Дата принятия
23.11.2009
Номер дела
8/194пн
Номер документа
6836607
Форма судопроизводства
Хозяйственное
Компании, указанные в тексте судебного документа
Государственный герб Украины Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

23.11.09 р.                     Справа № 8/194пн                               

Господарський суд Донецької області у складі колегії суддів:

Головуючого судді Підченко Ю.О.

Суддів Ягічева Н.І.

Іванченкова О.М.

При секретарі судового засідання Рожковій А.О.

Розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу

за позовом: приватного підприємства „Технологічні системи 2007”, м. Донецьк

до першого відповідача Донецької міської ради, м. Донецьк

до другого відповідача Управління Державного комітету України по земельних ресурсах у місті Донецьку Донецької області, м. Донецьк

до третього відповідача Донецького обласного управління лісового та місцевого господарства, м. Донецьк

до четвертого відповідача Державного підприємства „Донецьке лісове господарство”, м. Донецьк

до п’ятого відповідача Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області, м. Донецьк

до шостого відповідача Головного управління градобудівництва та архітектури, м. Донецьк

про визнання права на земельну ділянку площею 0,99202 га

за участю:

представників сторін:

від позивача: Медведовская Ю.О. - юрисконсульт

від першого відповідача: Головченко О.І. – юрисконсульт

від другого відповідача: не з’явився

від третього відповідача: Крамачова С.М. - юрисконсульт

від четвертого відповідача: Крамачова С.М. - юрисконсульт

від п’ятого відповідача: не прибув

від шостого відповідача: не з’явився

Суть спору:

Приватне підприємство „Технологічні системи 2007”, м. Донецьк, позивач, звернулось до господарського суду Донецької області з позовом до відповідача 1, Донецької міської ради, м. Донецьк, до відповідача 2, Управління Державного комітету України по земельних ресурсах у місті Донецьку Донецької області, м. Донецьк, до відповідача 3, Донецького обласного управління лісового та мисливського господарства, м. Донецьк, до відповідача 4, Державного підприємства "Донецьке лісове господарство", м. Донецьк, до відповідача 5, Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області, м. Донецьк, до відповідача 6, Головного управління градобудівництва та архітектури, м. Донецька, про:

·          визнання права на набуття в оренду земельної ділянки строком на 15 років орієнтовною площею 0,99202 га, в тому числі: 0,99202 га – землі лісогосподарського призначення Кіровського лісництва Державного підприємства "Донецьке лісове господарство" у Кіровському районі міста Донецька для будівництва об’єкту – котеджного містечка за адресою: вул. Вані Дреля, Кіровський район, м. Донецьк шляхом укладання прямого договору оренди з Донецькою міською радою в порядку, передбаченому Земельним кодексом України та Законом України "Про оренду землі" в редакції, яка діяла на момент звернення позивача з заявою до Донецького міського голови;

·          визнання права на зміну цільового призначення земельної ділянки орієнтовною площею 0,99202 га, в тому числі: 0,99202 га – землі лісогосподарського призначення Кіровського лісництва Державного підприємства "Донецьке лісове господарство" у Кіровському районі міста Донецька із земель лісового фонду в землі житлової та громадської забудови, з метою її використання в цілях, не пов’язаних з веденням лісового господарства в порядку, передбаченому законодавством України, яке діяло на момент звернення позивача з заявою до Донецького міського голови.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на наявність у нього права на набуття спірної земельної ділянки в оренду та зміну цільового призначення земельної ділянки в порядку, передбаченому Земельним кодексом України та Законом України "Про оренду землі" в редакції, яка діяла на момент звернення приватного підприємства „Технологічні системи 2007” з заявою до Донецького міського голови.

Представники першого, другого, третього та четвертого відповідачів проти позову заперечують, а мотиви своїх заперечень обґрунтовують тим, що позивачем умисно здійснюється зміна цільового призначення земельної ділянки. Втім, відвід земельної ділянки повинен здійснюватися з урахуванням вимог розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.04.08р. за № 610-р „Деякі питання розпорядження земельними лісовими ділянками” на конкурсній підставі між державною та комунальною власністю та вимог пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, зокрема частини 1 статті 124 Земельного кодексу України.

П’ятий відповідач письмово на листі заперечує проти позову, посилаючись на те, що передача в оренду земельних ділянок, які перебувають у комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоуправління шляхом укладення договору оренди земельної ділянки згідно частини 1 ст. 124 Земельного кодексу України. Таким чином, право на оформлення документів щодо оренди бажаної земельної ділянки без проведення аукціонів позивач не має за законом. Зміни до Земельного кодексу України (без проведення аукціонів), встановлені Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву” від 16.09.08р.№ 509 –VI, згідно з пунктом 2 Прикінцевих положень цього Закону діяли протягом одного року з дня набрання чинності Законом, а саме - до 14.10.09р.

Тобто, як стверджує п’ятий відповідач, з 14.10.09р. передача в оренду земельних ділянок здійснюється за приписами Земельного кодексу України, а саме, за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другої, третьої статті 134 Земельного кодексу України. Враховуючи, що будівництво „котеджного містечка” не підпадає під поняття „будівництво соціального та доступного житла”, що передбачено частиною другою статті 134 Земельного кодексу України, то підстави для укладення договору оренди земельної ділянки з Донецькою міською радою без проведення торгів (аукціонів) у позивача відсутні.

Крім того, представники першого, другого, третього, четвертого та п’ятого відповідачів повідомили суду про те, що позивачем не має правових підстав для звернення з позовом. Відносно визнання права на оформлення необхідних документів для зміни цільового призначення земельної ділянки, то ця вимога також не обґрунтована, оскільки відповідно до розпорядження Кабінету міністрів України №610-р від 10.04.08р. органам землеустрою та місцевого самоврядування заборонено приймати рішення про зміну цільового призначення земельних ділянок тощо.

Сторін було належним чином повідомлено про час та місце проведення судового засідання, тому судом з урахуванням вимог ст. ст. 42, 43 ГПК України створені всі необхідні умови для вирішення спору на принципах змагальності, рівності учасників процесу перед законом.

Представник шостого відповідача до судового засідання не з’явився, вимоги суду не виконав. Однак його нез’явлення не перешкоджає розгляду спору по суті, а тому справа розглядається за наявними в ній матеріалами згідно вимог статті 75 ГПК України.

З’ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, надавши правову кваліфікацію відносинам сторін, вислухавши доводи представника позивача, першого, третього та четвертого відповідачів, суд встановив:

Постановою Вищого господарського суду України від 19.03.09р. по справі 8/194пн постанову Донецького апеляційного суду від 10.12.08р. та рішення господарського суду Донецької області від 29.10.08р. було скасовано і справу передано на новий розгляд до місцевого господарського суду Донецької області.

Судом прийнято до уваги, що вказівки які містяться у постанові касаційної інстанції, є обов’язковими для суду першої інстанції під час нового розгляду справи відповідно до вимог ст. 111-12 ГПК України.

У зв’язку з винятковими обставинами, складністю справи, строк вирішення спору по справі було продовжено відповідно до вимог частини третьої статті 69 ГПК України.

Розпорядженням заступника голови господарського суду Донецької області від 23.11.09р. замість судді Левшиної Г.В. до складу колегії введено суддю Іванченкову О.М., а тому розгляд справи почався заново.

З метою дослідження умов погодження місця розташування спірних об’єктів, надання позивачеві дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки, можливої зміни її цільового призначення, судом відповідно до вимог статті 24 ГПК України, за своєю ініціативою до участі у справі у якості шостого відповідача було залучено – Головне управління градобудівництва та архітектури м. Донецьку.

До прийняття рішення по справі, позивач відповідно до вимог статті 22 ГПК України уточнив свої позовні вимоги, та намагається:

§          визнати право Приватного підприємства „Технологічні системи 2007” (83015, м Донецьк, пр. Ватутіна, буд. 46, оф. 4, ЄДРПОУ 35420405) на оформлення необхідних документів для набуття в оренду земельної ділянки, строком на 15 років орієнтованою площею 0,99202 га, в тому числі: 0,99202 га – землі лісогосподарського призначення Кіровського лісництва Державного підприємства „Донецьке лісове господарство” у Кіровському районі міста Донецька для будівництва об’єкту – коттеджного містечка за адресою: вул. Вані Дреля, Кіровський район, м. Донецьк шляхом укладення договору оренди з Донецькою міською радою в порядку, передбаченому Земельним кодексом України та Законом України „Про оренду землі” в редакції, яка діяла на момент звернення Приватного підприємства „Технологічні системи 2007” з заявою до Донецького міського голови;

§          визнати право Приватного підприємства „Технологічні системи 2007” (83015, м Донецьк, пр. Ватутіна, буд. 46, оф. 4, ЄДРПОУ 35420405) на оформлення необхідних документів для зміни цільового призначення земельної ділянки орієнтованою площею 0,99202, в тому числі: 0,99202 га – землі лісогосподарського призначення Кіровського лісництва Державного підприємства „ Донецьке лісове господарство” у Кіровському районі міста Донецька із земель лісового фонду в землі житлової та громадської забудови, з метою її використання в цілях, не пов’язаних з веденням лісового господарства в порядку, передбаченому законодавством України, яке діяло на момент звернення Приватного підприємства „Технологічні системи 2007” з заявою до Донецького міського голови.

Судом прийняті уточнення позивача відповідно до вимог статей 33, 34, 43 ГПК України, виходячи із наступного:

Так, 14.11.2007р. Приватне підприємство „Технологічні системи 2007” звернулось до Донецького міського голови з заявою про надання у користування земельної ділянки по вул. Вані Дреля Кіровського району м. Донецька для будівництва котеджного містечка. На підставі рішення Донецької міської ради від 30.09.2005р. №21/2 "Про затвердження правил забудови м. Донецька", рішення Донецького міського голови (віза) питання щодо надання позивачу в оренду земельної ділянки було передано на розгляд постійно діючої комісії з питань вибору земельних ділянок для розміщення об’єктів.

Постійно діючою комісією з питань вибору земельних ділянок для розміщення об’єктів Приватного підприємства „Технологічні системи 2007” надана відповідь, за змістом якої позивачу необхідно розробити, погодити та затвердити містобудівне обґрунтування розміщення вказаних вище об’єктів нерухомості.

Як свідчать матеріали справи, Акціонерним товариством закритого типу „Територіальний проектний інститут "Донбасцивільпроект" було розроблено містобудівне обґрунтування розміщення жилих будинків з присадибними ділянками по вул. Вані Дреля Кіровського району м. Донецька.

06.12.2007р. постійно діючою комісією з питань вибору земельних ділянок для розміщення об’єктів позивачу було надано акт вибору земельної ділянки, в якому зазначено, що спірна земельна ділянка є придатною для проектування та розміщення об’єкту –котеджного містечка.

З метою погодження у встановленому законодавством порядку місця розташування нерухомого майна на земельній ділянці по вул. Вані Дреля у Кіровському районі м. Донецька, позивачем були отримані наступні погодження державних органів та органів місцевого самоврядування:

>          висновок Головного управління містобудування і архітектури Донецької міської ради №01/14-5822 від 24.10.2007р.;

>          висновок Донецького міського управління земельних ресурсів №01/35-9263 від 10.12.2007р.;

>          висновок Донецького обласного управління лісового та мисливського господарства №02-457/лг від 26.12.2007р.;

>          висновок управління культури і туризму Донецької міської ради №01-1/1261-з від 08.05.2008р.;

>          висновок Донецької міської санітарно-епідеміологічної станції №959/07 від 14.05.2008р.;

>          висновок управління Державної автомобільної інспекції Головного управління МВС України в Донецькій області №9/904дн від 21.05.2008р.;

>          висновок Головного управління МНС України в Донецькій області №12/1/3621 від 02.06.2008р.

У відповідності з п.6 глави 2 частини 3 додатку “Правила забудови міста Донецька” до рішення Виконавчого комітету Донецької міської ради №23/17 від 16.12.2005р. у випадку, коли розташування об’єкта принципово заперечує рішенням затвердженої містобудівної документації або у разі недоцільності розміщення об’єкта за місцем розташування, запропонованим зацікавленою особою, з містобудівних, екологічних, санітарних, земельних, історико-культурних міркувань, інших обмежень та обтяжень, що підтверджуються висновками відповідних служб, зацікавленій особі за підписом Донецького міського голови видається мотивована відмова.

Проте, як вказує позивач, відповідної відмови, підписаної Донецьким міським головою не приймалося, розташування об’єктів будівництва погоджено з відповідними органами місцевого самоврядування, їх підрозділами і службами.

Таким чином, враховуючи викладене, за твердженням позивача, він має законні підстави на отримання в оренду строком на 15 років земельної ділянки орієнтовною площею 0,99202 га для будівництва котеджного містечка за адресою: вул. Вані Дреля, Кіровський район, м. Донецьк.

Листом №247/4 від 28.10.2008р. Донецькою міською радою було повідомлено Приватне підприємство „Технологічні системи 2007” про неправомірність передачі в оренду спірної земельної ділянки.

Підставою для відмови в передачі позивачу земельної ділянки на праві оренди вказано ті обставини, що внаслідок внесення змін до Земельного кодексу України та Закону України "Про оренду землі" отримання права оренди земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності, на теперішній час відбувається виключно на аукціонах.

Одночасно, відповідачем 5 було надано лист №05/142 від 30.05.2008р., за змістом якого Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області повідомлено позивача про неможливість розгляду звернення про погодження надання у користування Приватному підприємству „Технологічні системи 2007” спірної земельної ділянки з огляду на положення розпорядження Кабінету Міністрів України №610р від 10.04.2008р.

          

Як вказує позивач, бездіяльність органів державної влади та органів місцевого самоврядування щодо оформлення документів на відведення спірної земельної ділянки в оренду є необґрунтованою та незаконною, порушує його права, внаслідок чого позивачем заявлені вимоги про:

Ш          визнання права Приватного підприємства „Технологічні системи 2007” (83015, м Донецьк, пр. Ватутіна, буд. 46, оф. 4, ЄДРПОУ 35420405) на оформлення необхідних документів для набуття в оренду земельної ділянки, строком на 15 років орієнтованою площею 0,99202 га, в тому числі: 0,99202 га – землі лісогосподарського призначення Кіровського лісництва Державного підприємства „ Донецьке лісове господарство” у Кіровському районі міста Донецька для будівництва об’єкту – котеджного містечка за адресою: вул. Вані Дреля, Кіровський район, м. Донецьк шляхом укладення договору оренди з Донецькою міською радою в порядку, передбаченому Земельним кодексом України та Законом України „Про оренду землі” в редакції, яка діяла на момент звернення Приватного підприємства „технологічні системи 2007” з заявою до Донецького міського голови;

Ш          визнати право Приватного підприємства „Технологічні системи 2007” (83015, м Донецьк, пр. Ватутіна, буд. 46, оф. 4, ЄДРПОУ 35420405) на оформлення необхідних документів для зміни цільового призначення земельної ділянки орієнтованою площею 0,99202, в тому числі: 0,99202 га – землі лісогосподарського призначення Кіровського лісництва Державного підприємства „ Донецьке лісове господарство” у Кіровському районі міста Донецька із земель лісового фонду в землі житлової та громадської забудови, з метою її використання в цілях, не пов’язаних з веденням лісового господарства в порядку, передбаченому законодавством України, яке діяло на момент звернення Приватного підприємства „технологічні системи 2007” з заявою до Донецького міського голови.

Виходячи з принципу повного, всебічного та об'єктивного розгляду всіх обставин справи, суд вважає вимоги позивача на оформлення необхідних документів для набуття в оренду земельної ділянки та зміни цільового призначення земельної ділянки такими, що підлягають задоволенню, враховуючи наступне:

Земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно із ст. ст. 13, 41 Конституції України передбачено, що від імені українського народу права власника, зокрема, на землю здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.

Відповідно до ст. ст. 142, 143, 144, 145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.

Зокрема, у відповідності із ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього кодексу.

Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Порядок надання у користування земельних ділянок юридичним особам визначений ст. ст. 123, 124 Земельного кодексу України та ст. 16 Закону України "Про оренду землі". В силу ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

У відповідності з п.3 глави 2 частини 3 додатку „Правила забудови міста Донецька” до рішення Донецької міської ради №23/17 від 16.12.2005р. особа, зацікавлена у відведенні земельної ділянки для будівництва, звертається з клопотанням про погодження місця розташування об’єкта до Донецької міської ради.

Згідно зі ст. 16 Закону України "Про оренду землі" в редакції, яка діяла на момент звернення позивача до Донецького міського голови, особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України. У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього закону.

Таким чином, волевиявлення майбутнього орендаря щодо укладення договору оренди реалізується шляхом подання відповідної заяви.

Крім цього, згідно Порядку вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2004р. №427 юридична особа, заінтересована у відведенні земельної ділянки, звертається з клопотанням до сільської, селищної, міської ради, районної, Київської чи Севастопольської міської держадміністрації, до повноважень якої належить вирішення питання про вибір земельної ділянки, яка реєструє клопотання в день його подання з присвоєнням реєстраційного номера, розглядає клопотання і в п'ятиденний строк після реєстрації надсилає постійно діючій комісії з питань вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів (далі - комісія), утвореній відповідною радою або держадміністрацією.

Результати роботи комісії оформляються актом вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів, який підписується головою і членами комісії, скріплюється печатками і разом з матеріалами, що використовувалися під час його складання, передається юридичній особі, для подання до сільської, селищної, міської ради, районної, Київської чи Севастопольської міської держадміністрації з метою прийняття відповідного рішення.

Внаслідок внесення змін Законами України №107-VI від 28.12.2007р., №309-VI від 03.06.2008р., №509-VI від 16.09.2008р. до ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів.

Одночасно, приписами ст. 16 Закону України "Про оренду землі" (в редакції після внесення змін згідно з положеннями вказаних вище законів) укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотньої дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Відповідно до ч.4 п.3 мотивувальної частини рішення Конституційного суду України від 09.02.1999р. №1-рп/99 норми ст. 58 Конституції України можуть розповсюджуватись на юридичні особи.

За висновками суду, правовідносини щодо оренди землі виникли між органами місцевого самоврядування та позивачем з моменту подання клопотання щодо надання в оренду спірної земельної ділянки, тобто, до набрання чинності змінами до ст.16 Закону України "Про оренду землі" та ст. 124 Земельного кодексу України згідно із Законами України №107-VI від 28.12.2007р., №309-VI від 03.06.2008р. та №509-VI від 16.09.2008р.

Вказані обставини та положення ст. 58 Конституції України свідчать про неправомірність застосування до правовідносин, які склалися між позивачем та відповідачем 1, положень Законів України №107-VI від 28.12.2007р., №309-VI від 03.06.2008р. та №509-VI від 16.09.2008р.

Таким чином, посилання органів місцевого самоврядування у листі №247/4 від 28.10.2008р. на неможливість розгляду документів з відведення спірної земельної ділянки у зв’язку із внесенням змін до Земельного кодексу України та Закону України "Про оренду землі" є необґрунтованими та такими, що порушують права позивача на оренду земельної ділянки в порядку та на умовах, встановлених у ст. 16 Закону України "Про оренду землі" та ст. 124 Земельного кодексу України до внесення змін згідно із Законами України №107-VI від 28.12.2007р., №309-VI від 03.06.2008р. та №509-VI від 16.09.2008р.

Крім цього, як було зазначено в рішенні Конституційного суду України від 22.05.2008р. №5-рп/2008 Конституція України у статті 92 визначила сфери, зокрема бюджетну, які мають врегульовуватися виключно законом. Закон про Держбюджет є основним фінансовим документом держави. Через своє спеціальне призначення цей закон не повинен регулювати відносини в інших сферах суспільного життя. Конституція України не надає закону про Держбюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів.

Таким чином, Конституційний Суд України в своєму рішенні дійшов висновку, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина.

Згідно з резолютивною частиною рішення Конституційного суду України від 22.05.2008р. №5-рп/2008 визнано неконституційними положення пункту 2 та пункту 8 розділу II Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Відповідно до ч.6 ст. 16 Закону України "Про оренду землі" в редакції, яка діяла при подачі позивачем заявки на оренду землі, проведення відповідними органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування аукціону або конкурсу щодо набуття права оренди земельної ділянки вимагається у разі надходження двох або більше заяв (клопотань) на оренду однієї і тієї самої земельної ділянки.

Одночасно, за змістом матеріалів справи, стосовно оренди земельної ділянки, розташованої за адресою: вул. Вані Дреля, Кіровський район, м. Донецьк, була подана тільки одна заявка - Приватного підприємства „Технологічні системи 2007”. Відповідачами вказані обставини не спростовані, доказів подання заявок іншими особами до матеріалів справи не надано.

Таким чином, враховуючи, що позивач є єдиною особою, яка реалізувала своє право на оренду спірної земельної ділянки, проведення аукціону, торгів або конкурсу щодо набуття права оренди земельної ділянки, розташованої за адресою: вул. Вані Дреля, Кіровський район, м. Донецьк, нормами ст. 16 Закону України "Про оренду землі" не передбачено.

Також, відповідно до п.1 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України з урахуванням змін, внесених Законом України №509-VI від 16.09.2008р "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву", у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).

Проте, посилання відповідача 1 на положення п.1 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України у зазначеній редакції суд не враховує з огляду на відсутність рішення органу місцевого самоврядування про погодження Приватного підприємства „Технологічні системи 2007” місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення спірної земельної ділянки.

Відповідно до п.34 ст. 26, п.2 ст. 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання надання земельної ділянки в оренду вирішується на пленарному засіданні ради - сесії, а спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.

За висновками суду, порушені права позивача підлягають захисту способами, передбаченими ст. 152 Земельного кодексу України. Зокрема, згідно з вказаною статтею захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання прав.

Як встановлено судом вище, позивач звернувся до Донецького міського голови з заявою про надання земельної ділянки в оренду в передбаченому законодавством порядку.

Листом №247/9 від 28.10.2008р. Донецькою міською радою було повідомлено Приватне підприємство „Технологічні системи 2007”про неможливість передачі в оренду спірної земельної ділянки.

Таким чином, за висновками суду, фактично на момент розгляду справи з боку належного відповідача –Донецької міської ради оспорюється та не визнається право позивача на набуття в оренду земельної ділянки, розташованої за адресою: вул. Вані Дреля, Кіровський район, м. Донецьк.

За таких обставин, враховуючи вищевикладене, позовні вимоги щодо визнання права Приватного підприємства „Технологічні системи 2007” (83015, м Донецьк, пр. Ватутіна, буд. 46, оф. 4, ЄДРПОУ 35420405) на оформлення необхідних документів для набуття в оренду земельної ділянки, строком на 15 років орієнтованою площею 0,99202 га, в тому числі: 0,99202 га – землі лісогосподарського призначення Кіровського лісництва Державного підприємства „ Донецьке лісове господарство” у Кіровському районі міста Донецька для будівництва об’єкту – коттеджного містечка за адресою: вул. Вані Дреля, Кіровський район, м. Донецьк шляхом укладення договору оренди з Донецькою міською радою в порядку, передбаченому Земельним кодексом України та Законом України „Про оренду землі” в редакції, яка діяла на момент звернення Приватного підприємства „Технологічні системи 2007” з заявою до Донецького міського голови, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Позовні вимоги про визнання права на оформлення необхідних документів для зміни цільового призначення спірної земельної ділянки підлягають також задоволенню, враховуючи наступне:

Відповідно до ст. 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

При цьому, відповідно до ч.2 вказаної статті зміна цільового призначення земель проводиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.

Згідно з приписами ч.3 ст. 20 Земельного кодексу України зміна цільового призначення земель, зайнятих лісами, проводиться з урахуванням висновків органів виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища та лісового господарства.

Як встановлено судом, 26.12.2007р. Донецьким обласним управлінням лісового та мисливського господарства позивачу було надано висновок №02-457/лг про погодження місця розташування жилих будинків садибного типу на земельній ділянці із земель лісогосподарського призначення Кіровського лісництва Державного підприємства "Донецьке лісове господарство" у Кіровському районі міста Донецька. При цьому, умовою надання позитивного висновку відповідачем 3 вказано відшкодування позивачем збитків, заподіяних внаслідок вилучення земель лісового фонду.

За змістом матеріалів справи, на підставі рішення №7/13 від 04.09.2003р. Донецької міської ради „Про порядок визначення балансової вартості усіх видів зелених насаджень міста Донецька” Державним підприємством "Донецьке лісове господарство" було проведено розрахунок збитків, заподіяних лісовому господарству у зв’язку з вилученням земельної ділянки лісового призначення. Внаслідок проведеного розрахунку сума визначених відповідачем 4 збитків склала 46367,73 грн.

Крім того, Державним підприємством "Донецьке лісове господарство" проведено технічне обстеження лісових площ, які підлягають відведенню у користування позивачу. За наслідками проведеного дослідження відповідачем 4 складено акт від 28.01.2008р., за змістом якого вказаним підприємством погоджено відведення в оренду позивачу спірної земельної ділянки.

Як вказує позивач, 19.05.2008р. Приватне підприємство „Технологічні системи 2007” звернулось до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області з клопотанням про надання згоди на вилучення спірної земельної ділянки з земель лісового призначення.

30.05.2008р. відповідачем 5 позивачу надано відповідь №05/142, згідно якої Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області повідомлено позивача про неможливість розгляду звернення про погодження надання у користування Приватному товариству „Технологічні системи 2007” спірної земельної ділянки з огляду на положення розпорядження Кабінету Міністрів України №610р від 10.04.2008р.

Проте, посилання відповідача 5 на розпорядження Кабінету Міністрів України № 610-р від 10.04.2008 р., як підставу відмови у погодженні зміни цільового призначення спірної земельної ділянки суд вважає необґрунтованим з огляду на встановлений ст. 8 Конституції України принцип верховенства права. Принцип верховенства права означає визначальну роль закону в правовій системі, зокрема системі джерел права, його вищу юридичну силу у відношенні підзаконних актів.

Як вказувалося вище порядок надання в оренду земельних ділянок визначено Земельним кодексом України, Лісовим кодексом України, Законом України “Про оренду землі”. Наразі, розпорядження Кабінету міністрів України як підзаконний нормативно-правовий акт приймається на підставі Конституції та законів України та не може їм суперечити.

Враховуючи, що відповідні зміни до земельного законодавства Верховною радою України у встановленому порядку не вносилися, доводи відповідача 5 в цій частині судом відхиляються як необґрунтовані.

Крім того, розпорядження Кабінету Міністрів України № 610-р, ухвалене лише 10.04.2008 р., не може бути прийнято судом до уваги також з огляду те, що відповідно до ст. 58 Конституції України акти законодавства не мають зворотньої дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. На момент виникнення правовідносин щодо надання в оренду позивачу спірної земельної ділянки, будь-яких обмежень стосовно можливості зміни цільового призначення земельної ділянки, крім тих, що фактично обмежують використання земель лісового фонду в цілях будівництва, не існувало.

Статтею 16 Цивільного кодексу України передбачено право особи звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

За приписом ст. 1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.

За своїм загальноправовим змістом, вимоги позивача щодо визнання права на зміну цільового призначення земельної ділянки – є засобом захисту цивільного права у вигляді визнання права, передбаченого ст. 16 Цивільного кодексу України, ст. 20 Господарського кодексу України та закріпленого ст. 152 Земельного кодексу України.

Таким чином, приймаючи до уваги вищевикладене, враховуючи, що позов в цій частині доведений позивачем та обґрунтований матеріалами справи, а заперечення відповідачів є безпідставними, слід визнати право Приватного підприємства „Технологічні системи 2007” (83015, м Донецьк, пр. Ватутіна, буд. 46, оф. 4, ЄДРПОУ 35420405) на оформлення необхідних документів для зміни цільового призначення земельної ділянки орієнтованою площею 0,99202, в тому числі: 0,99202 га – землі лісогосподарського призначення Кіровського лісництва Державного підприємства „ Донецьке лісове господарство” у Кіровському районі міста Донецька із земель лісового фонду в землі житлової та громадської забудови, з метою її використання в цілях, не пов’язаних з веденням лісового господарства в порядку, передбаченому законодавством України, яке діяло на момент звернення Приватного підприємства „Технологічні системи 2007” з заявою до Донецького міського голови, внаслідок чого підлягають задоволенню.

При визначенні підвідомчості цієї справи суд виходив з того, що між сторонами існує спір про право позивача на отримання в оренду спірної земельної ділянки та зміну її цільового призначення.

Тобто, правовідносини, що склалися між сторонами з приводу наявності чи відсутності у позивача права на оренду носять договірний характер, який є наслідком виниклих між сторонами господарських відносин у сфері землеустрою. При цьому, відповідачі у спірних правовідносинах не здійснюють владних повноважень, а виступають як суб'єкти господарських відносин. Таким чином, цей спір підвідомчий господарському суду.

У випадках скасування рішення господарського суду і передачі справи на новий розгляд розподіл судових витрат зі справи, у тому числі і сум державного мита за подання заяви про перегляд рішення в апеляційному або у касаційному порядку, здійснює господарський суд, який приймає рішення, керуючись загальними правилами розподілу судових витрат за приписами ст.ст. 44, 46, 47, 49 ГПК України.

З урахуванням обставин справи, суд посилаючись на вимоги статті 49 ГПК України покласти витрати по державному миту та забезпеченню судового процесу на відповідачів порівну.

Судом прийнято до уваги, якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї державне мито незалежно від результатів вирішення спору, як це зазначено у статті 49 ГПК України. Фактичні обставини справи та докази на їх підтвердження свідчать, що у діях п’ятого відповідача присутні факти порушення приписів земельного законодавства.

Витрати по державному миту в сумі 42 грн. 50 коп. за подання скарги про перегляд рішення в апеляційному порядку відносяться на п’ятого відповідача у справі – Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області.

Витрати по державному миту в сумі 42 грн. 50 коп. за подання скарги про перегляд рішення в касаційному порядку - до Вищого господарського суду України відносяться на п’ятого відповідача у справі – Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області.

У зв’язку з тим, що за згодою представників позивача, першого, третього та четвертого відповідачів, присутніх у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення згідно частини третьої ст. 85 ГПК України, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання, оформленого відповідно до статті 84 ГПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4-2, 4-3, 4 -6, 22, 24, 27, 33, 34, 36, 49, 82, ч.ч. 2, 3 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги Приватного підприємства „Технологічні системи 2007”, м. Донецьк до Донецької міської ради, м. Донецьк, Управління Державного комітету України по земельних ресурсах у місті Донецьку Донецької області, м. Донецьк, Донецького обласного управління лісового та мисливського господарства, м. Донецьк, Державного підприємства "Донецьке лісове господарство", м. Донецьк, Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області, м. Донецьк, Головного управління градобудівництва та архітектури м. Донецька задовольнити повністю.

2. Визнати право Приватного підприємства „Технологічні системи 2007” (83015, м. Донецьк, пр. Ватутіна, буд. 46, оф. 4, ЄДРПОУ 35420405) на оформлення необхідних документів для набуття в оренду земельної ділянки, строком на 15 років орієнтованою площею 0,99202 га, в тому числі: 0,99202 га – землі лісогосподарського призначення Кіровського лісництва Державного підприємства „ Донецьке лісове господарство” у Кіровському районі міста Донецька для будівництва об’єкту – коттеджного містечка за адресою: вул. Вані Дреля, Кіровський район, м. Донецьк шляхом укладення договору оренди з Донецькою міською радою в порядку, передбаченому Земельним кодексом України та Законом України „Про оренду землі” в редакції, яка діяла на момент звернення Приватного підприємства „Технологічні системи 2007” з заявою до Донецького міського голови;

3. Визнати право Приватного підприємства „Технологічні системи 2007” (83015, м. Донецьк, пр. Ватутіна, буд. 46, оф. 4, ЄДРПОУ 35420405) на оформлення необхідних документів для зміни цільового призначення земельної ділянки орієнтованою площею 0,99202, в тому числі: 0,99202 га – землі лісогосподарського призначення Кіровського лісництва Державного підприємства „ Донецьке лісове господарство” у Кіровському районі міста Донецька із земель лісового фонду в землі житлової та громадської забудови, з метою її використання в цілях, не пов’язаних з веденням лісового господарства в порядку, передбаченому законодавством України, яке діяло на момент звернення Приватного підприємства „Технологічні системи 2007” з заявою до Донецького міського голови, внаслідок чого підлягають задоволенню.

4. Стягнути з Донецької міської ради, м. Донецьк на користь Приватного підприємства „Технологічні системи 2007”, м. Донецьк витрати по сплаті державного мита в сумі 14 грн. 17 коп., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 19 грн. 67 коп., видавши наказ.

5. Стягнути з Управління Державного комітету України по земельних ресурсах у місті Донецьку Донецької області, м. Донецьк на користь Приватного підприємства „Технологічні системи 2007”, м. Донецьк витрати по сплаті державного мита в сумі 14 грн. 17 коп., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 19 грн. 67 коп., видавши наказ.

6. Стягнути з Донецького обласного управління лісового та мисливського господарства, м. Донецьк на користь Приватного підприємства „Технологічні системи 2007”, м. Донецьк витрати по сплаті державного мита в сумі 14 грн. 17 коп., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 19 грн. 607коп., видавши наказ.

7. Стягнути з Державного підприємства "Донецьке лісове господарство", м. Донецьк, м. Донецьк на користь Приватного підприємства „Технологічні системи 2007”, м. Донецьк витрати по сплаті державного мита в сумі 14 грн. 17 коп., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 19 грн. 67 коп., видавши наказ.

8. Стягнути з Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області, м. Донецьк на користь Приватного підприємства „Технологічні системи 2007”, м. Донецьк витрати по сплаті державного мита в сумі 14 грн. 17 коп., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 19 грн. 67 коп., видавши наказ.

9. Стягнути з Головного управління градобудівництва і архітектури м. Донецька на користь на користь Приватного підприємства „Технологічні системи 2007”, м. Донецьк витрати по сплаті державного мита в сумі 14 грн. 17 коп., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 19 грн. 67коп., видавши наказ.

10. Витрати по державному миту в сумі 42 грн. 50 коп. за подання скарги про перегляд рішення в апеляційному порядку відносяться на п’ятого відповідача у справі – Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області.

11. Витрати по державному миту в сумі 42 грн. 50 коп. за подання скарги про перегляд рішення в касаційному порядку - до Вищого господарського суду України відносяться на п’ятого відповідача у справі – Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області.

          

Головуючий суддя                               

Судді Ягічева Н.І.

Іванченкова О.М.