Постановление суда № 65035199, 28.02.2017, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата принятия
28.02.2017
Номер дела
802/343/17-а
Номер документа
65035199
Форма судопроизводства
Административное
Государственный герб Украины

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

м. Вінниця

28 лютого 2017 р.Справа № 802/343/17-а

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Крапівницька Н. Л., розглянувши матеріали позовної заяви:

за позовом: ОСОБА_1

до управління праці та соціального захисту населення ОСОБА_2 районної державної адміністрації, ОСОБА_2 районної державної адміністрації Вінницької області

про: визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В :

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення ОСОБА_2 районної державної адміністрації, ОСОБА_2 РДА Вінницької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.

Ознайомившись з позовною заявою, і доданими до неї матеріалами, приходжу до висновку, що позовну заяву належить залишити без руху, з наступних підстав.

Частиною 1 статті 107 КАС України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.

Водночас, норми статті 106 КАС України не містять виключень та поширюють на всі випадки звернення до суду з позовною заявою, у зв'язку з чим недотримання положень цієї статті свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам закону.

Відповідно до ч. 3 ст. 106 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.

Одним із пунктів позовної заяви позивачем надано клопотання про звільнення від сплати судового збору.

З огляду на вказане клопотання, суд зазначає наступне.

Питання про відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати регулюється Законом України "Про судовий збір". Так, положеннями статті 8 зазначеного Закону передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судовому збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

У відповідності до частини першої статті 88 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що єдиною підставою для звільнення від сплати судового збору є незадовільний майновий стан сторони. Звільнення сторони від сплати судового збору є правом, а не обов'язком суду. При цьому, клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене у позовній заяві, яка подається до суду, або окремим документом.

Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.

Згідно Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України "Про судовий збір" від 23 січня 2015 року №2 доведено до відома суддів результати вивчення та узагальнення практики застосування адміністративними судами положень Закону України "Про судовий збір". У роз'ясненні зазначено, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.

Позивачем до позовної заяви додано лише довідку від Крижопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України від 07.12.2016 року.

Суд вважає за необхідне підтвердити незадовільний майновий стан позивачу шляхом надання відповідної інформації про те, що позивач ОСОБА_1 не зареєстрований як підприємець, не входить в наглядову раду будь-якого підприємства, що має на меті отримання прибутку, інформаційну довідку, що містить відомості з інформаційного фонду Державного реєстру фізичних осіб ДФС України про суми виплачених доходів та утриманих податків; довідку про доходи (пенсія) за 2017 рік.

Згідно з абз. 1, ч. 1 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" в редакції від 01.01.2017 року судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством

Відповідно до положень ч.1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Таким чином, при зверненні до суду з адміністративним позовом має бути сплачений судовий збір в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 640 грн. (1600 грн.*0,4 =640 грн.) за кожну позовну вимогу немайнового характеру.

Відповідно до абз. 2 ч.3 ст.6 Закону України "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві обєднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

При дослідженні позовної заяви судом встановлено, що позивачем заявлено три позовних вимоги немайнового характеру:

- визнати рішення посадових осіб управління праці та соціального захисту населення ОСОБА_2 районної державної адміністрації Вінницької області від 12 травня 2015 року неправомірним;

- рішення комісії по роботі із зверненнями громадян ОСОБА_2 районної державної адміністрації Вінницької області від 16 листопада 2016 року про відмову у призначенні субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, електроенергії та придбання скрапленого газу і твердого пічного палива на 2015 рік неправомірним;

- зобовязати управління праці та соціального захисту населення ОСОБА_2 районної державної адміністрації Вінницької області призначити і виплатити ОСОБА_1 субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, електроенергії та придбання скрапленого газу і твердого пічного палива за 2015 рік в установленому розмірі.

Натомість, позивачем до позовної заяви доказів сплати судового збору не надано.

З наведеного вище слідує, що позивачем за подання до адміністративного позову в якому об'єднано три позовні вимоги немайнового характеру слід сплатити судовий збір в розмірі 1920 грн. (640 грн. * 3 = 1920 грн.).

Таким чином, позивачу слід усунути недоліки позовної заяви шляхом сплати судового збору в розмірі 1920 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 КАС України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.

Оскільки, в даному адміністративному позові заявлено три позовних вимог немайнового характеру, а судовий збір не сплачено, тому позивачу слід усунути недоліки позовної заяви та надати суду докази сплати судового збору у розмірі 1920 грн. за наступними реквізитами: УДКСУ м. Вінниці, код платежу 22030101, ЄДРПОУ 38054707, Банк одержувач: ГУ ДКУ у Вінницькій області, м. Вінниця, МФО 802015, р/р 31219206784002, призначення платежу: судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Вінницький окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 34455243.

З огляду на викладене вважаю, що позовну заяву ОСОБА_1 необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків.

Також суд акцентує увагу на тому, що відповідно до ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. В той час, коли однією з позовних вимог позивач просить визнати рішення посадових осіб управління праці та соціального захисту населення ОСОБА_2 районної державної адміністрації Вінницької області від 12 травня 2015 року неправомірним.

Відповідно до ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд, на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

Керуючись ст. ст. 105, 106, 108, 165, 185, 186, 254 КАС України, -

У Х В А Л И В :

Позовну заяву ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення ОСОБА_2 районної державної адміністрації, ОСОБА_2 РДА про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії залишити без руху.

Надати позивачу п'ятиденний термін, від моменту отримання ухвали, для усунення недоліків шляхом належного оформлення позовної заяви відповідно до вимог ст.ст. 105, 106 КАС України та надання суду додаткових доказів про скрутний майновий стан або докази сплати судового збору.

Копію ухвали надіслати позивачу - для відома та виконання.

Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя /підпис/ ОСОБА_3

Згідно з оригіналом Суддя

Секретар