
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 грудня 2017 року Справа № 608/1953/17
Номер провадження2-а/608/150/2017
Чортківський районний суд Тернопільської області в складі :
головуючого судді Квятковської Л. Й.
з участю секретаря судового засідання Маришевої Г.М.,
позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Чорткові справу адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання протиправною відмови в призначені пенсії за віком на пільгових умовах та зобов'язання призначити таку пенсію, -
ВСТАНОВИВ:
В грудні 2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до відповідача ОСОБА_4 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання протиправною відмови в призначені пенсії за віком на пільгових умовах та зобов'язання призначити таку пенсію. В позовній заяві ОСОБА_1 зазначив, що він ІНФОРМАЦІЯ_1, в зв’язку з досягненням віку (55 років), необхідного для призначення пенсії із його зменшенням як потерпілому внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, звернувся до ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про призначення пенсії на пільгових умовах, подавши необхідні документи. Проте, відповідач своїм рішенням (протокол № 48 від 21.11.2017 р.) відмовив позивачу в призначені пенсії на умовах, передбачених нормою ст. 55 цього Закону, мотивуючи проживанням з моменту аварії на ЧАЕС по теперішній час на території, що не відноситься до радіаційно забрудненої. Щодо роботи висловився як такої, що проходила з 14.07.1983 року по 29.11.2000 року в організації, яка знаходиться на відповідній території, але специфіка роботи в якості водія потребує уточнення конкретного місця її проходження. З таким рішенням відповідача позивач не погоджується як помилковим, тому звернувся до суду.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 позовні вимоги підтримують, просять суд їх задовольнити на підставі норм, викладених в заяві, визнати протиправною відмову ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії із зменшенням пенсійного віку; зобов’зати Чортківське об’єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити ОСОБА_1 пенсію відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 23 листопада 2017 року, стягнути з відповідача понесені судові витрати по справі.
Представник відповідача ОСОБА_3 позов не визнає, просить відмовити в його задоволенні з огляду на надані заперечення, в яких вказується наступне. Відповідно до записів трудової книжки позивача ОСОБА_1, він у період з 14.07.1983 року по 29.11.2000 року працював на посаді, яка носила роз’їзний характер праці, - посада водія у ПАП «Ювілейне». Тому у позивача немає підстав для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на підставі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-XII від 28.02.1991 року.
Свідки ОСОБА_5, ОСОБА_6 підтвердили суду, що позивач ОСОБА_1 працював на території зони посиленого радіоекологічного контролю, вони працювали разом з ОСОБА_7 в ПАП «Ювілейне» з місцезнаходженням в смт. Заводське Чортківського району Тернопільської області.
Вислухавши пояснення позивача, представника позивача, представника відповідача, свідків, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких мотивів.
Позивач ОСОБА_1 народився 22 листопада 1962 року в с. Угринь Чортківського району Тернопільської області.
В зв’язку з досягненням віку (55 років), необхідного для призначення пенсії із його зменшенням як потерпілому внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про призначення пенсії на пільгових умовах, подавши необхідні документи. Таке право випливає із положення ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року №796-ХІІ (далі – Закон №796-ХІІ), якою передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, а саме за умови, що станом на 1 січня 1993 року вони прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 роки.
Відповідач своїм рішенням (протокол № 48 від 21.11.2017 р.) відмовив позивачу в призначені пенсії на умовах, передбачених нормою ст. 55 цього Закону, мотивуючи проживанням з моменту аварії на ЧАЕС по теперішній час на території, що не відноситься до радіаційно забрудненої. Щодо роботи висловився як такої, що проходила з 14.07.1983 року по 29.11. 2000 року в організації, яка знаходиться на відповідній території, але специфіка роботи в якості водія потребує уточнення конкретного місця її проходження, вважає, що представлених заявником документів відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС» недостатньо для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку.
З таким рішенням відповідача позивач не погоджується як помилковим, що випливає з таких обставин, норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини та правової позиції Верховного Суду України та Вищого адміністративного суду України з даної категорії справ.
Згідно записів трудової книжки БТ-І № 8248765, заповненої 14.07.1983 року, стверджується трудова діяльність позивача на території зони посиленого радіоекологічного контролю, а саме з 14.07.1983 року по 29.11.2000 року на посаді водія ОСОБА_4 ПАП «Ювілейне» (пункти 1-3), що розташоване на території Заводської селищної ради Чортківського району Тернопільської області.
Згідно довідок про заробіток для обчислення пенсії за №№ 47-49, виданих ПАП «Ювілейне», вбачається нарахування та виплата позивачу заробітної плати упродовж 1983-1999 років.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України № 106 від 23.06.1991 року ( Додаток №1, пункт 4) затверджено перелік населених пунктів, віднесених до зони посиленого радіоекологічного контролю, в тому числі смт. Заводське Чортківського району Тернопільської області.
На підставі записів трудової книжки вбачається факт постійної роботи позивача на території зони посиленого радіоекологічного контролю станом на 01.01.1993 року не менше 4-х років.
Надання позивачу статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи (п. 4 ч. 1 ст. 11 Закону №796-ХІІ) вбачається з посвідчення (категорія 4) серія В-П № 456831 громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю, виданим 01.03.1993 року Тернопільською обласною державною адміністрацією, дане посвідчення слугує доказом роботи на території зони посиленого радіоекологічного контролю у спірний період часу.
Видача посвідчень проводиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року № 51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок).
Оскільки дане посвідчення ніким не скасоване, не оспорене, чи визнане недійсним є таким, що видано з дотриманням цього Порядку та підлягає для застосування і надання пільг відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-ХІІ (далі - Закон №1788-ХІІ) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
За правилами ч. 1 ст. 101 зазначеного Закону органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Це означає, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі, самі по собі, не можуть бути підставою для відмови у призначенні пенсії, за обставин, коли перевіркою встановлено факт роботи на території зони посиленого радіоекологічного контролю.
Відповідно до ч. 3 ст. 65 Закону №796-ХІІ посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Такої думки є Верховний Суд України у постановах від 21.11.2006 року, 04.09.2015 року (справи № 21-1048вс06, № 690/23/15-а), надаючи правовий висновок відносно застосування положень статті 55 цього Закону. Зокрема наголошує, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом №796-ХІІ, у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Правові позиції Вищого адміністративного суду України, викладені в довідці за результатами вивчення та узагальнення судової практики перегляду Вищим адміністративним судом України в касаційному порядку судових рішень у справах про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи узгоджуються з ВСУ, оскільки також підкреслюють: єдиним пільговим документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право на користування пільгами, встановленими чинним законодавством, у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Довідки про період роботи та проживання на забруднених територіях є підставою для визначення в установленому порядку статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи.
Статтею 55 Закону №796-ХІІ визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, якщо вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій у розрахунку 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно із ст. 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІУ ( далі – Закон № 1058-ІУ) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 26 цього Закону особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
З таких позицій виходить судова практика з даної категорії справ, що вбачається з ухвал Вищого адміністративного суду України (справи № К/800/18275/14, № К/800/19953/15, № К/800/8224/13), якої дотримується Львівський апеляційний адміністративний суд (справа № 876/1775/15).
Таким чином, наявними доказами підтверджується факт роботи позивача на території зони посиленого радіоекологічного контролю у період з 26.04.1986 року по 31.12.1992 року не менше 4–х років, що дає суду підстави визнати протиправною відмову пенсійного органу у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку та зобов’язати його призначити таку пенсію відповідно до ст. 55 Закону №796-ХІІ, починаючи з наступного дня за днем досягнення пенсійного віку, а саме 23.11.2017 року.
З врахуванням наведеного, керуючись ст. ст. 46, 55, 124 Конституції України, ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст. ст. 2, 5, 6, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною відмову ОСОБА_4 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії із зменшенням пенсійного віку.
Зобов'зати Чортківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити ОСОБА_1 пенсію відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 23 листопада 2017 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - ОСОБА_4 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на користь ОСОБА_1 640 гривень судових витрат по сплаті судового збору.
Суд повідомляє, що повне судове рішення буде складено 27 грудня 2017 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкриті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції, яким є Львівський апеляційний адміністративний суд, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя: Л. Й. Квятковська