ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" лютого 2017 р. Справа № 809/1943/16
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Кафарського В.В.
За участю секретаря Єлізарової У.Г.,
представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом : Державної служби України з безпеки на транспорті
до відповідача : Товариства з обмеженою відповідальністю «Європа-Транс ЛТД»
про стягнення коштів в сумі 5483,34 грн, -
ВСТАНОВИВ:
26.12.2016 Державна служба України з безпеки на транспорті звернулася до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Європа-Транс ЛТД» про стягнення коштів в сумі 5483,34 гривень.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Управлінням Укртрансбезпеки у Одеській області за наслідками габаритно-вагового контролю автопроїзду виявлено та зафіксовано в акті перевірки від 23.06.2016 перевищення автомобілем марки КАМАЗ, модель 45144 реєстраційний номер АТ3189BХ, причіп марки НЕФАЗ, модель 8560-082-02, реєстраційний номер НОМЕР_1, що належить відповідачу, при наданні послуг із перевезення вантажу осьових навантажень без оформлення дозволу, який дає право на рух автодорогами України, чим порушено вимоги статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт". У зв'язку з наведеним, Управлінням Укртрансбезпеки у Одеській області нараховано відповідачу плату за проїзд великоваговим транспортним засобом автомобільними дорогами загального користування у сумі 5483,34 гривень, яку ним у добровільному порядку не сплачено.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві. Просила позов повністю задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, що підтверджується наявною в матеріалах справи розпискою про розгляд справи.
За таких обставин на підставі приписів статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд ухвалив здійснити розгляд даної адміністративної справи за відсутності представника відповідача.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази, судом встановлено наступне.
23.06.2016 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Одеській області у пункті габаритно- вагового контролю авто дорога М05 Одеса-Київ 450 км.+ 500м. проведено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля марки КАМАЗ, модель 45144 реєстраційний номер АТ3189BХ, причіп марки НЕФАЗ, модель 8560-082-02, реєстраційний номер НОМЕР_1, що належить ТОВ «Європа Транс ЛТД».
За результатами проведення контролю складено акт № 0000341 від 23.06.2016 про перевищення транспортним засобом нормативно-вагових параметрів, на підставі якого проведено розрахунок визначення плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, та нараховано плату за проїзд в розмірі 195,21 євро, що станом на день проведення розрахунку 23.06.2016 складає 5483,34 гривень. (а.с.10,11)
Відповідачем в добровільному порядку не сплачено нараховану плату за проїзд великоваговим транспортним засобом автомобільними дорогами загального користування в сумі 5483,34 гривень.
Частиною 2 статті 29 Закону України "Про дорожній рух" встановлено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається в порядку встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, за плату, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 №387/2011, Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті (далі за текстом - Укртрансінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури України. Укртрансінспекція входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, на перевезення яким видано ліцензію, міському електричному, залізничному транспорті, експлуатації автомобільних доріг загального користування.
Відповідно до пункту 3 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006, органом державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.
Пунктом 3.4 даного Порядку визначено, що державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів на інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок №879).
Відповідно до пункту 3 даного Порядку, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансінспекцією, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
Підпунктом 4 пункту 2 Порядку №879 визначено, що габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України 18.01.2001 за №30, транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Згідно пункту 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України 10.10.2001 №1306, дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує фактичну масу 38 тон, здійснюється за спеціальними правилами.
Статтею 33 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що рух транспортних засобів, навантажень на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 3 статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом (окрім зазначених у частині 2 даної статті) є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Відповідно до пункту 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №198 від 30.03.1994, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.
Згідно пункту 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30, рух вагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Як уже встановлено судом, відповідач здійснював перевезення вантажу, із перевищенням нормативно-допустимої маси навантаження на вісь автомобіля.
В ході проведення перевірки водієм автомобіля марки марки КАМАЗ, модель 45144 реєстраційний номер АТ3189BХ, причіп марки НЕФАЗ, модель 8560-082-02, реєстраційний номер НОМЕР_1,, не надано дозвіл на перевезення вантажу з перевищенням вагових обмежень.
Пунктом 28 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів на інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні №879 визначено, що плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Відповідно до пункту 31-1 даного Порядку, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків у п'ятикратному розмірі.
Згідно пункту 27 вказаного Порядку, плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.
Враховуючи вищевикладене, Управлінням Уктрансінспекції у Одеській області згідно розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 23.06.2016 відповідачу правомірно нараховано плату за проїзд великоваговим транспортним засобом у сумі 195,21 євро, яка на день проведення розрахунку становила 5483,84 гривень.
Пунктом 26 Порядку №879 встановлено, що кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.
Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансінспекції (пункт 31-1 Порядку №879).
Однак, на час розгляду даної справи судом, відповідачем не подано суду доказів сплати плати за проїзд великоваговим транспортним засобом автомобільними дорогами загального користування у сумі 5483,84 гривень.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.
Крім того, враховуючи, що ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.01.2017 позивачу було відстрочено сплату судового збору до ухвалення рішення у справі, то підлягає до стягнення із Державної служби України з безпеки на транспорті до спеціального фонду державного бюджету України несплачений судовий збір в сумі 1378,00 гривні.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа- Транс ЛТД" ( 76018, вул. Промислова, 29/20, м. Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 32605152) в дохід державного бюджету України ( отримувач УК у Біляївському районі , р/р 31118193700111 в ГУ ДКСУ у Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 37913781) плату за проїзд великовагових та ( або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування згідно розрахунку № б/н від 23.06.2016 , в сумі 5483 ( п'ять тисяч чотириста вісімдесят три) гривні 34 коп.
Стягнути з Державної служби України з безпеки на транспорті( 01135, проспект Перемоги, 14, м. Київ, код ЄДРПОУ 39816845 ) до спеціального фонду Державного бюджету України ( отримувач коштів УДКСУ у м. Івано-Франківську, код отримувача 37952250, МФО 836014, рахунок отримувача 31218206784002, код класифікації доходів бюджету 22030101) несплачений судовий збір в сумі 1378 ( одна тисяча триста сімдесят вісім) гривень 00 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Кафарський В.В.
Постанова складена в повному обсязі 27.02.2017.