
Справа № 477/678/17
Провадження № 2/477/575/17
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2017 року м. Миколаїв
Жовтневий районний суд Миколаївської області в складі:
головуючого – судді Козаченка Р.В.,
із секретарями судового засідання – Бітюковою С.В., Хлибовою Г.Є.,
за участю: представника позивача – не з'явився,
відповідачки – ОСОБА_1, її представника — ОСОБА_2,
розглянувши в м. Миколаєві у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Жовтневого районного суду Миколаївської області цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Вітовської районної державної адміністрації Миколаївської області до ОСОБА_1 про відшкодування майнової шкоди,
В С Т А Н О В И В:
В квітні 2017 року Управління соціального захисту населення Вітовської районної державної адміністрації Миколаївської області звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених державних коштів.
В обґрунтування позовних вимог вказувало, що ОСОБА_1 з 1 листопада 2015 року була призначена державна соціальна допомога як малозабезпеченій сім'ї.
При її оформленні, а потім і при переоформленні кожні шість місяців, нею були подані заяви та декларації, в яких було визначено про наявність у власності її сім’ї одного транспортного засобу. Однак в дійсності перевіркою було з’ясовано, що її належить автомобіль «ГАЗ» 2008 року випуску, а її чоловіку ОСОБА_3 – мопед марки «JBW 150 TA».
З врахуванням отриманих відомостей, виплату соціальної допомоги було припинено, оскільки відповідно до п. 10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України № 250 від 24 лютого 2003 року, така допомога малозабезпеченій сім’ї не може бути призначена за наявності у власності чи володінні малозабезпеченої сім’ї більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
За період отримання допомоги з 1 листопада 2015 року по 31 січня 2017 року виникла переплата державних коштів по виплаті державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї у розмірі 46019 грн. 72 коп., про що відповідачку було повідомлено та зобов’язано їх повернути, але кошти нею так і не повернуті.
Посилаючись на те, що відповідачка надала недостовірну інформацію про кількість транспортних засобів у власності членів сім'ї, а повідомлення про повернення надмірно переплачених коштів залишено нею без задоволення, позивач просив стягнути з неї протиправно отримані кошти у зазначеній сумі.
В судове засідання представник позивача не з’явилася, про його час та місце була повідомлена належним чином. Відповідно до заяви зазначеної в позові, просила розглядати справу без її участі, а позов задовольнити.
Відповідачка та її представник в судовому засіданні не погодилися з позовними вимогами і просили відмовити в їх задоволенні, вказуючи, що вона не була обізнана про необхідність вказівки про мопед, оскільки в розділі декларацій про майно і доходи, які вона заповнювала у позивача, була графа тільки про наявність автомобілів, а необхідності вказувати й інші транспортні засоби їй ніхто не повідомляв. Також вказували, що законодавством передбачено необхідність зазначати в декларації більше одного автомобіля, або ж більше одного транспортного засобу; необхідності зазначати і автомобіль, та інші транспортні засоби, не передбачено.
Суд, заслухавши пояснення і доводи відповідачки та її представника, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню із таких підстав.
Відповідно до абзацу другого статті 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» (далі - Закон N1768-III) соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, який залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
За частинами першою, другою, п'ятою, шостою, сьомою та десятою статті 4 цього ж Закону для надання соціальної допомоги подається заява уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.
У заяві дається згода сім'ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього закону.
Місцеві державні адміністрації для мети цього Закону мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією органів доходів і зборів.
Соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.
Рішення про призначення соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям визначає Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250 (далі - Порядок).
Пунктом 2 Порядку передбачено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається та виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Відповідно до п. 6 Порядку для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу праці та соціального захисту населення, зокрема, декларацію про доходи і майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї).
Розмір щомісячної соціальної допомоги, розраховується відповідно до п.п. 14 та 15 Порядку та пп. 9.1 п. 9 наказу Міністерства праці та соціальної політики України N486/202/524/455/3370 від 15 листопада 2001 року Про затвердження Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги (далі - Методика) виходячи із загальної суми сукупного доходу одержувачів допомоги та включає в себе суму всіх доходів кожної особи, яка враховується при наданні допомоги, визначених на підставі наданих документів за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням соціальної допомоги, якщо інше не передбачене законодавством.
Як вбачається із матеріалів справи ОСОБА_1 30 листопада 2015 року звернулася до позивача із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї.
До заяви надала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням допомоги. Членами сім'ї у поданій декларації зазначила чоловіка – ОСОБА_3, сина – ОСОБА_4, та двох дочок – ОСОБА_5 і ОСОБА_6
При цьому, в розділі ІV декларації “Відомості про транспортні засоби, які зареєстровані в установленому порядку та перебувають у власності або володінні сім’ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо (дружина, чоловіка, неповнолітніх дітей)” вказала, що у її власності та власності членів сім’ї перебуває автомобіль марки «ГАЗ», 2008 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1.
На підставі поданих заяв та документів відповідачці з 1 листопада 2015 року була призначена соціальна допомога.
При поданні через наступні шість місяців заяв та декларацій (31 травня та 30 листопада 2016 року), вона вказувала аналогічні дані.
В той же час, згідно отриманої з регіонального сервісного центру МВС України в Миколаївській області інформації від 19 січня 2017 року вбачається, що окрім зазначеного автомобіля марки «ГАЗ», у власності її чоловіка перебував мопед (моторолер) марки «JBW 150 TA».
З врахуванням отриманих даних, рішенням позивача від 27 січня 2017 року ОСОБА_1 припинено виплату державної соціальної допомоги.
Відповідно до позову та розрахунку позивача, відповідачці за період з 1 листопада 2015 року по 31 січня 2017 року переплачено 46019 грн. 72 коп.
Позивачем на її адресу були направлені листи-повідомлення про безпідставну виплату коштів державної допомоги та обов'язок їх повернути. Проте дані листи залишилися без виконання.
За правилами ч. 4 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та п. 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення припиняють виплату допомоги, визначають обсяг надміру виплачених коштів, встановлюють строки їх повернення, про що повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї, а у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки, вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Згідно з п. 10 Порядку допомога малозабезпеченій сім’ї не може бути призначена за наявності у власності чи володінні малозабезпеченої сім’ї більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
Як вбачається з цієї норми законодавець, зазначивши, що для отримання такої державної допомоги є обмеження, пов'язане з наявністю у володінні/власності сім'ї більше одного рухомого майна, визначив, що це може бути автомобіль чи транспортний засіб. Тобто наявність менше одного автомобілю чи транспортного засобу дозволяє отримувати допомогу, однак спільною наявністю автомобілю та іншого транспортного засобу це право нівелюється.
Тому посилання відповідачки та її представника на те, що отримання державної допомоги малозабезпеченим сім’ям можливо при наявності у сім’ї і автомобілю, і іншого транспортного засобу, так як це не тотожні поняття, суд не приймає.
Що ж до посилання в письмових запереченнях відповідачки про її незнання щодо наявності у власності її чоловіка мопеду, суд не приймає, оскільки таке посилання не підтверджено належними та допустими доказами.
Таким чином незаконно отримана відповідачкою соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям підлягає стягнення з нею на користь позивача.
В силу ст. 88 ЦПК України та п. 19 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», з врахуванням звільнення позивача від сплати судового збору при поданні позову до суду, він підлягає стягненню з відповідачки на користь держави.
З врахуванням викладеного, керуючись ст. ст. 10, 11, 88, 130, 209, 212-215 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Управляння соціального захисту населення Вітовської районної державної адміністрації Миколаївської області до ОСОБА_1 про відшкодування майнової шкоди, завданої в наслідок надмірно виплачених коштів державної допомоги,— задовольнити.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь Управляння соціального захисту населення Вітовської районної державної адміністрації Миколаївської області відшкодування майнової шкоди у виді надмірно сплаченої державної допомоги в загальній сумі 46019 (сорок шість тисяч дев'ятнадцять) грн. 72 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 1600 (одної тисячі шістсот) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Миколаївської області через Жовтневий районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення рішення.
Суддя Р.В. Козаченко