РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
15 березня 2017 р.Р і в н е 817/2251/16
Рівненський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів - головуючого судді Сала А.Б., суддів Жуковської Л.А., Гломба Ю.О. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправною бездіяльність відповідача, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинення певних дій.
Зі змісту заявленого позову та з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог вбачається, що позивач просить:
- визнати бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не повідомлення органи пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії з 01.01.2016 відповідно до ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-12;
- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України надіслати до Пенсійного фонду України інформацію та довідку про зміни у грошовому забезпеченні відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 № 988 для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 ОСОБА_1;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 відповідно до довідки про зміну грошового забезпечення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він отримує пенсію за вислугу років відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Вказав, що постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 змінено грошове забезпечення поліцейських, що є підставою для перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ. Однак, Міністерство внутрішніх справ України у встановлений чинним законодавством строк не повідомило Пенсійний фонд України про зміни грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Позивач вважає такі дії Міністерства внутрішніх справ протиправними та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства, у зв'язку із чим просить суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Позивач в судове засідання не прибув, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином. До початку судового засідання подав клопотання про розгляд справи за його відсутності. Судом не визнавалася обов'язковою участь позивача в судовому засіданні. За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу без участі позивача за наявними у справі матеріалами, яких достатньо для вирішення справи по суті.
Відповідач проти позову заперечив, подав письмові заперечення. В їх обґрунтування зазначив, що на даний час перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення відповідного права на перерахунок і проводиться відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45. Законом України від 23.12.2015 №900-VІІІ "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" було доповнено новою частиною, відповідно до якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством для поліцейських. Проте, відповідач наголошує, що вищевказані положення частини третьої статті 63 Закону застосовуються до правовідносин, що виникли після набрання чинності Законом України №900-VІІІ, а саме після 29.12.2015. Крім того, зазначив, що постанова КМУ від 11.11.2015 №988 набрала чинності 02.12.2015, тобто до прийняття і набрання чинності Законом України №900- VІІІ. Тому факт її прийняття не породжує правових підстав для проведення перерахунку пенсій особам з числа колишніх працівників міліції. При цьому, відповідач звертає увагу, що відповідно до п.1 Порядку затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких осіб" перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі припинення рішення Кабінетом Міністрів України про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах установлених законом. За таких обставин, відповідач просить суд в задоволенні позову відмовити.
Представник Міністерства внутрішніх справ України в судове засідання не прибув, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином. Про причини неявки суд не повідомив. Судом не визнавалася обов'язковою участь представника відповідача в судовому засіданні. За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача за наявними у справі матеріалами, яких достатньо для вирішення справи по суті.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області подало заперечення на адміністративний позов, в якому зазначило, що перерахунок пенсії може бути проведений у разі зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами. Також вказало, що факт прийняття постанови №988 не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам із числа колишніх працівників міліції. Зазначило, що Головне управління не отримувало інформації про перерахунок пенсії позивача у встановленому порядку. За таких обставин, просить суд в задоволенні позову відмовити.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в судове засідання не прибув, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином. До початку судового засідання представник подав клопотання про розгляд справи за відсутності уповноваженого представника у порядку письмового провадження. Судом не визнавалася обов'язковою участь представника третьої особи в судовому засіданні. За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника третьої особи за наявними у справі матеріалами, яких достатньо для вирішення справи по суті.
Відповідно до частини 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, враховуючи відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові докази у справі, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з 2011 року є пенсіонером МВС України за вислугою років. Пенсія йому призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 змінено грошове забезпечення поліцейських, що є підставою для перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ.
Однак, Міністерство внутрішніх справ України у встановлений чинним законодавством строк не повідомило Пенсійний фонд України про зміни грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
За таких обставин, будучи незгідним з протиправною бездіяльністю відповідачів, позивач звернувся із вказаним позовом до суду.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції від 07.11.2015 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Водночас порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (далі - Порядок № 45).
Згідно пункту 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" визначено розміри посадових окладів поліцейських та встановлено, що їх грошове забезпечення складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Крім того, затверджено схеми посадових окладів поліцейських та схему окладів за спеціальним званням поліцейських.
Відповідно до абзацу другого пункту 15 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Законом України від 23.12.2015 року № 900-VII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
При цьому, статтею 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (із змінами, внесеними Законом України від 23.12.2015 року № 900-VII), серед іншого, передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Таким чином, враховуючи, що саме постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, тому суд вважає, що таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Відповідно до пунктів 2 -3 Порядку № 45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Отже, нормами Порядку №45 передбачено наступний порядок дій для здійснення перерахунку пенсій: - Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про підстави перерахунку пенсій, тобто про зміну розміру грошового забезпечення; - Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; - Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки.
З системного аналізу вищенаведених норм слідує, що обов'язок щодо направлення у п'ятиденний строк до Пенсійного фонду України інформації (повідомлення) про зміни в грошовому забезпеченні осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", тобто колишнім працівникам міліції, покладено на МВС України.
Судом встановлено, що 03.02.2017 року МВС України направило повідомлення № 1461/05/22-2017 до Пенсійного фонду України про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", тобто з порушенням вищевказаного п'ятиденного строку для такого повідомлення.
Враховуючи те, що МВС України направило до Пенсійного фонду України повідомлення про підстави перерахунку пенсії лише 03.02.2017 року, тобто з порушенням строку, встановленого Порядом №45, тому суд дійшов висновку, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо не надіслання інформації до Пенсійного фонду України про зміни у грошовому утриманні, зумовлену постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", для здійснення перерахунку пенсії позивача, з огляду на що позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню.
Водночас позовна вимога про зобов'язання МВС України надіслати інформацію до Пенсійного фонду України про зміни у грошовому утриманні позивача, зумовлену постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", для здійснення перерахунку його пенсії з 01.01.2016 року не підлягає задоволенню, оскільки в ході розгляду даної справи судом встановлено факт направлення МВС України повідомлення до Пенсійного фонду України про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.
В свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від Міністерство внутрішніх справ України своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Відтак, лише після надходження до Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області вказаних вище документів (довідки про розмір грошового забезпечення та інших) територіальним органом Пенсійного фонду України приймається рішення про перерахунок пенсії.
Отже, суд доходить висновку, що підстави для задоволення позовної вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок пенсії відповідно до довідки про зміну грошового забезпечення відсутні, оскільки, такі вимоги є передчасними.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне адміністративний позов задовольнити частково.
Згідно з ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо неповідомлення Пенсійного фонду України про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1.
В решті позовних вимог відмовити.
Присудити на користь позивача ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень Міністерства внутрішніх справ України судовий збір у розмірі 551,20 грн.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Головуючий суддя Сало А.Б.
Судді Жуковська Л.А.
ОСОБА_2