Решение № 83545337, 29.07.2019, Київський окружний адміністративний суд

Дата принятия
29.07.2019
Номер дела
810/5111/18
Номер документа
83545337
Форма судопроизводства
Административное
Государственный герб Украины

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 липня 2019 року № 810/5111/18

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р. розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центральної районної лікарні про зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Центральної районної лікарі та просить суд скасувати медичну довідку від 06.06.2018 серія 10ААГ №201254 Центральної районної лікарні щодо нездатності ОСОБА_1 керувати транспортним засобом категорії «В».

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 03.10.2018 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що після проходження медичної комісії в Центральній районній лікарні 06.06.2018 позивачу видана медична довідка серія 10ААГ №201254, в якій було зазначено що ОСОБА_1 не придатний до керування автомобільним транспортом. Позивач вважає дану довідку протиправною та такою, яка суперечить нормам чинного законодавства.

Відповідач проти позову заперечував, подав до суду письмовий відзив в якому просив відмовити у задоволенні позову. Вказує, що медична довідка серія 10ААГ №201254 видана Центральної районної лікарні про непридатність позивача керувати автомобільним транспортом, прийнята відповідно до чинного законодавством України та є правомірною.

Під час розгляду справи представником позивача подано до суду клопотання про призначення експертизи та на вирішення експерта поставити питання: «Чи здатний ОСОБА_1 керувати транспортним засобом за станом здоров`я?».

Також до суду подане клопотання 30.01.2019 від представника відповідача про розгляд справи без його участі.

06.03.2019 від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду 06.03.2019 призначено експертизу по даній справі, проведення якої доручено Державній установі «Головне бюро судово-медичних експертиз Міністерства охорони здоров`я України» та зупинено провадження по справі.

15.04.2019 до суду надійшла відповідь разом з адміністративною справою №810/5111/18 від Головного бюро судово-медичних експертиз Міністерства охорони здоров`я України, в якій зазначено, що через недостатню кількість експертів медичного відділу і значне їх завантаження роботою Головне бюро має можливість проводити лише особливо складні повторні комісійні судово-медичні експертизи.

Київським окружним адміністративним судом повторно направлено адміністративну справу №810/5111/18 до Головного бюро судово-медичних експертиз Міністерства охорони здоров`я України для проведення судово-медичної експертизи в порядку черговості.

Однак Головним бюром судово-медичних експертиз Міністерства охорони здоров`я України повернуто адміністративну справу №810/5111/18 до суду та надано відповідь в якій зазначено, що вирішення питання "Чи здатний ОСОБА_1 керувати транспортним засобом за станом здоров`я?" не відноситься до компетенції судово-медичної експертизи.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 02.07.2019 відповідно до ст. 237 КАС України поновлено провадження в адміністративній справі №810/5111/18 та призначено судове засідання на 23.07.2019.

В судове засідання сторони не з`явились, хоча належним чином були повідомленні, про дату, час та місце судового засідання, про причину неявки суд не повідомили.

На підставі ст. ст. 194, 205 КАС України судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 проходив профілактичний медичний огляд для отримання медичної довідки про придатність керування автомобільним транспортним засобом.

За результатами проходження медичного огляду, на підставі даних документів Центральна районна лікарня видала позивачу медичну довідку серії 10ААГ №201254, в якій зазначено, що ОСОБА_1 не здатний до керування транспортним засобом категорії «В».

21.08.2018 позивач звернувся із заявою до відповідача в якій просив надати пояснення на підставі якого захворювання винесена вищезазначена медична довідка, оскільки він отримав позитивні висновки від лікарів психіатра та нарколога.

Центральною районною лікарнею надано відповідь позивачу, що при проходженні медичного огляду 06.06.2018 комісією Центральної районної лікарні видана «Медична довідка щодо придатності до керування транспортним засобом» №201254, в якій зазначено, що ОСОБА_1 непридатний до керування транспортним засобом.

Судом встановлено, що зазначена медична довідка видана на підставі п.25 та п. 311 наказу Міністерства охорони здоров`я №299 від 04.02.2000, у зв`язку з тим, що під час огляду позивача лікарем-невропатологом встановлено діагноз: дисциркуляторна енцефалопатія ІІ стадії з помірними вестибулокоординаторними порушеннями та когнітивними розладами на фоні артеріальної гіпертензії ІІ стадії, церебральний атеросклероз.

Після отримання письмових звернень від позивача, відповідач, направив на консультацію ОСОБА_1 до Комунального закладу Київської обласної ради «Київська обласна клінічна лікарня», де після огляду лікарем-невропатологом складено консультативне заключення в якому підтверджено діагноз винесений лікарем-невропатологом Центральної районної лікарні.

Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відповідно до п.9 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах щодо оскарження рішення атестаційних, конкурсних, медико-соціальних експертних комісій та інших подібних органів, рішення яких є обов`язковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб. Отже, даний спір має розглядатись в порядку адміністративного судочинства.

Медичний огляд водіїв транспортних засобів проводиться на підставі Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затверджений спільним наказом Міністерства охорони здоров`я України та Міністерством внутрішніх справ України від 31.01.2013 № 65/80 (надалі - Положення 65/80).

Відповідно до п. 1.6. Положення 65/80, попередній, періодичний та позачерговий медичні огляди проводяться в закладі охорони здоров`я медичною комісією.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров`я» заклади охорони здоров`я - юридична особа будь-якої форми власності та організаційно-правової форми, що забезпечує медичне обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників.

Медичне обслуговування - діяльність закладів охорони здоров`я та фізичних осіб - підприємців, які зареєстровані та одержали відповідну ліцензію в установленому законом порядку, у сфері охорони здоров`я, що не обов`язково обмежується медичною допомогою, але безпосередньо пов`язана з її наданням.

Послуга з медичного обслуговування населення (медична послуга) - послуга, що надається пацієнту закладом охорони здоров`я або фізичною особою - підприємцем, яка зареєстрована та одержала в установленому законом порядку ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, та оплачується її замовником. Замовником послуги з медичного обслуговування населення можуть бути держава, відповідні органи місцевого самоврядування, юридичні та фізичні особи, у тому числі пацієнт.

Тобто, проходження медичного огляду такою комісією може бути проведено у закладі охорони здоров`я будь-якої форми власності і у вигляді медичної послуги, яка надається таким закладом охорони здоров`я. Особа на власний розсуд обирає заклад охорони здоров`я.

Відповідно до п. 1.9. Положення 65/80 медичні огляди інвалідів для визначення медичних показань для отримання транспортного засобу з ручним керуванням, а також для визначення медичних протипоказань до керування транспортним засобом проводяться у медико-соціальних експертних комісіях відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1317 «Питання медико-соціальної експертизи».

Як вбачається з матеріалів справи, позивач є інвалідом II групи загального захворювання. Створення, діяльність та процедури проведення медико-соціальної експертизи визначається окремими нормами права про МСЕК в тому числі. Положенням про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабміну від 03.12.2009. № 1317.

Доказів проходження позивачем МСЕК і спростування діагнозу лікаря-невропатолога Центральною районую лікарнею, позивачем до суду не надано.

Для отримання довідки для можливості керування транспортним засобом, особа має пройти медичну комісію, яка відповідно до п. 1.6. розділу І Положення № 65/80 складається з лікаря-терапевта (голова комісії), лікаря-невропатолога, лікаря-отоларинголога, лікаря-офтальмолога, лікаря-хірурга.

Кожен із вищезазначених лікарів, надає свій окремий висновок, щодо придатності або не придатності особи до керування транспортним засобом, в залежності від специфіки напрямку своєї діяльності.

Судом встановлено, що лікарями-невропатологами Центральної районної лікарні та Комунального закладу Київської обласної ради «Київська обласна клінічна лікарня» складено висновок про непридатність позивача до керування транспортним засобом категорії «В» на підставі діагнозу: дисцнркуляториа енцефалопатія II ст. з помірними вестибулокоординаторними порушеннями та когнітивними розладами на фоні артеріальної гіпертензії II ст. Церебральний атеросклероз.

Відповідно до вищезазначеного наказу МОЗ України № 299, існує перелік захворювань і вад, при яких особа не може бути допущена до керування відповідними транспортними засобами категорії "В", а саме п. 25: «Гіпертонічна хвороба ІІ-ІІІ ст.: питання про допуск осіб з гіпертонічною хворобою І ст. вирішується індивідуально.» та п. 31: «Хронічні рецидивні захворювання периферичної нервової системи і залишкові явища перенесених захворювань і травм великих нервових стовбурів зі стійким порушенням рухів, чутливості й трофіки»

Таким чином, наявність позитивних висновків лікарів психіатра та нарколога не спростовують висновки лікаря-невропатолога, щодо неможливості особи керувати транспортним засобом, оскільки кожен із лікарів відповідає за свій напрямок діяльності. Будь-яких належних та допустимих доказів на спростування свого діагнозу визначеного лікарем-невропатологом Центральної районної лікарні та Комунального закладу Київської обласної ради «Київська обласна клінічна лікарня», позивачем не надано.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

в и р і ш и в:

У задоволені позову відмовлено.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Щавінський В.Р.