Решение № 73633085, 25.04.2018, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата принятия
25.04.2018
Номер дела
826/3655/18
Номер документа
73633085
Форма судопроизводства
Административное
Компании, указанные в тексте судебного документа
Государственный герб Украины

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

25 квітня 2018 року № 826/3655/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Патратій О.В., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку

до Публічного акціонерного товариства «ПРОФІНАНС»

про стягнення штрафу в сумі 13 600,00 грн.

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просить суд стягнути з Публічного акціонерного товариства «ПРОФІНАНС» до Державного бюджету України штраф у сумі 13 600,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач послався на порушення відповідачем вимог Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", у зв'язку з чим, на підставі Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», до нього застосовано штрафні санкції.

Ухвала про відкриття спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) направлялася на адресу відповідача, однак поштова кореспонденція повернулася на адресу суду не врученою та з відміткою пошти «вибули давно».

Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Публічне акціонерне товариство «ПРОФІНАНС» не перебуває в процесі припинення, адреса місцезнаходження юридичної особи відповідає адресі, на яку судом було направлено копію ухвали про відкриття провадження у справі.

При цьому, судом враховується, що ухвала розміщена в Єдиному державної реєстрі судових рішень.

Станом на час розгляду справи до суду будь-які відомості про зміну місцезнаходження відповідача не надходили.

Дослідивши обставини справи та оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, видами діяльності Публічно акціонерного товариства «ПРОФІНАНС» є: «Код КВЕД 64.99 Надання інших фінансових послуг (крім страхування та пенсійного забезпечення), н. в. і. у.; Код КВЕД 66.12 Посередництво за договорами по цінних паперах або товарах (основний)».

Як вбачається з матеріалів справи, уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія, НКЦПФР або позивач) у відношенні Публічного акціонерного товариства «ПРОФІНАНС» (далі - ПАТ «ПРОФІНАНС» або відповідач) було складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів від 25.09.2017р. № 502-ЦА-УП-Е, відповідно до якого встановлено порушення відповідачем вимог чинного законодавства в частині не опублікування регулярної річної інформації емітента за 2016 рік в одному із офіційних друкованих видань.

Відповідно до статі 2 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» фондовий ринок (ринок цінних паперів) - сукупність учасників фондового ринку та правовідносин між ними щодо розміщення, обігу та обліку цінних паперів і похідних (деривативів).

Учасники фондового ринку - емітенти (у тому числі іноземні) або особи, що видали неемісійні цінні папери, інвестори в цінні папери, інституційні інвестори, професійні учасники фондового ринку, об'єднання професійних учасників фондового ринку, у тому числі саморегулівні організації професійних учасників фондового ринку.

Емітент - юридична особа, у тому числі Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, Автономна Республіка Крим або міська рада, а також держава в особі уповноважених нею органів державної влади чи міжнародна фінансова організація, які від свого імені розміщують емісійні цінні папери та беруть на себе зобов'язання за ними перед їх власниками.

Згідно з статтею 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та пункту 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами пінних паперів, затвердженого рішенням Комісії від 03.12.2013 № 2826, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.12.2013 за №2180/24712 (із змінами) (далі - Положення № 2826), передбачено, що розкриття річної інформації емітентами цінних паперів має здійснюватись, зокрема, шляхом опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Комісії (далі - офіційні друковані видання) у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.

Водночас, станом на 15.09.2017р. відомості щодо опублікування регулярної річної інформації емітента за 2016 рік ПАТ "ПРОФІНАНС" в одному із офіційних друкованих видань в Комісії відсутні.

Таким чином, ПАТ "ПРОФІНАНС" порушено вимоги пункту 4 глави 4 розділу II Положення № 2826 в частині неопублікування регулярної річної інформації емітента за 2016 рік в одному із офіційних друкованих видань, за що пунктом 5 частини першої статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачена відповідальність юридичних осіб.

На дату розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів товариство не усунуло вищезазначене правопорушення.

Пунктом 5 частини 1 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів, уповноваженою особою Комісії за неопублікування інформації у відношенні відповідача було винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 10.10.2017р. №488-ЦА-УП-Е, відповідно до якої до ПАТ "ПРОФІНАНС" застосовано штрафну санкцію у розмірі 3 400,00 грн.

Вказана постанова була направлена на адресу відповідача поштою, що підтверджується реєстром (списком) поштових відправлень рекомендованих листів, на якому працівником об'єкта поштового зв'язку проставлено відбиток календарного штемпеля, та касовим чеком.

Також, у відношенні ПАТ «ПРОФІНАНС» було складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів від 25.09.2017р. №504-ЦА-УП-Т, відповідно до якого встановлено, що торговець цінними паперами - ПАТ «ПРОФІНАНС» порушив вимоги пункту 2 розділу II Ліцензійних умов № 819, в частині не дотримання вимог пункту 1 розділу III Положення № 1283, а саме: неподання до Комісії адміністративних даних торговця цінними паперами за червень 2017 року.

Відповідно до пункту 2 розділу II Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) - діяльності з торгівлі цінними паперами від 14.05.2013 № 819, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.06.2013 за № 857/23389 (далі - Ліцензійні умови № 819), ліцензіат при провадженні діяльності з торгівлі цінними паперами має відповідати вимогам, зокрема, нормативно-правових актів Комісії, що регулюють правила (порядок) провадження професійної діяльності на фондовому ринку за кожним видом діяльності - діяльності з торгівлі цінними паперами, на який ліцензіат отримав відповідну ліцензію.

Згідно з пунктом 1 розділу III Положення про порядок складання та подання адміністративних даних щодо діяльності торговців цінними паперами до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого рішенням Комісії від 25.09.2012 № 1283, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.10.2012 за № 1737/22049 (далі - Положення №1283), торговець цінними паперами подає місячні дані до центрального апарату Комісії не пізніше останнього числа місяця, яке наступає за звітним.

На дату розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів товариство не усунуло вищезазначене правопорушення.

Пунктом 7 частини 1 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів, уповноваженою особою Комісії за неподання інформації до Комісії, у відношенні відповідача було винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 10.10.2017р. №489-ЦА-УП-Т, відповідно до якої до Товариства застосовано штрафну санкцію у розмірі 3 400,00 грн.

Вказана постанова була направлена на адресу відповідача поштою, що підтверджується реєстром (списком) поштових відправлень рекомендованих листів, на якому працівником об'єкта поштового зв'язку проставлено відбиток календарного штемпеля, та касовим чеком.

Актом про правопорушення на ринку цінних паперів від 25.09.2017р. №503-ЦА-УП-Е встановлено порушення ПАТ "ПРОФІНАНС" вимоги пункту 3 глави 3 розділу II Положення № 2826 в частині нерозміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії регулярної квартальної інформації за III квартал 2016 року та І і II квартали 2017 року.

Пунктом 1 глави 3 розділу II Положення № 2826, зокрема передбачено, що обов'язок здійснювати розкриття регулярної квартальної інформації поширюється на емітентів, які здійснили публічне (відкрите) розміщення облігацій підприємств.

Пунктом 3 глави 3 розділу II Положення № 2826 встановлено, що розкриття квартальної інформації на фондовому ринку здійснюється, зокрема, шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії.

Регулярна квартальна інформація згідно з цим Положенням № 2826 розкривається у термін не пізніше 30 числа місяця, наступного за звітним кварталом.

Таким чином, ПАТ "ПРОФІНАНС" не розміщено у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії регулярну квартальну інформацію за III квартал 2016 року та І і II квартали 2017 року.

Крім того, у відношенні відповідача було складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів від 25.09.2017р. №505-ЦА-УП-Е, яким було встановлено, що ПАТ "ПРОФІНАНС" порушено вимоги пункту 4 глави 4 розділу II Положення № 2826 в частині нерозміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів регулярної річної інформації за 2016 рік.

Статтею 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та пунктом 4 глави 4 розділу II Положення № 2826 передбачено, що розкриття річної інформації емітентами цінних паперів має здійснюватись, зокрема, шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.

Станом на 15.09.2017р. регулярна річна інформація емітента за 2016 рік ПАТ "ПРОФІНАНС" в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії (http://stockmarket.gov.ua) відсутня.

Постановою від 10.10.2017р. з метою забезпечення повного, всебічного і об'єктивного розгляду справ вищезазначені справи про правопорушення були об'єднані в одне провадження (акти про правопорушення на ринку цінних паперів від 25.09.2017 №503-ЦА-УП-Е та №505-ЦА-УП-Е).

На дату розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів відповідачем не було усунуло вищезазначені правопорушення.

Пунктом 6 частини 1 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів, уповноваженою особою Комісії за нерозміщення інформації в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, у відношенні відповідача було винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 10.10.2017р. №490-ЦА-УП-Т, відповідно до якої до ПАТ "ПРОФІНАНС" застосовано штрафну санкцію у розмірі 3 400,00 грн.

Вказана постанова була направлена на адресу відповідача поштою, що підтверджується реєстром (списком) поштових відправлень рекомендованих листів, на якому працівником об'єкта поштового зв'язку проставлено відбиток календарного штемпеля, та касовим чеком.

Актом про правопорушення на ринку цінних паперів від 25.09.2017р. №499-ЦА-УП-Е встановлено порушення ПАТ "ПРОФІНАНС" вимоги пункту 3 глави 3 розділу II Положення № 2826 в частині неподання до Комісії регулярної квартальної інформації за III квартал 2016 року та І і II квартали 2017 року.

Пунктом 1 глави 3 розділу II Положення № 2826, зокрема передбачено, що обов'язок здійснювати розкриття регулярної квартальної інформації поширюється на емітентів, які здійснили публічне (відкрите) розміщення облігацій підприємств.

Пунктом 3 глави 3 розділу II Положення № 2826 встановлено, що розкриття квартальної інформації на фондовому ринку здійснюється, зокрема, шляхом подання до Комісії.

Регулярна квартальна інформація згідно з цим Положенням № 2826 розкривається у термін не пізніше 30 числа місяця, наступного за звітним кварталом.

Як вбачається з акту про правопорушення на ринку цінних паперів, ПАТ "ПРОФІНАНС" не подало до Комісії регулярну квартальну інформацію за III квартал 2016 року та І та II квартали 2017 року.

Актом про правопорушення на ринку цінних паперів від 25.09.2017р. № 500-ЦА-УП-Е встановлено порушення ПАТ "ПРОФІНАНС" вимоги пункту 4 глави 4 розділу II Положення № 2826 в частині неподання до Комісії регулярної річної інформації емітента за 2016 рік.

Статтею 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та пунктом 4 глави 4 розділу II Положення, передбачено, що розкриття річної інформації емітентами цінних паперів має здійснюватись, зокрема, шляхом подання Комісії у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.

Пунктом 12 розділу І Положення № 2826, зокрема, встановлено, що при поданні Інформації до Комісії емітент зобов'язаний подавати (надсилати) таку Інформацію у вигляді електронних документів відповідно до нормативно-правового акта Комісії, що регулює порядок подання адміністративних даних, та інформації у вигляді електронних документів.

Подання до Комісії інформації у вигляді електронних документів здійснюється відповідно до Положення про подання адміністративних даних та інформації у вигляді електронних документів до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого рішенням Комісії 13.05.2011 № 492, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.06.2011 за № 789/19527 (із змінами).

Станом на 15.09.2017 регулярна річна інформація за 2016 рік ПАТ «ПРОФІНАНС» в Системі моніторингу фондового ринку відсутня.

Постановою від 10.10.2017р. з метою забезпечення повного, всебічного і об'єктивного розгляду справ вищезазначені справи про правопорушення були об'єднані в одне провадження (акти про правопорушення на ринку цінних паперів від 25.09.2017 №499-ЦА-УП-Е та №500-ЦА-УП-Е).

На дату розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів товариство не усунуло вищезазначені правопорушення.

Пунктом 7 частини 1 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку -у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів, уповноваженою особою Комісії за неподання інформації до Комісії, у відношенні відповідача було винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 10.10.2017р. №491-ЦА-УП-Т, відповідно до якої до ПАТ «ПРОФІНАНС» застосовано штрафну санкцію у розмірі 3400,00 грн.

Вказана постанова була направлена на адресу відповідача поштою, що підтверджується реєстром (списком) поштових відправлень рекомендованих листів, на якому працівником об'єкта поштового зв'язку проставлено відбиток календарного штемпеля, та касовим чеком.

Вказані постанови у встановленому законом порядку не оскаржені, фінансові санкції відповідачем не сплачені.

Таким чином, на момент розгляду справи в суді загальна сума штрафів, застосованих до ПАТ «ПРОФІНАНС», становить 13 600,00 грн. (3 400,00 грн. * 4 постанови про накладення санкції).

Згідно статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Пунктом 3 розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012р. №1470 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.11.2012р. за №1855/22167, передбачено, що юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету України.

Станом на день вирішення спору доказів на підтвердження сплати відповідачем штрафу чи оскарження зазначених вище постанови в судовому порядку до суду не надано. Несплата підприємством застосованих відповідно до закону фінансових санкцій до Державного бюджету України є порушенням економічних інтересів держави.

Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Виходячи з вищенаведених приписів законодавства, поданих позивачем документів і матеріалів, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та враховуючи те, що відповідач у встановлений судом строк не спростував твердження позивача, доказів виконання постанов на день винесення рішення не надав, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Враховуючи відсутність таких заходів Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, судовий збір на їх користь стягненню з відповідача не підлягає.

Керуючись статтями 77, 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «ПРОФІНАНС»» (01015, м. Київ, вул. Московська, буд. 46/2 літ. А, код ЄДРПОУ - 37249988) до Державного бюджету України (який слід перерахувати на рахунок відкритий в управлінні Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106) штраф у сумі 13 600,00 грн. (тринадцять тисяч шістсот грн. 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя О.В. Патратій