Справа № 570/5389/16-ц
Номер провадження 4-с/570/2/2017
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 січня 2017 року
Рівненський районний суд Рівненської області
в особі судді Кушнір Н.В.
при секретарі судового засідання Бардабуш В.М.
розглянувши скаргу Публічного акціонерного товариства "Родовід Банк" на дії та бездіяльність державного виконавця відділу державної виконавчої служби Рівненського районного управління юстиції у Рівненській області ОСОБА_1,
в с т а н о в и в:
покликаючись на те, що державний виконавець державної виконавчої служби Рівненського районного управління юстиції ОСОБА_1 безпідставно повернув без прийняття до виконання виконавчий документ з підстав несплати виконавчого збору, представник Публічного акціонерного товариства "Родовід Банк" у поданій до суду 24 листопада 2016 року скарзі просить визнати незаконними його дії та скасувати повідомлення від 10 жовтня 2016 року №52566725 про повернення виконавчого документа стягувачеві без прийняття до виконання.
Всіх учасників цивільного процесу відповідно до ст.ст.74-76 ЦПК України належним чином повідомлено про час і місце розгляду питання. Керівником ДВС ОСОБА_2 подано заяву про відмову у задоволенні скарги, оскільки відсутній предмет оскарження, та просить розглядати скаргу у його відсутність. Така сукупність обставин, на думку суду, не є перешкодою для розгляду даного питання у їх відсутність, оскільки їх явка не є обовязковою. За таких умов, суд у відповідності з ч.2 ст.197 ЦПК України ухвалив здійснювати розгляд даного питання без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд, дослідивши надані докази, прийшов до таких висновків.
Порядок захисту прав стягувача, боржника та інших осіб у виконавчому провадженні унормовано положеннями глави 9 Закону України «Про виконавче провадження». Зокрема, передбачено право сторін виконавчого провадження на оскарження рішень, дій або бездіяльності посадових осіб державної виконавчої служби (ст.82) та здійснення контролю за законністю виконавчого провадження (ст.ст.83 - 86).
Ст.83 цього Закону визначає, що контроль за своєчасністю, правильністю і повнотою виконання рішень державним виконавцем здійснюють начальник відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, який має право у разі, якщо вони суперечать вимогам закону, своєю постановою скасувати постанову або інший процесуальний документ (або їх частину), винесені у виконавчому провадженні державним виконавцем, визнати недійсним складений державним виконавцем акт, зобов'язати державного виконавця провести виконавчі дії в порядку, встановленому цим Законом. Постанови, зазначені в ч.ч.2-4 цієї статті, можуть бути оскаржені в десятиденний строк з дня їх винесення у порядку, встановленому цим Законом.
У ст.86 Закону передбачено, що посадові особи, зазначені у ст.84 Закону, можуть проводити перевірку законності виконавчого провадження за дорученням вищої посадової особи, з власної ініціативи або під час розгляду поданої відповідно до ч.7 ст.82 цього Закону скарги на постанову начальника підпорядкованого органу державної виконавчої служби, винесену за результатами розгляду скарги на рішення, дії (бездіяльність) державного виконавця, інших посадових осіб державної виконавчої служби.
Тобто, Законом визначено право за власною ініціативою та у випадку суперечності дій державного виконавця вимогам закону, начальника відділу або керівника відповідного органу державної виконавчої служби вищого рівня скасовувати постанови або інші процесуальні документи, зобов»язувати державного виконавця проводити виконавчі дії. Обов»язок зазначених осіб виникає лише у разі надходження скарги, яка відповідає вимогам ст.82 Закону.
Аналогічні вимоги містить також Інструкція з організації примусового виконання рішень, затверджена наказом Міністерства юстиції України № 512/5 від 02.04.2012 року, відповідно до п.10.1 якої контроль у виконавчому провадженні здійснюється відповідно до ст.ст.83-86 цього Закону.
П.10.2 цієї Інструкції передбачено, що начальник відділу має право перевірити будь-яке виконавче провадження, що перебуває на виконанні державних виконавців, які йому безпосередньо підпорядковані, з власної ініціативи чи за заявою (скаргою) стягувача або його представника у випадках, передбачених Законом.
Отже зазначені нормативні акти надають начальнику відділу державної виконавчої служби право на контроль за законністю виконавчого провадження.
Крім того, відповідно до п.п. 4.1, 4.10, 5.2 Положення про управління державної виконавчої служби Головних управлінь юстиції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 10 квітня 2012 року № 549/5, на управління покладається забезпечення своєчасного, повного і неупередженого примусового виконання рішень відділом примусового виконання рішень та відділом державної виконавчої служби районних, міських (міст обласного значення), районних у містах, міжрайонних та міськрайонних управлінь юстиції; розгляд звернень громадян та юридичних осіб з питань, пов'язаних із діяльністю Державної виконавчої служби України, а також здійснення контролю та координація діяльності відділу державної виконавчої служби районних, міських (міст обласного значення), районних у містах міжрайонних та міськрайонних управлінь юстиції.
Отже, чинним законодавством чітко визначено підстави здійснення перевірки за законністю виконавчого провадження в порядку контролю та виключний перелік осіб, які мають право проводити контроль за законністю виконавчого провадження.
Таким чином, немає правових підстав для задоволення скарги за відсутності предмету спору, оскільки її суть вже була предметом перевірки та прийняте рішеня, яке фактично задовольняє вимоги скаржника.
З огляду на викладене, керуючись ст.387 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
відмовити у задоволенні скарги Публічного акціонерного товариства "Родовід Банк" на дії та бездіяльність державного виконавця відділу державної виконавчої служби Рівненського районного управління юстиції у Рівненській області ОСОБА_1
Ухвала може бути оскаржена до Апеляційного суду Рівненської області через Рівненський районний суд Рівненської області протягом п'яти днів з дня отримання її копії.
Суддя: Кушнір Н.В.