
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, тел. +380 (044) 207 80 91Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 лютого 2019 року № 320/5724/18
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Щавінського В.Р., при секретарі судового засідання Мілієнко О.М., за участю представника відповідача - Сенько О.В., представника третьої особи - Шпортила Я.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Броварської міської ради у Київській області, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю "Сонячний квартал" про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Броварської міської ради Київської області та просить суд:
- визнати протиправною бездіяльності Броварської міської ради Київської області щодо неприйняття рішення за клопотанням фізичної особи ОСОБА_3 від 14.09.2018 №11-16-4/6500 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду площею 0,86 га для обслуговування та розміщення нежитлових будівель та споруд по АДРЕСА_1 в м. Бровари.
- зобов'язати Броварську міську раду Київської області розглянути на найближчому пленарному засіданні сесії клопотання фізичної особи ОСОБА_3 від 14.09.2018 №11-16-4/6500 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду площею 0,86 га для обслуговування та розміщення нежитлових будівель та споруд по АДРЕСА_1 в м. Бровари.
Разом із позовною заявою позивач подав до суду заяву про забезпечення позову в якій просить суд заборонити Броварській міській раді Київської області (07400, Київська обл., м. Бровари, вул. Гагаріна, буд. 15, Ідентифікаційний код 26376375) вчиняти будь-які дії із земельною ділянкою площею 3,8605га (кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1), що розташована в АДРЕСА_1 (поновлювати, продовжувати дію існуючого Договору оренди чи укладати новий Договір оренди з Товариством з обмеженою відповідальністю "Сонячний квартал") до вступу в законну силу судового рішення у даній справі.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.10.2018 у задоволенні заяви про забезпечення позову відмовлено.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.10.2018 відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження .
Протокольною ухвалою суду від 16.01.2019 було залучено до участі у справі в якості третьої особи на стороні відповідача ТОВ «Сонячний квартал» (код ЄДРПОУ 38690374).
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що має право на отримання земельної ділянки для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва у першочерговому порядку. На його звернення до міського голови м.Бровари із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для в оренду площею 0,86 га для обслуговування та розміщення нежитлових будівель та споруд по АДРЕСА_1, він отримав лист виконавчого комітету Броварської міської ради у якому повідомлялося, що земельна ділянка площею 3,8605 га по АДРЕСА_1, перебуває у користуванні ТОВ «Сонячний квартал». Вважає, що така відповідь не ґрунтується на вимогах закону.
Відповідач проти позову заперечував з тих підстав, що заявник при зверненні до органу місцевого самоврядування зобов'язаний надати письмову згоду землекористувача. Вказаної згоди надано не було, про що і повідомлено в листі від 04.10.2018 за вих. № 1-18/979.
Зазначає, що позивач звертався із заявою (клопотанням) до міського голови, а тому вимоги щодо визнання протиправною бездіяльності Броварської міської ради Київської області є передчасними.
Представник третьої особи проти позову заперечував, подав до суду письмові пояснення, просив відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що позов ОСОБА_3 є ні чим іншим, як чергова спроба створити умови для заволодіння земельною ділянкою ТОВ «Сонячний квартал».
Вказує, що земельна ділянка площею 3,8605 га по АДРЕСА_1, перебуває у користуванні ТОВ «Сонячний квартал».
У судових засіданнях представники відповідача та третьої особи проти позову заперечували в повном обсязі та просили відмовити у його задоволенні.
На адресу суду надійшла заява позивача про розгляд справи за його відсутності.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача та представника третьої особи, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, 14.09.2018 позивачем до Броварської міської ради було подано клопотання №11-16-4/6500 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду площею 0,75 га для обслуговування та розміщення нежитлових будівель та споруд по АДРЕСА_1.
Листом Виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області надано відповідь від 04.10.2018 за вих. № 1-18/979, якою позивача повідомлено, що згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно земельна ділянка площею 3,806 га по АДРЕСА_1 перебуває в користуванні ТОВ «Сонячний квартал» та зазначено, що вказане питання не може бути вирішене без згоди користувача земельної ділянки.
Позивач, не погодившись з вказаним рішенням відповідача від 30.01.2018, звернувся до суду з даним позовом, в якому просив суд визнати протиправним та скасувати його.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами суд зазначає наступне.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначається статтею 118 Земельного кодексу України.
Згідно з частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідно до ч.2 ст. 122 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Судом встановлено, що земельна ділянка площею 3,8605 га, яка розташована за адресою АДРЕСА_1, відповідно до Договору оренди земельної ділянки від 26.02.2014, укладеного між Броварською міською радою та ТОВ «Сонячний квартал», перебуває в користуванні останнього.
Відповідно до п. 1.1. Договору оренди земельної ділянки від 26.02.2014, укладеного між Броварською міською радою та ТОВ «Сонячний квартал», останній приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 3,8605 га. що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер земельної ділянки: НОМЕР_1).
На підставі Рішення Броварської міської ради Київської області від 08.11.2018 1134-48-07 «Про поновлення договорів оренди земельних ділянок» було укладено Договір 5 1 від 28.12.2018 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 26.02.2014, який зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 02.04.2014, номер запису про інше речове право № 5206125, та продовжено строк дії Договору оренди земельної ділянки до 08.11.2019.
З огляду на наведене, суд вважає, що процедура вибору земельної ділянки здійснюється саме з метою встановлення можливості відведення тієї чи іншої земельної ділянки для цілей вказаних у клопотанні, її граничних розмірів та площі, правового режиму, складу угідь земель та вимог щодо відведення земельної ділянки, у зв'язку з чим саме на громадянина, який бажає отримати безоплатно у власність земельну ділянку державної або комунальної форми власності покладається обов'язок подати разом з клопотанням графічні матеріали з позначенням на них бажаного місця розташування земельної ділянки, її орієнтовний розмір. Оскільки земельна ділянка площею 3,806 га по АДРЕСА_1 перебуває в користуванні ТОВ «Сонячний квартал» позивач при зверненні до органу місцевого самоврядування зобов'язаний надати письмову згоду землекористувача. Судом встановлено, що вказаної згоди надано не було, про що і повідомлено в листі від 04.10.2018 за вих. № 1-18/979.
Згідно із ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Таким чином, перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою є вичерпний та закріплений в частині 3 ст. 123 Земельного кодексу України.
При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб'єкта владних повноважень відступати від положень статті 123 Земельного кодексу України.
Разом з тим, передача земельних ділянок в користування передбачає проходження певної процедури з виготовлення проекту землеустрою (або технічної документації у разі надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення), його погодження компетентними органами тощо, що в подальшому є підставою для прийняття відповідного рішення органом місцевого самоврядування з цього питання (ст. 123 Земельного кодексу України ).
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Водночас згідно із приписами статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. При цьому документи, що посвідчують право на земельну ділянку, визначені у статті 126 Земельного кодексу України.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Відповідно до статті 3 Закону України "Про звернення громадян" під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Згідно із статтею 5 Закону України від 02.10.1996 року № 393/96-ВР «Про звернення громадян» звернення адресуються органам державної влади і місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форм власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
У відповідності до положень ст.15 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Заяви (клопотання) Героїв Радянського Союзу, Героїв Соціалістичної Праці, інвалідів Великої Вітчизняної війни розглядаються першими керівниками державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій особисто. Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.
Так, з матеріалів справи вбачається, що Листом від 04.10.2018 за підписом міського голови виконавчий комітет Броварської міської ради повідомив позивача про обставини викладені у його заяві.
Відповідь надана в строки передбачені Законом України «Про звернення громадян».
Таким чином відсутні підстави і для задоволення вимог про визнання протиправною бездіяльності міського голови м. Бровари щодо не надання позивачу вмотивованої та обґрунтованої відповіді на його заяву. Міський голова правомірно надав відповідь в порядку ст.15 Закону України «Про звернення громадян».
Незгода позивача з текстом та формою відповіді правомірно не прийнято до уваги судом, так як вона є лише оціночним поняттям позивача та його негативним відношенням до змісту листа.
Аналогічна правова позиція була також викладена Вищим адміністративним судом України в постанові від 10.07.2014 у справі № К/800/16261/14.
Виходячи з вищенаведеного, суд не вбачає підстав для задоволення позову.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд
в и р і ш и в:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Щавінський В.Р.
Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення- 15 лютого 2019 р.