
Справа № 459/2309/17
Провадження № 2-а/459/235/2017
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"11" жовтня 2017 р. Червоноградський міський суд Львівської області
в складі: головуючого судді Рудакова Д.І.,
з участю секретаря судового засідання Головка А.М.,
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Червонограді адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сокальського обєднаного УПФ України Львівської області про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2017 року позивач звернувся до суду з позовом, у якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця; зобовязати відповідача перерахувати йому пенсію як посадовій особі органів місцевого самоврядування з 1 березня 2017 року у з в язку з підвищенням заробітної плати посадовим особам органів місцевого самоврядування згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року №1013 Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно- правових актів на підставі довідки виконавчого комітету Червоноградської міської ради від10.08.2017 року №6446/1-5 із збереженням проценту нарахування пенсії на момент її призначення у 2014 році - 80%. Вимоги обґрунтовані тим, що 17.03.2011 року у зв`язку із встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок загального захворювання та звільненням з роботи 24.04.2014 року, з 25.04.2015 року йому призначена пенсія по інвалідності як посадовій особі органів місцевого самоврядування за нормами Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Постановою КМУ від 09.12.2015 року №2 1013 підвищено посадові оклади державним службовцям та посадовим особам органів місцевого самоврядування. У звязку з таким підвищенням, він двічі звертався до відповідача з заявами про перерахунок раніше призначеної пенсії, до яких долучав довідки від 29.12.2016 року №11285/1-5 та від 10.08.2017 року №6446/1-5, видані виконавчим комітетом Червоноградської міської ради Львівської області, з урахуванням пенсійної справи. Листами від 06.01.2017 р. №130/05-33/6 та від 19.08.2017 року № 9406/05-33/6 відповідач відмовив йому в перерахунку пенсії. Підставою для відмови у задоволенні заяви став висновок відповідача про те, що на час його звернень про перерахунок пенсії були скасовані норми законодавства, які визначали право на перерахунок пенсії у звязку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою. Вважає, що його право на перерахунок пенсії настало з моменту призначення пенсії на підставі діючого на той час законодавства, а тому не може бути обмежене чи скасоване при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів, оскільки суперечить Конституції України, яка є нормою прямої дії.
У своєму письмовому запереченні відповідач просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що з 15.12.2015 року діючим законодавством України не визначено субєктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації, обовязку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу».Оскільки, чинним законодавством України скасовано право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у звязку з підвищенням окладів, відсутні підстави для визнання протиправними дій (бездіяльності) управління та проведення перерахунку призначеної пенсії.
У судовому засіданні позивач позов підтримав з підстав, наведених у позовній заяві.
Представник відповідача позов не визнала, пославшись на обставини, викладені у запереченні.
Заслухавши пояснення сторін, зясувавши обставини справи, суд дійшов висновку про задоволення позову з огляду на таке.
Установлено, що з 25.04.2014 року позивачеві призначено пенсію по інвалідності, як посадовій особі органу місцевого самоврядування за нормами Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII (далі Закон № 3723-XII).
Позивач двічі (30.12.2016 року та 10.08.2017 року) звертався до відповідача із заявою, у якій просив провести перерахунок його пенсії, за даними довідок від 29.12.2016 року №11285/1-5 та від 10.08.2017 року №6446/1-5 виданих Виконавчим комітетом Червоноградської міської ради Львівської області.
Рішенням відповідача від 06.01.2017 року № 130/05-33/6 у перерахунку пенсії позивача було відмовлено, посилаючись на те, що на час звернень позивача про перерахунок пенсії були скасовані норми законодавства, які визначали право на перерахунок пенсії у звязку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою.
З таким рішенням відповідача погодитися не можна, виходячи з наступного.
За змістом ч.5статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу»передбачено, що визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб визначений впостанові Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року №622.
Відповідно до пункту 4 вказаної постанови розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробітокдля обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні.
Аналогічні положення закріпленіпостанові Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
Згідно пункту 1 цієїпостановирозмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно доЗакону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за будь-які 60 календарних місяців роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60.
У разі зміни структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівникам апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів виплати, одержані особою за період до зміни структури заробітної плати, включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до абзацу першого цього пункту без коригування згідно з пунктом 2 цієїпостанови.
Аналізуючи наведені нормативно-правові акти, суд вважає, що термін «обчислення» пенсії включає в себе як призначення пенсії та і її перерахунок, оскільки обчислення пенсії - це процес вирахування страхового стажу в роках, місяцях, днях. При цьомустаття 37 Закону України «Про державну службу»не містить різночитань з приводу призначення або обчислення пенсій, оскільки це два різні терміни.
Тобто, при перерахунку пенсій державних службовців, які вийшли на пенсію до 1 травня 2016 року, не може застосовуватисяЗакон України від 10 грудня 2015 року №889-VIII «Про державну службу», а застосовуєтьсястаття 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу», яка на сьогодні є чинною.
Тому, посилання відповідача наЗакон України від 10 грудня 2015 року №889-VIII «Про державну службу»є безпідставним, оскільки це стосується умов призначення пенсії державним службовцям, а не її перерахунку тим, хто набув на неї прав раніше.
Статтею 22 Конституції Українивизначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цієюКонституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Крім того, порядок обчислення, призначення та перерахунку пенсій містить під собою єдиний підхід, який наведений, зокрема, у Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженогопостанова правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1(у редакціїпостанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 року № 13-1), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846.
З прийняттям новогоЗакону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII «Про державну службу»змінилися істотні умови праці державних службовців, зокрема, були встановлені нові категорії посад державної служби, тому норми нового Закону не можуть розповсюджуватися на державних службовців, які набули стажу державної служби під час діїЗакону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу».
Відповідно до пунктів 10, 13Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII «Про державну службу»державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначенихстаттею 25 Закону України "Про державну службу"(Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно достатті 37 Закону України "Про державну службу"(Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначенихстаттею 25 Закону України "Про державну службу"(Відомості Верховної Ради України 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно достатті 37 Закону України "Про державну службу"(Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Ураховуючи наведене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у спосіб визнання протиправними дій відповідача щодо відмови провести перерахунок пенсії позивача та зобовязання відповідача перерахувати позивача пенсію, як посадовій особі органів місцевого самоврядування з 01.03.2017 року у звязку з підвищенням заробітної плати посадовим особам органів місцевого самоврядування згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки Виконавчого комітету Червоноградської міської ради від 10.08.2017 року № 6446/1-5 із збереженням проценту нарахування пенсії на момент її призначення у 2014 році 80%.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 70, 71, 159-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Сокальського обєднаного УПФ України Львівської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця.
Зобовязати Сокальське обєднане УПФ України Львівської області перерахувати ОСОБА_1 пенсію, як посадовій особі органів місцевого самоврядування з 01.03.2017 року у звязку з підвищенням заробітної плати посадовим особам органів місцевого самоврядування згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки Виконавчого комітету Червоноградської міської ради від 10.08.2017 року № 6446/1-5 із збереженням проценту нарахування пенсії на момент її призначення у 2014 році 80%.
Постанова може бути оскаржена сторонами до Львівського апеляційного адміністративного суду. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Червоноградський міський суд Львівської області. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя: Д. І. Рудаков