Дата принятия
09.01.2018
Номер дела
808/1760/17
Номер документа
71509708
Форма судопроизводства
Административное
Государственный герб Украины

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

09 січня 2018 року справа № 808/1760/17

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача: ОСОБА_1,

суддів: Білак С.В. Олефіренко Н.А. ,

розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у м. Дніпрі апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Бердянський завод підйомно-транспортного обладнання» на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 12.09.2017 р. (суддя Стрельнікова Н.В.) в справі № 808/1760/17 за позовом Публічного акціонерного товариства «Бердянський завод підйомно-транспортного обладнання» до Бердянської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області про скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Бердянський завод підйомно-транспортного обладнання» (далі – ПАТ «БЗПТО») звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Бердянської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі – Бердянська ОДПІ) про визнання протиправним та скасування рішення № НОМЕР_1 від 29.12.2016 р. про застосування штрафу в розмірі 71020,81 грн. та нарахування пені в розмірі 45016,94 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 12.09.2017 р. в задоволенні позову відмовлено.

В апеляційній скарзі позивач просить скасувати постанову з підстав невідповідності висновків суду обставинам справи, неповного з’ясування обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального права, прийняти нове рішення про задоволення позову. Апелянтом вказується про неврахування судом першої інстанції, що застосування до позивача штрафних санкцій за період з 22.12.2015 р. по 11.03.2016 р. в подвійному розмірі, оскільки раніше рішенням № НОМЕР_2 від 31.03.2016 р. до позивача застосовано штраф та пеня за період з 23.12.2014 р. по 11.03.2016 р., що суперечить п. 116.2 ст. 116 Податкового кодексу України.

Учасники справи до судового засідання не з’явились, про дату, час і місце судового засідання повідомлені належним чином, у зв’язку з чим відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження на підставі наявних у справі доказів.

При цьому судом апеляційної інстанції відмовлено у задоволенні клопотання позивача про відкладення розгляду справи через зайнятість представника в іншому судовому засіданні, оскільки позивачем не надано доказів зайнятості представник в іншому судовому засіданні та неможливості забезпечення явки представника до судового засідання суду апеляційної інстанції.

Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи, приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 21.10.2016 р. Бердянською ОДПІ на підставі ч. 10 та п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування застосовано до ПАТ «БЗПТО» штрафні санкції у розмірі 71 020,81 грн. та нараховано пеню у розмірі 59 699,90 грн. за період з 22.12.2015 р. по 11.08.2016 р. рішенням про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № НОМЕР_3 від 21.10.2016 р.

Рішення № НОМЕР_3 від 21.10.2016 р. позивачем оскаржено до Головного управління ДФС у Запорізькій області, за результатами розгляду якої рішенням про результати розгляду скарги № 4380/10/08-01-10-01-13 від 15.12.2016 р. ГУ ДФС у Запорізькій області скарга задоволена частково; рішення Бердянської ОДПІ № НОМЕР_3 від 21.10.2016 р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в частині надмірно нарахованої пені у розмірі 14 682,96 грн. скасовано та визнано відкликаним з дня прийняття даного рішення про результати розгляду скарги; зобов'язано Бердянську ОДПІ винести та направити скаржнику нове рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску з урахуванням результатів адміністративного оскарження.

29.12.2016 р. Бердянською ОДПІ на підставі ч. 10 та п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та рішення ГУ ДФС у Запорізькій області про результати розгляду застосовано за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування застосовано до ПАТ «БЗПТО» штрафні санкції у розмірі 71 020,81 грн. та нараховано пеню у розмірі 45 016,94 грн. за період з 22.12.2015 р. по 11.08.2016 р., про що прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № НОМЕР_1 від 29.12.2016 р.

Рішення надіслано на адресу позивача 30.12.2016 р., отримано його уповноваженою особою 03.02.2017 р., про що свідчать фіскальний чек УДППЗ «Укрпошта» та підпис уповноваженої особи позивача на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу, форми №119.

Також судом першої інстанції з витягів з інтегрованої картки платника податків ПАТ «БЗПТО» встановлено, що позивачем самостійно нараховані суми єдиного внеску, а саме: у розмірі 17 487,58 грн. по звіту за листопад 2015 року (реєстр. №1527284921 від 21.12.2015) строком сплати до 21.12.2015; у розмірі 90 948,46 грн. по звіту за грудень 2015 року (реєстр. №16019822221 від 20.01.2016) строком сплати до 20.01.2016; у розмірі 43 462,10 грн. по звіту за січень 2016 року (реєстр. №1605990219 від 19.02.2016) строком сплати до 22.02.2016; у розмірі 36 480,72 грн. по звіту за лютий 2016 року (реєстр. №1607496165 від 21.03.2016) строком сплати до 21.03.2016; у розмірі 46 121,55 грн. по звіту за березень 2016 року (реєстр. №1609132714 від 18.04.2016) строком сплати до 20.04.2016; у розмірі 42 180,01 грн. по звіту за квітень 2016 року (реєстр. №1611280542 від 19.05.2016) строком сплати до 20.05.2016; у розмірі 38 189,37 грн. по звіту за травень 2016 року (реєстр. №1612405014 від 15.06.2016) строком сплати до 21.06.2016; у розмірі 40 234,33 грн. по звіту за червень 2016 року (реєстр. №9122486003 від 20.07.2016) строком сплати до 20.07.2016.

Проте, вищенаведені суми ЄСВ сплачені позивачем наступним чином: за листопад 2015 року (строком сплати до 21.12.2015) - 05.08.2016 із затримкою на 228 календарних днів;

за грудень 2015 року (строком сплати до 20.01.2016) - 05.08.2016 із затримкою на 198 календарних днів; за січень 2016 року (строком сплати до 22.02.2016) - 05.08.2016 із затримкою на 165 календарних днів; за лютий 2016 року (строком сплати до 21.03.2016) - 05.08.2016 із затримкою на 137 календарних днів; за березень 2016 року (строком сплати до 20.04.2016) - 05.08.2016 із затримкою на 107 календарних днів; за квітень 2016 року (строком сплати до 20.05.2016) - 05.08.2016 із затримкою на 77 календарних днів; за травень 2016 року (строком сплати до 21.06.2016) - 05.08.2016 частково у розмірі 5 427,30 грн. та 11.08.2016 залишок у розмірі 2 210,57 грн. із затримкою 45 та 51 календарних днів відповідно; за червень 2016 року (строком сплати до 20.07.2016) - 11.08.2016 із затримкою сплати в 22 календарні дні.

Тому суд першої інстанції дійшов висновку, що загальна сума несвоєчасно сплаченого позивачем ЄСВ за період з 22.12.2015 по 11.08.2016 складає 355 104,12 грн.

Зважаючи на доведеність несвоєчасної сплати ЄСВ на загальну суму 355 104,12 грн., суд першої інстанції дійшов висновку про обґрунтованість застосування до позивача штрафу у розмірі 20 відсотків несвоєчасно сплачених сум на загальну суму 71 020,81 грн. (355 104,12 грн. : 100 х 20 = 71 020,81 грн.) та нарахування пені на суму недоїмки з ЄСВ з розрахунку 0,1 відсотка на суму фактично сплаченої недоїмки за кожний день прострочення платежу за період з 22.12.2015 по 11.08.2016 на загальну суму 45 016,94 грн.

Колегія суддів вважає такий висновок обґрунтованим, з огляду на наступне.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що ПАТ «БЗПТО» зареєстровано як юридична особа та перебуває на обліку як платник податків у Бердянській ОДПІ, є платником єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

21.10.2016 р. відповідачем прийнято рішення № НОМЕР_3 про застосування штрафних санкцій в розмірі 71 020,81 грн. та нарахування пені в розмірі 59 699,90 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 22.12.2015 р. по 11.08.2016 р.

Рішення № НОМЕР_3 від 21.10.2016 р. позивачем оскаржено до Головного управління ДФС у Запорізькій області, за результатами розгляду якої рішенням про результати розгляду скарги № 4380/10/08-01-10-01-13 від 15.12.2016 р. ГУ ДФС у Запорізькій області скарга задоволена частково; рішення Бердянської ОДПІ № НОМЕР_3 від 21.10.2016 р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в частині надмірно нарахованої пені у розмірі 14 682,96 грн. скасовано та визнано відкликаним з дня прийняття даного рішення про результати розгляду скарги; зобов'язано Бердянську ОДПІ винести та направити скаржнику нове рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску з урахуванням результатів адміністративного оскарження.

29.12.2016 р. Бердянською ОДПІ прийнято рішення № НОМЕР_1 про застосування до ПАТ «БЗПТО» штрафних санкцій в розмірі 71 020,81 грн. та нарахування пені в розмірі 45 016,94 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 22.12.2015 р. по 11.08.2016 р., яке надіслано на адресу позивача 30.12.2016 р., отримано уповноваженою особою платника 03.02.2017 р., що підтверджується фіскальним чеком УДППЗ «Укрпошта» та підписом уповноваженої особи позивача на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу, форми №119.

Як вбачається з відомостей інтегрованої картки платника податків, ПАТ «БЗПТО» самостійно нараховані суми єдиного внеску наступним чином: у розмірі 17 487,58 грн. за звітом про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – звіт) за листопад 2015 р. по строку сплати до 21.12.2015 р.; у розмірі 90 948,46 грн. за звітом за грудень 2015 р. по строку сплати до 20.01.2016 р.; у розмірі 43 462,10 грн. за звітом за січень 2016 р. по строку сплати до 22.02.2016 р.; у розмірі 36 480,72 грн. за звітом за лютий 2016 р. по строку сплати до 21.03.2016 р.; у розмірі 46 121,55 грн. за звітом за березень 2016 р. по строку сплати до 20.04.2016 р.; у розмірі 42 180,01 грн. за звітом за квітень 2016 р. по строку сплати до 20.05.2016 р.; у розмірі 38 189,37 грн. за звітом за травень 2016 р. по строку сплати до 21.06.2016 р.; у розмірі 40 234,33 грн. за звітом за червень 2016 р. по строку сплати до 20.07.2016 р.

Перерахування єдиного внеску позивачем відбулось наступним чином: за листопад 2015 р. по строку сплати до 21.12.2015 р. перераховано єдиний внесок 05.08.2016 р., тобто із затримкою на 228 календарних днів; за грудень 2015 р. по строку сплати до 20.01.2016 р. перераховано єдиний внесок 05.08.2016 р., тобто із затримкою на 198 календарних днів; за січень 2016 р. по строку сплати до 22.02.2016 р. перераховано єдиний внесок 05.08.2016 р., тобто із затримкою на 165 календарних днів; за лютий 2016 р. по строку сплати до 21.03.2016 р. перераховано єдиний внесок 05.08.2016 р., тобто із затримкою на 137 календарних днів; за березень 2016 р. по строку сплати до 20.04.2016 р. перераховано єдиний внесок 05.08.2016 р., тобто із затримкою на 107 календарних днів; за квітень 2016 р. по строку сплати до 20.05.2016 р. перераховано єдиний внесок 05.08.2016 р., тобто із затримкою на 77 календарних днів; за травень 2016 р. по строку сплати до 21.06.2016 р. перераховано єдиний внесок 05.08.2016 р. частково у розмірі 5 427,30 грн. та 11.08.2016 р. залишок у розмірі 2 210,57 грн. із затримкою 45 та 51 календарних днів відповідно; за червень 2016 р. по строку сплати до 20.07.2016 р. перераховано єдиний внесок 11.08.2016 р., тобто із затримкою сплати в 22 календарні дні.

При вирішенні справи колегія суддів виходить з наступного.

Пунктом 1 частини 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VІ (далі – Закон № 2464-VI) визначено, що платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених у пунктах 1 (до яких відноситься позивач), частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (абзац перший пункту 1 частини першої статті 7 Закону № 2464-VI).

Відповідно до частини 8 статті 9 Закону № 2464-VI платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

При цьому за приписами частини 12 статті 9 Закону № 2464-VI єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

Частиною 11 статті 9 Закону № 2464-VI передбачено, що у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів (частина 3 статті 25 Закону № 2464-VI).

Відповідно до пункту 2 частини 11 статті 25 Закону № 2464-VI за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) сум єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Згідно з ч. 10 ст. 25 Закону № 2464-VI на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

В силу частини 13 статті 25 Закону № 2464-VI нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Позивачем сплата єдиного внеску у вказані вище строки не заперечується.

Таким чином, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про доведеність факту несвоєчасної сплати єдиного внеску на загальну суму 355 104,12 грн., що обумовлює правомірність застосування до позивача штрафу у розмірі 20% несвоєчасно сплачених сум в загальному розмірі 71 020,81 грн. та нарахування пені на суму недоїмки з єдиного внеску з розрахунку 0,1% суми фактично сплаченої недоїмки за кожний день прострочення платежу за період з 22.12.2015 р. по 11.08.2016 р. в загальному розмірі 45 016,94 грн.

Доводи апелянта аналогічні підставам позову, які всебічно розглянуті судом першої інстанції.

Суд апеляційної погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав вважати, що контролюючим органом двічі накладено стягнення за одне правопорушення, оскільки рішенням про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № НОМЕР_2 від 31.03.2016 р. до позивачу застосовані штрафні санкції та нарахована пеня у розмірі 126 096,98 грн. та 93 904,09 грн. відповідно за період з 23.12.2014 р. по 11.03.2016 р., який є періодом прострочення сплати єдиного внеску, а не звітним періодом, за несплату єдиного внеску за який нарахована пеня.

За таких обставин колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції прийнята законно та обґрунтовано, апеляційна скарга позивача не ґрунтується на законі та не підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції має бути залишена без змін.

З урахуванням викладеного колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення не вбачається.

Оскільки предметом позову в цій справі є рішення суб’єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто ця справа є справою незначної складності у розумінні п. 6 ч. 6 ст. 12 КАС України в редакції, яка діє з 15.12.2017 р. та підлягає застосуванню судом апеляційної інстанції відповідно до ч. 3 ст. 3 КАС України, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягає оскарженню в касаційному порядку.

Керуючись ст. ст. 6, 7, 8, 9, 242, 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Бердянський завод підйомно-транспортного обладнання» на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 12.09.2017 р. в справі № 808/1760/17 залишити без задоволення.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 12.09.2017 р. в справі № 808/1760/17 за позовом Публічного акціонерного товариства «Бердянський завод підйомно-транспортного обладнання» до Бердянської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області про скасування рішення залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття 09.01.2018 р. та відповідно п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України касаційному оскарженню не підлягає.

Повне судове рішення складено 09.01.2018 р.

Суддя-доповідач: ОСОБА_1

Суддя: С.В. Білак

Суддя: Н.А. Олефіренко