КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
16 лютого 2017 року № 810/714/17
Суддя Київського окружного адміністративного суду Дудін С.О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Білоцерківської районної державної адміністрації про встановлення наявності (відсутності) компетенції (повноважень), визнання протиправним та скасування розпорядження та визнання протиправними дій,
ВСТАНОВИВ:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Білоцерківської районної державної адміністрації , у якому позивач просить суд:
- встановити наявність чи відсутність компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень Білоцерківської райдержадміністрації щодо підписання додаткової угоди №11 від 25.08.2015 до договору оренди водного об'єкту та земель водного фонду Білоцерківського району Київської області (реєстраційний номер 040501000001);
- визнати протиправними та скасувати розпорядження голови Білоцерківської районної державної адміністрації від 19.08.2015 №456 «Про внесення змін до договору оренди водних об'єктів та земель водного фонду від 06.12.2005, укладеного райдержадміністрацією з фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 в адміністративних межах Маловільшанської сільської ради»;
- визнати незаконними та протиправними дії заступника Білоцерківської районної державної адміністрації Грінчука В.Ю., які виразилися в підписанні додаткової угоди №11 від 25.08.2015 до договору оренди водного об'єкту та земель водного фонду Білоцерківського району Київської області (реєстраційний номер 040501000001).
Відповідно до п.3 ч.1 ст.107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Однак, надана адміністративна позовна заява не відповідає вимогам ст.106 Кодексу.
Так, зокрема, суд звертає увагу на те, що в матеріалах позовної заяви відсутні копії сторінок паспорту громадянина України як документа, що підтверджує наявність у ОСОБА_1 процесуальної правосуб'єктності.
Так, згідно з ч.1 ст.48 Кодексу адміністративного судочинства України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Адміністративна процесуальна правоздатність - абстрактна умова володіння всіма процесуальними правами і обов'язками, яка передбачає можливість конкретної особи стати суб'єктом конкретних процесуальних правовідносин, стати персоніфікованим носієм прав і обов'язків, передбачених законом для даного суб'єкта і даних правовідносин. Тому особою, що бере участь у справі, можуть бути лише особи, які володіють процесуальною правоздатністю.
Для особистої участі в адміністративній справі недостатньо володіти лише правоздатністю, необхідна ще й адміністративна процесуальна дієздатність, тобто здатність особисто здійснювати процесуальні права та виконувати свої обов'язки в суді.
Відповідно до ч.2 ст.48 Кодексу адміністративного судочинства України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь.
Таким чином, змістом адміністративної процесуальної дієздатності є здатність особисто здійснювати процесуальну діяльність, яка породжує відповідні юридичні наслідки. Вона визнається за фізичними особами, які досягли повноліття.
Положеннями статті 34 Цивільного кодексу України, серед іншого, передбачено, що особа вважається повнолітньою, якщо вона досягнула вісімнадцяти років.
Відповідно до ч.1 ст.21 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 р. № 5492-VІ (далі-Закон № 5492) паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
Пунктом 6 ч.7 ст.21 Закону №5492 встановлено, що до паспорта громадянина України вноситься така інформація як дата народження.
Згідно з п.1.2 Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 13.04.2012 № 320 паспорт громадянина України (далі - паспорт) видається територіальними підрозділами Державної міграційної служби України (далі - територіальні підрозділи) за місцем проживання кожному громадянинові України після досягнення 16-річного віку, а надалі в разі необхідності обмінюється, видається замість утраченого, викраденого або зіпсованого.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що в даному випадку належним доказом наявності у ОСОБА_1 адміністративної процесуальної правосуб'єктності є саме паспорт громадянина України, копії сторінок якого до позовної заяви не долучені.
Крім того, відповідно до ч.3 ст.106 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Згідно з п.3 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" №3674-VI від 08.07.2011 за подання до адміністративного суду фізичною особою адміністративного позову немайнового характеру ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб
Частиною 1 ст.4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до ст.7 Закону України "Про Державний бюджет на 2017 рік" №1801-VIII від 21.12.2016 прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня 2017 року - 1600 гривень, з 1 травня - 1684 гривні, з 1 грудня - 1762 гривні.
Абзацом 2 ч.3 ст.6 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач просить суд: встановити наявність чи відсутність компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень Білоцерківської райдержадміністрації щодо підписання додаткової угоди №11 від 25.08.2015 до договору оренди водного об'єкту та земель водного фонду Білоцерківського району Київської області (реєстраційний номер 040501000001); визнати протиправними та скасувати розпорядження голови Білоцерківської районної державної адміністрації від 19.08.2015 №456 «Про внесення змін до договору оренди водних об'єктів та земель водного фонду від 06.12.2005, укладеного райдержадміністрацією з фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 в адміністративних межах Маловільшанської сільської ради»; визнати незаконними та протиправними дії заступника Білоцерківської районної державної адміністрації Грінчука В.Ю., які виразилися в підписанні додаткової угоди №11 від 25.08.2015 до договору оренди водного об'єкту та земель водного фонду Білоцерківського району Київської області (реєстраційний номер 040501000001).
Таким чином, позивачем заявлено три вимоги немайнового характеру.
Отже, за вимоги немайнового характеру про встановлення наявності (відсутності) компетенції (повноважень), визнання протиправним та скасування розпорядження та визнання протиправними дій позивачеві необхідно сплатити судовий збір у розмірі 1920,00 грн. (3х1600,00 грн.х0,4).
Позивачем за подання позовної заяви було сплачено судовий збір у розмірі 400,00 грн., що підтверджується квитанцією №NOW8Y39229 від 14.02.2017
Таким чином, при зверненні до суду позивачем не було сплачено судовий у розмірі 1520,00 грн., який встановлений чинним законодавством.
Суд звертає увагу, що для перерахування судового збору за подання позовної заяви до Київського окружного адміністративного суду Головним управлінням Державної казначейської служби України у Київській області визначено наступні реквізити: отримувач коштів: Київський окружний адміністративний суд, код отримувача: 37955989, банк отримувача: ГУ ДКСУ у Київській області, код банку отримувача: 821018, рахунок отримувача: 31213206784001, код класифікації доходів бюджету: 22030101.
У рядку "призначення платежу" платіжного документа платник судового збору повинен вказати слова "судовий збір за позовом", ПІБ чи назва установи, організації позивача, "Київський окружний адміністративний суд", код ЄДРПОУ суду, до якого він звертається (код ЄДРПОУ Київського окружного адміністративного суду: 35919304).
Інформація щодо реквізитів сплати судового збору за подання позовних заяв до Київського окружного адміністративного суду є загальнодоступною, оприлюднена на офіційному веб-порталі "Судова влада України" зз інтернет-адресою: http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070//tax, а також розміщена на інформаційних стендах Київського окружного адміністративного суду.
Крім того, відповідно до п.4 ч.1 ст.106 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Пунктом 3 ч.1 ст.106 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у позовній заяві зазначаються ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі.
Згідно з п.9 ч.1 ст.3 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, передбачених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
У пункті 3 прохальної частини позовної заяви, позивач просить суд визнати незаконними та протиправними дії заступника Білоцерківської районної державної адміністрації Грінчука В.Ю., які виразилися в підписанні додаткової угоди №11 від 25.08.2015 до договору оренди водного об'єкту та земель водного фонду Білоцерківського району Київської області (реєстраційний номер 040501000001).
Проте, суд звертає увагу на те, що заступник Білоцерківської районної державної адміністрації Грінчук В.Ю. не вказаний позивачем у позовній заяві в якості відповідача по справі.
У зв'язку з цим, суд вбачає за необхідне роз'яснити позивачу про необхідність зазначення вказаної посадової особи в якості відповідача про справі, або уточнити заявлені позовні вимоги.
Частиною 1 ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулася із позовною заявою.
Відповідно до положень ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов підлягає залишенню без руху з наданням заявнику строку для усунення недоліків.
Вказані недоліки повинні бути усунені у місячний строк з дня отримання позивачем копії даної ухвали шляхом подання до суду позовної заяви з дотриманням вимог ст.106 КАС України.
Керуючись ст.ст.108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
1.Залишити позовну заяву без руху.
2.Позивачеві усунути у місячний строк з дня отримання копії даної ухвали вказані недоліки, а саме:
- надати копію усіх заповнених сторінок паспорта громадянина України (у двох примірниках) - ОСОБА_1;
- виправлений примірник позовної заяви (у двох екземплярах), з урахуванням вказаних судом зауважень;
- надати докази сплати судового збору у сумі 1520,00 грн.
3.Після усунення недоліків позовної заяви документи до суду направляти із обов'язковою вказівкою на номер справи № 810/714/17 та зазначенням прізвища судді, який постановив ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
4.Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Дудін С.О.