
Справа № 600/593/16-ц
Справа № 2/600/45/2017
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 грудня 2017 року Козівський районний суд Тернопільської області
в складі: головуючого судді – Гриновець О.Б.,
з участю: секретаря судового засідання – Фещак Г.М.,
представника позивача – ОСОБА_1,
відповідача – ОСОБА_2,
представника відповідача – ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Козова цивільну справу за позовом управління праці та соціального захисту населення Козівської районної державної адміністрації Тернопільської області до ОСОБА_2 про відшкодування зайво нарахованої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям,
В С Т А Н О В И В :
Управління соціального захисту населення Козівської РДА звернулося в суд з позовом до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що згідно Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» відповідачу була призначена та виплачена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям в сумі 27507,91 грн. Проведеною Бережанською міжрайонною ДФІ ревізією, встановлено що відповідачем для призначення їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям за періоди з жовтня 2014 року до квітня 2015 року та з травня 2015 року по жовтень 2015 року подано недостовірні дані, а саме, не зазначено про перебування у власності її чоловіка трактора ЮМЗ-6, 1998 року випуску, ДНЗ О544О, придбаного 20.11.2008 року, у власності ОСОБА_4, а також автомобіля Опель Віваро, 2006 року випуску, ДНЗ ВО 9938 АІ, придбаного 01.12.2010 року. Відповідач була проінформована про припинення виплати державної соціальної допомоги і про необхідність повернення безпідставно нарахованої їй допомоги, однак добровільно кошти не відшкодувала, що стало підставою для звернення до суду.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, з підстав викладених у позові, просив суд їх задовольнити.
Відповідач та її представник у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечили та просили відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до таких висновків.
Судом встановлено, що 30 жовтня 2014 року ОСОБА_2 звернулась до Управління соціального захисту населення Козівської РДА із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї. До заяви додала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які входять до складу сім’ї, а також інші необхідні документи, визначені законом.
Згідно поданої декларації у власності відповідача відсутні будь-які транспортні засоби, а у власності її чоловіка перебуває автомобіль Опель Віваро, 2006 року випуску (а.с.14, звор.).
Як вбачається з акту ревізії фінансово-господарської діяльності Управління праці та соціального захисту населення Козівської РДА в Тернопільській області за період з 01.01.2011 року по 31.05.2015 року та з окремих питань з 01.01.2010 року по 31.05.2015 року від 06.08.2015 року, складеного Бережанською міжрайонною ДФІ, при проведення зазначеної ревізії було встановлено, серед іншого, що згідно отриманої від Державної інспекції сільського господарства в Тернопільській області, за ОСОБА_4 станом на момент подання заяви про призначення відповідачу державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям було зареєстровано трактор ЮМЗ-6, 1998 р.в., ДНЗ 05440ВО, придбаний 20.11.2008 року. Крім того, згідно отриманої від Підгаєцького центру ДАІ інформації №6103, у власності ОСОБА_4 також знаходиться автомобіль Опель Віваро, 2006 р.в., ДНЗ ВО 9938 АІ, придбаний 01.12.2010 року.
Таким чином, суд вважає доведеним, що одержувач соціальної допомоги ОСОБА_2, станом на момент звернення за такою допомогою у розділі IV «Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги» подала недостовірні відомості, а саме не зазначила про наявність у власності її чоловіка трактора ЮМЗ-6, 1998 р.в., ДНЗ 05440ВО, придбаного 20.11.2008 року.
Згідно довідки-розрахунку надмірно виплачених коштів, які підлягають відшкодуванню відповідачеві було нараховано соціальну допомогу у розмірі 27507,91грн. (а.с.39).
Відповідач була проінформована про припинення виплати допомоги та необхідність повернення зайво одержаної допомоги, однак станом на час розгляду справи зазначені кошти не повернені.
Реалізація конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям визначається Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01.06.2000 року №1768-III(Закон №1768-III).
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» визначаються Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250(Порядок № 250).
Згідно ст. 1 Закону №1768-III малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Відповідно до ч. 1ст. 4 Закону №1768-III заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.
До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються: документ, що посвідчує особу; довідка про склад сім'ї; декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім'ї аліменти); довідка про наявність та розмір земельної частки (паю) (ч. 3 ст. 4 Закону №1768-III).
Місцеві державні адміністрації для мети цього Закону мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією органів доходів і зборів (ч.5 ст.4 Закону №1768-III).
Статтею 7 Закону №1768-II встановлено, що державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли: з'ясовано, що малозабезпечена сім'я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї.
Якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Відповідно до п. 27 Порядку №250 контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган праці та соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.
Пунктом 28 Порядку №250 встановлено, що якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідачем та її представником у судовому засіданні зазначалось, що наявність трактора ЮМЗ-6 у власності чоловіка ОСОБА_2 не було підставою для не призначення чи припинення виплати, призначено їй допомоги, оскільки зазначений трактор, згідно норм ст.267 ПК України, не є об’єктом оподаткування.
Однак, суд такі доводи відхиляє з огляду на наступне.
Відповідно до абз.3 ч.1 ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин – від 01.01.2014 року) державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
Згідно абз.5 п.10 Постанови КМУ №250 від 24.02.2003 року «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям» (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) соціальна допомога не призначається у разі, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму). При цьому, не враховуються транспортні засоби, які згідно із законодавством не є об'єктами оподаткування (крім тракторів на гусеничному ходу).
Відповідно до п.267.2.1 ст.267 ПК України (в редакції, яка діє на момент розгляду справи та діяла на момент подачі заперечень відповідачем) об’єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Однак, станом на момент звернення за отриманням соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям ОСОБА_2 діяла інша норма ПК України.
Так, ст.232 ПК України (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин), передбачався перелік об’єктів, які оподатковувалися транспортним збором на момент виникнення спірних правовідносин. Так, відповідно до п.п.«д» п.232.1.1. зазначеної статті не оподатковували станом на момент виникнення спірних правовідносин машини і механізми для сільськогосподарських робіт - товарні позиції 8432 і 8433 згідно з УКТ ЗЕД.
Відповідно до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затвердженої Законом України «Про митний тариф України», товарними позиціями під кодом 8432 є: плуги, борони, розпушувачі, культиватори, мотики та полільники, сівалки, садильники та машини розсадосадильні, розкидачі та розподільники органічних та мінеральних добрив і їх частини.
Товарними позиціями під кодом 8433 є: косарки для газонів, парків, спортивних майданчиків, інші косарки, включаючи тракторні навісні різальні механізми, інші сінозаготівельні механізми, преси для соломи або сіна, включаючи прес-підбирачі, інші механізми для збирання врожаю, машини і механізми для обмолоту, а також машини для очищення, сортування або вибраковування яєць, плодів або інших сільськогосподарських продуктів та їх частини.
Таким чином, на момент звернення ОСОБА_2 із заявами про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям трактор ЮМЗ-6 належав до об’єктів оподаткування, а відтак зазначення його у декларації, яка подавалася із зазначеними заявами могло вплинути на призначення відповідачу відповідної допомоги, або принаймні на її розмір.
Оскільки Законом №1768-II та Порядком №250 передбачається, що надміру виплачені кошти підлягають поверненню у разі якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, то у даному випадку, факт подання недостовірних даних про доходи сім’ї ОСОБА_2 знайшло своє підтвердження у судовому засіданні.
Таким чином, аналізуючи вище викладене, дослідивши обставини справи, перевіривши їх доказами, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з принципів розумності, виваженості та справедливості, суд дійшов висновку про те, що позов Управління соціального захисту населення Козівської РДА підлягає до задоволення.
Суд, керуючись ст.ст. 1, 4, 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», п.п. 6, 10, 12, 27, 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, затвердженого Постановою КМУ № 250 від 24.02.2003 р., ст.ст.10, 11, 15, 60, 88, 209, 212, 215, 218 ЦПК України, -
У Х В А Л И В :
позов управління праці та соціального захисту населення Козівської районної державної адміністрації Тернопільської області – задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1) на користь управління праці та соціального захисту населення Козівської районної державної адміністрації Тернопільської області (рахунок 35419020012430, код ЄДРПОУ 01395659, МФО 838012 ГУ ДКСУ Тернопільської області) кошти надміру виплаченої державної соціальної допомоги в сумі 27507,91 грн..
Стягнути з ОСОБА_2 (зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1) на користь управління праці та соціального захисту населення Козівської районної державної адміністрації Тернопільської області (рахунок 35218094012430, код ЄДРПОУ 03195659, МФО 820172) 1450,00 грн. судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Тернопільської області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Суддя О.Б.Гриновець