
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
12 квітня 2018 року № 826/5851/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Келеберди В.І. розглянув у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Офісу великих платників податків ДФС України про визнання протиправними дій, зобов'язання видати довідку
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Офісу великих платників податків ДФС України про визнання протиправними дій щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям зі складовими заробітної плати, з якої призначено пенсію, з урахуванням підвищення посадових окладів державних службовців з 01.12.2015 за формою затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1; зобов'язання видати позивачу довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям зі складовими заробітної плати, з якої призначено пенсію, з урахуванням підвищення посадових окладів державних службовців з 01.12.2015 за формою затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що відмова відповідача надати довідку про заробітну плату, яка надається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» суперечить нормам ст.. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ та ст.. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 28.12.2014 №76-VIII.
Позивач клопотала про вирішення справи без її участі.
Відповідач заперечував проти задоволення позову з підстав викладених у письмових запереченнях, з яких вбачається, що Законом України «Про державну службу» взагалі не передбачено перерахунку раніше призначеної пенсій державним службовцям, а відтак відсутній обов'язок щодо видачі довідки для здійснення перерахунку пенсії, у зв'язку з підвищенням заробітної плати.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції чинній станом на 07.09.2017) судом ухвалено про вирішення справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 призначена пенсія 02.02.2010 по другій групі інвалідності згідно Закону України «Про державну службу» на підставі довідки про складові заробітної плати державного службовця від 01.02.2010 №2649/10/08-08-35.
Листом від 03.03.2017 (отримано відповідачем 07.03.2017) позивач звернулась до відповідача щодо видачі довідки про заробітну плату в розрізі складових для перерахунку пенсії непрацюючому державному службовцю.
Листом від 21.03.2017 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для видачі запитуваної довідки, оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 підвищено розміри посадових окладів державних службовців та водночас внесено зміни, зокрема, до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865, якими вилучено пункт 4 та внесено зміни до пункту 5 згадуваної постанови щодо вимог до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям та порядку її затвердження, а саме не передбачено форму довідки, яка подається для перерахунку пенсії.
Відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року №76-VIII, який набрав чинності 01.01.2015, текст статті 37-1 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.2015, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» був виключений, а 5 змінений.
Відповідно до частини п'ятої статті 45 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Згідно з пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846), довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Пунктом 2.24 вказаного Порядку передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії відповідно, зокрема, до Законів України «Про державну службу», для визначення розміру пенсії за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для розмежування джерел фінансування особа надає пакет документів, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 2.1 цього розділу.
Абзацем 3 пункту 1 постанови правління Пенсійного фонду України «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670» від 04.09.2013 №15-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26.09.2013 за №1661/24193) (далі - Постанова №15-1) у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, було затверджено серед інших форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 №15-2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.07.2016 за №1020/29150), були внесені зміни до Постанови №15-1 шляхом виключення абзацу третього пункту 1.
Отже, форма довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, на момент звернення позивача, а саме 03.03.2017 вже не існувала.
Отже у відповідача відсутній обов'язок щодо видачі позивачу довідки про заробітку плату державного службовця за посадою, яку він займав до виходу на пенсію, за формою затвердженою постановою № 15-1, яка вже не була чинною станом на момент звернення про її надання.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 лютого 2017 р. за № 180/30048 також не передбачено форму довідки про заробітку плату державного службовця за посадою, яку він займав до виходу на пенсію.
Згідно з ч. 1 ст. 9, ч. 1 ст. 72, ч. 2 ст. 73, ст. 76, ч.ч. 1, 2, 5 ст. 77 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Із системного аналізу вище викладених норм та з'ясованих судом обставин вбачається, що позов не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 72-73, 76-77, 139, 143, 243-246, 255 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
Відмовити в задоволенні позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 КАС України, учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 255 КАС України, рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя В.І. Келеберда