
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
28 вересня 2018 року № 826/11882/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Качура І.А. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» до Офісу великих платників податків ДФС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В:
З позовом до Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» (далі - позивач, ПАТ «Укрнафта») до Офісу великих платників податків ДФС (далі - відповідач, Офіс), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення, винесене Офісом від 16.08.2017 №000655106 на підставі акта про результати камеральної перевірки ПАТ «Укрнафта» від 28.07.2017 №2585/28-10-41-0.6/00135390.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що здійснюючи поповнення електронного рахунку, відкритого реєстром ДФС України для автоматичного перерахування ПАТ «Укрнафта» коштів на оплату акцизного податку з реалізації пального, позивачем з поточного рахунку перераховано суму у розмірі 5 000 000,00 грн. із зазначенням призначення платежу, про що свідчить платіжне доручення від 13.09.2016 №14920-ПБ16 на суму 5 000 000,00 грн. Згідно відмітки банку вказане платіжне доручення прийнято до виконання, проте вказані кошти зараховані на помилковий бюджетний рахунок.
Позивач вважає, що перерахування сум акцизного податку своєчасно і в повному обсязі до бюджету, хоча і на помилковий бюджетний рахунок, не може кваліфікуватися як правопорушення, тому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення про нарахування йому штрафних санкцій.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні адміністративний позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні. Подав до суду письмові заперечення, в яких, зокрема, зазначив, що позивач, здійснюючи поповнення електронного рахунку для автоматичного перерахування коштів на оплату акцизного податку з реалізації пального, перерахував суму у розмірі 5 000 000,00 грн. на рахунок УДКСУ у Голопристанському районі Херсонської області замість належного отримувача УДКСУ в Шевченківському районі м. Києва, у зв'язку з чим допущено порушення щодо несвоєчасної сплати податкових зобов'язань з акцизного податку.
З урахуванням вимог частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, чинній на час вчинення процесуальної дії) за згодою сторін суд дійшов висновку про доцільність розгляду справи в порядку письмового провадження на підставі наявних матеріалів справи.
При прийнятті судового рішення по суті судом враховано вимоги пункту 10 частини 1 Перехідних положень КАС України (тут і надалі у редакції Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03.10.2017 №2147-VIII, який набрав чинності 15.12.2017), яким установлено, що зміни до цього Кодексу вводяться в дію з урахуванням таких особливостей: справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Враховуючи викладене, суд закінчує розгляд даної справи ухваленням рішення за правилами нової редакції Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Офіс великих платників податків ДФС проведено камеральну перевірку ПАТ «Укрнафта» (код ЄДРПОУ 00135390) з питання несвоєчасної сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з акцизного податку, за результатами якої згідно даних, задекларованих ПАТ «Укрнафта» у деклараціях акцизного податку за серпень-грудень 2016 року, лютий-травень 2017 року відповідачем встановлено порушення пункту 57.1 статті 57 розділу II Податкового кодексу України щодо строків сплати податкових зобов'язань з акцизного податку 14021900 («Пальне») по вказаним деклараціям.
За результатами проведеної перевірки складено акт про результати камеральної перевірки ПАТ «Укрнафта» від 28.07.2017 №2585/28-10-41-0.6/00135390.
ПАТ «Укрнафта», не погоджуючись із вказаними в акті перевірки висновками, подало до Офісу великих платників податків ДФС заперечення від 11.08.2017 №10/1710 на акт перевірки.
За результатами розгляду заперечень ПАТ «Укрнафта» відповідач листом від 16.08.2017 №43377/10/28-10-41-06-16 повідомив позивача про залишення висновків акта перевірки без змін.
На підставі висновків, викладених в акті від 28.07.2017 №2585/28-10-41-0.6/00135390, відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення від 16.08.2017 №0006554106, яким відповідно до акта перевірки від 28.07.2017 №2585/28-10-41-0.6/00135390 та на підставі пункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу України за затримку сплати грошового зобов'язання з акцизного податку зобов'язано позивача сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 3 616 849,72 грн.
Наголошуючи на сплаті в повному обсязі узгоджених податкових зобов'язань та не погоджуючись із прийнятим рішенням, позивач звернувся за захистом своїх порушених прав з відповідним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до підпункту 14.1.4 пункту 14.1 статті 14 ПК України акцизний податок - непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції).
Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України встановлено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
У відповідності до пункту 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Підпунктом 212.1.11 пункту 212.1 статті 212 ПК України визначено, що платниками акцизного податку є, зокрема, особа - суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів.
ПАТ «Укрнафта» відповідно до пункту 212.1 статті 212 ПК України є платником акцизного податку з реалізації пального (п.215.1 ст.215 ПК України).
Згідно з підпунктом 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 ПК України об'єктом оподаткування є операції, зокрема, з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Згідно з пунктом 212.3.4 статті 212 ПК України особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального. Зокрема ПАТ «Укрнафта» перебуває на податковому обліку у Міжрегіонального головного управління ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників податків, про що свідчить довідка про взяття на облік платника податків від 01.12.2015 №1528101400561.
Відповідно до підпункту 222.1.1 пункту 222.1 статті 222 ПК України суми податку з підакцизних товарів перераховуються до бюджету платниками акцизного податку протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації за місячний податковий період.
Відповідно до пункту 223.1 статті 223 ПК України базовий податковий період для сплати податку відповідає календарному місяцю.
Платник податку з підакцизних товарів (продукції), вироблених або переобладнаних на митній території України; імпортер алкогольних напоїв та тютюнових виробів; суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів; оптовий постачальник електричної енергії подає щомісяця не пізніше 20 числа наступного періоду контролюючому органу за місцем реєстрації декларацію акцизного податку за формою, затвердженою у порядку, встановленому статтею 46 цього Кодексу (п.223.2 ст.223 ПК України).
Згідно з підпунктом 232.4.2 пункту 232.4 статті 232 ПК України кошти сплаченого акцизного податку, які обліковуються в системі електронного адміністрування реалізації пального, зараховуються на окремі рахунки, відкриті платнику акцизного податку в центральному органі виконавчої влади, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів (електронні рахунки).
Електронні рахунки відкриваються виключно на підставі реєстрів для Казначейства, які ДФС після внесення осіб до реєстру платників протягом одного робочого дня надсилає Казначейству. У реєстрі для Казначейства зазначаються найменування платника податку, податковий номер, номер бюджетного рахунка, код згідно з ЄДРПОУ та МФО органу Казначейства, до якого здійснюється перерахування податку до державного бюджету (пункт 17 розділу III Постанови Кабінет Міністрів України від 24 лютого 2016 року № 113 «Деякі питання електронного адміністрування реалізації пального» (далі - Порядок №113).
Пунктом 5 Розділу 2 Порядку №113 передбачено, що включення осіб до реєстру платників, внесення змін до нього, виключення з реєстру платників здійснюється засобами системи електронного адміністрування реалізації пального та контролюючими органами за основним місцем обліку особи як платника податків.
Згідно пункту 21 Порядку №113 електронний рахунок відкривається платнику податку для перерахування акцизного податку в сумах, необхідних для реєстрації платником податку заявок на поповнення обсягів залишків пального.
Кошти, зараховані платником податку на електронний рахунок, автоматично перераховуються Казначейством на бюджетний рахунок, призначений для сплати акцизного податку з реалізації пального, протягом операційного дня, в який такі кошти зараховані на електронний рахунок.
Казначейство подає ДФС в розрізі платників податку інформацію про перераховані з їх електронних рахунків кошти до бюджету не пізніше операційного дня, що настає за днем такого перерахування.
Згідно з частиною 5 статті 45 Бюджетного кодексу України податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.
Відповідно до частини 5 статті 78 Бюджетного кодексу України податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи місцевого бюджету визнаються зарахованими до місцевого бюджету з дня зарахування відповідно на єдиний казначейський рахунок та рахунки, відкриті в установах банків державного сектору згідно з частиною другою цієї статті, і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Органи, що контролюють справляння надходжень бюджету, забезпечують своєчасне та в повному обсязі надходження до місцевих бюджетів податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів місцевих бюджетів відповідно до законодавства.
Пунктом 22.4 статті 22 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» визначено, що під час використання розрахункового документа ініціювання переказу є завершеним: для платника - з дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника; для банку платника - з дати списання коштів з рахунка платника та зарахування на рахунок отримувача в разі їх обслуговування в одному банку або з дати списання коштів з рахунка платника та з кореспондентського рахунка банку платника в разі обслуговування отримувача в іншому банку.
Пунктом 109.1 статті 109 ПК України зазначено що податковим правопорушенням є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Як пояснив позивач, у період запровадження електронного адміністрування реалізації пального (з 01 березня 2016 року) у відповідності до Порядку №113, реєстром Державної фіскальної служби України для перерахування ПАТ «Укрнафта» (код ЄДРПОУ 00135390) коштів, необхідних для досягнення розміру суми акцизного податку з реалізації пального, відкрито електронний рахунок за номером - 37617100230046, де органом Казначейства, до якого здійснюється перерахування податку до державного бюджету визначено УДКСУ у Шевченківському районі м. Києва (код 37995466, банк ГУДКСУ у м. Києві, МФО 820019), бюджетний рахунок №31110158799011.
З матеріалів справи вбачається, що не заперечується учасниками справи, 13.09.2016, здійснюючи поповнення електронного рахунку №37617100230046, відкритого реєстром ДФС України від 09.03.2016 №1598902 для автоматичного перерахування ПАТ «Укрнафта» коштів на оплату акцизного податку з реалізації пального, позивачем з поточного рахунку перераховано суму у розмірі 5 000 000,00 грн. з призначенням платежу - «Акцизний податок за серпень 2016», що підтверджується копією платіжного доручення від 13.09.2016 №14920-ПБ16. Згідно платіжного доручення вказаний платіж проведено банком 13.09.2016 17:22:00.
Водночас, 30.09.2016 позивач отримав лист начальника Голопристанського відділення Цюрупинської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області Кобець С.Д. від 20.09.2016 №2548/10/21-11-15-016, в якому повідомлялось про факт зарахування 14.09.2016 акцизного податку в сумі 5 000 000, 00 грн. за кодом класифікації доходів бюджету 14021900 «Пальне» отримувачу УДКСУ у Голопристанському районі Херсонської області.
Згідно листа Державної казначейської служби України від 03.10.2016 №12-08/184-16557 останньою повідомлено ПАТ «Укрнафта», що згідно з даними реєстру від 26.08.2016 №2084840, що надавався Державною фіскальною службою України, було замінено бюджетний рахунок зарахування коштів акцизного податку на №31110158799011, отримувач УДКСУ у Голопристанському районі Херсонської області, код отримувача 37953845, банк отримувача ГУ ДКСУ у Херсонській області, МФО 852010.
Тобто, виконуючи свій обов'язок щодо сплати акцизного податку, позивач після поповнення електронного рахунку, відкритого йому №37617100230046, на 5 000 000,00 грн., замість належного органу, до якого здійснюється перерахування податку до державного бюджету - УДКСУ у Шевченківському районі м. Києва, вказану суму в автоматичному режимі направлено УДКСУ у Голопристанському районі Херсонської області, МФО 852010.
Таким чином, №31110158799011 - номер рахунку отримувача залишився незмінним, проте особу отримувача за даним рахунком ДФС України змінило з УДКСУ у Шевченківському районі м. Києва на УДКСУ у Голопристанському районі Херсонської області.
Суд зазначає, що така неточність не потягла за собою ненадходження коштів до державного бюджету, оскільки із платіжного доручення ПАТ «Укрнафта» вбачається, що кошти були перераховані до УДКСУ у Голопристанському районі Херсонської області в якості оплати акцизного податку. До того ж, факт перерахування та отримання цих коштів підтверджено листом начальника Голопристанського відділення Цюрупинської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області Кобець С.Д. від 20.09.2016 №2548/10/21-11-15-016.
На думку відповідача, ПАТ «Укрнафта» порушило терміни сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з акцизного податку, тому на підставі статті 126 ПК України до нього застосовано штрафні санкції у розмірі 10%.
Суд зазначає, що здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов'язання до місцевого бюджету в строк, встановлений пунктом 57.1 статті 57 ПК України, має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова. Відтак дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов'язання, не можуть бути підставою для застосування штрафів, передбачених пунктом 126.1 статті 126 ПК України.
Для підтвердження факту несплати узгодженої суми грошового зобов'язання необхідно встановити, що у строк, передбачений пунктом 57.1 статті 57 ПК України, платник податків не вчинював дії, спрямовані на перерахування узгодженої суми грошового зобов'язання до відповідного бюджет (державного/місцевого). А оскільки такі суми зараховуються на єдиний казначейський рахунок, то помилкове визначення номера рахунку чи отримувача у платіжному дорученні під час сплати суми податкового зобов'язання чи інші неточності не є достатньою правовою підставою для висновку про несплату необхідної суми грошового зобов'язання визначеною вказаною нормою у строк, а відтак і для застосування на пункту 126.1 статті 126 ПК України штрафних санкцій.
Дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов'язання, не можуть бути підставою для застосування штрафів.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 16.06.2015 року у справі №21-377а15.
Більш того, як пояснив позивач, вказані зміни щодо електронного рахунку відбулись без повідомлення представників ПАТ «Укрнафта».
В свою чергу, ПАТ «Укрнафта» звернулось з листом від 11.10.2016 №18-15/961 до ДФС України і до Міжрегіонального головного управління - Офісу великих платників податків, у якому зазначив, що кошти потрапили на рахунок територіального органу ДФС, у якого товариство не перебуває на податковому обліку, внаслідок дій відповідача щодо внесених змін до бюджетних рахунків, у зв'язку з цим вимагав, щоб відповідач вказану помилку усунув.
На вказаний лист позивач отримав відповіді від податкових органів, в яких останні повідомили про те, що позивачу необхідно слідувати процедурі, передбаченій п. 43.3 ст. 43 ПК України.
Враховуючи вищевикладене, надавши оцінку встановленим обставинам та проаналізувавши норми законодавства, що діяли на момент виникнення спірних правовідносин, суд приходить до висновку, що сплата ПАТ «Укрнафта» акцизного податку на рахунок УДКСУ у Голопристанському районі Херсонської області замість УДКСУ у Шевченківському районі м. Києва не є податковим правопорушенням і не може бути підставою для застосування до товариства штрафу. Адже, ПАТ «Укрнафта» своєчасно здійснило платіж зі сплати акцизного податку на загальну суму 5 000 000,00 грн., що підтверджується вищевказаним платіжним дорученням від 13.09.2016 №14920-ПБ16. Кошти зараховані на єдиний казначейський рахунок №31110158799011 у визначений законом строк, а це свідчить про виконання позивачем податкового обов'язку своєчасно і в повному обсязі. Тому Офісом безпідставно нарахований підприємству штраф у розмірі 3 616 849,72 грн. згідно податкового повідомлення - рішення №0006554106 від 16.08.2017.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи наведене, системно проаналізувавши норми законодавства, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, за результатами з'ясування обставини у справі та їх правової оцінки, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 72-77, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення, винесене Офісом великих платників податків ДФС від 16.08.2017 №000655106 на підставі акта про результати камеральної перевірки ПАТ «Укрнафта» від 28.07.2017 №2585/28-10-41-0.6/00135390.
Стягнути на користь Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» (код ЄДРПОУ 00135390) сплачений ним судовий збір у розмірі 54 252,75 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків ДФС.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішенням суду може бути оскаржено за правилами встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.А. Качур