
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Номер провадження 2/229/274/2019
Справа № 229/195/19
20 травня 2019 року Дружківський міський суд Донецької області
у складі:
головуючого судді Лебеженка В.О.
за участю секретаря судового
засідання Слободкіної Т.І., Пантелєєвої Є.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Ясинуватської райдержадміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надміру отриманої суми грошової допомоги,-
ВСТАНОВИВ:
позивач звернувся до суду з позовною заявою до відповідача, в якій просить стягнути з відповідача на його користь надміру перераховану суму грошової допомоги на дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування, грошове забезпечення батькам - вихователям і прийомним батькам за принципом «гроші ходять за дитиною» у розмірі 11 200, 9 грн.. Також, позивач просить стягнути з відповідача на його користь судові витрати в розмірі 1921,00 грн.
Обґрунтовує свої вимоги тим, що відповідач зверталася до управління з заявою про про призначення соціальної допоомги на дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування, грошове забезпечення батькам-вихователям і прийомним сім`ям на дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішенням управління від 22.08.2016 року на підставі зазначених у заяві відомостей було прийнято рішення про призначення відповідачу соціальної допомоги прийомним сім`ям на період з 01.04.2016 року по 12.12.2023 рік.
Розмір щомісячної виплати на грошове забезпечення прийомної матері складає з 01.04.2016 року по 30.04.2016 рік у сумі 2037,00 грн.; з 01.05.2016 року по 13.05.2021 рік у сумі 2143,40 грн.; з 14.05.2021 року по 12.12.2023 рік у сумі 1071,70 грн.; На дітей-сиріт з 01.04.2016 року по 30.04.2016 рік у сумі 5820,00 грн.; з 01.05.2016 року по 13.05.2021 рік у сумі 6124,00 грн.; з 14.05.2021 року по 12.12.2023 рік у сумі 3062,00 грн.
Відповідно до листа Служби у справах дітей Ясинуватської райдержадміністрації Донецької області від 15.11.2016 року №284 було виявлено, що розпорядженням голови Ясинуватської райдержадміністрації від 20.10.2016 року №227, відповідач була позбавлена статусу «прийомної сім`ї».
Розпорядженням управління соціального захисту населення Ясинуватської райдержадміністрації від 01.12.2016 року було визначено, що у відповідача виникла переплата у розмірі 11200,99 грн., у зв`язку з несвоєчасним поданням відомостей щодо позбавлення статусу за період з 21.10.2016 року по 30.11.2016 року. Відповідач була сповіщена про виникнення переплати та необхідність повернення коштів. Однак, дій щодо повернення надміру перерахованих коштів відповідач не здійснювала.
Ухвалою суду від 06 лютого 2019 року відкрито провадження у даній цивільній справі, визначено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження та призначено справу до розгляду (а.с.35-36).
В судове засідання представник позивача не з`явилася. Про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином. Проте, представником позивача надано заяву, в якій вона не заперечує проти розгляду справи за її відсутності та ухвалення заочного рішення судом.
Відповідач в судове засідання не з`явилась. Про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином судовою повісткою. Про причини неявки суду не повідомила, клопотання про відкладення судового розгляду не надала.
Враховуючи, що причина неявки відповідача є неповажною, відзив не надано, у справі є наявні дані про права та взаємовідносини сторін, суд вважає можливим відповідно до ст. 280 ЦПК України, розглянути справу у порядку заочного провадження у відсутність відповідача з дотриманням вимог, встановлених законом, за згодою позивача на розгляд справи в порядку заочного провадження.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється на підставі ч.2 ст.247 Цивільного процесуального кодексу України.
Дослідивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. (ст.2 ЦПК України).
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. (ст.5 ЦПК України).
Суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. (ст.19 ЦПК України).
Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з вимогами ч.1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.7 ст. 81 ЦПК України, суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Судом встановлено, що відповідач є внутрішньої переміщеною особою, що підтверджується довідкою від 04.05.2016 року №1448003908 (а.с.9).
07.06.2016 року відповідач звернулася до управління соціального захисту населення Ясинуватської райдержадміністрації із заявою про призначення соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошове забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам (а.с.10-12).
Розпорядженням голови районної державної адміністрації від 29.01.2014 року №23, було визначено створити прийомну сім`ю на базі родини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 ; передати з 31.01.2014 року мололітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 і ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на спільне виховання та проживання у прийомну родину ОСОБА_1 та покласти на неї персональну відповідальність за життя, здоров`я та фізичний і психічний розвиток дітей; підготувати договір про влашьування малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 і ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на виховання та спільне проживання до прийомної родини ОСОБА_1 (а.с.13-17).
Як вбачається з розпорядження голови районної державної адміністрації керівника районної військової-цивільної адміністрації від 20.10.2016 року №227 «про позбавлення статусу прийомної сім`ї на базі родини ОСОБА_1.», було визначено: позбавити прийомну сім`ю на базі родини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , статусу прийомної; припинити договір від 31.01.2014 року №1 «Про влаштування дітей та спільне проживання у приймоній сім`ї» між Ясинуватської районної державної адміністрацією та прийомною сім`єю ОСОБА_1 (а.с. 21-23).
Відповідно до розпорядження начальника управління соціального захисту населення від 01.12.2016 року №360, здійснено перерахунок допомоги, у зв`язку із припиненням статусу прийомної сім`ї, за період з 21.10.2016 року по 31.10.2016 рік, сума 2933,59 грн; 01.11.2016 року по 30.11.2016 рік, сумі 8267,40 грн., загальна сума переплати складає 11200,99 грн.
Відповідно до розпорядження від 02.11.2015 року №383, 384, 385 здійснено перерахунок допомоги: на дітей одиноким матерям; по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; малозабезпеченій сім`ї з 01.04.2014 року у зв`язку з поданням неповної інформації про доходи (акт перевірки державним соціальним інспектором від 28.09.2015 року) (а.с. 25), через що утворилась переплата допомоги з 01.04.2014 по 30.09.2014 року в сумі 492,96 грн.; 5261,76 грн.; 4538,10 грн. (а.с.24).
При цьому, ОСОБА_1 була повідомлена про надміру отриману суму грошової допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошове забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам, однак дій щодо повернення надміру перерахованих коштів відповідач не здійснювала (а.с.25-26).
Пункт 1 Порядку «забезпечення діяльності прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу, які перемістилися з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції», визначає механізм забезпечення діяльності прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу, які перемістилися з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції, а також виплати державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім`ях за принципом "гроші ходять за дитиною" (далі - державна соціальна допомога та грошове забезпечення).
У разі переміщення прийомної сім`ї, дитячого будинку сімейного типу з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції до іншої адміністративно-територіальної одиниці прийомні батьки, батьки-вихователі звертаються до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи) із заявою про видачу довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції (далі - довідка). Після видачі довідки уповноважені органи протягом доби інформують відповідну службу у справах дітей про переміщення прийомної сім`ї, дитячого будинку сімейного типу. (п.3 Порядку «забезпечення діяльності прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу, які перемістилися з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції»).
Відповідно до п.17 Порядку «забезпечення діяльності прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу, які перемістилися з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції», державна соціальна допомога та грошове забезпечення призначаються або продовжують виплачуватися уповноваженими органами відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім`ях за принципом "гроші ходять за дитиною", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. № 81 (Офіційний вісник України, 2007 р., № 8, ст. 293; 2008 р., № 93, ст. 3074).
Відповідно до п.1 Порядку «призначення і виплати державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім`ях за принципом "гроші ходять за дитиною», призначення і виплати за рахунок коштів державного бюджету державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (далі - діти), грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім`ях за принципом "гроші ходять за дитиною", а також механізм здійснення видатків на сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за батьків-вихователів і прийомних батьків.
Державна соціальна допомога на дітей (далі - соціальна допомога) призначається в грошовій формі батькам-вихователям на кожну дитину-вихованця і прийомним батькам на кожну прийомну дитину (п.2 Порядку «призначення і виплати державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім`ях за принципом "гроші ходять за дитиною»).
Пунктом 5 Порядку «призначення і виплати державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім`ях за принципом "гроші ходять за дитиною», визначено, що уповноважений орган призначає соціальну допомогу та грошове забезпечення за заявою батьків-вихователів і одного з прийомних батьків.
Відповідно до п.6 Порядку «призначення і виплати державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім`ях за принципом "гроші ходять за дитиною», призначення соціальної допомоги та грошового забезпечення здійснюється з моменту влаштування дитини у дитячий будинок сімейного типу або прийомну сім`ю включно до дня досягнення дитиною 18-річного віку, а у разі навчання у загальноосвітніх навчальних закладах, за денною формою у вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації та професійно-технічних навчальних закладах - до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів.
Відповідно до п.13 Порядку «забезпечення діяльності прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу, які перемістилися з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції», рішення про припинення дії договору, ліквідацію дитячого будинку сімейного типу, влаштування або вибуття дітей із прийомної сім`ї або дитячого будинку сімейного типу приймається органом, який прийняв рішення, відповідно до вимог Положення про прийомну сім`ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2002 р. № 565 (Офіційний вісник України, 2002 р., № 18, ст. 926), та Положення про дитячий будинок сімейного типу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2002 р. № 564 (Офіційний вісник України, 2002 р., № 18, ст. 925).
Суми державної соціальної допомоги та грошового забезпечення, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із завідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування переїзду до іншої адміністративно-територіальної одиниці тощо), стягуються згідно із законом (п.23 Порядку «забезпечення діяльності прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу, які перемістилися з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції»).
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Враховуючи докази надані в обґрунтування позовних вимог, суд вважає, що позов має бути задоволений, шляхом стягнення з відповідача надміру перерахованих сум грошової допомоги, в розмірі 11200.99 грн..
Відповідно до положень ч. 2 ст. 141 ЦПК України у разі задоволення позову на відповідача покладаються судові витрати в сумі 1921,00 грн.
Керуючись ст.ст. 2,5,10-13,76-81, 141, 259,263-265,268, 280-282 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
позов Управління соціального захисту населення Ясинуватської райдержадміністрації, (ЄДРПОУ 25928832, адреса: Донецька область, Ясинуватський район, смт.Очеретине, м-н.Гідробудівників, буд.12) до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , як внутрішньопереміщена особа за адресою: АДРЕСА_1 )про стягнення надміру отриманої суми грошової допомоги - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , як внутрішньопереміщена особа за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Ясинуватської райдержадміністрації, (ЄДРПОУ 25928832, адреса: Донецька область, Ясинуватський район, смт.Очеретине, м-н.Гідробудівників, буд.12) суму надміру перерахованої суми грошової допомоги на дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування, грошове забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за принципом «гроші ходять за дитиною» у розмірі 11200 (одинадцять тисяч двісті) грн.99 коп., та судові витрати в сумі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн. 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцятиднів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено до Донецького апеляційного суду шляхом подання в 30денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Суддя: В.О.Лебеженко