Решение № 82192075, 30.05.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата принятия
30.05.2019
Номер дела
813/1934/18
Номер документа
82192075
Форма судопроизводства
Административное
Компании, указанные в тексте судебного документа
Государственный герб Украины

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №813/1934/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2019 року м. Львів

17 год. 07 хв.

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Кушика Д.-Й.М., заявника ОСОБА_1 , представниці відповідача Слюсар Г.В., розглянув у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_2 про перегляд за виключними обставинами рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12.06.2018 у справі № 813/1934/18 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, -

у с т а н о в и в:

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 12.06.2018 у справі № 813/1934/18 у задоволенні позову ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії відмовлено.

Не погоджуючись із вказаним рішенням ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12.06.2018 у справі № 813/1934/18.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 10.09.2018 апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишено без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12.06.2018 у справі № 813/1934/18 – без змін.

Позивачем – ОСОБА_2 06.05.2018 через канцелярію суду подано заяву про перегляд рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12.06.2018 у справі № 813/1934/18 у зв`язку з виключними обставинами.

Обґрунтовуючи подану заяву позивач зазначив, що підставою прийняття рішення у справі № 813/1934/18 було те, що згідно з частиною третьою статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції на 03.10.2017) особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Рішенням Конституційного суду України від 25 квітня 2019 року у справі 3-14/2019 за конституційними скаргами ОСОБА_3 та ОСОБА_4 визнано такими, що не відповідають Конституції України словосполучення «дійсної строкової служби», яке міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

Вважає рішення Конституційного Суду України виключною обставиною та просить суд:

- переглянути рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12 червня 2018 у адміністративній справі № 813/1394/18 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язати вчинити дії;

- рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12 червня 2018 року у адміністративній справі № 813/1394/18 – скасувати;

- винести нове рішення, яким адміністративний позов до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області задовольнити.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 8 травня 2019 року відкрито провадження за виключними обставинами і призначено розгляд заяви за правилами спрощеного позовного провадження.

В судовому засіданні заявник заяву підтримав, просив задовольнити.

Представниця відповідача проти задоволення заяви заперечила з тих підстав, Конституційний суд у своєму рішенні також аналізує положення законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». При цьому зазначає, що у позивача не було поранення, контузії або каліцтва, що він їх отримав при виконанні службових обов`язків, як це перебачено ст. 3 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби». Одночасно покликається на правову позицію вказану в ухвалі Верховного суду від 08.05.2018 року у справі № 820/1148/18. Просить відмовити у задоволенні заяви.

Суд заслухав заявника та представницю відповідача і зазначає таке.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 12.06.2018 року у задоволенні позову ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії відмовлено.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.09.2018 року апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишено без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12.06.2018 року без змін.

При ухваленні судового рішення та виходячи із системного аналізу частини третьої статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» Львівський окружний адміністративний суд виходив з того, що особі для отримання пенсії за цим законом необхідно відповідати таким критеріям: 1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї; 2)участь особи відбувалась під час проходження дійсної строкової служби; 3) особа набула інвалідність внаслідок вищевказаної участі.

Оскільки ОСОБА_2 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС як військовозобов`язаний, який був призваний на збори Самбірським об`єднаним міським військовим комісаріатом Львівської області, а не під час проходження ним дійсної строкової служби та набув інвалідність внаслідок участі у ліквідації наслідків цієї аварії, суд дійшов висновку, що у нього не виникло права на отримання пенсії відповідно до частини 3 статті 59 цього Закону.

Рішенням Конституційного суду України № 1-р(ІІ)/2019 від 25.04.2019 у справі № 3-14/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України словосполучення «дійсної строкової», яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону, за яким визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильскій АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

Відповідно до частини 1 статті 361 КАС України судове рішення, яким закінчено розгляд справи і яке набрало законної сили, може бути переглянуто за ново виявленими або виключними обставинами.

Згідно пункту 1 частини 5 статті 361 КАС України підставою для перегляду судових рішень у зв`язку з виключними обставинами є встановлена Конституційним судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 363 КАС України заяву про перегляд судового рішення за виключними обставинами може бути подано з підстави, визначеної пунктом 1 частини п`ятої статті 361 цього Кодексу, - учасниками справи протягом тридцяти днів з дня офіційного оприлюднення відповідного рішення Конституційного суду України.

Статтею 94 Закону України «Про Конституційний суд України» від 13 липня 2017 року № 2136-VІІІ передбачено, що оприлюднення усіх актів Суду за результатами конституційного провадження здійснюється на офіційному веб-сайті Конституційного Суду України або в окремих випадках за ухвалою Суду – в Залі засідань Суду.

Відповідно до частини 1 статті 365 КАС України заява про перегляд судового рішення першої інстанції з підстав, визначених частиною другою, пунктами 1, 2 частини п`ятої статті 361 цього Кодексу, подається до суду, який ухвалив судове рішення.

Згідно з частиною 2 статті 369 КАС України з набранням законної сили новим судовим рішенням в адміністративній справі втрачають законну силу судові рішення інших адміністративних судів у цій справі.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що відповідно до частини 1 пункту 1 статті 361 КАС України, рішення Конституційного Суду України № 1-р(ІІ)/2019 від 25.04.2019 року у справі № 3-14/2019 є виключною обставиною для перегляду рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12 червня 2018 року у справі № 813/1394/18.

Відповідно до ч. 4 ст. 368 КАС України, за результатами перегляду рішення, ухвали за нововиявленими або виключними обставинами суд може:

1) відмовити в задоволенні заяви про перегляд судового рішення за ново виявленими або виключними обставинами та залишити відповідне судове рішення в силі;

2) задовольнити заяву про перегляд судового рішення за ново виявленими або виключними обставинами, скасувати відповідне судове рішення та ухвалити нове рішення чи змінити рішення;

3) скасувати судове рішення і закрити провадження у справі або залишити позов без розгляду.

Конституційний Суд України у своєму рішенні № 1-р(ІІ)/2019 від 25.04.2019 року у справі № 3-14/2019 визнав таким, що не відповідає Конституції України словосполучення «дійсної строкової», яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону, за яким визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

Оскільки підставою для відмови у позові ОСОБА_2 було те, що він приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС як військовозобов`язаний, а не під час проходження дійсної строкової військової служби і вказане словосполучення визнане таким, що не відповідає Конституції України, суд вважає заяву позивача про перегляд рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12.06.2018 за виключними обставинами обґрунтованою та такою, що слід задовольнити. Тому, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12.06.2018 у справі № 813/1394/18 слід скасувати і прийняти нове рішення, яким адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, відповідно до ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», здійснити з 01.10.2017 перерахунок пенсії позивачу як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року та виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 01.10.2017 до моменту здійснення перерахунку.

В частині вимог про визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2 як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» слід відмовити, оскільки такі дії станом на момент прийняття рішення від 12.06.2018 були правомірними, оскільки на момент розгляду справи вимога частини 3 статті 59 Закону № 796-XII щодо участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби була чинною.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, то судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 250, 255, 361-369, п.п. 15.5 п. 15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд -

в и р і ш и в:

1. Заяву ОСОБА_2 про перегляд за виключними обставинами рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12.06.2018 у справі № 813/1934/18 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, - задовольнити.

2. Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12.06.2018 у справі №813/1934/18 - скасувати.

3. Прийняти нове рішення, яким адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.

4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрполита Андрея, 10; код ЄДРПОУ: 13814885), відповідно до ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», здійснити з 01.10.2017 перерахунок пенсії ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року та виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 01.10.2017 до моменту здійснення перерахунку.

5. В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

6. Судові витрати розподілу не підлягають.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 04.06.2019 року.

Суддя Качур Р.П.