
Справа № 286/4016/17
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 січня 2018 року м. Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Невмержицького С. С.
з секретарем Аврамчук Л. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до Овруцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про стягнення невиплачених коштів , -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернулася до суду з позовом до Овруцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (надалі - відповідач) і просить стягнути з Овруцького ОУПФУ на її користь в порядку спадкування за законом нараховані, але не отримані за життя ОСОБА_2, померлим 19.02.2013 року кошти в сумі 8068,27 грн., передбачені ст.ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», мотивуючи свої вимоги тим, що постановою Овруцького районного суду Житомирської області було визначене право ОСОБА_2 на отримання підвищення до пенсії, однак, останній за життя кошти не отримав. Вона як спадкоємець за законом успадкувала право на отримання належних чоловіку коштів. Однак відповідач відмовив їй у виплаті нарахованих коштів.
Позивач в судове засідання не з'явилася, хоча повідомлена належним чином про дату, час та місце розгляду справи, але в позові просить суд слухати справу в її відсутність.
Відповідач надав заперечення на адміністративний позов, в якому просить позовну заяву залишити без розгляду, а справу розглядати за їх відсутності.
Відповідно до ч.3 ст.211 ЦПК України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
У відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що постановою Овруцького районного суду від 05.12.2011 року у справі №2-а-14414/11 зобов’язано Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести нарахування та виплату ОСОБА_2 підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, державної та додаткової пенсії в розмірі, визначеному ст.ст.39,50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 01.11.2010 року по 30.03.2011 року.
ОСОБА_2 помер 19 лютого 2013 року, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії І-ТП №212544 виданого 20.02.2013 року (а.с.6).
Згідно вимог ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
За змістом ст.1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 являється спадкоємцем за законом, і в установлений законом строк прийняв спадщину, подавши вчасно заяву про прийняття спадщини за законом до державного нотаріуса Овруцької ДНК ОСОБА_3, і отримала свідоцтво про право на спадщину за законом, посвідчене 18.03.2016 року, зареєстроване в реєстрі за №2-430, на доплати перерахованої суми пенсії за період з 01.11.2010 року по 30.11.2011 року в сумі 8068,27 грн. (а.с.7).
Згідно листа Овруцького об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 13.12.2017 року за №1285/02 вбачається, що ОСОБА_2 проведено перерахунок пенсії відповідно до постанови Овруцького районного суду від 05.12.2012 року по справі №2-а-14414/11 та нараховано доплату в сумі 8068,27 грн. за період з 01.11.2011 року по 31.11.2011 року, у відповідності до ст..ст.50,54,39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Виплата коштів не проведена в зв»язку з відсутністю фінансування з Державного бюджету (а.с.9).
Відповідно до ст. 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали. Члени сім'ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. У разі звернення кількох членів сім'ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну. У разі відсутності членів сім'ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі не звернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини (ч.3 ст.52 Закону).
Зміст ч.3 ст.52 Закону також узгоджується зі змістом статті 1227 ЦК України, якою визначено, що суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Відповідно до пунктів 1, 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України № 384/2011 від 06 квітня 2011 року із відповідними змінами, Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок). Одним з його основних завдань є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством тощо.
Відповідно до чинного у даний час Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, яке затверджене постановою правління Пенсійного Фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2, управління Пенсійного фонду України в районах є територіальними органами Пенсійного фонду України. Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань серед іншого: планує доходи та видатки коштів Фонду в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду; призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства; забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій тощо.
Аналіз наведеного вище, інших положень Законів України «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вказує на те, що відповідач є суб'єктом здійснення пенсійних виплат, передбачених статтями 39, 50,54 Закону № 796-ХІІ.
З Постанови Кабінету Міністрів України №1055 від 16 грудня 2015 року «Про деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» вбачається, що шляхом злиття окремих органів Пенсійного фонду України, управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі перейменовано на Овруцьке об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Суд суд не приймає до уваги посилання представника відповідача на відсутність фінансування з державного бюджету, оскільки відсутність відповідного фінансування не може бути підставою для відмови у виплаті коштів.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позивач має право на отримання нарахованих, але не отриманих її чоловіком за життя пенсійних виплат, а тому, позовні вимоги слід задовольнити.
Сторони звільнені від сплати судового збору на підставі ст. 5 Закону України «Про судовий збір», який компенсується за рахунок держави.
На підставі викладеного, керуючись статтями 1217, 1218, 1261, 1227 ЦК України, статтею 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.4,9,81,141,211,247,263-265,268,272-273,280-283, 289, 354 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Житомирської області на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, яка проживає в ІНФОРМАЦІЯ_2 в порядку спадкування за законом нараховані, але не отримані за життя ОСОБА_2, померлого 19.02.2013 року грошові кошти в сумі 8068,27 грн, відповідно до постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 05.12.2011 року по справі №2-а-14414/11 за ст.ст.39,50,54 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Судові витрати компенсувати за рахунок держави.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до апеляційного суду Житомирської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду; на ухвали суду якщо апеляційна скарга подана протягом п’ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційного скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
До утворення апеляційних судів в апеляційних округах, апеляційна скарга подається через Овруцький районний суд Житомирської області до апеляційного суду у межах територіальної юрисдикції яких перебуває місцевий суд, який ухвалив судове рішення, що оскаржується.
Суддя: ОСОБА_4