

Як свідчать матеріали справи, Ленінська комуністична спілка молоді Запорізької області утворена 12.02.1995 на установчих зборах Спілки молоді, що підтверджується Протоколом установчих зборів №1. Молодіжна спілка здійснює свою діяльність на підставі Статуту, затвердженому рішенням установчих зборів оформленого протоколом від 12.02.1995 №1. Згідно зазначеного Статуту, відповідач здійснює діяльність у відповідності до Конституції України, та інших діючих законодавчих актів та норм міжнародного права.

21.05.2015 набрав чинності Закон України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» від 09.04.2015 № 317-VIII.

За визначенням п. 4 ст. 1 Закону № 317-VIII символіка комуністичного тоталітарного режиму - це символіка, що, зокрема включає: символіку комуністичної партії або її елементи; назви областей, районів, населених пунктів, районів у містах, скверів, бульварів, вулиць, провулків, узвозів, проїздів, проспектів, площ, майданів, набережних, мостів, інших об`єктів топоніміки населених пунктів, підприємств, установ, організацій, у яких використані імена або псевдоніми осіб, які обіймали керівні посади в комуністичній партії (посаду секретаря районного комітету і вище), вищих органах влади та управління СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних або автономних радянських республік, працювали в радянських органах державної безпеки, а також назви СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних або автономних радянських республік та похідні від них, назви, пов`язані з діяльністю комуністичної партії (включаючи партійні з`їзди), річницями Жовтневого перевороту 25 жовтня (7 листопада) 1917 року, встановленням радянської влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних одиницях, переслідуванням учасників боротьби за незалежність України у XX столітті (крім назв, пов`язаних з опором та вигнанням нацистських окупантів з України або з розвитком української науки та культури); найменування комуністичної партії.

Частиною 1 ст. 3 Закону № 317-VIII визначено, що пропаганда комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки визнається наругою над пам`яттю мільйонів жертв комуністичного тоталітарного режиму, націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режиму та заборонена законом.

Згідно з ч.2 ст.3 Закону № 317-VIII пропаганда комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки юридичною особою, політичною партією, іншим об`єднанням громадян, друкованим засобом масової інформації та/або використання у назві символіки комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів є підставою для відмови в реєстрації та/або припинення діяльності юридичної особи, політичної партії, іншого об`єднання громадян, підставою для відмови в реєстрації та/або припинення випуску друкованого засобу масової інформації.

Частиною 3 ст.3 Закону № 317-VIII встановлено, що у разі невиконання юридичними особами, політичними партіями, іншими об`єднаннями громадян, друкованими засобами масової інформації вимог цього Закону їх діяльність/випуск підлягає припиненню в судовому порядку за позовом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об`єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, або іншого уповноваженого органу державної влади.

Згідно з ч.4 ст.3 Закону № 317-VIII рішення про невідповідність діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, іншого об`єднання громадян вимогам цього Закону приймає центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об`єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку.

Відповідно до п.3 ст.7 Закону № 317-VIII юридичні особи, політичні партії, інші об`єднання громадян, зареєстровані на день набрання чинності цим Законом, у разі порушення його вимог зобов`язані протягом одного місяця з дня набрання чинності цим Законом привести свої установчі документи, найменування та/або символіку у відповідність із вимогами цього Закону.

Положеннями п.4 ст.7 Закону № 317-VIII визначено, що у разі недотримання вимог цього Закону юридичними особами, політичними партіями, іншими об`єднаннями громадян, зазначеними у пункті 3 цієї статті Закону, їхня діяльність підлягає припиненню в установленому законом порядку, крім випадків, коли юридичними особами, політичними партіями, іншими об`єднаннями громадян вжито заходів щодо дотримання вимог цього Закону, а неможливість державної реєстрації змін до установчих документів, пов`язаних з приведенням їх у відповідність із цим Законом, зумовлена об`єктивними причинами.

Відповідно до ч.5 ст.16 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» у найменуванні юридичних осіб забороняється використовувати символіку комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, заборона використання яких встановлена Законом України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».

Приписами пункту 1 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 №228 (далі - Положення) визначено, що Міністерство юстиції України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Міністерство юстиції України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, зокрема з питань державної реєстрації юридичних осіб.

Відповідно до пункту 8314 Положення, Міністерство юстиції України приймає рішення щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об`єднання громадян вимогам Закону.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.05.2015 № 354 затверджено Порядок прийняття рішень щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об`єднання громадян вимогам Закону (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 4 Порядку, для проведення правової експертизи підставою може бути, зокрема, ініціатива Міністерства юстиції України.

Відповідно до п.7 Порядку, для проведення правової експертизи щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об`єднання громадян вимогам Закону утворюється Комісія з питань дотримання Закону № 317-VIII, склад та положення якої затверджуються наказом Міністерства юстиції України.

На виконання вказаного припису, Наказом Міністерства юстиції України від 09.06.2015 № 167/7, до якого Наказом Міністерства юстиції України від 29.03.2019 № 1068/7 внесено зміни, зокрема щодо до складу Комісії, було створено відповідну Комісію з питань дотримання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» (далі - Комісія).

Так, за ініціативою Міністерство юстиції України, Комісією було проведено правову експертизу на відповідність найменування відповідача вимогам Закону № 317-VIII, за наслідками якої складено Правовий висновок від 23.07.2019 № 6 «Про невідповідність діяльності та найменування Ленінської комуністичної спілки молоді Запорізької області Закону України «Про засудження комуністичного та націонал - соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» (далі - Правовий висновок № 6).

Зокрема, у Правовому висновку № 6 встановлено, що найменування об`єкта правової експертизи не відповідає частині другій статті 3 Закону № 317-VIII; статут відповідача, на підставі якого діє об`єкт правової експертизи, спрямований на пропаганду комуністичного тоталітарного режиму та не відповідає частині першій статті 3 Закону № 317-VIII.

Відповідно до пункту 20 Порядку правовий висновок про невідповідність діяльності, найменування та/або символіки об`єкта правової експертизи вимогам Закону затверджується наказом Міністерство юстиції України.

Наказом Міністерства юстиції України від 24.07.2019 № 2249/5 «Про затвердження правового висновку Комісії з питань дотримання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал - соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» затверджено Правовий висновок Комісії з питань дотримання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал - соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» від 23.07.2019 № 6 «Про невідповідність діяльності та найменування Ленінської комуністичної спілки молоді Запорізької області Закону України «Про засудження комуністичного та націонал - соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки»; визнано, що діяльність та найменування Відповідача не відповідає частинам першій та другій статті 3 Закону України «Про засудження комуністичного та націонал - соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».

Приймаючи рішення у справі суд зважував на те, що рішенням Конституційного Суду України від 16.07.2019 № 1-24/2018 (1919/7) визнано таким, що відповідає Конституції України (є конституційним) Закон № 317-VIII.

Зокрема, встановлюючи конституційність Закону № 317-VIII, Конституційний Суд України враховував, насамперед, закріплені в Конституції України принципи верховенства права (частина перша статті 8) та свободи політичної діяльності (ч.4 ст.15), засади політичної та ідеологічної багатоманітності, на яких ґрунтується суспільне життя в Україні (ч.1 ст.15).

Конституційний Суд України у вказаному рішенні звернув увагу, що право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань не є абсолютним, а його здійснення може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам та в інших випадках, передбачених ч.3 ст.34 Конституції України.

Конституційний Суд України ухвалюючи рішення, виходив з того, що Закон № 317-VIII ухвалено «з метою недопущення повторення злочинів комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, будь-якої дискримінації за національною, соціальною, класовою, етнічною, расовою або іншими ознаками у майбутньому, відновлення історичної та соціальної справедливості, усунення загрози незалежності, суверенітету, територіальній цілісності та національній безпеці України» (абзац сьомий преамбули Закону № 317-VIII ).

Частиною 1 ст.77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Позивач належними доказами обґрунтував заявлені вимоги, відповідач не надав суду жодного доказу на їх спростування.

З огляду на викладені вище обставини, суд дійшов висновку, що зважаючи на, те що діяльність та назва Ленінської комуністичної спілки молоді Запорізької області суперечить нормам чинного законодавства, то наразі наявні підстави для припинення діяльності відповідача в судовому порядку за зверненням Міністерство юстиції України.

Згідно ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Міністерства юстиції України (01001, м.Київ, вул.Городецького, буд.13, код ЄДРПОУ 00015622) до Ленінської комуністичної спілки молоді Запорізької області (69000, м.Запоріжжя, вул.Хортицьке шосе, буд.6, кв.207, код ЄДРПОУ 20520018) про припинення громадського об`єднання, - задовольнити повністю.

Припинити діяльність Ленінської комуністичної спілки молоді Запорізької області (69000, м.Запоріжжя, вул.Хортицьке шосе, буд.6, кв.207, код ЄДРПОУ 20520018).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 06.09.2019.

Суддя І.В.Садовий