
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 серпня 2018 рокуЛьвів№ 876/4919/18
головуючого судді Онишкевича Т.В.,
суддів Носа С.П., Хобор Р.Б.,
з участю секретаря судових засідань Олійник А.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 16 травня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області про зобов'язання вчинити дії,
суддя(і) у І інстанції Каленюк Ж.В.,
час ухвалення рішення не зазначено,
місце ухвалення рішення м. Луцьк,
дата складення повного тексту рішення 16 травня 2018 року,
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2018 року ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просив зобов'язати Регіональний сервісний центр МВС у Волинській області в особі Територіального сервісного центру 0742 Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області (далі - ТСЦ МВС) зареєструвати за позивачем вантажний автомобіль марки FORD модель CONNECT, 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_2.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 16 травня 2018 року у справі № 803/673/18 вказаний позов було задоволено. При цьому суд першої інстанції виходив із того, що жодних доказів того, що поданий до первинної реєстрації сертифікат відповідності є фіктивним чи підробленим, відповідачем суду не надано, а інші підстави для скасування державної реєстрації транспортного засобу законодавством не визначені. Крім того, суд вважає, що помилка державного органу при первинній реєстрації транспортного засобу не може порушувати право нового власника транспортного засобу, на якого останній перереєстрований, на користування та розпорядження належним йому майном.
У апеляційній скарзі відповідач Регіональний сервісний центр МВС у Волинській області просить зазначене судове рішення скасувати та прийняти нове про відмову в задоволенні позову. Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що Державна система сертифікації «УкрСЕПРО» з 1 січня 2016 року не входить до переліку органів, які уповноважені на виконання робіт із затвердження типу та індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, їх частин та обладнання відповідно до «Порядку затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання», затвердженого Міністерства інфраструктури № 521 від 17.08.2012 (далі - Порядок № 521), тобто первинну державну реєстрацію даного транспортного засобу було здійснено з порушенням, на підставі сертифікату відповідності, що виданий не уповноваженим органом із сертифікації. Відтак при здійсненні реєстрації вказаного транспортного засобу було порушено пункту 10 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1388 від 07 вересня 1998 року (далі - Порядок № 1388), у зв'язку із чим, на підставі пункту 40 Порядку № 1388, висновком Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області від 14 вересня 2017 року було скасовано державну реєстрацію ТЗ. З урахуванням наведеного просить скасувати рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 16 травня 2018 року та прийняти постанову, якою відмовити позивачу у задоволенні адміністративного позову.
У відзиві на апеляційну скаргу ОСОБА_3 зазначає, що відповідач належними та допустимими доказами не довів правомірність відмови в реєстрації транспортного засобі і недійсності виданого сертифікату. Вважає рішення суду першої інстанції обґрунтованим та законним.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України розгляду справи відбувається у порядку письмового провадження.
Переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи із такого.
Як безспірно встановлено судом першої інстанції, 25 листопада 2016 року ТСЦ МВС проведено первинну державну реєстрацію транспортного засобу FORD CONNECT 1753, 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_2 за ОСОБА_5 та видано свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (ТЗ) НОМЕР_3, державний номерний знак (д.н.з.) НОМЕР_1. Вказаний транспортний засіб був ввезений на територію України відповідно до ВМД від 25 травня 2016 року № 204050003/2016/006509.
13 травня 2017 року між товариством з обмеженою відповідальністю «М.В.Л.ГРУП» (ТОВ «М.В.Л. ГРУП», продавець) на підставі договору комісії від 13 травня 2017 року № 6726/17/003707, укладеного з власником транспортного засобу, та ОСОБА_3 (покупець) укладено договір купівлі-продажу транспортного засобу №6726/17/003707 (а.с.12).
Відповідно до умов договору продавець передає у власність покупцеві транспортний засіб (який підпадає під визначення вживаного транспортного засобу відповідно до пункту 189.3 статті 189 Податкового кодексу України) марки FORD, модель CONNECT ФУРГОН МАЛОТОНАЖНИЙ-В, 2011 року випуску, колір білий, номер кузова НОМЕР_2, свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_4, номерний знак НОМЕР_1.
13 травня 2017 року ТСЦ 5641 РСЦ МВС у Рівненській області здійснено перереєстрацію зазначеного транспортного засобу марки FORD, модель CONNECT ФУРГОН МАЛОТОНАЖНИЙ-В, номер кузова НОМЕР_2 за цим договором купівлі-продажу на ОСОБА_3, присвоєно д.н.з АЕ6284ІС та видано свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5 (а.с.13).
У період з 13 червня по 12 липня 2017 року відповідно до наказу РСЦ МВС від 07 червня 2017 року № 93 здійснено перевірку організації службової діяльності ТСЦ МВС, за результатами якої 14 вересня 2017 року складено висновок, що був затверджений в.о. начальника РСЦ МВС. Під час перевірки було встановлено факти первинної реєстрації транспортних засобів, що перебували в експлуатації та ввезені на митну територію України, за сертифікатами відповідності щодо індивідуального затвердження колісного транспортного засобу, виданими органами державної системи сертифікації «УкрСЕПРО».
Зокрема, було встановлено, що 24 листопада 2016 року здійснено державну реєстрацію автомобіля FORD CONNECT, кузов НОМЕР_2, д.н.з НОМЕР_1, свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_3 за громадянкою ОСОБА_5
Підставою для реєстрації транспортного засобу були наступні документи:
договір купівлі-продажу транспортного засобу від 15 листопада 2016 року № РН-0000607 (ТОВ «Фостер» ЛТД),
ВМД № 204050003/2016/006509 від 25 травня 2016 року,
свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу іноземної держави (БРИФ) від 17 листопада 2011 року № ВХ-514-VD,
квитанція про сплату за отримані послуги від 18 листопада 2016 року,
сертифікат відповідності UA1.174.0027940-16 позначення рівня екологічної норми Євро-5, термін дії з 24 травня 2016 року по 23 травня 2017 року, виданий МПП «Карті».
12 жовтня 2017 року на підставі пункту 2 висновку РСЦ МВС від 14 вересня 2017 року № 31/3-2482 скасовано державну реєстрацію транспортного засобу FORD CONNECT, кузов НОМЕР_2, про що листом від 13 жовтня 2017 року № 31/3/2-4165 повідомлено позивача.
На заяву позивача від 31 січня 2018 року щодо здійснення реєстрації автомобіля FORD CONNECT, 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_2, ТСЦ МВС у Волинській області повідомив, що для вирішення питання про відновлення реєстрації вказаного автомобіля необхідно надати належний сертифікат відповідності, виданий призначеним органом із сертифікації колісних транспортних засобів та відповідність транспортного засобу екологічним нормам не нижче рівня «Євро-5» до РСЦ МВС.
Відповідно до частини 1 статті 31 Закону України «Про дорожній рух», транспортні засоби, їх складові частини і комплектуючі вироби, що ввозяться на територію України, підлягають перевірці на відповідність діючим стандартам або повинні мати сертифікат, виданий уповноваженим на це Секретаріатом ЄЕК ООН Адміністративним органом по сертифікації дорожніх транспортних засобів.
Частиною 1 статті 34 цього Закону встановлено, державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.
Відповідно до пункту 10 Порядку № 1388, державна реєстрація транспортних засобів, що перебували в експлуатації та ввезені на митну територію України, проводиться за умови відповідності конструкції і технічного стану даної марки (моделі) транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, обов'язковим вимогам правил, нормативів і стандартів України, що підтверджується сертифікатом відповідності або свідоцтвом про визнання іноземного сертифіката, копію яких власники подають до сервісного центру МВС.
10 лютого 2000 року Україна приєдналася до Угоди про прийняття єдиних технічних приписів для колісних транспортних засобів, предметів обладнання та частин, які можуть бути встановлені та/або використані на колісних транспортних засобах, і про умови взаємного визнання офіційних затверджень, виданих на основі приписів від 20 березня 1958 року.
Підпунктом 22 пункту 3 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності», який набрав чинності 10 лютого 2016 року та визначає правові та організаційні засади розроблення і застосування технічних регламентів та процедур оцінки відповідності, а також основоположні принципи державної політики у сфері технічного регулювання та оцінки відповідності, внесено зміни до Декрету Кабінету Міністрів України № 46-93 від 10 травня 1993 року «Про стандартизацію і сертифікацію». Зокрема, з 1 січня 2016 року виключено абзац другий статті 27 наведеного Декрету, яким було передбачено, що нові і такі, що були у користуванні, транспортні засоби, а також вузли, агрегати та частини до них, що ввозяться на митну територію України суб'єктами підприємницької діяльності або фізичними особами, підлягають обов'язковій сертифікації відповідно до чинного законодавства.
У рамках адаптації національного законодавства Україні у сфері забезпечення безпеки експлуатації транспортних засобів до законодавства Європейського Союзу було здійснено перехід від процедури обов'язкової сертифікації колісних транспортних засобів в державній системі сертифікації (системи УкрСЕПРО) до процедури затвердження їх конструкції відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 738 від 9 червня 2011 року «Деякі питання сертифікації транспортних засобів, їх частин та обладнання» (далі - Постанова № 738) та Порядку затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання, затверджених наказом Мінінфраструктури № 521 від 17 серпня 2012 року, який зареєстровано у Міністерстві юстиції України 14 вересня 2012 року за № 1586/21898.
Пунктом 1 Постанови № 738 встановлено, що пропуск колісного транспортного засобу, який підлягає державній реєстрації в територіальному органі з надання сервісних послуг МВС (далі - транспортний засіб), предметів обладнання та частин, які можуть бути встановлені на транспортному засобі та/або використані для його оснащення (далі - обладнання), на митну територію України з метою вільного обігу, а також перша державна реєстрація транспортного засобу, введення в обіг обладнання здійснюється за наявності сертифіката відповідності, виданого згідно з порядком затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання; сертифікат типу транспортного засобу або обладнання, конструкція яких відповідає вимогам єдиних технічних приписів, видається визначеними Міністерством інфраструктури органами із сертифікації, акредитованими відповідно до законодавства і нотифікованими Організацією Об'єднаних Націй згідно з Угодою про прийняття єдиних технічних приписів для колісних транспортних засобів, предметів обладнання та частин, які можуть бути встановлені та/або використані на колісних транспортних засобах, і про умови взаємного визнання офіційних затверджень, виданих на основі цих приписів, 1958 року з поправками 1995 року (далі - уповноважені органи); сертифікат відповідності видається: виробником або його уповноваженим представником - резидентом України (далі - виробник) на кожний транспортний засіб або партію обладнання, тип яких відповідає вимогам єдиних технічних приписів, що підтверджується сертифікатом типу транспортного засобу або обладнання; уповноваженими органами або органами із сертифікації, акредитованими відповідно до законодавства, призначеними Міністерством інфраструктури, на кожний новий транспортний засіб або партію обладнання, які відповідає вимогам єдиних технічних приписів, але відповідність типу яких не підтверджена сертифікатом типу транспортного засобу або обладнання, а також на ті, що були у користуванні.
Наказом Мінекономрозвитку № 451 від 6 травня 2015 року «Про внесення змін до Переліку продукції, що підлягає обов'язковій сертифікації в Україні, та визнання такими, що втратили чинність, деяких наказів Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 15 травня 2015 року за № 546/26991, відмінено з 1 січня 2016 року обов'язкову сертифікацію колісних транспортних засобів в державній системі сертифікації та визнано таким, що втратив чинність, наказ Держстандарту № 23 від 17 січня 1997 року «Про затвердження Правил обов'язкової сертифікації дорожніх транспортних засобів, їх складових та приладдя».
При цьому відповідно до Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» наказ Мінінфраструктури № 521 від 17 серпня 2012 року є технічним регламентом, яким встановлено обов'язкові вимоги до колісних транспортних засобів, їх частини та обладнання, у тому числі щодо відповідності транспортних засобів екологічним нормам «ЄВРО-2» - «ЄВРО-6», процедури оцінки відповідності цим вимогам, а також правила введення в обіг на території України.
Так, відповідно до пункту 12.1 вказаного наказу, пропуск колісних транспортних засобів на митну територію України з метою вільного обігу, перша державна реєстрація, введення в обіг обладнання здійснюються за наявності сертифіката відповідності колісного транспортного засобу або сертифіката відповідності щодо індивідуального затвердження.
Одночасно апеляційний суд звертає увагу на те, що відповідно до частини 1 статті 11 Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» відповідність введеної в обіг, наданої на ринку або введеної в експлуатацію в Україні продукції вимогам усіх чинних технічних регламентів, які застосовуються до такої продукції, є обов'язковою.
З метою уникнення використання сертифікатів відповідності, виданих органами з сертифікації в державній системі сертифікації (Системі УкрСЕПРО) для цілей митного оформлення та першої державної реєстрації транспортних засобів у сервісних центрах Міністерства внутрішніх справ, Національним органом стандартизації внесено зміни до ДСТУ 3498-96 «Державна система сертифікації. Бланки документів. Форма та опис» (який встановлює правила заповнення бланків сертифікатів відповідності, свідоцтв про визнання відповідності та додатків до них), які набули чинності 22 червня 2016 року, в частині обов'язкового зазначення органами з сертифікації, які призначені на виконання робіт з сертифікації в державній системі сертифікації (Системі УкрСЕПРО), у графі «Додаткова інформація» сертифіката відповідності наступної інформації: для колісних транспортних засобів: «Добровільна сертифікація. Даний сертифікат не може бути використаний для цілей митного оформлення та першої державної реєстрації транспортних засобів у сервісних центрах Міністерства внутрішніх справ»; для частин та обладнання до колісних транспортних засобів: «Добровільна сертифікація. Даний сертифікат не може бути використаний для пропуску на митну територію України з метою вільного обігу».
Перелік органів з сертифікації, які видають вищенаведені сертифікати відповідності, оприлюднений на сайті Мінінфраструктури у розділі «Діяльність Комісії Міністерства інфраструктури України з питань забезпечення виконання Женевської Угоди 1958 року». Інформація стосовно акредитації зазначених органів з сертифікації оприлюднена на сайті Національного агентства з акредитації України.
Таким чином, єдиною законодавчо передбаченою процедурою видачі сертифікатів на транспортні засоби та частини є оцінка їх відповідності згідно з положеннями Порядку затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання, затвердженого наказом Мінінфраструктури України № 521 від 17 серпня 2012 року.
До органів із сертифікації, які уповноважені на виконання робіт із затвердження типу та індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, їх частин та обладнання та органів із сертифікації, призначених на виконання робіт з індивідуального затвердження колісних транспортних засобів відповідно до Порядку затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання відносяться:
Державне підприємство «Державний автотранспортний науково-дослідний та проектний інститут» (наказ Мінінфраструктури № 126 від 01 березня 2013 року);
Державне підприємство «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» (ДП «Укрметртестстандарт» (наказ Мінінфраструктури № 121 від 29 березня 2016 року);
Державне підприємство «Запорізький науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» (ДП «Запоріжжястандартметрологія») (наказ Мінекономрозвитку № 209 від 09 лютого 2016 року);
Державне підприємство «Львівський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» (ДП «Львівстандартметрологія») (наказ Мінекономрозвитку № 212 від 09 лютого 2016 року);
Державне підприємство «Науково-дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем» (ДП «НДІ «Система») (наказ Мінекономрозвитку № 212 від 09 лютого 2016 року);
Державне підприємство «Український центр з питань сертифікації та захисту прав споживачів» (ДП «УкрЦПСЗПС») (наказ Мінекономрозвитку № 212 від 09 лютого 2016 року);
ТОВ «Рівнестандарт» (наказ Мінінфраструктури № 306 від 06 вересня 2016 року).
Підсумовуючи викладене, апеляційний суд дійшов висновку, що поданий для реєстрації ТЗ сертифікат відповідності № UA1.174.0027940-16, позначення рівня екологічної норма Євро-5, з терміном дії з 24 травня 2016 року по 23 травня 2017 року, виданий МПП «КАРТІ» не є належним сертифікатом відповідності, а тому його слід вважати фіктивним для мети проведення державної реєстрації транспортного засобу.
Згідно абзацу третього пункту 40 Порядку № 1388, у разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в уповноважених органах МВС, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, уповноважені особи сервісних центрів МВС оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до відповідного органу досудового розслідування. Якщо виявлено факт підроблення митних документів, їх ксерокопії з необхідним поясненням надсилаються до органів доходів і зборів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні транспортні засоби.
Посилаючись на дану норму, суд першої інстанції вказує, що скасування державної реєстрації (перереєстрації) ТЗ можлива у разі виявлення факту фіктивності чи підробки документів, за якими проводилася реєстрація, а відповідачем жодних доказів зазначеного не надано.
Проте, апеляційний суд не погоджується з такими доводами суду та зазначає, що абзац третій пункту 40 Порядку № 1388 чітко визначає наступний алгоритм дій: виявлення ТЗ, зареєстрованих (перереєстрованих) за фіктивними чи підробленими документами скасування державної реєстрації (перереєстрації) передача усіх відповідних документів до відповідного органу досудового розслідування.
Таким чином, встановивши факт реєстрації ТЗ за фіктивними документами, реєстраційний орган має усі правові підстави для скасування державної реєстрації ТЗ, з правом подальшого надіслання таких документів до правоохоронних органів і відповідач правомірно скасував державну реєстрації спірного транспортного засобу.
У відповідності до приписів статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Приписами частини 1 статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є, зокрема, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи.
З огляду на викладене апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції при вирішенні даного адміністративно-правового спору допустив неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, та невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи. Відтак, постанову суду першої інстанції слід скасувати та прийняти нову про відмову в задоволенні позову.
Керуючись статтями 241, 243, 250, 308, 311, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,
ПОСТАНОВИВ :
апеляційну скаргу Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області задовольнити.
Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 16 травня 2018 року у справі № 308/7657/1803/673/188 скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_3 відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, окрім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Т.В.Онишкевич
Судді С.П.Нос
Р.Б.Хобор
Постанова у повному обсязі складена 13 серпня 2018 року.