ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
22 березня 2017 року № 826/11157/16
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Мазур А.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1, ОСОБА_2 доПравобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві третя особа про Управління Державної казначейської служби України у Святошинському районі м. Києва визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії , В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулися до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, третя особа: Управління Державної казначейської служби України у Святошинському районі м. Києва, у якому просили:
- визнати незаконною бездіяльність Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України, а саме: невнесення ним подання до Управління Державної казначейської служби України у Святошинському районі м. Києва про повернення готівковими коштами ОСОБА_1 та ОСОБА_2 помилково зарахованого до державного бюджету збору з операцій придбавання (купівлі- продажу) нерухомого майна у розмірі 7 899 (сім тисяч вісімсот дев'яносто дев'ять) грн. 74 (сімдесят чотири) коп.
- зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України внести подання до Управління Державної казначейської служби України у Святошинському районі м. Києва про повернення готівковими коштами ОСОБА_1 (яка зареєстрована за адресою: 04116, АДРЕСА_1, паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 992581, виданий Сарненським РВ УМВС України в Рівненській області 19 лютого 2004 року, ідентифікаційний код - № НОМЕР_1) помилково зарахованого до державного бюджету збору з операцій придбавання (купівлі-продажу) нерухомого майна, сплаченого при укладенні договору купівлі-продажу житлової будівлі, що розташована за адресою: АДРЕСА_2, у сумі 3 949 (три тисячі дев'ятсот сорок дев'ять) грн. 87 (вісімдесят сім) коп.
- зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України внести подання до Управління Державної казначейської служби України у Святошинському районі м. Києва про повернення готівковими коштами ОСОБА_2 (який зареєстрований за адресою: 02225, АДРЕСА_3, паспорт громадянина України серії НОМЕР_4, виданий Дніпровським РУ ГУ МВС України в м. Києві 15 грудня 1998 року, ідентифікаційний код - № НОМЕР_2) помилково зарахованого до державного бюджету збору з операцій придбавання (купівлі-продажу) нерухомого майна, сплаченого при укладенні договору купівлі- продажу житлової будівлі, що розташована за адресою: АДРЕСА_2, у сумі 3 949 (три тисячі дев'ятсот сорок дев'ять) грн. 87 (вісімдесят сім) коп.
Позов обґрунтовано тим, що позивачі звільнені від сплати збору згідно з п. 9 ст. 1 Закону України від 26.06.1997 р. №400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №400/97), як особи, які придбали житло вперше. Позивачі звернулися до відповідача із заявою про повернення помилково сплаченого збору, у задоволенні якої останнім відмовлено, у зв'язку із чим позивачі звернулися з даним позовом до суду.
Позивачі у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі, просили позов задовольнити.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечив, стверджуючи про його безпідставність та необґрунтованість, оскільки на даний час не існує офіційного джерела інформації, яке б підтверджувало, що житло придбавається особою вперше; Пенсійний фонд України не володіє інформацією щодо прав власності на нерухоме майно та не наділений повноваженнями визначати осіб, які придбавають нерухоме житло вперше.
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України подальший розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Як убачається з матеріалів справи, 05 лютого 2016 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Інвест-Консалтинг», що діє в інтересах Пайового закритого недиверсифікованого венчурного інвестиційного фонду «Ковальська-Голосієво», з однієї сторони, та ОСОБА_1 і ОСОБА_2 з іншої сторони, було укладено договір купівлі-продажу квартири (далі - договір), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2. Вказаний договір був посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Сербіною Н. П. і зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно № 123.
При нотаріальному посвідченні вказаного вище договору позивачами було сплачено збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у розмірі 1% - 7 899 (сім тисяч вісімсот дев'яносто дев'ять) грн. 74 (сімдесят чотири) коп.
В подальшому, позивачі звернулися до відповідача із заявою щодо повернення сплаченого збору з операції купівлі - продажу нерухомого майна.
Листом №3706/11 від 04.05.2016 відповідач повідомив заявника, що на даний час не існує офіційного джерела, яке б підтверджувало, що житло придбавається особою вперше у зв'язку з чим заява залишилася без виконання.
Позивачі вважають вказане рішення, яким останнім відмовлено у поверненні сплаченого збору з операції купівлі - продажу нерухомого майна протиправним, з огляду на що звернулися до суду з метою захисту своїх порушених прав та охоронюваних законом інтересів.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що орган державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 №400/97-ВР (далі - Закон №400/97-ВР, у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно п. 9 ч. 1 ст. 1 Закону №400/97-ВР платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
За змістом пункту 151 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 № 1740 (далі - Порядок №1740), збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.
Тобто, вказаними нормами визначено, що із загального правила про обов'язковість сплати збору при придбанні нерухомого майна законодавцем встановлено два винятки:
1) громадяни, які придбавають житло і перебувають на черзі на одержання житла;
2) громадяни, які придбавають житло вперше.
Пунктом 153 Порядку №1740 передбачено, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
Відповідно до ч. 2 ст. 45 Бюджетного кодексу України Казначейство України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Поряд з цим, п. 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787 (далі - Порядок №787) визначено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою з найменуванням та ідентифікаційним кодом установи (у разі наявності), з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
Подання в довільній формі подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
Заява про повернення коштів з бюджету, яка подається до відповідного органу Казначейства, складається платником у довільній формі з обов'язковим зазначенням такої інформації: причини повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи та номер контактного телефону, сума платежу, що підлягає поверненню, спосіб перерахування коштів з бюджету - у безготівковій формі із зазначенням реквізитів рахунку одержувача коштів чи готівкою.
Відповідно до пункту 7.2 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, затвердженою постановою Пенсійного фонду України від 27.09.2010 № 21-2, яким установлено механізм здійснення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, суми помилково сплачених платежів зараховуються в рахунок майбутніх платежів або повертаються платникам на підставі заяви.
Аналіз вказаного свідчить, що підставою, яка обумовлює повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів є подання наступних документів:
- заяви платника;
- подання органу, що контролює справляння відповідних надходжень до бюджету;
- платіжних доручень, що підтверджують зарахування коштів до відповідного бюджету.
Так, позивачі на підтвердження обставин придбання житла вперше надали суду Інформаційні довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна № 52948209 та № 52948464 від 10.02.2016.
Згідно даного позивачам на праві приватної власності належить об'єкт житлової нерухомості, а саме квартира, що розташована за адресою: АДРЕСА_2, що була предметом договору купівлі - продажу від 05.02.2016.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України).
Судом зазначається, що відповідачем не надано доказів придбання вищевказаної квартири не вперше.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 придбано житло вперше.
Таким чином, за підсумком наведеного, суд вважає, що Правобережним об'єднаним управління Пенсійного фонду України в м. Києві протиправно відмовлено позивачам у поверненні сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 3949 (три тисячі дев'ятсот сорок дев'ять) грн 87 коп кожному, що у сумі складає 7899 (сім тисяч вісімсот дев'яносто дев'ять) грн 74 коп.
Суд зазначає, що оскільки вказані кошти позивачам повернуті відповідачем безпідставно не були, тому цілком обґрунтованою є вимога позивачів про визнання незаконною бездіяльність Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо невнесення ним подання до Управління Державної казначейської служби України у Святошинському районі м. Києва про повернення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 збору з операцій купівлі- продажу нерухомого майна у розмірі 7 899 (сім тисяч вісімсот дев'яносто дев'ять) грн. 74 коп.
Як наслідок, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про зобов'язання відповідача внести подання до Управління Державної казначейської служби України у Святошинському районі м. Києва про повернення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 помилково збору з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, сплаченого при укладенні договору купівлі-продажу житлової будівлі, що розташована за адресою: АДРЕСА_2, у сумі по 3 949 (три тисячі дев'ятсот сорок дев'ять) грн. 87 коп. відповідно, підлягають задоволенню.
Таким чином, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Керуючись ст. ст. 69, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати незаконною бездіяльність Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо невнесення подання до Управління Державної казначейської служби України у Святошинському районі м. Києва про повернення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 7 899 (сім тисяч вісімсот дев'яносто дев'ять) грн. 74 (сімдесят чотири) коп, сплаченого згідно квитанцій від 05.02.2016 № 99 та 89.
3. Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у Святошинському районі м. Києва подання про повернення ОСОБА_1 (яка зареєстрована за адресою: 04116, АДРЕСА_1, паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 992581, виданий Сарненським РВ УМВС України в Рівненській області 19 лютого 2004 року, ідентифікаційний код - № НОМЕР_1) збору з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, сплаченого при укладенні договору купівлі-продажу житлової будівлі, що розташована за адресою: АДРЕСА_2, у розмірі 3 949 (три тисячі дев'ятсот сорок дев'ять) грн. 87 (вісімдесят сім) коп, сплаченого згідно квитанції від 05.02.2016 № 99.
4. Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у Святошинському районі м. Києва подання про повернення ОСОБА_2 який зареєстрований за адресою: 02225, АДРЕСА_3, паспорт громадянина України серії НОМЕР_4, виданий Дніпровським РУ ГУ МВС України в м. Києві 15 грудня 1998 року, ідентифікаційний код - № НОМЕР_2) збору з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, сплаченого при укладенні договору купівлі-продажу житлової будівлі, що розташована за адресою: АДРЕСА_2, у розмірі 3 949 (три тисячі дев'ятсот сорок дев'ять) грн. 87 (вісімдесят сім) коп, сплаченого згідно квитанції від 05.02.2016 № 89.
Постанова набирає законної сили у відповідності зі ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.С. Мазур