СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 січня 2010 р. Справа № 2а-736/10/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гелети С.М.
за участю секретаря судового засідання –Михайленко О.В.
представника позивача –Охріменко Н.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Сумської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області до дочірнього підприємства «Фортуна-06»про стягнення заборгованості ,-
В С Т А Н О В И В:
Сумська міжрайонна державна податкова інспекція Сумської області (далі – позивач, Сумська МДПІ) звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з дочірнього підприємства «Фортуна-06» (далі – відповідач, ДП «Фортуна-06») заборгованість з податку з доходів фізичних осіб в сумі 8531,14 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що відповідач знаходиться на обліку в Сумській МДПІ Сумської області з 23.08.2006 року і є платником податків і зборів, передбачених Законом України "Про систему оподаткування" від 25.06.1991 року № 1251-ХІІ, але в наслідок невиконання відповідачем вимог чинного законодавства його заборгованість перед бюджетом по сплаті податку з доходів фізичних осіб станом на 01.02.2009 рік становить 8531,14 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, клопотання про відкладення справи до суду не надіслав, тому суд вважає за можливе розглянути справу без участі в судовому засіданні представника відповідача за наявними доказами та матеріалами на підставі п.4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Вислухавши представника позивача, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне позов задовольнити, виходячи з наступного.
Відповідач зареєстрований як суб’єкт підприємницької діяльності 14.08.2006 р. Білопільською районною державною адміністрацією та знаходиться на податковому обліку в Білопільському відділенні Сумської міжрайонної державної податкової інспекції.
Податковим органом було проведено перевірку заборгованості відповідача по сплаті податку з доходів фізичних осіб, про що позивачем було складено відповідний акт №12/17-026 від 24.06.2009 р. (а.с. 7).
Станом на 01.02.2009 року податковим органом та відповідачем було підписано акт звірки податкової заборгованості по податку з доходів фізичних осіб, що обліковується за даними бухгалтерського обліку, згідно якого податкова заборгованість складає 8531,14 грн.
Згідно з п.1.3 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Пунктом 1.11 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено, що податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу). Відповідно до ст. 2 Закону України від 22 травня 2003 року N 889-ІУ "Про податок з доходів фізичних осіб" платниками податку з доходів фізичних осіб є резиденти, які отримують: як доходи з джерелом їх походження з території України, так і іноземні доходи, та нерезиденти, які отримують доходи з джерелом їх походження з території України.
Обов'язки нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку до бюджету відповідно до п. п. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8 Закону покладено на податкового агента, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 Закону.
Підпунктом 3.2.1. п. 3.2. ст. З Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", передбачено, що у будь-яких випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обов'язковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, дивіденди, репатріацію, додану вартість, акцизні збори, а також будь-які інші податки, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обов'язкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені.
Відповідно до статті 64 Бюджетного кодексу України податок з доходів фізичних осіб, який сплачується юридичною особою (працедавцем), зараховується до відповідного місцевого бюджету за її місцезнаходженням та місцезнаходженням її підрозділів, уповноважених підрозділів в обсягах податку, нарахованого працівникам цих підрозділів.
Сума податку за звітний місяць, яка піддягає перерахуванню до місцевого бюджету за місцезнаходженням таких відокремлених підрозділів, визначається юридичною особою або уповноваженим підрозділом самостійно, виходячи із загальної кількості громадян, які працюють у цих підрозділах, та суми виплаченого (нарахованого) оподатковуваного доходу.
Юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням своїх підрозділів, а уповноважений підрозділ за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні розподільчі рахунки, відкриті у територіальних управліннях Державного казначейства України, таким чином на відповідача покладено обов'язок нарахування, утримання та сплати податку до бюджету.
У зв'язку з тим, що відповідач не є платником податку з доходів фізичних осіб, то податкового боргу з цього податку не існує, а заборгованість по утриманому, але не перерахованому до бюджету податку з доходів фізичних осіб, який відображається тільки по бухгалтерському обліку відповідача, вважається бюджетним фондом і повинна належить державі.
Згідно пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-ІІІ від 21.12.2000 р. із змінами та доповненнями, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення податкових зобовязань виключно за рішенням суду.
Оскільки відповідачем на день розгляду справи не подано доказів сплати суми цього боргу, сума боргу залишилася несплаченою, вимоги позивача по стягненню 8531,14 грн. заборгованості по сплаті податку з доходів фізичних осіб визнаються судом правомірними, обґрунтованими і підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична особа, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.11,14,70,71,89,94,159 - 163 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Сумської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області до Дочірнього підприємства "Фортуна-06" про стягнення заборгованості - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Дочірнього підприємства "Фортуна-06" (41800, Сумська область, Білопільський район, м.Білопілля, вул.Старопутивльська,43, код 34071907) на рахунок 33216800700038 одержувач місцевий бюджет Білопільської міської ради заборгованість по податку з доходів фізичних осіб в сумі 8531 (вісім тисяч п’ятсот тридцять одна) грн.14 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя С.М. Гелета