Дата принятия
27.09.2017
Номер дела
379/1113/17
Номер документа
69187639
Форма судопроизводства
Административное
Государственный герб Украины

Справа № 379/1113/17

2-а/379/107/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.09.2017 року м.Тараща

Суддя Таращанського районного суду Київської області Василенко О.М., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Білоцерківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської областіпро визнання незаконними, дій чи бездіяльності органу державної влади та зобов'язати вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із даним позовом в якому просить суд: визнати протиправними дії Білоцерківського об'єднаного управлінням Пенсійного фонду України в Київській області, щодо відмови в призначенні та виплаті йому пенсії відповідно до довідки за № 770-1 від 01.06.2017 року про заробітну плату, одержану в зоні відчуження виданої ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Київській області, зобов'язати Білоцерківське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Київській області призначити та виплачувати йому пенсію відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2014 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням довідки № 770-1 від 01.06.2017 року про заробітну плату, одержану в зоні відчуження виданої ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Київській області .

Відповідач подав до суду заперечення, де зазначив, що позов не визнає з підстав зазначених у запереченні.

Відповідно до ч.4 ст.183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Розглянувши подані письмові докази, заперечення відповідача, заслухавши представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером і перебуває на обліку в Білоцерківському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію як особа, яка є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році першої категорії, інвалідом ІІ групи із захворюванням, пов'язаним з наслідками Чорнобильської катастрофи, що відповідачем не заперечується та підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, виданим Київською облдержадміністрацією 13.01.2004 року та вкладкою до посвідчення.

Після звернення позивача 28.07.2017 року до Білоцерківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області,із заявою про перерахунок йому пенсії відповідно до довідки № 770-1 від 01.06.2017 року про заробітну плату, одержану в зоні відчуження виданої ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Київській області.

Проте, відповідно до рішення від 03.08.2017 року за № 41 відповідач відмовив позивачеві у перерахунку пенсії згідно наданої ним довідки.

Крім того, 01.03.2017 року це питання було предметом розгляду Таращанського районного суду Київської області по справі за позовом ОСОБА_1 до ГУ МВС України в Київській області в особі голови ліквідаційної комісії Стаховського І.Ф., третя особа: управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності органу державної влади та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до цього рішення визнано протиправним рішення ГУ МВС України в Київській області в особі голови ліквідаційної комісії Стаховського І.Ф. щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та видачі довідки про заробітну плату за період виконання службових обов'язків в зоні відчуження за період з 03.05.1986 року по 09.05.1986 року відповідно до заяви від 17.01.2017 року. Зобов'язано ГУ МВС України в Київській області в особі голови ліквідаційної комісії Стаховського І.Ф. провести перерахунок та видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження відповідно до маршрутного листа за період з 03.05.1986 року по 09.05.1986 року для пред'явлення до органів Пенсійного фонду України для нарахування та виплати пенсії врахувавши: посадовий оклад та оклад (135 крб.) підвищений на 25% в подвійному розмірі з урахуванням зони небезпеки в кратних розмірах ІІІ зона небезпеки, кратність V; роботу у вихідний день (09.05.1986 року) з оплатою в подвійному розмірі з урахуванням кратності V; підвищення посадового окладу (135 крб.) на 25% за роботу в районі з підвищеною радіоактивністю; добових в розмірі 3 крб. 50 коп. в день; грошову компенсацію замість продовольчого пайка в розмірі 16 крб. 52 коп. в місяць.

Ухвалою колегії суддів Київського апеляційного адміністративного суду зазначене рішення залишено без змін.

Дане рішення, набрало чинності, а тому відповідно до вимог ст. 14 КАС України воно є обов'язковим до виконання на всій території України.

Відповідно до ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року передбачено, що нараховані суми пенсій на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав з власної вини, виплачується за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії, а з вини державних органів без обмеження в будь-який термін.

Також, необхідно зазначити, що Міністерство праці України, Міністерство України у справах захисту населення від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, Міністерство фінансів України у листі від 29.10.1992 року № 09-3751, № 1082/3к, № 13-412/308 надали роз'яснення про те, що вирішення грошових вимог осіб, які в 1986 - 1987 роках брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і зоні відчуження і їм не була нарахована підвищена заробітна плата за основним місцем роботи відповідно до встановлених розмірів, повинно проводитись відповідно до чинного законодавства України.

Листом Міністерства соціального захисту населення України від 27.02.1996 року за № 01-3/241-013-2 була затверджена форма довідки про заробітну плату, яка видається особам, що виконували роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження, яка приймається для проведення перерахунків цій категорії громадян.

Отже, підставою для оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій є довідки про заробітну плату, що видаються на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа.

Відповідно до ст.ст. 54, 57 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Кабінету Міністрів України „Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 року № 1210, пенсія по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи призначається, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.

З 1 січня 2012 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка передбачає проведення перерахунків та осучаснення пенсій для осіб, що брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986-1990 роках і були визнані інвалідами.

Зазначеною постановою затверджено «Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно з яким визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст. 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Згідно п. 8 листа Міністерства соціального захисту населення України від 27.02.1996 року роз'яснено, що довідку форми № 122 подавати для призначення пенсій у відповідності зі ст. 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не обов'язково, оскільки період роботи в зоні відчуження вказано в довідці про заробіток.

Таким чином, відповідачем неправомірно відмовлено позивачеві у перерахунку пенсії відповідно до наданої ним довідки № 770-1 від 01.06.2017 року про заробітну плату, одержану в зоні відчуження виданої ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Київській області.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до частини 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відмова відповідача у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.

Беручи до уваги вищевикладене, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач на підставі п. 9, 10 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору.

Враховуючи те, що відповідач згідно п.18 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору, судові витрати необхідно віднести на рахунок держави.

Керуючись ст. 46 Конституції України, ст. ст. 49, 50, 54, 57, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28, 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п.п. 4 п. 3 постанови Кабінету Міністрів України „Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 року № 1210, ст. ст. 11, 14, 17, 55, 71, 99, 158-163, 167, 183-2, 186 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Білоцерківського об'єднаного управлінням Пенсійного фонду України в Київській області, щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні та виплаті пенсії відповідно до довідки за № 770-1 від 01.06.2017 року про заробітну плату, одержану в зоні відчуження виданої ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Київській області.

Зобов'язати Білоцерківське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Київській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2014 року № 1210«Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням довідки № 770-1 від 01.06.2017 року про заробітну плату, одержану в зоні відчуження виданої ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Київській області.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Судові витрати віднести за рахунок держави.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Таращанський районний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її отримання.

СуддяО. М. Василенко