ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 листопада 2016 року Справа № 876/8059/16
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Коваля Р.Й.,
суддів Гудима Л.Я.,
Судової-Хомюк Н.М.
з участю секретаря судового засідання Федчук М.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2016 року в адміністративній справі № 809/535/16 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій,
В С Т А Н О В И В :
У травня 2016 року ОСОБА_2 звернувся до Івано-Франківського окружного адміністративного суду із вказаним позовом та просив визнати неправомірними дії Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області (далі - ГУ Нацполіції в Івано-Франківській області) щодо відмови у видачі йому довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова КМУ № 988 від 11.11.2015 р.) та зобов'язати ГУ Нацполіції в Івано-Франківській області видати йому таку довідку.
Позовні вимоги обгрунтовував тим, що є пенсіонером і отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до статей 12, 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». З метою отримання довідки про розмір грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії з урахуванням статтей 43 та 63 цього Закону і вимог Постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 р. від звертався до відповідача із заявою про видачу такої довідки, але в цьому йому було відмовлено.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2016 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись із прийнятою постановою, її оскаржив ОСОБА_2, який вважає, що рішення суду першої інстанції прийняте за невідповідності висновків суду обставинам справи та з помилковим застосуванням норм матеріального права. Тому просив скасувати постанову суду першої інстанції і прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
Вимоги апеляційної скарги обгрунтовано тими ж аргументами, що й вимоги позовної заяви.
Відповідно до частини першої статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - ГУ ПФУ в Івано-Франківській області) та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до статей 12, 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
У зв'язку внесенням змін до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та прийняттям Постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року, якою було затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, у березні 2016 року ОСОБА_2 звернувся із заявою до ГУ Нацполіції в Івано-Франківській області та просив видати йому довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням вимог Постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 р., для подачі до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області.
Листом від 27.04.2016 р. № 1Ш-41/108/29/04-2016 ГУ Нацполіції в Івано-Франківсь-кій області відмовило позивачу у наданні такої довідки з тих підстав, що положення частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо перерахунку пенсій колишнім особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) з урахуванням видів грошового забезпечення, установлених законодавством для поліцейських, застосовуються до правовідносин, що виникли після набрання чинності Законом України № 900-VІІІ, яким було внесено зміни до цієї статті, тобто після 29.12.2015 року.
Водночас, Постанова КМУ № 988 від 11.11.2015 року набрала чинності 02.12.2015 року, тобто до прийняття і набрання чинності Законом України № 900-VІІІ, тому факт її прийняття не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам із числа колишніх працівників міліції. Крім того, вказана постанова не змінює розміру і видів грошового забезпечення поліцейських, тому відсутні підстави для здійснення перерахунку його пенсії.
Вважаючи таку відмову ГУ Нацполіції в Івано-Франківській області протиправною, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позову, суд першої інстанції мотивував його тим, що позивач має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі Постанови КМУ № 988, але при дотриманні вимог порядку, встановленого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого на підставі списків пенсійних органів уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Крім того, довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, але відповідач не є цим органом.
Проте, колегія суддів апеляційного суду вважає такі висновки суду першої інстанції помилковими, виходячи з наступного.
Згідно зі статтею 102 Закону України № 580-VІІІ від 02.07.2015 року «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VІІІ) пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до частини шістнадцятої статті 43 Закону № 2262-XII (в редакції зі змінами, внесеними Законом № 580-VIII) у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.
Законом України № 900-VIII від 23.12.2015 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» (далі - Закон № 900-VIII) статтю 63 Закону № 2262-XII після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень ) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
За змістом частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Тобто, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За приписами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (надалі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою КМУ № 988 від 11.11.2015 року затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно із абзацом другим пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Отже, позивач як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови КМУ від 11 листопада 2015 року № 988.
Колегія суддів вважає безпідставним покликання суду першої інстанції на на недотримання позивачем порядку перерахунку пенсії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, відповідно до якого перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які маю прав на пенсію. На підставі такого рішення МВС повинно повідомити у п'ятиденний строк ПФУ про підстави для перерахунку пенсій відповідним категоріям осіб, а ПФУ, в свою чергу повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються на осіб, які звільненні із служби.
Разом з цим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до пункту 4 Порядку № 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Таким чином, пенсіонер органів внутрішніх справ, у разі виникнення підстав для перерахунку пенсії, має право самостійно отримати довідку про складові грошового забезпечення, що відповідає правовій позиції Верховного Суду України, висловленій в постанові від 22.04.2014 року у справі № 21-484а13.
Право позивача на отримання відповідної довідки і, відповідно, обов'язок відповідача надати позивачу таку довідку визначені також Законом України «Про звернення громадян».
Що стосується посилань відповідача на той факт, що Постанова КМУ № 988 від 11.11.2015 року набрала чинності 02.12.2015 року, тобто до прийняття і набрання чинності Законом України № 900-VІІІ, який було внесено зміни до статті 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» і який набув чинності 29.12.2015 року, тому факт її прийняття не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам із числа колишніх працівників міліції, судова колегія вважає необхідним зазначити таке.
Складові видів грошового забезпечення, встановлені Постановою КМУ № 988 від 11.11.2015 року є ідентичними складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, встановлених постановою КМ України № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», відповідно до чого було призначено пенсію позивачу, проте відрізняються за розміром, що, на переконання колегії суддів, є підставою для перерахунку його пенсії.
При цьому, є помилковими доводи відповідача про те, що Закон № 900-VIII набув чинності після прийняття Постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988, а тому не має зворотної дії в часі, відповідно, правових підстав для перерахунку позивачеві немає.
Зворотна дія нормативно-правового акта у часі - це дія нового нормативно-правового акта на факти та відносини, що мали місце до набуття ним чинності.
У Рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той законабо інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Проте, на час набрання чинності Законом № 900-VIII Постанова КМУ від 11.11.2015 року № 988 діяла і є чинною на час розгляду справи по суті.
Що стосується покликань суду першої інстанції на неналежність відповідача, колегія суддів вважає за необхідне зауважити, що відповідно до матеріалів справи, позивач був звільнений із УМВС України в Івано-Франківській області, яким, зокрема, було затверджено висновок про призначення пенсії позивачу (а.с.38); правонаступником прав і обов'язків цього УМВС є відповідач.
А відповідно до пункту 3 Порядку № 45 довідки про розмір грошового забезпечення видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Враховуючи зазначене, а також те, що така обставина не була вказана у відповіді ГУ НП в Івано-Франківській області як підстава для відмови у видачі позивачу спірної довідки, колегія суддів вважає, що приймаючи рішення, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про те, що відповідач в даному випадку не уповноважений видавати таку довідку позивачу.
Відповідно до статті 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Згідно зі статтею 202 КАС України підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення заявленого позову.
Керуючись ст.ст.160 ч.3, 195, 196, 198 ч.1 п.3, 202, 205 ч.2, 207, 254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.
Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2016 року в адміністративній справі № 809/535/16 скасувати.
Позов ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати неправомірними дії Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області щодо відмови у видачі ОСОБА_2 довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Зобов'язати Головне управління Нацполіції в Івано-Франківській області видати ОСОБА_2 довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення постанови у повному обсязі.
Головуючий суддя Р.Й.Коваль
Судді Л.Я.Гудим
Н.М.Судова-Хомюк
Постанова складена у повному обсязі 21 листопада 2016 року.