Дата принятия
09.10.2018
Номер дела
600/408/17
Номер документа
77705485
Форма судопроизводства
Административное
Государственный герб Украины

Справа № 600/408/17

Справа № 2-а/600/17/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2018 року смт. Козова

Козівський районний суд Тернопільської області

в складі: головуючого судді - Гриновець О.Б.,

з участю: секретаря судового засідання - Карнас М.З.;

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Беднарського П.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Козова справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Козівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про зобов'язання до вчинення дій,

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувся в суд з позовом до відповідача, у якому просив:

-зобов'язати Козівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити ОСОБА_3 пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - закон №796-ХІІ) з 14.07.2016 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, а отже, має право на призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на 10 років як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до вимог ст. 55 Закону №796-ХІІ. Позивач стверджує, що до заяви ним було подано копії документів, які підтверджують його особисту безпосередню участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження у травні-червні 1986 року. Вказує, що відповідачем протиправно було відмовлено йому у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 10 років, чим було порушено його право на належне пенсійне забезпечення.

Від відповідача на адресу суду надійшло заперечення, в якому він у задоволенні позову просив відмовити, покликаючись на те, що у позивача відсутнє право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, оскільки у нього відсутні документи, які підтверджують виконання позивачем робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження, зокрема, довідки про період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 р. № 122 або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводилися роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.18-19).

Представник позивача у судовому засіданні підтримав заявлену позовну вимогу та просив задовольнити її, з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечив проти заявленої позовної вимоги з підстав, викладених у «запереченні на адміністративний позов».

Дослідивши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р., що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2, виданим 27.05.1997 року (а.с.7).

Згідно копії довідки №Ф-1 військової частини №3395 від 01.04.1993 року ОСОБА_3 з 06.05. по 21.05. та з 29.05. по 06.06.1986 року в складі військової частини 3395 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 30-тикілометровій зоні відчуження. Доза опромінення - 4,0 (а.с.13, 26).

Крім того, відповідно до копії військового квитка ОСОБА_3 НОМЕР_3 від 21.11.1984 року з 06.05. по 04.06.1986 року виконував службові обов'язки на роботі по ліквідації наслідків аварії в 30-тикіломентровій зоні Чорнобильської АЕС (а.с.27).

14.07.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

09.08.2016 року відповідачем було підготовано позивачу лист за №1636/04 із повідомленням про відмову у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.8).

Вказане рішення винесено з посиланням на те, що надані позивачем для розгляду документи не підтверджують роботу заявника у зоні відчуження та з них неможливо встановити населений пункт зони відчуження, де він виконував роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС.

Спірні правовідносини врегульовані Законом №796-ХІІ, Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року №51 (далі - Порядок №51), Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року №22-1 (далі - Порядок №22-1).

Згідно з вимогами ст.10 Закону №796-XII учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

Відповідно до вимог ст.55 Закону №796-XII особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Так, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, мають право на пільгову пенсію із зменшенням пенсійного віку на 10 років, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів - на 8 років, а учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року від 1 до 5 календарних днів мають право на пільгову пенсію із зменшенням пенсійного віку на 5 років.

Як убачається з ст.65 Закону №796-XII, документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».

Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Порядком №51 визначено, зокрема, правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, коло осіб, яким вони видаються.

Зокрема, відповідно до вимог п.5 Порядку №51 учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року до 31 грудня 1986 року від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 1 до 14, у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або на їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році видаються відповідні посвідчення зеленого кольору, серія А.

Згідно з вимогами ч.1 ст.15 Закону №796-XII підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. В свою чергу довідки про період проживання, роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Порядком №22-1 передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи, та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, форма якої затверджена постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року №122.

Відповідно до Порядку №22-1 документами, які засвідчують особливий статус особи є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону №796-XII). Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» необхідними умовами призначення пенсії за віком на пільгових умовах є досягнення особою певного віку і наявність необхідного стажу роботи на певних роботах або у певних умовах.

Згідно наявних в матеріалах справи доказів, як вже зазначалося, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорії 2, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 1 листопада 1996 року та має право на пільги і компенсації, встановлені Законом №796-ХІІ для осіб, які брали участь у роботі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1986-1987 роках.

Рішенням відповідача, про яке повідомлено позивача листом від 09.08.2016 року №1636/04, позивачу відмовлено в призначенні пенсії, оскільки надані позивачем для розгляду документи не підтверджують роботу заявника у зоні відчуження, зокрема населений пункт зони відчуження де виконувалися роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а отже, відсутні підстави для призначення пенсії на підставі вимог ст.55 Закону №796-ХІІ.

Ухвалюючи рішення, суд дійшов до висновку, що право на зменшення пенсійного віку мають особи, які в установленому законом порядку набули статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та працювали визначену кількість днів у зоні відчуження, що цілком кореспондує правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 19.06.2018 року (справа № 750/7462/17) та від 22.08.2018 року (справа № 363/2384/17).

Так, судом встановлено, що при зверненні до відповідача із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку позивачем було також подано до відповідача документи, які підтверджують його особливий статус, а саме: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС серія НОМЕР_2 від 27.05.1997 року, згідно з яким він віднесений до 2 категорії осіб постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи; архівну довідку Центрального архівного відділу Національної гвардії України від 19.05.2016 року №472, згідно якої позивач приймав участь в ліквідації на Чорнобильській АЕС в зонах радіоактивного забруднення в період з 06.05.1986 року по 21.05.1986 року та з 29.05.1986 року по 06.06.1986 року (наказ №013 від 08.06.1986 року) та довідку №Ф-1 військової частини №3395 від 01.04.1993 року, яка підтверджує цю інформацію.

З урахуванням викладеного, суд дійшов до висновку про наявність у позивача права на користування пільгами, встановленими Законом №796-ХІІ, зокрема щодо призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку. В свою чергу рішення відповідача, викладене у листі від 09.08.2016 року №1636/04 щодо відмови у призначенні пенсії позивачу зі зменшенням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст.55 Закону № 796-ХІІ, є протиправними.

При цьому, суд наголошує на тому, що позовну вимогу про визнання протиправним та скасування такого рішення позивач не заявляв, а відтак, на підставі ч.2 ст.9 КАС України суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог для ефективного захисту прав та інтересів ОСОБА_3 у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За таких обставин відмова Козівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 09.08.2016 року №1636/04 є протиправною та підлягає скасуванню.

Крім того, підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов'язання відповідача з 14.07.2016 року призначити позивачу пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно ст.55 Закону №796-ХІІ.

При вирішенні справи судом та ухваленні рішення не можуть бути визнані прийнятними посилання відповідача на те, що позивачем до заяви про призначення пенсії не було долучено всіх документів, які б підтверджували виконання позивачем робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження, зокрема, відомостей про населений пункт зони відчуження, де він виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС оскільки це спростовується наявними матеріалами справи.

Згідно з вимогами ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, що і було зроблено позивачем.

Відповідно до вимог ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, чого відповідачем зроблено не було.

Керуючись ст.ст.5, 8-10, 72-74, 90, 229, 241-246, 250 КАС України,

УХВАЛИВ:

адміністративний позов ОСОБА_3 до Козівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про зобов'язання до вчинення дій - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати відмову Козівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо призначення ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії згідно статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Козівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 14.07.2016 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи: апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Позивач - ОСОБА_3; зареєстроване у встановленому порядку місце проживання: АДРЕСА_1 РНОКПП: НОМЕР_1, паспорт серія НОМЕР_4

Відповідач - Козівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області; місцезнаходження: вул. Грушевського, 26, смт. Козова, Козівський район, Тернопільська область; код ЄДРПОУ - 40377163.

Суддя О.Б.Гриновець