ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" жовтня 2018 р. №809/1101/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - Гундяка В.Д.,
секретар судового засідання Бунич Т.В.,
за участю: представників позивача Монастирецького В.Я., Гунди А.О.,
представника відповідача Дуфінця М.М.,
представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача, Федоріва В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Політорг-ІВ" до Державного агенства автомобільних доріг України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача, Служба автомобільних доріг в Івано-Франківській області про визнання нечинним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
25.06.2018 Товариство з обмеженою відповідальністю "Політорг-ІВ" звернулося до суду з заявою про забезпечення адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Політорг-ІВ" до Державного агенства автомобільних доріг України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача, Служба автомобільних доріг в Івано-Франківській області про визнання нечинним та скасування рішення.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.06.2018 року заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Політорг-ІВ" про забезпечення позову задоволено повністю, зупинено дію наказу Державного агентства автомобільних доріг від 01.06.2018 року за №174 “Про демонтаж спеціальних конструкцій і зовнішньої реклами” та заборонено Службі автомобільних доріг в Івано-Франківській області вчиняти дії з виконання наказу Державного агентства автомобільних доріг від 01.06.2018 року за №174 “Про демонтаж спеціальних конструкцій і зовнішньої реклами”.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.07.2018 на підставі поданої 06.07.2018 року позовної заяви відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Представники позивача у вступному слові позов підтримали з підстав, зазначених в позовній заяві та відповіді на відзив. Суду пояснили, що Державним агенством автомобільних доріг України (надалі - Укравтодор) в порушення вимог чинного законодавства прийнято рішення від 01.06.2018 року за №174 “Про демонтаж спеціальних конструкцій і зовнішньої реклами” у зв’язку з відсутністю дозвільних документів. Оскільки Товариство у встановленому порядку звернулося за отриманням дозволів на розміщення спеціальних конструкцій і зовнішньої реклами, однак у десятиденний термін відповідного дозволу чи відмови у його наданні не отримало, відповідно до статті 4-1 Закону України “Про дозвільну систему у господарської діяльності” позивач вважає, що він має право на розміщення відповідних рекламних засобів без вказаних дозволів. Крім цього прийняття рішення про демонтаж спеціальних конструкцій і зовнішньої реклами, відповідно до Порядку, затвердженого розпорядженням Івано-Франківської ОДА від 18.07.2017 №403, на думку представників позивача, віднесено до компетенції не Державного агенства автомобільних доріг України, а Служби автомобільних доріг в Івано-Франківській області, та виключно за погодженням Івано-Франківської обласної державної адміністрації (надалі – Івано-Франківська ОДА), тому оскаржуваний наказ слід скасувати. Просили позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву, та вказав, що відповідно до Типових правил розміщення зовнішньої реклами поза межами населених пунктів, затверджених постановою КМУ від 05.12.2012 №1135, демонтаж рекламних засобів у межах смуги відведення автомобільних доріг здійснюється за рішенням Укравтодору за поданням зокрема відповідної облдержадміністрації, а Порядок, затверджений розпорядженням Івано-Франківської ОДА від 18.07.2017 №403 на який посилається позивач, не відповідає нормам закону та вказаним Типовим правилам. Зазначив, що оформлення видачі дозволу здійснюється відповідним структурним підрозділом облдержадміністрації за погодженням Державного агенства автомобільних доріг України, однак жодних документів на погодження щодо розміщення позивачем зовнішньої реклами від Івано-Франківської ОДА відповідач не отримував. Натомість відповідачем отримано звернення Івано-Франківської ОДА з актами обстеження розміщення об’єктів зовнішньої реклами позивача, відповідно до яких виявлено численні порушення щодо їх розміщення та експлуатації, які і стали підставою для прийняття оскаржуваного рішення. Крім цього заява на отримання дозволу на розміщення спеціальних конструкцій і зовнішньої реклами подана позивачем з порушенням законодавства, дозвільним органом вона не розглядалася та була повернута заявнику, а тому підстав для провадження господарської діяльності без дозволу у позивача не було. Таким чином, рішення про демонтаж прийнято відповідачем правомірно. Просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Представник третьої особи в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, зазначених у поясненнях на позовну заяву. Вказав, що згідно норм чинного законодавства Державне агенство автомобільних доріг України є уповноваженим органом на прийняття рішення про демонтаж спеціальних конструкцій і зовнішньої реклами, а тому оскаржуваний наказ від 01.06.2018 року за №174 “Про демонтаж спеціальних конструкцій і зовнішньої реклами” винесено законно. Просив у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши представників позивача, відповідача та третьої особи, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити з наступних мотивів.
Судом встановлено, що Державним агенством автомобільних доріг України прийнято рішення від 01.06.2018 року за №174 “Про демонтаж спеціальних конструкцій і зовнішньої реклами”, відповідно до якого наказано демонтувати спеціальні конструкції і зовнішню рекламу, розміщені в смузі відведення автомобільної дороги загального користування державного значення в Івано-Франківській області без дозвільних документів за переліком згідно з додатком, на автомобільних дорогах Н-09 Мукачево – Рахів – Богородчани – Івано-Франківськ – Рогатин – Бібка – Львів та Т-09-06 Івано-Франківськ – Надвірна, що належать ТОВ “Політорг-ІВ”, а Службі автомобільних доріг в Івано-Франківській області забезпечити його виконання.
Відповідно до листа Служби автомобільних доріг в Івано-Франківській області від 06.06.2018 року №06-21/1217 позивача зобов’язано до 01.07.2018 провести демонтаж спеціальних конструкції і зовнішньої реклами відповідно до рішення від 01.06.2018 року за №174.
За наслідками судового розгляду суд погоджується з прийнятим відповідачем рішенням та вважає його правомірним враховуючи наступне.
Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до абзацу 3 пункту першого статті 10 Закону України «Про автомобільні дороги» органом, що здійснює управління автомобільними дорогами загального користування, є, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства та управління автомобільними дорогами загального користування державного значення.
Згідно з Положенням про Державне агентство автомобільних доріг України, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 10 вересня 2014 року № 439, Державне агентство автомобільних доріг України (Укравтодор) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства.
Згідно з підпунктом 9 пункту 4 Положення про Державне агентство автомобільних доріг України відповідно до покладених на нього завдань приймає рішення щодо демонтування технічних засобів та рекламоносіїв, що встановлені в межах смуги відведення автомобільної дороги з порушенням вимог законодавства.
Засади рекламної діяльності в Україні та відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження і споживання реклами визначені та регулюються Законом України “Про рекламу” від 03.07.1996 №270/96-ВР (надалі – Закон №270/96-ВР).
Відповідно до частини 1 статті 16 Закону №270/96-ВР розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Типові правила розміщення зовнішньої реклами поза межами населених пунктів, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 5.12.2012 року №1135 (надалі – Типові правила) регулюють відносини, що виникають у зв’язку з розміщенням зовнішньої реклами поза межами населених пунктів.
Згідно з пунктом 19 Типових правил рекламні засоби, розміщені з порушенням вимог цих Типових правил, підлягають демонтажу.
Демонтаж таких засобів у межах смуги відведення автомобільних доріг здійснюється за рішенням Укравтодору за поданням, зокрема відповідної облдержадміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим.
Судом встановлено, що відповідно до листа від 15.05.2018 № 502/0/2-18/01-033, Івано-Франківська облдержадміністрації на підставі проведеного обстеження стану розміщення зовнішньої реклами в межах смуги відведення ділянок автомобільних доріг загального користування державного значення Н-09 Мукачеве-Львів та Т-09-06 Івано-Франківськ - Надвірна і виявлених порушень щодо розміщення рекламних засобів, просить Укравтодор прийняти рішення про демонтаж рекламних засобів, які розміщенні з порушенням вимог встановлених законом.
Так, на підставі актів обстеження розміщення об’єктів зовнішньої реклами на дорогах загального користування, наданих вищевказаним листом Івано-Франківської облдержадміністрації та керуючись пунктом 19 Типових правил, відповідачем прийнято наказ від 01.06.2018 № 174 Про демонтаж спеціальних конструкцій і зовнішньої реклами.
Посилання позивача та його представника на пункт 17 Порядку надання дозволів на розміщення зовнішньої реклами поза межами населених пунктів в Івано-Франківській області, затвердженого розпорядженням Івано-Франківської облдержадміністрації від 18.07.2017 №403, відповідно до якого демонтаж рекламних засобів, розміщених з порушенням вимог цього Порядку у межах смуги відведення автомобільних доріг здійснюється за рішенням Служби автомобільних доріг в Івано-Франківській області за поданням, зокрема Івано-Франківської обласної державної адміністрації не заслуговують на увагу, оскільки вищевказані нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України мають вищу юридичну силу, та відповідно до принципу подолання ієрархічної колізії підлягають до застосування у спірних правовідносинах.
Тому у вказаних правовідносинах слід керуватися та застосовувати норми Типових правил розміщення зовнішньої реклами поза межами населених пунктів затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2012 року № 1135.
Таким чином з системного аналізу вказаних норм слідує, що Державне агенство автомобільних доріг України є уповноваженим органом щодо прийняття рішення про демонтаж спеціальних конструкцій і зовнішньої реклами розміщених поза межами населених пунктів.
Відповідно до абзацу 3 частини першої статті 16 Закону №270/96-ВР розміщення зовнішньої реклами у межах смуги відведення автомобільних доріг здійснюється відповідно до цього Закону на підставі зазначених дозволів, які оформляються за участю центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства та управління автомобільними дорогами, або їх власників та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпеки дорожнього руху.
Відповідно до пункту 3 Типових правил видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Законів України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності” та “Про рекламу” обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим.
Згідно з пунктом дев’ятим Типових правил у разі розміщення зовнішньої реклами у межах смуги відведення автомобільних доріг дозвіл оформляється за участю Укравтодору або власників автомобільних доріг та Національної поліції.
Оформлення видачі дозволу здійснюється відповідним структурним підрозділом облдержадміністрації або відповідним органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим за зразком згідно з додатком без залучення заявника у межах строку видачі дозволу.
Орган, який видає дозвіл на розміщення зовнішньої реклами поза межами населених пунктів, у разі розміщення зовнішньої реклами у межах смуги відведення автомобільних доріг, на пам’ятках національного або місцевого значення та в межах зон охорони цих пам’яток, історичних ареалів населених місць не пізніше дня, наступного за днем одержання заяви від заявника, надсилає її копії у паперовому або електронному (шляхом сканування) вигляді органам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, та встановлює строк розгляду зазначених документів, але не менше трьох днів.
За результатами розгляду документації, надісланої органом, який видає дозвіл, органи, зазначені в абзаці першому цього пункту, надають погодження, які у паперовому або електронному вигляді надсилають до відповідного органу, який видає дозвіл.
У разі ненадання органами, зазначеними в абзаці першому цього пункту, погодження протягом встановленого строку вважається, що дозвіл оформлено за участю відповідного органу.
В судовому засіданні встановлено, що Укравтодор, як центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства та управління автомобільними дорогами жодних документів на погодження щодо розміщення позивачем зовнішньої реклами від Івано-Франківської ОДА, не отримував.
Натомість відповідачем отримано лист Івано-Франківської ОДА від 15.05.2018 з актами обстеження розміщення об’єктів зовнішньої реклами позивача, які були підставою для прийняття оскаржуваного рішення.
Так відповідно до вказаних актів комісією виявлено численні порушення щодо розміщення та експлуатації об’єктів зовнішньої реклами, а саме: об’єкти експлуатуються без діючого дозволу, частина конструкцій розміщена з порушеннями, зокрема не дотримано вимог щодо відстані до краю проїзної частини, на конструкціях відсутнє маркування, відсутня розмітка на опорах.
Згідно з абзацом 3 частини другої та абзацом 3 частини третьої статті 16 Закону України «Про рекламу» зовнішня реклама повинна відповідати таким вимогам, зокрема, опори наземної зовнішньої реклами, що розташована вздовж проїжджої частини вулиць і доріг, повинні мати вертикальну дорожню розмітку, нанесену світлоповертаючими матеріалами, заввишки до 2 метрів від поверхні землі.
Забороняється розташовувати засоби зовнішньої реклами, зокрема, поза населеними пунктами на відстані менш ніж 5 метрів від краю проїжджої частини.
Відповідно до пунктів 13 та 17 Типових правил розміщення рекламних засобів здійснюється відповідно до вимог Законів України “Про рекламу” і “Про автомобільні дороги”.
Рекламні засоби маркуються шляхом нанесення на каркас найменування розповсюджувача зовнішньої реклами, номера його телефону, дати видачі дозволу та строку його дії.
Пунктом 19 Типових правил встановлено, що рекламні засоби, розміщені з порушенням вимог цих Типових правил, підлягають демонтажу.
Виходячи із викладеного, рішення Державного агенства автомобільних доріг України від 01.06.2018 за №174 “Про демонтаж спеціальних конструкцій і зовнішньої реклами” прийняте на підставі листа Івано-Франківської ОДА та наданих актів обстеження розміщення об’єктів зовнішньої реклами на дорогах загального користування, в яких зафіксовано численні порушення розміщення рекламоносіїв вимогам законодавства, винесено Державним агенством автомобільних доріг України законно.
Суд вважає безпідставним твердження представників позивача, що оскільки Товариство у встановленому порядку звернулося за отриманням дозволу на розміщення спеціальних конструкцій і зовнішньої реклами, однак у десятиденний термін відповідного дозволу чи відмови у його наданні отримано не було, відповідно до статті 4-1 Закону України “Про дозвільну систему у господарської діяльності” воно має право на розміщення відповідних рекламних засобів без вказаного дозволу з огляду на нижчевикладене.
Так, відповідно до частини 1 Закону України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності” від 06.09.2006 №2806-IV принцип мовчазної згоди - принцип, згідно з яким суб'єкт господарювання набуває право на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності без отримання відповідного документа дозвільного характеру, за умови якщо суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою подано в установленому порядку заяву та документи в повному обсязі, але у встановлений законом строк документ дозвільного характеру або рішення про відмову у його видачі не видано або не направлено, тобто вищезгаданий принцип може мати місце виключно за умови повного додержання визначеного законом порядку подання відповідних заяв та документів.
Згідно частини 6 статті 4-1 Закону України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності” у разі якщо у встановлений законом строк суб’єкту господарювання не видано документ дозвільного характеру або не прийнято рішення про відмову у його видачі, через десять робочих днів з дня закінчення встановленого строку для видачі або відмови у видачі документа дозвільного характеру суб’єкт господарювання має право провадити певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності. Відмітка в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про дату прийняття заяви є підтвердженням подання заяви та документів державному адміністратору або дозвільному органу.
Днем видачі документа дозвільного характеру вважається останній день строку розгляду заяви дозвільним органом, передбаченого законом.
В судовому засіданні встановлено, що 13.04.2018 року позивач звернувся до Центру надання адміністративних послуг м. Івано-Франківська за отриманням дозволу на розміщення спеціальних конструкцій і зовнішньої реклами на землях дорожнього господарства вздовж автомобільних доріг державного значення поза межами населених пунктів, однак у прийнятті документів йому було відмовлено, оскільки інформаційні карти та зразки заяв не внесені у програмне забезпечення “Універсам послуг”.
Окрім цього судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Політорг-ІВ" повторно подало заяву про отриманням дозволу на розміщення спеціальних конструкцій і зовнішньої реклами до Департаменту економічного розвитку, промисловості та інфраструктури Івано-Франківської ОДА, однак дозвільним органом вона не розглядалася та була повернута заявнику, так як при поданні даної заяви позивачем порушено вимоги частини 14 статті 4-1 Закону України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності”.
Згідно встановлених судом обставин, станом на 16.07.2018 ТОВ “Політорг-ІВ” не зверталося до Івано-Франківської обласної державної адміністрації, як до дозвільного органу, про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами поза межами населених пунктів області та відповідно дозволи ТОВ “Політорг-ІВ” не видавалися.
Тобто, визначений законом принцип мовчазної згоди не може бути застосований у спірних правовідносинах, так як документи на одержання дозволів фактично до розгляду компетентним органом не приймались, як такі, що подані з порушенням встановленого порядку.
При цьому суд не приймає до уваги доводи позивача щодо протиправності дій Івано-Франківської ОДА, так як даний державний орган не є відповідачем по справі, а тому відповідно до приписів п.9 ч.1 ст.4, ч.2 ст.9 КАС України суд позбавлений можливості надавати оцінку правомірності відповідних дій цього суб'єкта владних повноважень.
Відтак, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення від 01.06.2018 за №174 “Про демонтаж спеціальних конструкцій і зовнішньої реклами” прийняте відповідно до вимог чинного законодавства та є правомірним.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними, а тому у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.
На підставі викладеного, керуючись статтями 139, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
в задоволенні позову відмовити.
Згідно ст.255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників справи:
позивач: товариство з обмеженою відповідальністю "Політорг-ІВ", код ЄДРПОУ 33162998, вул. Мельника, 1а, офіс 2, м. Івано-Франківськ, 76018;
відповідач: Державне агенство автомобільних доріг України, код ЄДРПОУ 37641918, вул. Фізкультурна, 9, м. Київ, 03150;
третя особа: Служба автомобільних доріг в Івано-Франківській області, код ЄДРПОУ 25825434, вул. Петрушевича, 1, м. Івано-Франківськ, 76018.
Рішення складене в повному обсязі 31.10.2018 року.
Суддя Гундяк В.Д.