
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 квітня 2019 р. справа № 400/2612/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, вул. Крим Кавказ, 107, м. Вознесенськ, Миколаївська область,56500
до відповідача:1. Миколаївської обласної державної адміністрації, вул. Адміральська, 22, м.Миколаїв, 54001 2. Вознесенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області, вул. Одеська, 25, м. Вознесенськ, Миколаївська область,56500
третя особа:Департамент соціального захисту населення Миколаївської обласної державної адміністрації, вул. Фалєєвська, 14, м. Миколаїв, 54001
про:визнання протиправним та скасування рішення, протокол від 13.05.2018 року № 5, визнання протиправним та скасування рішення від 09.07.2018 року № 32,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся з позовом до Миколаївської обласної державної адміністрації (далі-відповідач 1), Вознесенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області (далі-відповідач 2 або Пенсійний фонд), за участю третьої особи – Департаменту соціального захисту населення Миколаївської обласної державної адміністрації, про визнання протиправним та скасування рішення обласної Комісії з розгляду питань, пов’язаних із видачею посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Миколаївської обласної державної адміністрації (далі - Комісія), оформленого протоколом №5 від 13.05.2018 року щодо визнання видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 серії А безпідставною, в зв’язку з не підтвердження участі ОСОБА_1 участі у ліквідації наслідків аварії у населених пунктах зони відчуження; визнати протиправним та скасувати рішення №32 від 09.07.2018 року Вознесенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області про признання виплати позивачу пенсії з липня 2018 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що його участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС підтверджена записом у військовому квитку та довідкою командира військової частини 44316 №836 від 17.08.1993 р., відтак спірні рішення відповідачів є протиправними. Крім того, позивач зазначив, що Комісія не мала право розглядати питання щодо видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС позивачу.
Відповідач 1 подав до суду відзив, в якому просив відмовити у задоволенні позову, оскільки спірне рішення було прийняте в межах повноважень Комісії та на підставі інформації з Галузевого архіву Міністерства оборони України та архівної довідки про неможливість підтвердження факу участі позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідач 2 подав до суду відзив, в якому просив відмовити у задоволенні позові та зазначив, що спірне рішення прийнято, у зв’язку із відсутністю інформації у довідці військової частини щодо кількості відпрацьованих днів у зоні відчуження, а також у зв’язку із надходженням листа департаменту соціального захисту населення Миколаївської обласної державної адміністрації щодо рішення Комісії про визнання безпідставною видачу позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Третьою особою подано до суду відзив, згідно якого третя особа підтримала позицію відповідача 1 та просила відмовити у задоволенні позову.
Позов залишався без руху ухвалою від 29.10.2018 року, у зв’язку із невідповідністю позовної заяви вимогам, встановленим статтею 161 Кодексу адмінітсративного судочинства України (далі-КАС України).
Ухвалою від 13.11.2018 року відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження із повідомленням учасників справи.
На підставі ч.9 ст. 205 КАС України, суд розглянув справу в порядку письмового провадження.
Заяв і клопотань учасники справи суду не подавали.
Процесуальних дій у справі судом не вчинялось.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
На підставі військового квитка та довідки військової частини 44316 №836 від 17.08.1993 року позивачу у 1993 році було видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії Серії А №271207. У зв’язку із втратою посвідчення, позивачу у 2010 році було видано дублікат посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії Серії А №271207.
Вознесенським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Миколаївської області з 27.07.2017 року позивачу була призначена пенсії за віком із зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Рішенням Вознесенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області №32 від 09.07.2018 року було припинено позивачу виплату пенсії з липня 2018 року, у зв’язку із наданням недостовірних даних для призначення пенсії. У рішенні Пенсійний фонд послався на протокол №5 засідання Комісії, зі змісту якого вбачається, що Комісія дійшла висновку про не підтвердження участі позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у населених пунктах зони відчуження, підставою для такого висновку стала інформація з Галузевого архіву Міністерства оборони України та архівної довідки про неможливість підтвердження факу участі позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
У відзиві Пенсійний фонд, також, посилається на відсутність запису у підтверджувальних документах про кількість днів перебування в зоні відчуження під час ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі-Закон), учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців*, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 15 Закону, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження:- з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів;- з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів;- у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи;- евакуйовані у 1986 році із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутріутробного розвитку, після досягнення ними повноліття); - особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення, - категорія 2.
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 16 Закону, підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Згідно з ч. 1, 3 ст. 65 Закону, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Так, згідно записів військового квитка позивача НО№4422773, виданим Вознесенським міським військовим комісаріатом 11.11.1983 р., зазначено про проходження позивачем навчальних зборів у військовій частині 44316 в 1987 р. на протязі 46 днів (аркуш 13, аркуш справи 18) та зазначено, що позивач у період з 21.08.1987 р. по 06.10.1987 р. приймав участь в ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС (аркуш 24, аркуш справи 19). Також, у довідці військової частини 44316 №836 від 17.08.1993 року, зазначено, що позивач в період з 21.08.1987 р. по 06.10.1987 р. приймав участь у роботах по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
Отже, військовий квиток та довідка військової частини є належними документами, що підтверджують участь позивача в ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, адже в них чітко зазначено період участі позивача в ліквідації аварії в 1987 р. у зоні відчуження, а також їх видано уповноваженим органом, тобто ці документи відповідають вимогам Закону. Відтак, у Комісії були відсутні підстави для прийняття спірного рішення щодо визнання безпідставним видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 серії А. Суд не приймає до уваги посилання відповідача 1 на інформацію з архіву Міністерства оборони України оскільки, за наявності первинних документів, якими є військовий квиток та довідка військової частини, інформація з архіву щодо неможливості підтвердити участі позивача у ліквідації Чорнобильській АЕС не є безумовним підтвердженням безпідставності видачі позивачу посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
Таким чином, рішення обласної Комісії з розгляду питань, пов’язаних із видачою посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Миколаївської обласної державної адміністрації (далі - Комісія), оформленого протоколом №5 від 13.05.2018 року щодо визнання видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 серії є протиправним та підлягає скасуванню, а також, прийняте на його підставі рішення №32 від 09.07.2018 року Вознесенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області про признання виплати позивачу пенсії з липня 2018 року, яке прийнято на підставі визнаного, підлягає скасуванню.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
З урахування задоволення позовних вимог, на підставі ч. 1 ст. 139 КАС України, підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів судовий збір в розмірі 1409, 60 грн., сплачений квитанцією №ПН1489685 від 08.11.2018 р.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 (вул. Крим Кавказ, 107, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56500, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Миколаївської обласної державної адміністрації (вул. Адміральська, 22, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 00022579) , Вознесенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області (вул. Одеська, 25, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56500 ідентифікаційний код 37945221) задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення обласної Комісії з розгляду питань, пов'язаних із видачею посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Миколаївської обласної державної адміністрації (вул. Адміральська, 22, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 00022579), оформленого протоколом №5 від 13.05.2018 року щодо визнання видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 серії А безпідставною в зв’язку з не підтвердження участі ОСОБА_1 (вул. Крим Кавказ, 107, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56500, ідентифікаційний код НОМЕР_1) участі у ліквідації наслідків аварії у населених пунктах зони відчуження.
3. Визнати протиправним та скасувати рішення №32 від 09.07.2018 року Вознесенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області (вул. Одеська, 25, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56500, ідентифікаційний код 37945221) про припинення виплати ОСОБА_1 (вул. Крим Кавказ, 107, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56500, ідентифікаційний код НОМЕР_1) пенсії з липня 2018 року.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Миколаївської обласної державної адміністрації (вул. Адміральська, 22, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 00022579) на користь ОСОБА_1 (вул. Крим Кавказ, 107, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56500, ідентифікаційний код НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 704,80 грн.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Вознесенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області (вул. Одеська, 25, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56500, ідентифікаційний код 37945221) на користь ОСОБА_1 (вул. Крим Кавказ, 107, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56500, ідентифікаційний код НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 704,80 грн.
6. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А. О. Мороз