Решение № 70905960, 13.12.2017, Олександрівський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Запоріжжя)

Дата принятия
13.12.2017
Номер дела
331/6448/17
Номер документа
70905960
Форма судопроизводства
Гражданское
Государственный герб Украины

Справа № 331/6448/17

Провадження № 2/331/1526/2017

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2017 року

Жовтневий районний суд м. Запоріжжя у складі:

головуючого судді: Жукової О.Є.

при секретарі: Хащук В.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Запоріжжі справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському (Жовтневому) району до ОСОБА_1, третя особа: Управління східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області про відшкодування коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг,

ВСТАНОВИВ:

Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському (Жовтневому) району звернулось до суду із позовом до ОСОБА_1, третя особа: Управління східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області про відшкодування коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 780,87 грн., посилаючись на те, що в ході перевірки Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському (Жовтневому) району Державною фінансовою інспекцією в Запорізькій області, згідно акту від 08.09.2016 № 04-21/4, інспекцією виявлено, що ОСОБА_1, зайво нараховано та сплачено управлінням щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, передбачену Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 (із змінами). Надміру виплачені кошти розраховано за період з 01.03.2015 по 23.04.2015 на загальну суму 780,87 грн. З метою повернення надміру виплачених бюджетних коштів гр. ОСОБА_1 03.11.2016 управлінням направлено лист повідомлення за фактичною адресою проживання про повернення грошової допомоги у сумі 780,87 грн. до 05 грудня 2016 року. Але до цього часу кошти управлінню боржником не повернені. Повторно, листом від 03.08.2017 управлінням надіслано лист повідомлення про повернення грошової допомоги у сумі 780,87 грн. до 11 серпня 2017 року за фактичною адресою проживання. До теперішнього часу належна до повернення на розрахунковий рахунок управління сума у розмірі 780,87 грн. у добровільному порядку не повернута, заява про взяття зобов'язання щодо добровільного повернення коштів не подана до управління. Відповідно до п. 11 Порядку у разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку. Згідно бази внутрішньо переміщених осіб ОСОБА_1 знята з обліку, як внутрішньо переміщена особа в управлінні праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району з 24.11.2016 (причина зняття: вибув в інший район). За даними Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб станом на 07.09.2017 відсутні відомості щодо обліку ОСОБА_1, як внутрішньо переміщеної особи, в інших районах на підконтрольній території України. У звязку з вище зазначеним, управління звернулося до суду.

У судове засідання представник позивача не зявився, надав суду заяву у якій просить слухати справу за його відсутності, позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити в повному обсязі, проти ухвалення заочного рішення не заперечує.

Відповідач в судове засідання не зявився, про місце, день та час розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином, причини неявки суду не повідомив, тому на підставі ч.4 ч.8 ст. 76 ЦПК України суд визнає неявку відповідача неповажною.

Представник третьої особи в судове засідання не зявився, надав суду пояснення, у яких просить позовні вимоги позивача задовольнити в повному обсязі, слухати справу за його відсутності.

Суд вважає за можливе розглядати справу на підставі наявних у ній доказів, відповідно з ч.4 ст. 169 ЦПК України з ухваленням заочного рішення.

Відповідно до ч.2 ст. 197 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, та відповідно до положень Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши усі докази у сукупності, суд вважає, що вимоги позивача законні та обґрунтовані, отже позов підлягає задоволенню за наступними підставами.

В ході перевірки Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському (Жовтневому) району (далі управління) Державною фінансовою інспекцією в Запорізькій області, згідно акту від 08.09.2016 № 04-21/4, інспекцією виявлено, що ОСОБА_1, зайво нараховано та сплачено управлінням щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, передбачену Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 (із змінами) (копії аркушів з акту Державної фінансової інспекції в Запорізькій області від 08.09.2016 № 04-21/4, (а.с. 12-13).

Згідно заяви гр. ОСОБА_1 від 23.10.2014 щодо призначення допомоги при народженні дитини та відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» (із змінами) (далі Порядок 1751 ) їй, призначено допомогу при народженні дитини ІНФОРМАЦІЯ_1 на період з 01.08.2014 по 29.02.2016.

Згідно заяви гр. ОСОБА_1 від 24.10.2014 (щодо призначення допомоги вперше) та відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 (із змінами) (далі Порядок) їй, як уповноваженому представнику сімї, призначено щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі грошова допомога), на період з 24.10.2014 по 23.04.2015 у сумі 2210,00 грн., щомісячно за фактичним місцем проживання вул.Запорізька. АДРЕСА_1, м. Запоріжжя, як особі, що здійснює догляд за дитиною до 3 років.

Відповідно до п. 2 Порядку грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Відповідно до п. 5 Порядку для отримання грошової допомоги( у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім'ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку).

У заяві особи, що звертається до управління зазначаються відомості про всіх членів сім'ї, які претендують на отримання грошової допомоги згідно із цим пунктом постанови.

Відповідно до п. 3 Порядку для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік осіб, які переміщуються, строк дії яких продовжено на наступний період.

Відповідно до п. 3 Порядку грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї у таких розмірах:

для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) 884 гривні на одну особу (члена сім'ї);

для інвалідів прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність;

для працездатних осіб 442 гривні на одну особу (члена сімї).

Державною фінансовою інспекцією в Запорізькій області, згідно акту від 08.09.2016 № 04-21/4, зазначено, що " ревізією правомірності виплати допомоги ВПО, проведено суцільним способом за період, який підлягав ревізії щодо окремих особових справ, в т.ч. щодо осіб, які надані Міністерством фінансів України за даними результатів верифікації.».

Так, ревізією встановлено, що 4 громадянам працездатного віку, що отримували грошову допомогу як такі, що доглядали за дітьми до досягнення ними трирічного віку (… ОСОБА_1.) не змінено категорію з «догляд до 3-років» на «працездатний, не здійснює догляд» та розмір грошової допомоги не перераховано з наступного місяця при досягненні дитиною трирічного віку та, відповідно, не працевлаштування, чим порушено абз.3 п.3 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 (із змінами).»

Згідно п.3 Порядку № 505 (із змінами), якщо у складі сімї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сімї або інформацією компетентного органу».

"Відповідно до п. 11 Порядку №505 уповноважений представник сімї, якому призначено грошову допомогу, зобовязаний повідомити уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сімї на вимогу уповноваженого органу".

«Згідно з п. 12 Порядку №505 виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги. Виплата грошової допомоги може бути поновлена, якщо протягом місяця з місяця припинення її виплати уповноважений представник сімї повідомив уповноваженому органу про зміну обставин, які вплинули на припинення виплати грошової допомоги».

«Внаслідок вищезазначеного УПСЗН ЗМР по Олександрівському району зайво нараховано та сплачено за рахунок коштів загального фонду державного бюджету у 2015 році … щомісячної адресної допомоги 4 особам (… ОСОБА_1В….). (Довідка щодо нарахування та сплати … допомоги … особам, що здійснювали догляд за дитиною до досягнення нею 3-років по УПСЗН ЗМР по Олександрівському району за період з 01.01.2014 по 01.07.2016 в Додатку 77 до акта»).

Згідно з п. 15 Порядку №505 контроль за цільовим та ефективним витрачанням бюджетних коштів, виділених для виплати грошової допомоги, здійснюється в установленому законодавством порядку.

Рішенням управління від 31.10.2016 ОСОБА_1 здійснено перерахунок допомоги, в межах терміну призначення.

Відповідач набув право власності на кошти у сумі 780,87 грн. неправомірно.

З метою повернення надміру виплачених бюджетних коштів гр.ОСОБА_1 03.11.2016 управлінням направлено лист повідомлення за фактичною адресою проживання про повернення грошової допомоги у сумі 780,87 грн. до 05 грудня 2016 року. Але до цього часу кошти управлінню боржником не повернені.

Повторно, листом від 03.08.2017 управлінням надіслано лист повідомлення про повернення грошової допомоги у сумі 780,87 грн. до 11 серпня 2017 року за фактичною адресою проживання.

До теперішнього часу належна до повернення на розрахунковий рахунок управління сума у розмірі 780,87 грн. у добровільному порядку не повернута, заява про взяття зобов'язання щодо добровільного повернення коштів не подана до управління.

Відповідно до п. 11 Порядку у разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Відповідно до ст. 177 ЦК України об'єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші.

Відповідно до ч. 2. ст. 328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Державною фінансовою інспекцією було встановлено факт зайвої сплати ОСОБА_1 допомоги, актом перевірки управління від 08.09.2016.

За таких обставин, суд вважає, що позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до п. 19 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються виконавчі органи міських рад, на які покладено завдання щодо вирішення питань соціального захисту населення. Відповідно до ч.3 ст.88 ЦПК України якщо позивача звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача на користь держави.

Керуючись ст.ст.. 60,88,209,212-218,224-227,294 ЦПК України, ст.ст.. 177,328 ЦК України, п. 6, 11, Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському (Жовтневому) району (одержувач: управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському (Жовтневому) району: р/р № 35219044078412 Державна казначейська служба України м.Київ, МФО 820172, ЄДРПОУ 37573843) надміру виплачені бюджетні кошти у вигляді щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг у сумі 780,87 грн. (сімсот вісімдесят грн. 87 коп.) за період 01.03.2015 по 23.04.2015.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь держави ( Державна судова адміністрація України, місце знаходження вул. Липська, буд. 18/5, м. Київ, 01601, ЄДРПОУ 26255795, отримувач коштів ГУК у м. Києві/ м. Київ/22030106, код за ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, код банку отримувача: 820019, рахунок отримувача: 31215256700001, код класифікаціїдоходів бюджету:22030106) судовий збір в розмірі 1600,00 грн.

Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду Запорізької області через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів.

Заочне рішення суду може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою ним протягом десяти днів з дня отримання копії рішення суду.

Суддя: О.Є. Жукова

13.12.2017