
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
02 серпня 2017 року м. Київ К/800/26317/17
Суддя Вищого адміністративного суду України Пасічник С.С., перевіривши дотримання ст.ст.17, 20, 210, 211, 212 КАС України та відповідність вимогам ст.213 КАС України касаційної скарги управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області на ухвалу судді Дніпровського апеляційного адміністративного суду від 29 червня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Приморського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області, третя особа Державна казначейська служба України, про визнання протиправними дій,
в с т а н о в и л а :
До Вищого адміністративного суду України надійшла касаційна скарга управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області на вказане судове рішення, в результаті вивчення якої встановлено її невідповідність вимогам статті 213 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, відповідно до частини 5 статті 213 Кодексу адміністративного судочинства України до касаційної скарги додається, зокрема, документ про сплату судового збору.
У порушення наведених вимог, відповідачем не додано до касаційної скарги документа про сплату судового збору у розмірі, встановленому Законом України «Про судовий збір», водночас, в тексті касаційної скарги особа, яка її подала, зазначає, що є бюджетною установою та фінансується за рахунок Державного бюджету України й у зв'язку з недостатнім фінансуванням не має можливості вчасно сплатити судовий збір.
Так, приписами частини 1 статті 88 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Зазначена норма кореспондується зі статтею 8 Закону України «Про судовий збір» в силу положень частин 1 та 2 якої, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Наведені положення дають підстави для висновку, що звільнення від сплати судового збору, його відстрочення чи розстрочення є правом, а не обов'язком суду, при цьому суд, вирішуючи це питання, враховує майновий стан сторони.
Втім, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень її майнового стану. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати. Таке ж право мають і бюджетні установи. Водночас, якщо ці бюджетні установи діють як суб'єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.
Отже, зважаючи на викладене та враховуючи, що управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області не зазначило вагомих доводів та обґрунтувань (підтверджених документально) неможливості сплати судового збору, підстави для звільнення або відстрочення від сплати судового збору відсутні; обмежене ж фінансування бюджетної установи, як вже зазначалося, не є підставою для відстрочення сплати судового збору або звільнення від його сплати.
Відповідно до підпункту 5 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору за подання до адміністративного суду, зокрема, касаційної скарги на ухвалу суду становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» передбачено, що станом на 1 січня 2017 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб складає 1600 грн., а тому, підсумовуючи зазначене вище, за подання даної касаційної скарги необхідно сплатити судовий збір у розмірі 1600 грн. за реквізитами: Отримувач коштів: УДКСУ у Печерському районі, рахунок отримувача: 31210255700007, код ЄДРПОУ: 38004897, Код банку отримувача: 820019, Банк отримувач ГУ ДКСУ у м.Києві, Код класифікації доходу бюджету: 22030105 "Судовий збір (Вищий адміністративний суд України, 075), символ звітності: 255".
До того ж, касаційна скарга подана від імені управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області його представником за довіреністю ОСОБА_2, яка, в свою чергу, підписана заступником начальника Управління ОСОБА_3, проте, без подання доказів в підтвердження таких його повноважень, що не узгоджується з приписами статті 213 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 3 статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України до касаційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 213 цього Кодексу, застосовуються правила статті 108 цього Кодексу, яка передбачає, у такому випадку, залишення останньої без руху з наданням строку для усунення недоліків.Керуючись ст.ст.108, 213, 214 КАС України,
Керуючись ст.ст.108, 213, 214 КАС України,
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області на ухвалу судді Дніпровського апеляційного адміністративного суду від 29 червня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Приморського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області, третя особа Державна казначейська служба України, про визнання протиправними дій залишити без руху.
Протягом тридцяти днів з моменту отримання даної ухвали усунути зазначені недоліки.
У разі невиконання вимог суду касаційна скарга буде визнана неподаною та повернута особі, яка її подала.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя
Вищого адміністративного суду України Пасічник С.С.