
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
ПРО ПРИЙНЯТТЯ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ ДО РОЗГЛЯДУ,
ВІДКРИТТЯ ПРОВАДЖЕННЯ В АДМІНІСТРАТИВНІЙ СПРАВІ ТА ПРИЗНАЧЕННЯ ПІДГОТОВЧОГО ЗАСІДАННЯ
29 жовтня 2018 року м. Рівне №460/2676/18Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Недашківської К.М., розглядаючи матеріали адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Вараської міської ради Рівненської області та Вараської міської ради Рівненської області про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу, та перевіривши на предмет відповідності позовної заяви вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України,
В С Т А Н О В И В :
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_2 (далі іменується - позивач) до Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Вараської міської ради Рівненської області (далі іменується - відповідач 1) та Вараської міської ради Рівненської області (далі іменується - відповідач 2), в якому позивач просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення Вараської міської ради Рівненської області від 09.06.2017 №759 "Про затвердження структури виконавчих органів Вараської міської ради, загальної чисельності апарату управління", в частині виключення зі штату Відділу соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Вараської міської ради Рівненської області посади спеціаліста 2 категорії відділу соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Вараської міської ради Рівненської області;
визнати протиправним та скасувати наказ начальника Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Вараської міської ради Рівненської області від 01.10.2017 №105-к "Про звільнення ОСОБА_2.";
поновити позивача на роботі в Управлінні праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Вараської міської ради Рівненської області, на посаді спеціаліста 2 категорії відділу соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Вараської міської ради Рівненської області;
стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Вараської міської ради Рівненської області на користь позивача заробітну плату за час вимушеного прогулу в сумі 2227,26 грн.
Підстави позову: звільнення відбулося на підставі рішення міської ради, яке скасоване в судовому порядку. чим порушено норми чинного законодавства України.
За результатами перевірки матеріалів адміністративного позову в порядку статті 171 КАС України, суд встановив:
1) позовна заява подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність (частина друга статті 43 КАС України);
2) представник має належні повноваження (статті 59, 60 КАС України);
3) позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 цього Кодексу;
4) позовну заяву належить розглядати за правилами адміністративного судочинства (статті 19, 20, 21 КАС України);
5) позовну заяву подано з дотриманням правил підсудності (статті 25, 26 КАС України);
6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху (частина перша статті 169 КАС України), повернення позовної заяви (частина четверта статті 169 КАС України) або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом (стаття 170 КАС України).
Справа розглядатиметься за правилами загального позовного провадження (частини перша, третя, четверта статті 12 КАС України).
Позивач при оформленні позовної заяви (пункт другий частини п'ятої статті 160 КАС України) вказав реквізити не тільки відповідача, а й третьої особи без самостійних вимог - Виконавчого комітету Вараської міської ради Рівненської області.
Суд вказує, що таке зазначення третьої особи не може бути прийняте судом як відповідне обґрунтування необхідності залучення такої особи до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, з огляду на наступне.
Відповідно до частини п'ятої статті 161 КАС України, у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні, тощо.
За правилами статті 166 КАС України, при розгляді справи судом учасники справи викладають свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення, міркування тощо щодо процесуальних питань у заявах та клопотаннях, а також запереченнях проти заяв і клопотань. Заяви, клопотання і заперечення подаються в письмовій або усній формі. У випадках, визначених цим Кодексом, заяви і клопотання подаються тільки в письмовій формі. Заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Відповідно до частини другої статті 49 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Частиною четвертою статті 49 КАС України встановлено, що у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи (частина п'ята статті 49 КАС України).
Відповідно до пункту 7 частини дев'ятої статті 171 КАС України, про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначаються: результат вирішення заяв і клопотань позивача, що надійшли разом із позовною заявою, якщо їх вирішення не потребує виклику (повідомлення) сторін.
За правилами частини одинадцятої статті 171 КАС України, якщо при відкритті провадження у справі було вирішено питання про залучення третіх осіб, позивач не пізніше двох днів з дня вручення копії ухвали про відкриття провадження у справі повинен направити таким третім особам копії позовної заяви з додатками, а докази такого направлення надати суду до початку підготовчого засідання або до початку розгляду справи по суті, якщо справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
Системний аналіз вказаних вище норм КАС України дає підстави для висновку, що при зверненні до суду з адміністративним позовом позивач одночасно може клопотати перед судом залучити до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача або відповідача. Проте, обґрунтування доцільності вчинення судом такої процесуальної дії має бути викладене позивачем або ж окремим клопотанням, доданим до позовної заяви, або ж міститися у тексті самого позову.
Формальне зазначення у тексті позовної заяви реквізитів особи, як третьої особи, не є безумовною та автоматичною підставою для вирішення такого питання судом, оскільки таке клопотання має бути обґрунтоване позивачем.
Відтак, питання щодо залучення до участі у справі третьої особи без самостійних вимог щодо предмета спору, наразі не підлягає вирішенню при відкритті провадження у справі.
Крім того, разом з позовною заявою позивачем подано заяву про поновлення строку для визнання протиправним та скасування рішення Вараської міської ради Рівненської області від 09.06.2017 за № 759 "Про затвердження структури виконавчих органів Вараської міської ради, загальної чисельності працівників апарату управління", в частині виключення зі штату відділу соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Вараської міської ради Рівненської області посади спеціаліста 2 категорії відділу соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Вараської міської ради Рівненської області.
В обґрунтування клопотання позивач зазначає, що з 12.05.2003 обіймала посаду - спеціаліста 2 категорії відділу соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. З 01.10.2015 по 02.10.2018 перебувала у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Вказує, що 10.10.2018 їй було надано копію Витягу із протоколу №6 засідання первинної профспілкової організації працівників соціальної сфер в управлінні праці та соціального захисту населення м. Кузнецовськ від 21.09.2018. Дане засідання проводилось без участі позивача і її не запрошували та не повідомляли про проведення даного засідання, на якому розглядалось питання про її звільнення, чим було порушено ст. 43 КЗпІІ України. В даному документі зазначено, що "Сич Т.Б., начальник управління праці, яка повідомила про необхідність виконання рішення Вараської міської ради від 09.06.2017 №759 "Про затвердження структури виконавчих органів Вараської міської ради, загальної чисельності працівників апарату управління", тобто на профспілковому комітеті розглядалось інше рішення, а не рішення міської ради №254 від 15.06.2016, яке є підставою звільнення позивача відповідно до наказу про звільнення. Таким чином, про наявність рішення Вараської міської ради №759 від 09.06.2017, яким було виключено зі штату відділу соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Вараської міської ради Рівненської області посаду спеціаліста 2 категорії, позивачу стало відомо у жовтні 2018 року, коли вона вийшла на роботу. Тому, позивач звертається до суду за захистом своїх прав та просить визнавати протиправним і скасовувати частково рішення Вараської міської ради №759 від 09.06.2017, після спливу шестимісячного строку після його прийняття. У зв'язку з чим, позивач зазначає, що з поважних причин (перебувала у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) не знала про існування рішення Вараської міської ради №759 від 09.06.2017, яким було виключено мою посаду зі штату, що стало причиною її звільнення, а тому просить поновити строк на звернення до суду з позовною вимогою про часткове визнання протиправним та скасування рішення Вараської міської ради Рівненської області №759 від 09.06.2017.
Відповідно до частини 1 та частини 2 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частини 5 статті 122 КАС України, для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Тобто, позивач не пропустив строк звернення до суду з позовом щодо частини позовних вимог про визнання протиправним та скасування наказу від 01.10.2017 №105-к "Про звільнення ОСОБА_2.", поновлення на роботі та стягнення заробітку за час вимушеного прогулу.
Натомість, щодо оскарження рішення Вараської міської ради Рівненської області від 09.06.2017 №759 "Про затвердження структури виконавчих органів Вараської міської ради, загальної чисельності апарату управління", позивач пропустив такий строк.
Розглянувши заяву позивача про поновлення строку звернення до суду та додані до позовної заяви матеріали, суд вважає, що позивачем з поважних причин пропущено строк на звернення до суду з позовною вимогою про визнання протиправним та скасування рішення Вараської міської ради Рівненської області №759 від 09.06.2017 "Про затвердження структури виконавчих органів Вараської міської ради, загальної чисельності працівників апарату управління", а тому такий строк підлягає поновленню.
Враховуючи наведене та керуючись статтями 122, 171, 173, 180, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В :
Поновити ОСОБА_2 пропущений з поважних причин строк звернення до суду з позовною вимогою про визнання протиправним та скасування рішення Вараської міської ради Рівненської області від 09.06.2017 №759 "Про затвердження структури виконавчих органів Вараської міської ради, загальної чисельності працівників апарату управління", в частині виключення зі штату відділу соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Вараської міської ради Рівненської області посади спеціаліста 2 категорії відділу соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Вараської міської ради Рівненської області.
Позовну заяву ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Вараської міської ради Рівненської області ( майдан Незалежності, 1, місто Вараш, Рівненська область, 34400 ) та Вараської міської ради Рівненської області (майдан Незалежності, 1, місто Вараш, Рівненська область, 34400) про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу - прийняти до розгляду.
Відкрити провадження в адміністративній справі №460/2676/18.
Призначити справу до розгляду у підготовчому засіданні, яке відбудеться "22" листопада 2018 р. об 11:00 год., в приміщенні Рівненського окружного адміністративного суду за адресою: місто Рівне, вулиця 16 Липня, будинок №87 зала судових засідань №109.
Справа розглядатиметься одноособово суддею Недашківською К.М.
Встановити відповідачам п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання до суду відзиву на позовну заяву.
У зазначений вище строк відповідачі мають право подати до суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, та усі письмові та електронні докази, висновки експертів і заяви свідків (за наявності), що підтверджують заперечення проти позову.
Роз'яснити відповідачам, що відповідно до частини третьої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.
Роз'яснити відповідачам, що відповідно до частини четвертої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, до відзиву додаються: докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем; документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
У разі ненадання відповідачами відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (частина шоста статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України).
Роз'яснити відповідачам, що згідно частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Запропонувати учасникам справи надати суду належні, допустимі, достовірні та достатні докази, якими обґрунтовуються їхні вимоги та заперечення, в порядку статті 79 Кодексу адміністративного судочинства України.
Роз'яснити учасникам справи, що у випадку якщо вони без поважних причин не нададуть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вони посилаються, суд вирішує справу на підставі наявних доказів (частина п'ята статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).
Копію даної ухвали надіслати учасникам справи.
У підготовче засідання викликати учасників справи.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://adm.rv.court.gov.ua/sud1770/.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.
Судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду виключно у випадку відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності. У такому випадку апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Суддя Недашківська К.М.