
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" березня 2018 р. справа № 809/193/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Микитюка Р.В.,
за участю секретаря судового засідання - Костюк О.С.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Горана Р.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_3
до відповідача: Головного управління ДФС в Івано-Франківській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №161473-13 від 01.06.2017, -
ВСТАНОВИВ:
02.02.2018 ОСОБА_3 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (далі по тексту - відповідач або ГУ ДФС в Івано-Франківській області) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 01.06.2017 №161473-13.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення №161473-13 від 01.06.2017, яке отримано позивачем 27.10.2017 р. Вказаним податковим повідомленням - рішенням визначено суму податкового зобов`язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб за 2017 рік в сумі 25000,00 гривень. Позивач вважає, що об`єм двигуна його автомобіля марки AUDI модель Q7, 2016 року випуску становить 2967 куб. см., а отже згідно закону не є об`єктом оподаткування, а позивач не є платником податкового зобов`язання за платежем: транспортний податок з фізичних осіб. Також вважає, що ГУ ДФС в Івано-Франківській області несвоєчасно направлено йому вказане податкове повідомлення - рішення, оскільки пп. 267.6.2. п. 267.2. ст. 267 Податкового кодексу України визначено, що податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року). На підставі вказаного позивач просить скасувати податкове повідомлення - рішення №161473-13 від 01.06.2017.
В судовому засіданні представник позивача заявлені вимоги підтримала повністю, просила суд позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив, з підстав відзиву на позовну заяву, який обґрунтовано тим, що ГУ ДФС в Івано-Франківській області позивачу нараховано транспортний податок з фізичних осіб та надіслано податкове повідомлення-рішення форма "Ф" №161473-13 від 01.06.2017 за 2017 рік на суму 25000,00 грн. Відповідно до даних АІС "Податковий блок" встановлено, що у власності позивача обліковується автомобіль АUDI Q7, 2016 року випуску, номерний знак НОМЕР_2, об`єм двигуна - 2967 куб. см. Вказаний автомобіль відповідно до норм Податкового Кодексу України є об'єктом оподаткування. Крім того вказаний автомобіль зазначений в переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2017 році, що розміщений на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України. Оскаржуване податкове повідомлення - рішення вважає винесеним правомірно. Також вказав, що строк направлення позивачу контролюючим органом оскаржених податкових повідомлень - рішень не змінює його обсягу законних прав та обов'язків.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Позивачу належить автомобіль марки АUDI Q7, 2016 року випуску, номерний знак НОМЕР_2, об`єм двигуна - 2967 куб. см., що підтверджується копією свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 (а.с. 21).
27.01.2016 VI сесією VII скликання Тисменицької міської ради прийнято рішення "Про місцеві податки і збори ", п. 1.3 якого встановлено транспортний податок (а.с. 44).
Положенням про порядок справляння транспортного податку, яке затверджене як додаток №3 до рішення сесії від 27.01.2016 визначено, що ставка транспортного податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 250000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об`єктом оподаткування. Об`єктом оподаткування - є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньо ринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня (1,03 млн. грн.) (а.с. 53).
01 червня 2017 року відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №161473-13, яким ОСОБА_3 визначено суму грошових зобов'язань по транспортному податку з фізичних осіб у розмірі 25000,00 грн.
27.10.2017 позивач отримав оскаржуване податкове повідомлення-рішення.
Не погоджуючись з винесеним податковим повідомленням-рішенням ОСОБА_3 звернувся з заявою до ГУ ДФС в Івано-Франківській області.
Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області на заяву позивача надано відповідь, в якій зокрема зазначено, що відповідачем на підставі підпункту 267.6.2 пункту 267.6 статті 267 ПКУ за ставкою, визначеною пунктом 267.4 статті 267 ПКУ, був проведений розрахунок транспортного податку та сформовано податкове повідомлення-рішення (форма "Ф") від 01.06.2017 №161473-13 на суму 25000,00 гривень, яке було направлено платнику 18.07.2017 рекомендованим листом. Даний лист 19.08.2017 повернувся до ГУ ДФС в Івано-Франківській області з вітміткою "за закінченням встановленого строку зберігання". ГУ ДФС в Івано-Франківській області надано позивачу копію податкового повідомлення-рішення від 01.06.2017 №161473-13 на суму 25000,00 гривень (а.с. 13-14).
03.11.2017 позивач звернувся зі скаргою до Державної фіскальної служби України про перегляд податкового повідомлення-рішення №161473-13 від 01.06.2017 (а.с. 15-18).
23.11.2017 Державною фіскальною службою України прийнято рішення про результати розгляду скарги №15548/Д/99-99-11-02-01-14, яким залишено без змін податкове повідомлення-рішення №161473-13 від 01.06.2017 про визначення суми податкового зобов`язання з транспортного податку на 2017 рік, а скаргу фізичної особи Дем`яніва М.М. - без задоволення (а.с. 19-20).
Не погоджуючись з прийнятим рішенням позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права.
Суд, у відповідності до статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішуючи питання про те, яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин, виходить з положень нормативних актів в редакціях, що діяли на момент виникнення цих правовідносин та зазначає зміст норм права відповідно до них.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до пп. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.
Згідно пп. 267.2.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України, об`єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об`єму циліндрів двигуна, типу пального".
Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна, тип пального.
Базою оподаткування у відповідності до пп. 267.3.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу є легковий автомобіль, що є об`єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Відповідно до п. 267.4. ст. 267 ПК України, ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об`єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Згідно пп. 267.5.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Пунктом 267.6. статті 267 ПК України визначено порядок обчислення та сплати податку. Обчислення суми податку з об`єкта/об`єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.
Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).
Щодо об`єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об`єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.
Нарахування податку та надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень про сплату податку фізичним особам - нерезидентам здійснюють контролюючі органи за місцем реєстрації об`єктів оподаткування, що перебувають у власності таких нерезидентів.
Суд зазначає, що Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженою 18.02.2016 постановою Кабінету Міністрів України №66 визначено механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей їх віднесення до об'єктів оподаткування транспортним податком.
Відповідно до п. 13 вказаної Методики, Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна, тип пального.
Мінекономрозвитку забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна та тип пального (п. 14 Методики).
За вказаною Методикою №66 власник транспортного засобу визначає середньо ринкову вартість автомобіля згідно його параметрів. Якщо автомобіль позивача мав середньо ринкову вартість понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня цього року, у позивача виник обов`язок щодо сплати транспортного податку у 2017 році.
Зміни до Методики №66 на виконання Закону України від 21.12.2016 №1797-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" внесені постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2017 №428.
Перелік транспортних засобів, які є об`єктом оподаткування транспортним податком,з середньо ринковою вартістю, розрахованою згідно з Методикою №428, був розміщений на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку у червні 2017.
Показники транспортних засобів, які відображають кількісний вимір та визначаються у цифровому форматі, зокрема об`єм циліндрів двигуна округлюються до найбільшого цілого значення.
Таким чином, об`єм циліндрів двигуна транспортного засобу позивача (2967 см. куб.) округлюється до 3000 см. куб.
Отже, якщо у переліку, розміщеному у червні 2017 на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку, у інформації стосовно автомобіля з параметрами, що відповідають автомобілю позивача, один з показників не співпадає ( а саме, показник об`єму циліндрів двигуна не співпадає (є дещо меншим)) з показником, який вказаний у свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу позивача, то згідно з правилом, математичного округлення - об`єм циліндрів двигуна автомобіля позивача становить 3000 см. куб.
Враховуючи вище викладене, якщо відповідно до Методики №66, діючої станом на 01.01.2017, автомобіль позивача є об`єктом оподаткування транспортним податком і у переліку, розміщеному у червні 2017 на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку, міститься транспортний засіб з параметрами, що відповідають автомобілю позивача (з врахуванням округлення), то автомобіль позивача є об`єктом оподаткування транспортним податком у 2017 році.
Разом з цим згідно п. 14 Методики №428 позивач може звернутися до мінкономрозвитку для уточнення ознак об`єкта оподаткування транспортним податком для власного автомобіля.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Податкового кодексу України індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
Суд зазначає, що на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України наявний перелік легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2017 році, відповідно до якого автомобіль АUDI Q7, 2016 року випуску також підлягає оподаткуванню у 2017 році.
Відповідно до розрахунку вартості, наявного на сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України середньоринкова вартість ТЗ - автомобілю АUDI Q7, 2016 року випуску для типу пального дизель становить 1 245 404,54 грн., для типу пального бензин становить 1 225 194,40 грн.
Крім того суд зазначає, що оскаржуване податкове повідомлення - рішення прийнято 01 червня 2017 року, тобто до 01 липня року базового податкового (звітного) періоду (року), тобто, податковим органом дотримано вимоги п. 267.6. ст. 267 ПК України.
Отже, суд приходить до висновку, що податковим органом правомірно прийнято податкове повідомлення - рішення №161473-13 від 01.06.2017 р.
Щодо строків направлення оскаржуваного податкового повідомлення - рішення суд зазначає, що в ході розгляду справи встановлено, що податковим органом направлено ОСОБА_3 оскаржуване податкове повідомлення - рішення несвоєчасно. При цьому, на думку суду несвоєчасне направлення позивачу податкового повідомлення - рішення не порушує прав позивача, оскільки строки сплати та оскарження починаються з дня вручення податкового повідомлення-рішення, крім того, податкове повідомлення - рішення ГУ ДФС в івано-Франківській області прийнято правомірно.
Пунктом 267.7 статті 267 Податкового кодексу України визначено порядок сплати податку. Податок сплачується за місцем реєстрації об`єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України.
Транспортний податок сплачується фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення пп. "а" пп. 267.8.1 п.267.8. ст. 267 ПК України.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
На підставі вказаного суд приходить до висновку, що податкове повідомлення - рішення № 614731-13 від 01.06.2017 р. не підлягає скасуванню.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 2. ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За змістом ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З урахуванням вищезазначеного, суд на підставі наданих учасниками справи письмових доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
ОСОБА_3 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 77400)
Головне управління ДФС в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 39394463, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76000)
Суддя Микитюк Р.В.
Рішення складене в повному обсязі 12 березня 2018 р.