Дата принятия
27.10.2009
Номер дела
2-а-594-09
Номер документа
6807166
Форма судопроизводства
Административное
Государственный герб Украины Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 2- а-594/09

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И

27 жовтня 2009 року                                                                                                        м. Олевськ

Суддя Олевського районного суду Житомирської області Ковальчук М.В. розглянувши адміністративну  справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації  Житомирської області про визнання дій неправомірними та стягнення  невиплачених коштів, передбачених  Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які  постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,

В С Т А Н О В И В :

Позивачка звернулася до суду з позовом, в якому просить суд визнати дії відповідача  неправомірними та стягнути на її користь з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області 2123  грн. допомоги як особі, яка  проживає на території радіоактивного забруднення та  46943 грн. доплати до заробітної плати як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення, у зв’язку з тим, що вона є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи, проживає та працює на радіоактивно забрудненій території і має право на зазначені пільги. Також позивачка просить допустити негайне виконання постанови  суду в частині стягнення заборгованості по допомозі  та доплаті як особі , яка проживає та працює на території радіоактивного забруднення.

Позивачка в судове засідання не з’явилася, але від неї надійшла письмова заява з проханням    про розгляд даної справи без її участі, позовні вимоги підтримує повністю.

Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації  Житомирської області відносно позову заперечують, про що надали відповідне заперечення.

Встановлено, що позивачка є потерпілою 3-ої категорії внаслідок Чорнобильської катастрофи , а територія, на якій вона проживає, а саме с. Нові Білокоровичі  Олевського району Житомирської області відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України  № 106 від 23 липня 1991 року – відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, що стверджується копією  посвідчення потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи, довідкою з місця проживання, копією паспорту позивачки.

Позивачка  працює на території зони гарантованого добровільного відселення, а саме в         с. Білокоровичі Олевського району Житомирської області і отримує щомісячно в Управлінні праці та соціального захисту населення  Олевської  районної державної  адміністрації  допомогу в розмірі 2,10 грн.  та доплату в розмірі 10,50 грн. відповідно до постанови КМ  України від 26 липня 1996 року №836, що стверджується обставинами, зазначеними у запереченні відповідача, довідками з місця роботи, довідкою Білокоровицької селищної ради Олевського району,  копією трудової книжки.

Зі змісту ст. 2 Закону України «Про оплату праці» до структури заробітної плати окрім основної входить додаткова заробітна плата, яка включає доплати, надбавки, компенсаційні та інші грошові виплати.

Частина 2 ст. 233 КЗпП України зазначає, що у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.

Відповідно до встановленого  вважаю, що до стягнення підлягає доплата до заробітної плати,  передбачена ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ як особі,  яка працює  на  території радіоактивного забруднення з 01 січня 1999 року по 01 березня  2009 року  в сумі 46943 грн., а саме : 74х2х10 +90х2х3 + 118х2х12 + 140х2х5 +165х2х6 + 185х2х10 + 205х2х8 + 237х2х4 + 262х2х3 + 290х2х3 + 310х2х2+ 332х2х4 + 350х2х6 +375х2х6 + 400х2х2 + 420 х2х2 + 440х2х1 + 460х2х2 + 515х2х2 + 525х2х3 + 545х2х1 + 605х2х2 = 47972 грн. – 1029 грн. отриманих коштів =  46943 грн.

Дослідивши та оцінивши докази по справі, вважаю, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ з яких слідує, що громадянам, які проживають  на  територіях   радіоактивного забруднення виплачується щомісячна грошова допомога на придбання чистих продуктів харчування  у зоні гарантованого добровільного відселення – 40 %  від мінімальної заробітної плати, а також виплачується щомісячна грошова доплата до заробітної плати в розмірі двох  мінімальних заробітних плат, яка встановлена на час виплати. Допомога та доплата нараховуються та виплачуються за місцем проживання.

В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ визначає порядок і розміри допомоги та доплати. Виплата допомоги та доплати по постанові КМ України від 26 липня 1996 року № 836 є неправомірними, оскільки постанова суперечить базовим положенням Конституції України про статус закону України як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини.  Також в ст. 22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.

Таким чином відповідач неправомірно обмежував позивачку у її праві на отримання допомоги  та доплати в розмірах, зазначених в ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, чим порушили їх право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.

Також  ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до наведеного, позов позивачки в частині стягнення допомоги  передбаченої   ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“  підлягає до  задоволення в межах річного терміну з 01 травня 2008 року по 01 січня 2009 року в сумі 1711,20 грн., тобто  525 х 5 х 40 %  + 545 х 2 х 40%  + 605 х 1 х 40 %   = 1728 грн. – 16,80 грн. отриманих коштів = 1711,20 грн.,  оскільки позивачка звернулась за захистом своїх прав до суду 26 травня 2009 року (тобто в межах річного терміну з дня звернення до суду).

Кошти за ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягають стягненню з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації  Житомирської області, оскільки саме відповідач  проводить виплати зазначених коштів.

Враховуючи те, що вимога позивачки про негайне виконання постанови суду не мотивована та не обґрунтована, то в цій частині позову слід відмовити.

Керуючись ст. 22  Конституції  України, »,  ст. ст. 37, 39 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ від 28.02.1991 року ( з змінами і доповненнями), ст. 233 Кодексу законів про працю України, ст. 2 Закону України «Про оплату праці», Рішенням Конституційного суду  України  № 6рп/2007 від 09.07.2007 року, ст.ст. 10, 11, 71, 86, 99, 159, 162, 163, 167, 186, 256  КАС України,-    

ПОСТАНОВИВ:

Позов  ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації  Житомирської області про визнання дій неправомірними та стягнення  невиплачених коштів, передбачених  Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які  постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» -  задовольнити частково.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації  Житомирської області щодо виплати ОСОБА_1  допомоги та доплати не у відповідності із ст. ст. 37, 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - неправомірними.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації  Житомирської  області  з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК  Житомирської області  на користь ОСОБА_1 1711,20  грн. допомоги як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення.          

Стягнути з У правління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської  області з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 46943  грн. доплати до заробітної плати як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення.

В решті позову відмовити за безпідставністю.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації  Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області державне мито в сумі 54,40  грн. на користь держави.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської  області з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області державне мито в сумі  469,43 грн. на користь держави.

Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд через Олевський районний суд Житомирської області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду.

Суддя: