Решение № 73307521, 10.04.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата принятия
10.04.2018
Номер дела
818/2061/17
Номер документа
73307521
Форма судопроизводства
Административное
Компании, указанные в тексте судебного документа
Государственный герб Украины

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 квітня 2018 р. Справа № 818/2061/17

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Воловика С.В.,

за участю секретаря судового засідання - Веріч А.І.,

позивача - ОСОБА_8,

представника відповідача - Левицької А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Суми адміністративну справу № 818/2061/17

за позовом ОСОБА_8

до Управління Держаної міграційної служби України в Сумській області

про скасування рішення,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_8 (далі - позивач) звернувся з позовною заявою до Управління Держаної міграційної служби України в Сумській області (далі - відповідач, Управління ДМС України в Сумській області) в якій просить суд:

- скасувати Рішення відповідача № 309 від 04.08.2017 про скасування посвідки на тимчасове проживання в Україні.

Позовні вимоги ОСОБА_8 обґрунтовує наступним. Позивачем 24 червня 2016 року отримана посвідка на тимчасове проживання в Україні терміном дії до 24.06.2017, яка була продовжена до 23.06.2018. На підставі листа Управління Служби безпеки України в Сумській області № 15714 від 31.07.2017, відповідачем 04.08.2017 прийнято рішення про скасування згаданої посвідки на тимчасове проживання в Україні з тих підстав, що для отримання посвідки ОСОБА_8 були подані неправдиві відомості та підроблені документи, а також у зв'язку з тим, що дії іноземця становлять загрозу національній безпеці України.

На переконання позивача, під час отримання посвідки на тимчасове проживання в Україні, ним подавались достовірна інформація та дійсні документи. Крім того, його дії не створюють жодної загрози національній безпеці України.

За наведених обставин, ОСОБА_8 вважає оскаржуване рішення протиправним, а позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Управління ДМС України в Сумській області з позовними вимогами не погодилось, у відзиві на позовну заяву (а.с. 22-25) зазначило, що рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання в Україні є обґрунтованим, оскільки прийняте на підставі п. 19 Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України № 251 від 28.03.2012 у зв'язку з отриманням листа Управління СБУ в Сумській області від 31.07.2017 з інформацією про протиправну діяльність громадянина Іраку ОСОБА_8, а саме: надання неправдивих відомостей та використання підроблених документів при отриманні посвідки на тимчасове проживання в Україні з метою нелегальної міграції. Також. У вказаному листі повідомлялось, що дії позивача становлять загрозу національній безпеці України.

З вищезазначених підстав відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Заслухавши в судовому засіданні позивача та повноважного представника Управління ДМС України в Сумській області, дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Громадянин Іраку ОСОБА_8 15 червня 2016 року звернувся до Управління ДМС України в Сумській області з заявою про отримання посвідки на тимчасове проживання в Україні, в якій підставою для оформлення посвідки визначив возз'єднання сім'ї з громадянкою України (а.с. 27).

За результатами розгляду вказаної заяви 24 червня 2016 року відповідачем прийнято рішення про видачу позивачу посвідки серії ТР № НОМЕР_1 на тимчасове проживання терміном дії до 24.06.2017 (а.с. 30-31).

З метою продовження терміну дії посвідки на тимчасове проживання, 23.06.2017 ОСОБА_8 звернувся з відповідною заявою до Управління ДМС України в Сумській області, за результатами розгляду якої прийнято рішення про продовження терміну дії посвідки до 23.06.2018 (а.с. 32). Втім, 31.07.2017 відповідачем від Управління Служби безпеки України в Сумській області отриманий лист № 15714 (а.с. 33), в якому повідомлялось, що в рамках досудового розслідування отримано відомості про протиправну діяльність іноземних громадян, в тому числі і позивача. Зокрема, в листі повідомлялось, що при легалізації свого перебування на території України, з метою нелегальної міграції, перелічені іноземні громадяни надавали неправдиві відомості та використовували завідомо підроблені документи, а також те, що дії вказаних іноземців створюють загрозу національній безпеці України.

На підставі вказаного листа Управління СБУ в Сумській області, відповідачем 04 серпня 2017 року прийнято Рішення № 309 (а.с. 34), яким скасовано посвідку на тимчасове проживання в Україні серії ТР № НОМЕР_1, видану громадянину Іраку ОСОБА_8.

Отже, стверджуючи про правомірність оскаржуваного рішення та наявність підстав для скасування посвідки на тимчасове проживання виданої позивачу, Управління ДМС України в Сумській області зазначає на про те, що ним від уповноваженого органу отримано інформацію про видачу посвідки на підставі неправдивих відомостей та підроблених документів, а також те, що дії ОСОБА_8 загрожують національній безпеці України.

Втім, надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та обставинам справи, суд не може погодитись з указаними доводами відповідача, з огляду на таке.

Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, а також порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України визначається Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».

Згідно з ч. 14 ст. 4 вказаного Закону іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою возз'єднання сім'ї з особами, які є громадянами України, або під час перебування на законних підставах на території України у випадках, зазначених у частинах третій - тринадцятій цієї статті, уклали шлюб з громадянами України та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період до отримання дозволу на імміграцію.

Такі іноземці та особи без громадянства отримують посвідку на тимчасове проживання, підставою для видачі якої є заява іноземця або особи без громадянства і документ, що підтверджує факт перебування у шлюбі з громадянином України, дійсний поліс медичного страхування. Якщо шлюб між громадянином України та іноземцем або особою без громадянства було укладено за межами України відповідно до права іноземної держави, дійсність такого шлюбу визначається згідно із Законом України "Про міжнародне приватне право" (ч. 3, 14 ст. 5 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»).

Аналогічні норми містяться і в Тимчасовому порядку розгляду заяв для оформлення посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затвердженому Наказом МВС України № 658 від 15.07.2013, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06.08.2013 за № 1335/23867, який визначає процедуру розгляду заяв для оформлення (обміну) і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання іноземцям та особам без громадянства і прийняття за результатом їх розгляду рішень.

Так, відповідно до підпункту 10 пункту 3.1 розділу ІІІ зазначеного Порядку, право на отримання посвідки на тимчасове проживання мають іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою возз'єднання сім'ї з громадянами України, або які під час перебування на законних підставах на території України, уклали шлюб з громадянами України.

Вказані іноземці та особи без громадянства, для отримання посвідки на тимчасове проживання подають, окрім інших документів, клопотання (подання) приймаючої сторони (громадянина України, який перебуває в шлюбі з іноземцем або особою без громадянства), оформлене згідно з додатком 7, оригінал (після пред'явлення повертається) та копія документа, що підтверджує факт перебування в шлюбі з громадянином України (підпункт 10 пункту 3.3 розділу ІІІ Порядку).

Механізм оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання іноземцям та особам без громадянства, які іммігрували в Україну на постійне проживання або прибули в Україну на тимчасове проживання, визначається Порядком оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 251 від 28.03.2012

Пунктом 19 вказаного Порядку встановлено, що посвідка на тимчасове проживання скасовується територіальним органом або підрозділом ДМС, який її видав, у разі:

1) отримання від органу Національної поліції, іншого органу виконавчої влади, який у межах наданих йому повноважень забезпечує дотримання вимог законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, інформації про те, що посвідку видано на підставі неправдивих відомостей, підроблених чи недійсних документів;

2) отримання вмотивованого клопотання приймаючої сторони про скасування посвідки (у тому числі в разі звільнення іноземця та особи без громадянства із займаної посади) або припинення діяльності приймаючої сторони - юридичної особи;

3) коли іноземця та особу без громадянства засуджено в Україні до позбавлення волі;

4) коли дії іноземця та особи без громадянства загрожують національній безпеці, громадському порядку, здоров'ю, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні.

З системного аналізу вказаних норм суд доходить висновку, що іноземці, які на законних підставах перебувають в Україні, мають право отримати посвідку на тимчасове проживання у разі укладення шлюбу з громадянином України, для чого подають органу ДМС, зокрема, оригінал та копію документа, що підтверджує факт перебування у шлюбі. В свою чергу, орган ДМС має право скасувати посвідку на тимчасове проживання, окрім іншого, у випадку отримання інформації про те, що посвідку видано на підставі неправдивих відомостей, підроблених чи недійсних документів, а також у разі, коли дії іноземця загрожують національній безпеці України. Тобто, підставою для скасування посвідки може бути, зокрема, встановлення факту подання органу ДМС підроблених документів, необхідних для отримання цієї посвідки.

В даному випадку матеріалами справи підтверджено та не заперечується сторонами, що ОСОБА_8 до Управління ДМС України в Сумській області була подана заява для отримання посвідки на тимчасове проживання саме з метою возз'єднання сім'ї з громадянкою України, до якої, зокрема, було додане свідоцтво про шлюб серія І-БП № 106426 (а.с. 29).

Як уже зазначалось, підставою для скасування посвідки позивача, відповідач визначив лист Управлінням Служби безпеки України в Сумській області № 15714 від 31.07.2017, в якому повідомлялось про надання іноземними громадянами, в тому числі і ОСОБА_8, неправдивих відомостей і підроблених документів для отримання посвідки на тимчасове проживання, а також про створення цими особами загрози національній безпеці України. При цьому, які саме підроблені документи та неправдиві відомості були надані вказаними особами для отримання посвідок, у листі № 15714 від 31.07.2017 зазначено не було. Так само, не зазначено і в чому саме полягає створення загрози національній безпеці України.

На запит суду про надання розгорнутої, деталізованої інформації про причини звернення до Управління ДМС України в Сумській області щодо скасування посвідки на тимчасове проживання громадянина Іраку ОСОБА_8, Управління Служби безпеки України в Сумській області листом № 68/4950 від 26.03.2018 (а.с. 64) повідомило, що 17.07.2017 під час проведення слідчих дій, а саме: тимчасового доступу до документів, що містяться у володінні КУ «Сумський міський клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії», було встановлено, що даним медичним закладом довідка № 221 від 01.06.2016, яка була надана позивачем та громадянкою ОСОБА_7 до Ковпаківського районного в м. Суми ВДРАЦС для скорочення терміну реєстрації шлюбу, не видавалась. При цьому, в чому саме полягає створення громадянином Іраку ОСОБА_8 загрози національній безпеці України, Управління СБУ в Сумській не зазначило.

Отже, за наведених обставини, суд робить висновок, що фактично, єдиною підставою для скасування посвідки на тимчасове проживання позивача стало встановлення Управлінням СБУ в Сумській області факту надання неправдивої інформації та/або підроблених документів, зокрема довідки № 221 від 01.06.2016, до Ковпаківського районного в м. Суми ВДРАЦС. Проте, вказана довідка, до Управління ДМС України в Сумській області для отримання посвідки на тимчасове проживання позивачем не надавалась, у зв'язку з чим, на переконання суду, не може бути підставою для скасування цієї посвідки.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення відповідача про скасування посвідки на тимчасове проживання, не відповідає критеріям, встановленим ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з чим позовні вимоги ОСОБА_8 є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_8 до Управління Держаної міграційної служби України в Сумській області про скасування рішення - задовольнити.

Скасувати Рішення Управління Державної міграційної служби України в Сумській області № 309 від 04.08.2017 про скасування посвідки на тимчасове проживання в Україні.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Воловик

в повному обсязі рішення складено 12.04.2018