Решение № 81854573, 20.05.2019, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата принятия
20.05.2019
Номер дела
460/3068/18
Номер документа
81854573
Форма судопроизводства
Административное
Компании, указанные в тексте судебного документа
Государственный герб Украины

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

20 травня 2019 року м. Рівне №460/3068/18

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області, Управління Укртрансбезпеки у Волинській області про визнання протиправними та скасування розрахунку плати за проїзд, постанови,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області (далі - відповідач 1), Управління Укртрансбезпеки у Волинській області (далі - відповідач 2) про визнання протиправними та скасування розрахунку Управління Укртрансбезпеки у Волинській області плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 26.10.2018 №126/071 та постанови Управління Укртрансбезпеки в Рівненській області про застосування адміністративно-господарського штрафу від 27.11.2018 №08380. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що26.10.2018 в ході рейдової перевірки працівниками Управління Укртрансбезпеки у Волинській області було складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 26.10.2018 №0010941 та акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 26.10.2018 №103638, у яких зафіксовано порушення ОСОБА_1 транспортного законодавства, а саме: при здійсненні внутрішніх вантажних перевезень водієм не пред`явлено особі, яка уповноважена здійснювати контроль, документи на підставі яких виконуються вантажні перевезення - дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків. Вважає, що відповідачем 2 були використані ваги, які належним чином не пройшли необхідної метрологічної, оскільки позивачу відмовлено надати для огляду документи, які підтверджують сертифікацію вагового комплексу. Крім того, відповідачем 2 було складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 26.10.2018 №126/071 на суму 400 євро. Зазначає, що результати габаритно-вагового контролю, на підставі якого складено такий розрахунок, ґрунтуються на недостовірних даних, оскільки показники чеку про зважування, які були надані видно практично взагалі не було, а тому такий розрахунок є протиправним. Враховуючи протиправність вищевказаного розрахунку, то постанова відповідача 1 про застосування адміністративно-господарського штрафу від 27.11.2018 №08380 також є протиправною. Просив позов задовольнити повністю.

Відповідачем 1 до суду подано відзив на позовну заяву, у якому він заперечив проти заявлених позовних вимог. Зокрема, вказав, що26.10.2018 інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Волинській області було проведено рейдову перевірку транспортних засобів перевізників, зокрема і транспортного засобу, який належить ОСОБА_1 Під час перевірки габаритно-вагового контролю виявлено, що перевезення вантажу здійснювалося з перевищенням встановлених вагових обмежень без дозволу або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів. За результатами даної перевірки складено акт від 26.10.2018 №103638, у якому зафіксовано порушення ОСОБА_1 , як перевізником, транспортного законодавства. За порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезення вантажів без оформлення відповідних документів. Так, 27.11.2018 на підставі вищевказаного акта перевірки відповідачем 1 прийнято постанову №08380, якою до позивача застосовано адміністративно-господарський штраф. Про дату, час та місце розгляду справи за матеріалами рейдової перевірки позивач повідомлений належним чином. Вважає, що оспорювана постанова прийнята відповідачем1 в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Відповідачем 2 до суду подано відзив на позовну заяву, у якому він заперечив проти заявлених позовних вимог. Зокрема, вказав, що 26.10.2018 інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Волинській області було проведено рейдову перевірку транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення на ділянці а/д Н-22 Устилуг-Луцьк-Рівне за додержанням вимог транспортного законодавства. На виконання поставленого завдання було перевірено автомобіль (марки "VOLVO", моделі FH13.500, типу "Вантажний сідловий тягач-Е" з державним реєстраційним номером НОМЕР_1 ) з причіпом (марки «SCHMITZ», моделі «SKO24», типу «Н/ПР-Рефрижератор-Е» з державним реєстраційним номером НОМЕР_2 ), який належить ОСОБА_1 Під час перевірки габаритно-вагового контролю виявлено, що перевезення вантажу здійснювалося з перевищенням встановлених вагових обмежень без дозволу або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів. В результаті чого складено відповідний акт від 26.10.2018 №0010941 та розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 26.10.2018 №126/071 на загальну суму до сплати 400 євро. За результатами даної перевірки складено акт від 26.10.2018 №103638, у якому зафіксовано порушення ОСОБА_1 , як перевізником, транспортного законодавства. Зазначає, що повторне зважування транспортного засобу здійснюється лише у випадку приведення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу у відповідність, що здійснено не було, а тому водію було відмовлено у повторному зважуванні. Оскільки місцезнаходження позивача зареєстроване у Рівненськй області, то матеріали рейдової перевірки направлені для розгляду до Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області. Вважає, що відповідач 2 діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Ухвалою суду від 14.12.2018 позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 18.01.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою без виходу до нарадчої кімнати від 11.02.2019 відкладено підготовче судове засідання.

Ухвалою суду від 13.03.2019 закрито провадження у справі №460/3068/18 в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування розрахунку Управління Укртрансбезпеки у Волинській області плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 26.10.2018 №126/071.

Разом з тим, ухвалою суду без виходу до нарадчої кімнати від 13.03.2019 відмовлено у задоволенні клопотання відповідачів про залишення позову без розгляду. Закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 10.04.2019.

Ухвалою суду без виходу до нарадчої кімнати від 10.04.2019 відкладено судове засідання до 20.05.2019.

Позивач у судове засідання не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином.

Відповідачі у судове засідання не прибули, у поданому суду клопотанні просили розглянути справу за відсутності їх представника.

З огляду на викладене та відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, суд, на виконання вимог ч.3, ч.9 ст.205, ч.4 ст.229 КАС України, розглянув дану адміністративну справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній матеріалів.

Повно і всебічно з`ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими доказами, судом встановлено наступне.

У період з 22.10.2018 по 28.10.2018 державними інспекторами Управління Укртрансбезпеки в Волинській області, на підставі щотижневого графіку від 17.10.2018 та направлення на перевірку від 18.10.2018 №0116551 (а.с.45-76), проведено рейдову перевірку транспортних засобів за додержанням вимог транспортного законодавства, зокрема, на ділянці а/д Н-22 (127км).

Так,26.10.2018 здійснено перевірку автомобіля марки «VOLVO», моделі FH13.500, типу «Вантажний сідловий тягач-Е» з державним реєстраційним номером НОМЕР_1 , та причіп марки «SCHMITZ», моделі «SKO24», типу «Н/ПР-Рефрижератор-Е» з державним реєстраційним номером НОМЕР_2 , які належать на праві власності ОСОБА_1 (а.с.31). Вказаним автомобілем з причепом керував ОСОБА_2 .

За наслідками перевірки складений акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 26.10.2018 №103638, у якому зафіксовано порушення, які полягали у здійсненні перевезення вантажу з перевищенням вагових параметрів без дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами (а.с.54). У даному акті також зафіксовано, що водій з результатами зважування не згідний.

Разом з тим, за результатами перевірки державними інспекторами Управління Укртрансбезпеки в Волинській області було складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 26.10.2018 №0010941 (а.с.57), довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 26.10.2018 (а.с.55), а також розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту від 26.10.2018 №126/071 на суму 400 євро (а.с.58).

На підставі акта перевірки від 26.10.2018 №103638 начальником Управління Укртрансінспекції у Рівненській області прийнято постанову від 27.11.2018 №083800 про застосування адміністративно-господарського штрафу, якою до ОСОБА_1 за порушення законодавства про автомобільний транспорт, відповідальність за яке передбачена абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів, передбачених ст.48 цього Закону, застосовано штраф у сумі 1700,00грн. (а.с.52).

Вважаючи таку постанову протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб`єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень, регулюється Законом України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 №2344-III (далі - Закон №2344-III) та Порядком здійснення державного контролю у сфері автомобільного транспорту, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 (далі - Порядок №1567).

Частиною 4 статті 6 Закону №2344-III встановлено, що реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

В силу вимог п.1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 (далі - Положення №103), Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Відповідно до п.4 Положення №103, до завдань Укртрансбезпеки належить, зокрема, здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті (пп.3).

Згідно з п.8 Положення №103, Укртрансбезпека реалізовує свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.

Постановою Кабінету Міністрів України 26.06.2015 №592 затверджено, що територіальним органом Укртрансбезпеки у Волинській області є Управління Укртрансбезпеки у Волинській області, а в Рівненській - Управління Укртрансбезпеки в Рівненській області.

Основним завданням державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту є створення умов безпечного, якісного й ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових транспортних послуг (ст.5 Закону №2344-III).

Статтею 6 Закону №2344-III визначено, що державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі) (ч.14).

Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України (ч.17).

У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується (ч.18).

Пунктом 4 Порядку №1567 встановлено, що державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Пунктом 12 Порядку №1567 визначено, що рейдова перевірка додержання суб`єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка, який складається та затверджується керівником Укртрансбезпеки або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин (п.13 Порядку №1567).

Згідно з п.14 Порядку №1567, рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.

Пунктами 1, 3 та 4 Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2013 №422 (далі - Порядок №422), визначено, що зупинення транспортного засобу, який здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів (далі - транспортний засіб), під час проведення рейдових перевірок здійснюється посадовою особою Укртрансбезпеки або її територіального органу (далі - посадова особа) у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла), в будь-який час на маршруті руху: для перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт; у разі виявлення нею таких порушень Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та/або Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні:

- посадки (висадки) пасажирів у невстановлених місцях, порушення в розміщенні візуальної інформації на автобусах, перевезення пасажирів на міжобласних маршрутах без надання їм місць для сидіння, експлуатації таксі з порушенням вимог законодавства щодо облаштування, експлуатації транспортного засобу, що здійснює перевезення пасажирів та/або вантажів з явними ознаками технічної несправності;

- характеру руху транспортного засобу, що викликає підозру в спроможності водія керувати ним (різка зміна напрямку руху та (або) швидкісного режиму);

- відсутності номерних знаків на транспортному засобі, наявності даних, що свідчать про причетність транспортного засобу, водія, пасажирів до скоєння дорожньо-транспортної пригоди.

Водій транспортного засобу зобов`язаний надавати на час перевірки посадовій особі документи, на підставі яких здійснюється перевезення, виконувати вимоги посадової особи, передбачені Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, та розпочинати рух лише з дозволу посадової особи. Перевірка одного транспортного засобу проводиться протягом не більше однієї години.

Як вбачається з матеріалів справи, рейдова перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення на ділянці а/д Н-22 (127км) Устилуг-Луцьк-Рівне за додержанням вимог транспортного законодавства, проведена відповідачем 2 згідно з графіком проведення рейдових перевіроку період з 22.10.2018 по 28.10.2018 (а.с.75).

Відтак, суд вважає, що перевірка транспортного засобу марки «VOLVO», моделі FH13.500, типу «Вантажний сідловий тягач-Е» з державним реєстраційним номером НОМЕР_1 з причепом марки «SCHMITZ», моделі «SKO24», типу «Н/ПР-Рефрижератор-Е» з державним реєстраційним номером НОМЕР_2 , який належить ОСОБА_1 , проведена посадовими особами Управлінням Укртрансбезпеки у Волинській області у межах повноважень та у спосіб, передбачений Порядком № 1567 та Порядком № 422.

Відповідно до п.15 Порядку № 1567, під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - Європейська угода); відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам; оснащення таксі справним таксометром; відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу; додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху; наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення; додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

Із акту перевірки від 26.10.2018 № 103638 вбачається, що підставою для його складання стало здійснення перевезення вантажу вищевказаним автомобілем з перевищенням вагових параметрів без дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами.

Згідно з вимогами ч.2 ст.29 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 №3353-XII, з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається в порядку встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, за плату, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» від 08.09.2005 №2862-IV передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі статтею 48 Закону №2344-III, автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Частиною 2 статті 48 Закону №2344-III визначено, що документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:

- для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;

- для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

З наявної в матеріалах справи товарно-транспортної накладної від 24.10.2018 № 14 (а.с.13) вбачається, що транспортним засобом марки «VOLVO» з державним реєстраційним номером НОМЕР_1 було здійснено перевезення вантажу: тарної дощечки 26,912 м3 та піддони 25 шт. Проте, в даному документі відсутні відомості щодо маси такого вантажу.

Частина 4 статті 48 Закону №2344-III передбачає, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та методика розрахунку плати за такий проїзд, визначений Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 (далі - Порядок №879).

Відповідно до пп.4 п.2 Порядку №879, габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306 (далі - Правила №1306).

Відповідно до п.22.5 Правил №1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35м), за довжиною - 22м (для маршрутних транспортних засобів - 25м), фактичну масу понад 40т (для контейнеровозів - понад 44т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46т), навантаження на одиночну вісь - 11т (для автобусів, тролейбусів - 11,5т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11т, здвоєні осі - 18т, строєні - 24т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2м.

Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11т, здвоєні осі - понад 16т, строєні осі - понад 22т або фактичною масою понад 40т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11т, здвоєні осі - понад 18т, строєні осі - понад 24т або фактичною масою понад 44т, а на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - понад 46т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Пунктом 3 Порядку № 879 визначено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

Згідно з п.18 Порядку № 879, за результатами точного габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка результатів здійснення контролю із зазначенням часу і місця його проведення, а на запит водія - міжнародний сертифікат зважування вантажних транспортних засобів, якщо пункт габаритно-вагового контролю уповноважений видавати такі сертифікати.

Так, посадовими особами відповідача 2 за наслідками габаритно-вагового контролю на динамічних вагах, що підтверджується талоном від 26.10.2018 № 941 (а.с.56), складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю (а.с.55), згідно з якою навантаження на задню строєну вісь транспортного засобу становить 23,3 тонн (7,6; 7,55; 8,15). Вказане також зафіксовано і в акті перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 26.10.2018 №0010941 (а.с.57).

При цьому, показники, зазначені в талоні (чеку) від 26.10.2018 №941 є чіткими, що свідчить про безпідставність тверджень позивача щодо поганої їх видимості.

Таким чином, суд приходить до висновку про перевищення позивачем вагового нормативу перевезень автомобільними дорогами загального користування при здійсненні 26.10.2018 перевезень вантажу транспортним засобом (марки «VOLVO», моделі FH13.500, типу «Вантажний сідловий тягач-Е» з державним реєстраційним номером НОМЕР_1 ) з причепом (марки «SCHMITZ», моделі «SKO24», типу «Н/ПР-Рефрижератор-Е» з державним реєстраційним номером НОМЕР_2 ), а саме максимальної маси навантаження на задню строєну вісь транспортного засобу - 22 тонни.

Водночас, суд не бере до уваги посилання позивача про відмову у наданні для огляду документи, які підтверджують сертифікацію вагового комплексу, як на обставину недійсності такого контролю, оскільки при підписанні актів від 26.10.2018 № 0010941 та від 26.10.2018 № 103638 водієм таких зауважень до них не внесено, а матеріали справи містять сертифікат затвердження типу засобів вимірювальної техніки від 21.11.2017 №UA.TR.002.СТ.0115-17 Rev.0, сертифікат відповідності засобу вимірювальної техніки від 20.12.2017 №UA.TR.002.СВ.0310-17 з додатком, декларація про відповідність засобу вимірювальної техніки від 20.12.2017 № 6, акт обстеження майданчика (127км а/д Н-22) із схемою від 10.07.2018 (а. с. 84-91).

Не заслуговують на увагу і доводи позивача щодо відмови посадових осіб від проведення повторного зважування транспортного засобу на вимогу водія, оскільки пунктами 23-24 Порядку № 879 визначено, що повторне зважування здійснюється лише у випадках приведення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу у відповідність, яке ні водієм, ні позивачем здійснено не було. Доказів зворотного суду не надано і судом не встановлено.

Пунктом 21 Порядку № 879 передбачено, що у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України. У разі здійснення руху з порушенням умов, визначених у дозволі на рух, подвійний розмір застосовується в частині перевищення фактичних показників над показниками, визначеними у дозволі, за пройдену частину маршруту. Довідка про здійснення габаритно-вагового контролю та/або сертифікат зважування, або документ щодо внесення плати за проїзд є чинними протягом усього маршруту.

Згідно з п. 28 Порядку № 879, плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками, виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п`ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається, виходячи з параметру з найбільшим перевищенням (п.31-1 Порядку №879).

Крім того, пунктом 31-1 Порядку № 879 передбачено, що перевізник зобов`язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Аналіз вищезазначених норм свідчить про те, що плата за проїзд великоваговим/великогабаритним транспортом вага чи габарити якого перевищують законодавчо встановлені норми здійснюється виключно перевізником. Тобто, суб`єктом відповідальності за порушення законодавства про автомобільний транспорт, в тому числі за надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений ст.48 Закону №2344-III, є автомобільний перевізник.

Статтею 1 Закону №2344-III визначено, що автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення вантажів вантажними автомобілями; водій це особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.

Згідно з товарно-транспортною накладною від 24.10.2018 № 14 автомобільним перевізником вантажу, який здійснюється транспортним засобом марки «VOLVO» з державним реєстраційним номером НОМЕР_1 є ФОП ОСОБА_1 (а.с.13).

Пунктом 21 Порядку №1567 визначено, що у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт, посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

Згідно з п. 25 Порядку №1567, справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення,

Відповідно до пунктів 26-27 Порядку № 1567, справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням, а в разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів.

Як вбачається з матеріалів справи, позивача належним чином повідомлено про дату, час та місце розгляду справи за наслідками рейдової перевірки (а.с.53), а його підпис на такому повідомленні щодо отримання оспорюваного рішення датований 27.11.2018 підтверджує факт присутності позивача на її розгляді.

Згідно з абз. 3 ч.1 ст. 60 Закону № 2344-III, за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За таких обставин, враховуючи підтвердження факту перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та за відсутності дозволу на перевезення вантажів з перевищенням вагових обмежень, що є порушення законодавства про автомобільний транспорт, суд приходить до висновку, що Управлінням Укртрансбезпеки в Рівненській області правомірно винесено постанову від 27.11.2018 № 083800, якою до позивача застосовано адміністративно-господарський штраф в сумі 1700,00грн.

При цьому, посилання позивача на протиправність розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 26.10.2018 № 126/071, як на підставу скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу, суд вважає безпідставним, оскільки оспорювана постанова прийнята відповідачем 1 на підставі результатів рейдової перевірки, викладених у акті проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 26.10.2018 № 103638 та акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 26.10.2018 № 0010941, а не вищевказаного розрахунку.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з частинами першою та другою статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про те, що відповідачем 1 відповідно до вимог статей 77-78 КАС України доведено правомірність свого рішення, а тому позов задоволенню не належить.

Підстав для застосування положень ст.139 КАС України у суду відсутні.

Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 27 листопада 2018 № 083800 - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасники справи:

1. Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 )

2. Відповідач 1 - Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області (33013, м. Рівне, вул. Небесної Сотні, 34, код ЄДРПОУ 39816845)

3. Відповідач 2 - Управління Укртрансбезпеки у Волинській області (43020, м. Луцьк, вул. Зв`язківців, 1Б, код ЄДРПОУ 39816845).

Повний текст рішення складений 20 травня 2019 року.

Суддя Комшелюк Т.О.