
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 квітня 2019 року м. Кропивницький Справа № 340/433/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: ОСОБА_1 (25006, м. Кропивницький, пров. Мінський, 52, РНОКПП НОМЕР_1; адреса для листування: 25006, м. Кропивницький, вул. Пашутінська, 54/55, офіс 413)
відповідач: Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (25030, м. Кропивницький, вул. Академіка Корольова, 26, код ЄДРПОУ 39767636)
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1, через представника ОСОБА_2, звернувся до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (надалі - ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Позов мотивовано тим, що ОСОБА_1 є учасником антитерористичної операції (учасником бойових дій) та бажає використати право на отримання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства. З цієї метою він звернувся до ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області з клопотанням про надання йому земельної ділянки та дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земельної ділянки за кадастровим номером 3524086000:02:000:0930, що розташована на території Семенастівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області (за межами населеного пункту). До клопотання додав усі необхідні документи. Однак, листом №Б-16935/0-122/0/17-19 від 10.01.2019 року ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області повідомило, що земельна ділянка, зазначена у зверненні, віднесена до земель, переданих у колективну власність. Представник позивача стверджує, що таке рішення відповідача є протиправним та доводить, що земельна ділянка, яку бажає отримати у власність позивач, належить до земель державної власності. Також представник позивача наполягає, що рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою або про відмову у його наданні повинно оформлюватися розпорядчим індивідуальним актом у формі наказу, що відповідачем не було дотримано. З цих підстав просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області, викладене в листі №Б-16935/0-122/0/17-19 від 10.01.2019 року, відповідно до якого позивачу відмовлено у надані дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за кадастровим номером 3524086000:02:000:0930 безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2 га, за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої на території Семенастівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області (за межами населеного пункту);
- зобов'язати ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області повторно розглянути питання та надати позивачу, як учаснику антитерористичної операції (учаснику бойових дій), такий дозвіл.
Ухвалою судді від 19.02.2019 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що відповідно до пункту 21 Перехідних положень Земельного кодексу України (в редакції, яка діє з 01.01.2019 року) ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області не має повноважень щодо передачі обраної позивачем земельної ділянки йому у власність. З цих підстав представник відповідача просила суд у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження, дослідивши письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, надані докази, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
ОСОБА_1 у грудні 2018 року поштою направив до ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області клопотання, у якому, посилаючись на розпорядження Кабінету Міністрів України №898-р від 19.08.2015 року "Питання забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками", просив погодити йому надання земельної ділянки та дати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою, як учаснику АТО, площею 2 га для ведення особистого селянського господарства на території Семенастівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області (кадастровий номер 3524086000:02:000:0930), за межами населеного пункту. Вказане клопотання з додатками зареєстроване в ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області 11.12.2018 року за №Б-16935/0/16-18. (а.с. 67 - 71)
У відповідь ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області направило позивачу лист №Б-16935/0-122/0/17-19 від 10.01.2019 року, в якому з посиланням на частину 4 статті 122, пункт 21 Перехідних положень Земельного кодексу України повідомило про відсутність правових підстав для задоволення клопотання. (а.с. 66)
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір, суд виходив з того, що порядок набуття права на землю громадянами та юридичними особами регламентований главою 19 Земельного кодексу України (надалі - ЗК України).
Відповідно до частин 1, 2 статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до пункту "в" частини 3 статті 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян проводиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Згідно з пунктом "б" частини 1 статті 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у розмірі не більше 2,0 га.
Частиною 4 статті 116 ЗК України передбачено, що передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, проводиться один раз по кожному виду використання.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами врегульовано статтею 118 ЗК України.
Відповідно до частини 6 статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_3 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною 7 статті 118 ЗК України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Повноваження органів виконавчої влади, Верховної ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування передбачені статтею 122 ЗК України.
Згідно з частиною 4 статті 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Постановою Кабінету Міністрів України №15 від 14.01.2015 року затверджено Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру.
Відповідно до цього Положення Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №333 від 29.09.2016 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.10.2016 року за №1391/29521, затверджено Положення про Головне управління Держгеокадастру в області.
Згідно з цим Положенням Головне управління Держгеокадастру в області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.
Головне управління відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством (пп.13 п.4 Положення).
Відтак, до повноважень відповідача, як територіального органу Держгеокадастру, належить розпорядження землями державної власності сільськогосподарського призначення на території Кіровоградської області, у тому числі передача таких земельних ділянок безоплатно у власність громадянам у порядку, передбаченому статтею 118 ЗК України.
Судом установлено, що відповідач, отримавши 11.12.2018 року клопотання позивача про надання йому дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної власності для ведення особистого селянського господарства, у місячний строк, установлений абз.1 ч.7 ст.118 ЗК України, розглянув це клопотання та листом №Б-16935/0-122/0/17-19 від 10.01.2019 року повідомив позивача про неможливість надання такого дозволу, пославшись на статтю 122 та пункт 21 Перехідних положень Земельного кодексу України.
У ході судового розгляду справи відповідач, доводячи правомірність прийнятого рішення, посилався на те, що земельна ділянка, яку бажає отримати у власність позивач, належить до земель колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені, тож натепер ця земельна ділянка на підставі пункту 21 розділу Х "Перехідні положення" ЗК України вважається власністю територіальної громади, на території якої вона розташована. На підтвердження цього відповідач надав до суду копію державного акту на право колективної власності на землю, виданого 10.11.1995 року Семенастівською сільською радою колективному сільськогосподарському підприємству "Хлібороб" про передачу йому у колективну власність 3209,5 га землі в межах згідно з планом. (а.с. 63 - 65)
Оцінюючи ці доводи, суд виходить з того, що Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні" №2498-VIII від 10.07.2018 року, який набрав чинності 01.01.2019 року, розділ Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України доповнено пунктом 21 такого змісту: "21. Установити, що з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні" землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені (крім земельних ділянок, які на день набрання чинності зазначеним Законом перебували у приватній власності), вважаються власністю територіальних громад, на території яких вони розташовані. ОСОБА_4 є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки, сформовані за рахунок земель, які в силу зазначеного Закону переходять до комунальної власності".
Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 19.03.2019 року проведена державна реєстрація права комунальної власності на земельну ділянку за кадастровим номером 3524086000:02:000:0930, загальною площею 11,6007 га, що розташована на території Семенастівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області, на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні" №2498-VIII від 10.07.2018 року. Її власником є територіальна громада в особі Семенастівської сільської ради. (а.с. 72 - 73)
Відповідно до частини 1 статті 83 ЗК України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.
Статтею 12 ЗК України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Згідно з частиною 1 статті 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відтак, земельна ділянка за кадастровим номером 3524086000:02:000:0930, яка була сформована за рахунок земель, що перебували у колективній власності КСП "Хлібороб", яке припинено, та частину якої бажає отримати у приватну власність позивач в межах норм безоплатної приватизації, з 01.01.2019 року в силу Закону України №2498-VIII від 10.07.2018 року перейшла в комунальну власність територіальної громади, на території якої вона розташована, в особі Семенастівської сільської ради, яка є її розпорядником.
Тож листом №Б-16935/0-122/0/17-19 від 10.01.2019 року відповідач правомірно відмовив позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, оскільки з 01.01.2019 року відповідач втратив повноваження щодо передачі її у власність або користування.
Щодо доводів позову про недотримання відповідачем форми спірного рішення, суд зазначає, що згідно з пунктом 8 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №333 від 29.09.2016 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.10.2016 року за №1391/29521, пунктом 84 Типової інструкції з діловодства в територіальних органах Держгеокадастру, затвердженої наказом Держгеокадастру №600 від 15.10.2015 року, накази видаються як рішення організаційно-розпорядчого характеру. За змістом управлінської дії накази видаються з основних питань діяльності територіального органу Держгеокадастру, адміністративно-господарських, кадрових питань.
Отже, наказом оформлюються рішення керівника організаційного або розпорядчого характеру, тобто ті, які стосуються організації роботи установи або оперативного керівництва, або ж які породжують правові наслідки у вигляді встановлення прав, обов'язків чи покладення відповідальності на осіб, стосовно яких вони видані.
Вимог щодо оформлення територіальним органом Держгеокадастру його відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність саме шляхом видання наказу чинне законодавство не містить.
ОСОБА_3 Суд у постанові від 14.08.2018 року у справі №826/1050/17 вказав, що законодавством, яке регулює земельні відносини, не встановлено вимог до форми висновків уповноважених органів за результатами розгляду клопотань осіб, зацікавлених в одержанні у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, зокрема відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою. Єдина вимога до такої відмови, передбачена Земельним кодексом України, - це її належна мотивація.
Розглянувши справу, суд прийшов до висновку, що спірне рішення прийнято відповідачем правомірно, прав позивача не порушує, тому у задоволенні позову про визнання його протиправним та скасування, а також за похідною позовною вимогою про зобов'язання відповідача вчинити дії слід відмовити.
Оскільки позивачу відмовлено у задоволенні позовних вимог, тому підстави для стягнення на його користь понесених ним судових витрат на сплату судового збору відсутні.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (25006, м. Кропивницький, пров. Мінський, 52, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (25030, м. Кропивницький, вул. Академіка Корольова, 26, код ЄДРПОУ 39767636) відмовити.
Копію рішення суду надіслати учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду ОСОБА_5