ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну, 16
тел. 230-31-77
ПОСТАНОВА
Іменем України
"10" квітня 2007 р. Справа № А4/120-07
Суддя господарського суду Київської області Попікова О.В., розглянувши справу
За позовом
Державної податкової інспекції в м. Ірпені Київської області
до
Відкритого акціонерного товариства “Ірпіньмаш”, м. Ірпінь
про
стягнення 525219,76 грн.
секретар судового засідання: Холоденко Н.О.
за участю представників:
від позивача
Бржезинська О.В., дов. від 21.11.05р. № 15740/5/10-0
від відповідача
Камінська Р.А., за дов. від 29.03.07р. №114;
Суркова С.М., за дов. від 29.03.07р. №112.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 10.04.2007р. о 14 год. 40 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 18.04.2007р., про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови.
О б с т а в и н и с п р а в и:
До господарського суду Київської області 06.03.2007р. надійшла позовна заява Державної податкової інспекції в м. Ірпені Київської області до Відкритого акціонерного товариства “Ірпіньмаш” про стягнення 525219,76 грн. податкової заборгованості. Позовні вимоги обґрунтовані приписами підпункту 3.1.1 статті 3 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” з огляду на те, що станом на 03.03.2007р. загальна сума заборгованості Відкритого акціонерного товариства “Ірпіньмаш” перед бюджетом становить 525219,76 грн., яка в добровільному порядку відповідачем не сплачена.
Ухвалою господарського суду Київської області від 12.03.07р. відкрито провадження у даній адміністративній справі.
У запереченні на позовну заяву ВАТ “Ірпіньмаш” зазначає, що позов ДПІ у м. Ірпені не визнає з наступних підстав: 1) позивачем не наданий розрахунок нарахування суми боргу по місяцях ; 2) позивачем не наданий розрахунок нарахування пені по місяцях вказаних в позовній заяві, що не доводить правомірність нарахування загальної суми боргу. Окрім цього зазначає, що позивачем пропущений строк звернення до адміністративного суду з даним позовом визначений статтею 99 КАС України.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника Державної податкової інспекції в м. Ірпені Київської області та Відкритого акціонерного товариства “Ірпіньмаш” суд,
в с т а н о в и в:
Відкрите акціонерне товариство “Ірпіньмаш” станом на 03.03.2007р. має податкову заборгованість до бюджету загалом на суму 525219,76 грн. що складається з податку на додану вартість на суму 523431,68 грн., та пені з цього податку в розмірі 1788,08 грн.
Згадана заборгованість підтверджується наявними у матеріалах справи копіями податкових декларацій, картками особових рахунків платника податків, копіями податкових вимог.
Протягом 2006р. Відкрите акціонерне товариство “Ірпіньмаш” подавало до податкової інспекції - податкові декларації з податку на додану вартість, в яких платником податків зазначались суми податкових зобов'язань, що підлягають сплаті до бюджету.
20.04.06р. ВАТ “Ірпіньмаш” було самостійно подано до ДПІ в м. Ірпені податкову декларацію з ПДВ за березень 2006р. (визначена до сплати сума: 44576 грн.), яка підписана керівником та гол. бухгалтером підприємства та завірений печаткою відповідача.
22.05.06р. ВАТ “Ірпіньмаш” було самостійно подано до ДПІ в м. Ірпені податкову декларацію з ПДВ за квітень 2006р. (визначена до сплати сума: 57462 грн.), яка підписана керівником та гол. бухгалтером підприємства та завірений печаткою відповідача.
20.06.06р. ВАТ “Ірпіньмаш” було самостійно подано до ДПІ в м. Ірпені податкову декларацію з ПДВ за травень 2006р. (визначена до сплати сума: 91784 грн.), яка підписана керівником та гол. бухгалтером підприємства та завірений печаткою відповідача.
20.07.06р. ВАТ “Ірпіньмаш” було самостійно подано до ДПІ в м. Ірпені податкову декларацію з ПДВ за червень 2006р. (визначена до сплати сума: 93116 грн.), яка підписана керівником та гол. бухгалтером підприємства та завірений печаткою відповідача.
18.08.06р. ВАТ “Ірпіньмаш” було самостійно подано до ДПІ в м. Ірпені податкову декларацію з ПДВ за липень 2006р. (визначена до сплати сума: 37971 грн.), яка підписана керівником та гол. бухгалтером підприємства.
20.09.06р. ВАТ “Ірпіньмаш” було самостійно подано до ДПІ в м. Ірпені податкову декларацію з ПДВ за серпень 2006р. (визначена до сплати сума: 13525 грн.), яка підписана керівником та гол. бухгалтером підприємства.
19.10.06р. ВАТ “Ірпіньмаш” було самостійно подано до ДПІ в м. Ірпені податкову декларацію з ПДВ за вересень 2006р. (визначена до сплати сума: 65740 грн.), яка підписана керівником підприємства та завірений печаткою відповідача.
20.11.06р. ВАТ “Ірпіньмаш” було самостійно подано до ДПІ в м. Ірпені податкову декларацію з ПДВ за жовтень 2006р. (визначена до сплати сума: 21625 грн.), яка підписана керівником та гол. бухгалтером підприємства та завірений печаткою відповідача.
20.12.06р. ВАТ “Ірпіньмаш” було самостійно подано до ДПІ в м. Ірпені податкову декларацію з ПДВ за листопад 2006р. (визначена до сплати сума: 57798 грн.), яка підписана керівником та гол. бухгалтером підприємства та завірений печаткою відповідача.
22.01.07р. ВАТ “Ірпіньмаш” було самостійно подано до ДПІ в м. Ірпені податкову декларацію з ПДВ за грудень 2006р. (визначена до сплати сума: 20728 грн.), яка підписана керівником та гол. бухгалтером підприємства та завірений печаткою відповідача.
20.02.07р. ВАТ “Ірпіньмаш” було самостійно подано до ДПІ в м. Ірпені податкову декларацію з ПДВ за січень 2007р. (визначена до сплати сума: 51085 грн.).
Станом на 06.02.07р. суми податкових зобов’язань з ПДВ зазначені ВАТ “Ірпіньмаш” в поданих податкових деклараціях погашені лише частково.
Згідно пп.5.3.1 п.5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000р. №2181, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” ДПІ в м. Ірпені направлено відповідачу першу податкову вимогу від 22.11.05р. № 1/462 на загальну суму податкового боргу за узгодженими податковим зобов’язаннями в розмірі 22396,90 грн. - основна заборгованість (24.11.05р. вручена відповідачу); 12.01.06р. ДПІ в м. Ірпені направлено відповідачу другу податкову вимогу № 2/1 на загальну суму податкового боргу за узгодженими податковим зобов’язаннями в розмірі 16565,11 грн., з яких 326,10 грн. штрафна санкція та 16239,01 грн. пеня (17.01.06р. вручена відповідачу).
Відповідно до ввідної частини Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов’язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов’язкових платежів), включаючи збір на обов‘язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов‘язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення. Саме цим Законом і запроваджене поняття податкового зобов’язання, податкового боргу, як податкового зобов'язання узгодженого платником податків або встановленого судом, але не сплаченого у встановлений строк, а також пені, нарахованої на суму такого податкового зобов'язання.
Приписами підпункту 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” передбачено, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов’язань забезпечення боргу. Відповідно до пункту 1.6 статті 1 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” примусове стягнення - звернення стягнення на активи платника податків у рахунок погашення його податкового боргу, без попереднього узгодження його суми таким платником податків.
Також Законом України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” визначений і порядок погашення податкового боргу платника податків за узгодженим податковим зобов’язанням та порядок звернення стягнення на активи платника податків за узгодженим податковим зобов’язанням. Зокрема, приписами підпункту 10.1.1 пункту 10.1 статті 10 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” передбачено, що у разі коли інші, передбачені цим Законом, заходи з погашення податкового боргу не дали позитивного результату, податковий орган здійснює за платника податків та на користь держави заходи щодо залучення додаткових джерел погашення узгодженої суми податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а за їх недостатності - шляхом продажу інших активів такого платника податків. Стягнення коштів здійснюється шляхом надіслання банку, обслуговуючому платника податків, платіжної вимоги на суму податкового боргу або його частини. Продаж інших активів здійснюється на підставі рішення податкового органу, підписаного його керівником та скріпленого гербовою печаткою податкового органу.
Доводи викладені відповідачем у запереченні на позовну заяву є необґрунтованими та такими, що спростовуються матеріалами справи. Зокрема слід зазначити, що приписами статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Підпунктом 15.1.1 пункту 15.1 статті 15 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” визначено, що податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку, і відповідно твердження відповідача викладені в запереченні на позовну заяву щодо пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду є безпідставними.
Відповідно до вимог частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Державна податкова інспекція в м. Ірпені довела той факт, що проведені нею заходи, спрямовані на погашення податкового боргу Відкритого акціонерного товариства “Ірпіньмаш” не дали позитивного результату. Зокрема: активи відповідача в порядку статті 8 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” були передані в податкову заставу, про що 25.12.2006р. зроблено запис у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна за №4280490.
З огляду на викладене, господарський суд дійшов висновку про правомірність позовних вимог та можливість їх задоволення з огляду на вимоги підпункту 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Судові витрати розподіляються відповідно до ч. 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи наведене, керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 71, 94, 158 –163, Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд
постановив:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства “Ірпіньмаш” (08200, Київська обл., м. Ірпінь, вул. Садова, 94, код 00240135; р/р 2600798 філія АППБ “Аваль”) на користь Державної податкової інспекції в м. Ірпені (08200, Київська обл., м. Ірпінь, вул. Шевченка, 2-а (рахунок відділення Держказначейства в банку УДК в Київській області № 39217105601, МФО 821018, ЄДРПО 23569441 реєстраційний номер ДПІ в м. Ірпені в Держказначействі 614614101000039/0, ЄДРПОУ 19421299) –525219 (п’ятсот двадцять п’ять тисяч двісті дев'ятнадцять гривень) 76 податкової заборгованості.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі –18 квітня 2007 року.