Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 2-а-1752/09
П О С Т А Н О В А
іменем України
12 серпня 2009 року о 10 годині 15 хвилин м. Донецьк
Будьоннівський районний суд м. Донецька у складі:
Головуючий-суддя Сенчишин Ф.М.
При секретарі Мазур О.В.
За участю представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу адміністративної юрисдикції за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку ради, другий відповідач ОСОБА_3 комітет Будьоннівської районної у м. Донецьку ради, про зобов’язання відповідача до вчинення певних дій,
В С Т А Н О В И В:
Згідно позову, позивачка мешкає за адресою: м. Донецьк, вул. Нижнєкурганська, б. 11, кв. 22 та має право на отримання субсидії на сплату комунальних послуг. Така субсидія в 2008 році була їй призначена відповідачем по 31.01.2009 року. В лютому поточного року вона звернулася до відповідача для продовження призначення їй субсидії, однак відповідач вимагаючи від неї різноманітні довідки навмисно затягує вирішення зазначеного питання і субсидія до цього часу їй не призначена.
ОСОБА_4 просить зобов’язати відповідача призначити їй субсидію з 01.02.2009 року на 6 місяців та зобов’язати відповідача виплачувати субсидію у вказаний період.
Ухвалою суду від 12.08.2009 року до участі у розгляді справи у якості другого відповідача залучений ОСОБА_3 комітет Будьоннівської районної у м. Донецьку ради.
ОСОБА_4 ОСОБА_2, належним чином та завчасно сповіщена про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з’явилася. Надала суду письмову заяву, за якою підтримала в повному обсязі заявлені позовні вимоги та доводи позовної заяви, на яких вони ґрунтуються. Просить справу розглянути у її відсутність.
Представник відповідача УПСЗН Будьоннівської районної в м. Донецьку ради ОСОБА_1 в судовому засіданні заперечила проти задоволення позовних вимог в повному обсязі. Заперечення зводяться до того, що позивачка дійсно 26.02.2009 року зверталася до управління з заявою про призначення їй субсидії, але до заяви своєчасно не додала відповідні підтверджуючі документи в повному обсязі, зокрема – довідку про склад сім’ї та розмір платежів за житлово-комунальні послуги. Така довідка була надана 26 березня 2009 року, але з неповними даними. Для того, щоб позивачка могла отримати субсидію з лютого 2009 року їй потрібно було до 25.05.2009 року звернутись до управління з документами, що підтверджують поважні причини несвоєчасного подання відомостей. У квітні та червні до позивачки неодноразово приходив фахівець з відділу прийому громадян з пропозицією надати заяву (заповнити бланки, але жодного разу її не було вдома. 28.05.2009 року та 26.06.2009 року позивачка приходила до управління, але знов відмовилася заповнювати бланки заяви та декларації. Крім того, як з’ясувалося, позивачка не оплачувала обов’язкові платежі по житлово-комунальним послугам та мала заборгованість з оплати електроенергії. Відповідач вважає свої дії правомірними та просить у задоволенні позовних вимог відмовити.
Другий відповідач - ОСОБА_3 комітет Будьоннівської районної у м. Донецьку ради, належним чином та завчасно сповіщений про час та місце розгляду справи, в судове засідання представника не направив. Надав суду письмову заяву про розгляд справи за відсутності свого представника.
В судовому засіданні досліджені надані позивачкою та витребувані судом в УПСЗН письмові докази. На підставі оцінених в сукупності пояснень сторін та досліджених письмових доказів, судом встановлені наступні фактичні обставини:
Згідно копій заяв (а.с. 25-28), 25.09.2008 року позивачка ОСОБА_2 (далі - Позивач) вперше звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку ради (далі - Відповідач) з заявою про призначення їй субсидії на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг. Згідно копії рішення про призначення субсидії (а.с. 29), 02.10.2008 року Відповідачем призначена така субсидія ОСОБА_4 строком на 6 місяців з серпня 2008 року по січень 2009 року включно в сумі 136,31 грн. на місяць. Згідно копій рішень про призначення субсидії (а.с.30-35) в зазначений період Відповідачем призначення ОСОБА_4 субсидія неодноразово перераховувалася у зв’язку зі збільшенням тарифів на комунальні послуги. Згідно копій заяв (а.с. 36-38), 26.02.2009 року ОСОБА_4 у зв’язку з закінченням строку призначеної субсидії звернулася до Відповідача із заявою про призначення їй субсидії з 01.02.2009 року. При прийнятті заяви Відповідачем ОСОБА_4 було вказано на необхідність надання “довідки по ЖКУ, документів на власність, трудову, довідку по світлу, газу” та зазначено, що такі документи ОСОБА_4 необхідно надати до 25.03.2009 року. Згідно копії рішення про призначення субсидії (а.с. 39), 26.03.2009 року Відповідачем прийняте рішення про відмову у призначенні субсидії з 01.02.2009 року з підстав “немає платежів, довідки про склад сім’ї” і надання субсидії ОСОБА_4 було припинене з 01.02.2009 року.
Аналізуючи правовідносини, що є предметом судового розгляду суд враховує наступне:
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п. 3 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848, призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється відділами (управліннями) субсидій районних, районних у містах Києві і Севастополі державних адміністрацій та виконавчих органів міських і районних рад.
Згідно п. 13 зазначеного Положення, для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає відділу (управлінню) субсидій довідки про доходи кожної особи, зареєстрованої у житловому приміщенні, за формами, затвердженими Мінпраці, та відомості про забезпеченість житловою площею та комунальними послугами за формами, затвердженими Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями.
У відділі (управлінні) субсидій громадянин заповнює заяву та декларацію про доходи і майновий стан осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні, за формами, затвердженими Мінпраці.
На запит відділів (управлінь) субсидій відомості для нарахування субсидій надають:
про склад зареєстрованих у житлових приміщеннях - житлово-експлуатаційні організації або інші органи, визначені місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; у сільській місцевості - сільські (селищні) ради;
про фактичне витрачання за попередній період газу, води, електричної та теплової енергії за наявності засобів обліку - організації, які надають ці послуги.
Рішення про призначення (непризначення) субсидії приймається протягом десяти днів після подання заяви та всіх необхідних документів.
Згідно абз. 5, 6 п. 14 зазначеного Положення, по закінченні терміну отримання субсидії громадяни повинні підтвердити право на призначення субсидії на наступний період. Для цього вони подають до відділів (управлінь) субсидій тільки довідки про доходи зареєстрованих громадян та заяву, в якій підтверджується відсутність змін у складі зареєстрованих та у характеристиці житла і послуг з моменту попереднього призначення субсидії. Якщо у житловому приміщенні (будинку) зареєстровані лише пенсіонери, які не працюють, та інші непрацездатні громадяни, для підтвердження права на призначення субсидії подається лише заява, в якій підтверджується незмінність сукупного доходу, складу зареєстрованих та характеристики житла і послуг з моменту попереднього призначення субсидії.
Згідно абз. 2 п. 15 зазначеного Положення, громадянам, які проживають у приватних будинках, квартирах чи кімнатах, субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг надається шляхом перерахування коштів на рахунок підприємств, що надають комунальні послуги.
Вирішуючи заявлені позовні вимоги суд виходить з того, що Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку ради є належним відповідачем за спірними правовідносинами, оскільки згідно копії свідоцтва про державну реєстрацію (а.с. 18) є юридичною особою, а згідно п. 2.4 Положення про УПСЗН Будьоннівської районної у м. Донецьку ради, його основними завданнями є в тому числі надання субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг. На час звернення в лютому 2009 року до Відповідача з приводу призначення субсидії на оплату житлово-комунальних послуг ОСОБА_4 фактично зверталася як особа, якій раніше була призначена субсидія, термін якої закінчився, і згідно вимог абз. 5, 6 п. 14 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 (далі - Положення), повинна була підтвердити право на призначення субсидії на наступний період. Достатнім для такого підтвердження ОСОБА_4, як непрацюючому пенсіонеру, що мешкає сама, було надання заяви, в якій підтверджується незмінність сукупного доходу, складу зареєстрованих та характеристики житла і послуг з моменту попереднього призначення субсидії, що й було ОСОБА_4 зроблено. Вимагаючи від ОСОБА_4 надання додаткових документів Відповідач вийшов за межі наданих йому повноважень та діяв всупереч встановлено порядку, оскільки згідно п. 13 Положення відомості про склад зареєстрованих у житлових приміщеннях, фактичне витрачання за попередній період газу, води електричної та теплової енергії за наявності засобів обліку витребується за запитами самого Відповідача. За перелічених обставин право ОСОБА_4 на вирішення питання про призначення їй субсидії на підставі заяви без надання додаткових документів Відповідачем порушене та підлягає судовому захисту, а рішення Відповідача про непризначення ОСОБА_4 субсидії з підстав “немає платежів, довідки про склад сім’ї” прийняте з порушенням вимог Положення. Посилання відповідача на наявність у позивачки заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг не приймається судом до уваги, оскільки ці обставини не враховувалися при прийнятті рішення про непризначення субсидії, тому не впливають на прийняття судом рішення щодо його правомірності.
Визначаючи спосіб захисту порушеного права, який буде достатнім для його відновлення, суд виходить з того, що при прийнятті рішення про непризначення субсидії Відповідач виходив з формальних мотивів і не розглядав його по суті в частині здійснення розрахунків сукупного доходу, розміру оплати за послуги та т.п. За наведених обставин суд не може переймати на себе функції Відповідача та приймати за нього відповідне рішення, тому запропонований ОСОБА_4 спосіб захисту порушеного права шляхом зобов’язання Відповідача призначити та виплачувати субсидію не може бути застосований. Ґрунтуючись на ч. 2 ст. 11 КАС України суд вважає за можливе вийти за межі заявлених позовних вимог та захистити порушене право ОСОБА_4 шляхом визнання протиправним рішення Відповідача та його скасування і зобов’язання Відповідача розглянути заяву позивачки про призначення субсидії як таку, що є достатнім документом для підтвердження права на призначення субсидії на наступний період, та прийняти рішення про призначення або непризначення субсидії з 01.02.2009 року.
Керуючись ч. 2 ст. 19 Конституції України, п. 3, 13, абз. 5, 6 п. 14, абз. 2 п. 15 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848, ст.ст. 9, 11, 14, 71, 160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_2 – задовольнити частково.
Рішення Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку ради від 26 березня 2009 року про непризначення субсидії для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг ОСОБА_2 визнати протиправним та скасувати його.
Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку ради (83030, м. Донецьк, Будьоннівський р-н, вул. Октября, б. 16, код ЄДРПОУ 26000300) розглянути заяву ОСОБА_2 від 26 лютого 2009 року про призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг як таку, що є достатнім документом для підтвердження права на призначення субсидії на наступний період, та прийняти рішення про призначення або непризначення субсидії з 01 лютого 2009 року.
У задоволенні решти позовних вимог – відмовити.
На постанову може бути подана заява про апеляційне оскарження у Апеляційний адміністративний суд Донецької області через Будьоннівський районний суд м. Донецька протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а апеляційна скарга може бути подана у тому ж порядку протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання такої заяви.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови згідно ст. 160 КАС України складено 12 серпня 2009 року.
Головуючий: