Головуючий у 1 інстанції Шальєва В.А.
Суддя-доповідач - Нікулін О.А.
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
02 березня 2009 року м. Донецьк справа № 2-а-20949 /09/570
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Нікуліна О.А. суддів:
при секретарі
за участю:
представників позивача
представників відповідача 1
представника відповідача 2 Сіваченка І.В., Дяченко С.П.
Малич В.В.
Гутеньова С.В., Клименко Д.Г.
Хвостікова О.В., Перекрестова С.В.
Не з*явився розглянувши у відкритому
апеляційну скаргу судовому засіданні
державної податкової інспекції у Волноваському районі Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 23 грудня 2009 року по справі № 2-а-20949/09 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Донбаснерудпром» до
третя особа Державної податкової інспекції у Волноваському районі Донецької області, Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області про стягнення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість,-
В С Т А Н О В И Л А :
У листопаді 2009 року позивач звернувся з позовом до відповідачів про стягнення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 23 грудня 2009 рок у позов задоволено у повному обсязі.
Зазначеною постановою суд стягнув з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Науково-виробниче підприємство „Донбаснерудпром" бюджетну заборгованість з податку на додану вартість по податковим деклараціям за травень-вересень 2009 р. в загальній сумі 890503 (вісімсот дев'яносто тисяч п'ятсот три) грн. шляхом перерахування на рахунок № 26002146598001 у ВАТ АКБ „Капітал" м. Донецька, МФО 334828 та судові витрати в розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) гр.
З постановою суду першої інстанції не погодився відповідач по справі та звернувся з апеляційною скаргою на неї, в якій зазначено, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права, внаслідок чого неправильно вирішив справу, вважає, що постанова підлягає скасуванню з наступною відмовою у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляція не підлягає задоволенню.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції правильно встановив правовідносини між сторонами по справі, застосував відповідні норми матеріального та процесуального права та виходив з наступного.
Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю „Науково-виробниче підприємство „Донбаснерудпром" є юридичною особою, перебуває на податковому обліку в ДПІ у Волноваському районі Донецької області, є платником податку на додану вартість, включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 30942459 .
Відповідач Державна податкова інспекція у Волноваському районі Донецької області є суб'єктом владних повноважень, якій в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні" повноваження.
Відповідач Головне управління Державного казначейства України в Донецької області у відповідності до ч. 2 ст. 50 Бюджетного кодексу України веде бухгалтерський облік всіх надходжень, що належать Державному бюджету України, та за поданням органів стягнення здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету.
За результатами господарської діяльності у травні 2009 р. ТОВ „Науково-виробниче підприємство „Донбаснерудпром" отримало право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість в розмірі 96269 грн.
За результатами господарської діяльності у червні 2009 р. ТОВ „Науково-виробниче підприємство „Донбаснерудпром" отримало право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість в розмірі 289979 грн.
За результатами господарської діяльності у липні 2009 р. ТОВ „Науково-виробниче підприємство „Донбаснерудпром" отримало право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість в розмірі 185886 грн.
За результатами господарської діяльності у серпні 2009 р. ТОВ „Науково-виробниче підприємство „Донбаснерудпром" отримало право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість в розмірі 227084 грн.
За результатами господарської діяльності у вересні 2009 р. ТОВ „Науково-виробниче підприємство „Донбаснерудпром" отримало право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість в розмірі 167853 грн.
Згідно пп. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість" якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг); б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду. У відповідності до пп. 7.7.4 п. 7.7 ст. 7 вказаного Закону платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування. 18.06.2009 р. ТОВ „Науково-виробниче підприємство „Донбаснерудпром" надало до ДПІ у Волноваському районі податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2009 р. з розрахунком суми бюджетного відшкодування і заявою про повернення суми бюджетного відшкодування в розмірі 96279 гривень.
16.07.2009 р. ТОВ „Науково-виробниче підприємство „Донбаснерудпром" надало до ДПІ у Волноваському районі податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2009 р. з розрахунком суми бюджетного відшкодування і заявою про повернення суми бюджетного відшкодування в розмірі 298979 гривень.
19.08.2009 р. ТОВ „Науково-виробниче підприємство „Донбаснерудпром" надало до ДПІ у Волноваському районі податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2009 р. з розрахунком суми бюджетного відшкодування і заявою про повернення суми бюджетного відшкодування в розмірі 185886 гривень.
18.09.2009 р. ТОВ „Науково-виробниче підприємство „Донбаснерудпром" надало до ДПІ у Волноваському районі податкову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2009 р. з розрахунком суми бюджетного відшкодування і заявою про повернення суми бюджетного відшкодування в розмірі 227084 гривень.
19.10.2009 р. ТОВ „Науково-виробниче підприємство „Донбаснерудпром" надало до ДПІ у Волноваському районі податкову декларацію з податку на додану вартість за вересень 2009 р. з розрахунком суми бюджетного відшкодування і заявою про повернення суми бюджетного відшкодування в розмірі 167853 гривень.
Платник податку прийняв рішення про відшкодування сум податку на додану вартість в зазначеному розмірі шляхом зарахування на його рахунок, про що свідчить рядок 25.1 податкових декларацій з податку на додану вартість за травень-вересень 2009 р.
Відповідно до пп. 7.7.5 п. 7.7 ст. 7 цього Закону протягом ЗО днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.
Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Підпунктом 7.7.6 п. 7.7 ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість" на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ній суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
На виконання зазначених вимог ДПІ у Волноваському районі були проведені виїзні позапланові та невиїзні документальні перевірки позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за відповідні податкові періоди.
Так, довідкою № 3371/23-20/30942459 від 10.07.2009 р. про результати позапланової виїзної перевірки позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за травень 2009 р. підтверджена сума бюджетного відшкодування податку в сумі 28849 грн., сума в розмірі 67420 грн. не підтверджена у зв'язку з неотриманням відповідей на запити про надання інформаційних довідок або актів зустрічних перевірок.
Довідкою № 3684/23-20/30942459 від 12.08.2009 р. про результати позапланової виїзної перевірки позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за червень 2009 р. підтверджена сума бюджетного відшкодування податку в сумі 179779 грн., сума в розмірі 110200 грн. не підтверджена у зв'язку з неотриманням відповідей на запити про надання інформаційних довідок або актів зустрічних перевірок.
Довідкою № 5166/23-20/30942459 від 07.10.2009 р. про результати позапланової виїзної перевірки позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень 2009 р. підтверджена сума бюджетного відшкодування податку в сумі 29017 грн., сума в розмірі 156869 грн. не підтверджена у зв'язку з неотриманням відповідей на запити про надання інформаційних довідок або актів зустрічних перевірок.
Довідкою № 5510/1520/30942459 від 16.10.2009 р. про результати документальної невиїзної перевірки позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за серпень 2009 р. підтверджена сума бюджетного відшкодування податку в сумі 227084 гривень.
Актом № 6703/1520/30942459 від 18.11.2009 р. про результати документальної невиїзної перевірки позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за вересень 2009 р. встановлені порушення позивачем пп. 7.7.2 п.7.7 ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість" в частині завищення суми бюджетного відшкодування податку на 16667 гривень.
У відповідності до пп. 7.7.7 п. 7,7 ст. 7 цього Закону якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий податковий орган:
а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної податковим органом унаслідок таких перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з підпунктом 7.7.3 цього пункту у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів; б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною податковим органом внаслідок проведення таких перевірок, податковий орган надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування; в) у разі з'ясування внаслідок проведення таких перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови у наданні бюджетного відшкодування. Перевірками податкових декларації за травень-серпень 2009 р. не була виявлена невідповідність сум бюджетного відшкодування сумам в зазначених вище розмірах, заявлених у податкових деклараціях, податковим органом не приймались рішення про зменшення суми бюджетного відшкодування за зазначені податкові періоди. По податковій декларації за вересень 2009 р. податковим органом встановлені порушення позивачем пп. 7.7.2 п.7.7 ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість" в частині завищення суми бюджетного відшкодування податку на 16667 грн. Податковим органом у відповідності до пп. 7.7.5 п. 7.7 ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість" були направлені органу Державного казначейства висновки із зазначенням сум, що підлягають відшкодуванню з бюджету: № 199 від 20.11.2009 р. на суму 227084 грн., № 207 від 20.11.2009 р. на суму 36638 грн., № 208 від 20.11.2009 р. на суму 179779 грн., № 209 від 20.11.2009 р. на суму 110200 грн., № 210 від 20.11.2009 р. на суму 179779 грн., № 211 від 20.11.2009 р. на суму 6107 грн., № 212 від 20.11.2009 р. на суму 151186 грн., які 27.11.2009 р. були повернуті ДПІ у Волноваському районі у зв'язку з відсутністю реєстру платників податку на додану вартість. Позивачу не відшкодована з бюджету сума податку на додану вартість по податковим деклараціям за травень 2009 р. в розмірі 36638 грн., по податковій декларації за червень 2009 р. в розмірі 289979 грн., по податковій декларації за липень 2009 р. в розмірі 185886 грн., по податковій декларації за серпень 2009 р. в розмірі 227084 грн., по податковій декларації за вересень 2009 р. в розмірі 151186 грн. Відповідач ГУ ДКУ в Донецькій області вказував на неотримання реєстрів суб'єктів підприємницької діяльності із включенням до нього позивача, як це передбачено п. 7 Порядку взаємодії між органами державної податкової служби України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України в процесі відшкодування податку на додану вартість за висновками органів державної податкової служби України та погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість шляхом видачі облігацій внутрішньої державної позики, затвердженого сумісним наказом ДПА України, Мінфіну та ДКУ № 451/501/132 від 03.08.2004 р., відповідно до якого відшкодування податку на додану вартість з бюджету здійснюється органами Держказначейства згідно з отриманими реєстрами та висновками регіональних податкових органів. Суд вважав заперечення відповідача необґрунтованими, оскільки положення цього Порядку не відповідають вимогам податкового законодавства, а саме, Закону України „Про податок на додану вартість". Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими нормативними актами, при вирішенні цього спору суд застосував Закон України „Про податок на додану вартість". Згідно п. 1.8. ст. 1 Закону України "Про податок на додану вартість" бюджетне відшкодування - це сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до пп. 7.7.3. п. 7.3. ст. 7 цього Закону України у разі, коли за результатами звітного періоду сума, визначена як різниця між загальною сумою податкових зобов'язань, що виникли у зв'язку з будь-якою поставкою товарів (робіт, послуг) протягом звітного періоду, та сумою податкового кредиту звітного періоду, має від'ємне значення, така сума підлягає відшкодуванню платнику податку з Державного бюджету України протягом місяця, наступного після подачі декларації.
Отже, підставою для отримання відшкодування є дані тільки дані податкової декларації за звітний період.
Зазначений Закон не передбачає надання даних податкових декларацій контрагентів платника податків і не ставить в залежність отримання бюджетного відшкодування платником податків від податкового обліку (стану) інших осіб і фактичної сплати контрагентами податку до бюджету. Питання від'ємного значення суми поширюється тільки на окремо взятого платника податків і не ставить цей факт у залежність від розрахунків з бюджетом третіх осіб.
З урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дотримався норм матеріального та процесуального права під час вирішення справи, тобто відсутні підстави для скасування або зміни судового рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів ,-
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Волноваському районі Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 23 грудня 2009 року по адміністративній справі № 2-а-20949/09 залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Ухвала за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого Адміністративного суду України протягом 1 місяця з дня складення у повному обсязі.
У повному обсязі ухвала складена 05 березня 2010 року.
Головуючий Нікулін О.А.
Судді Дяченко С.П.
Сіваченко І.В.