Дата принятия
19.10.2016
Номер дела
451/991/16-а
Номер документа
62166380
Форма судопроизводства
Административное
Государственный герб Украины

Справа №451/991/16-а

Провадження № 2-а/451/27/16

ПОСТАНОВА

іменем України

19 жовтня 2016 року

Радехівський районний суд Львівської області

у складі: головуючого-судді Мулявка О.В.

при секретарі судового засідання Крикавської М.М.

з участю представника відповідача Слободяна В.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

25 серпня 2016 року до суду звернулася ОСОБА_3 із адміністративним позовом, відповідно до вимог якого просить визнати дії Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо не включення до середньомісячного заробітку державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань при відмові в здійсненні перерахунку пенсії до ст.37 Закону України «Про державну службу» - протиправним; зобов'язати Кам'янка-Бузьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області перерахувати розмір призначеної її пенсії з урахуванням інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань), на які нараховано та утримано страхові внески та загальнообов'язкове державне пенсійне страхування враховуючи % розрахунку пенсії на момент її призначення, тобто 86% та проводити її виплату в такому розмірі в подальшому відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» та постанови Верховного суду України від 20.02.2012 року по справі №2а-430а11 та усунути допущені порушення її прав шляхом зобов'язання відповідача виплатити недоотриману суму пенсії з урахуванням індексу інфляції.

В обґрунтування позову посилається на обставини, що в період з 18.10.1993 року по 06.10.2010 року вона перебувала на державній службі. У жовтні місяці, зокрема з 06 жовтня 2010 року, була звільнена у зв'язку із досягненням пенсійного віку перебування на державній службі, із виходом на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

Управління Пенсійного фонду розмір її пенсії обчислено виходячи із заробітної плати, нарахованої за 2008-2010 роки із загальним процентом розрахунку пенсії від заробітку 86% без урахування виплат матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, на які нараховувалися внески на обов'язкове державне страхування.

Вона звернулася до Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області з проханням здійснити перерахунок її пенсії державного службовця з врахуванням сум виплат на матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових проблем, матеріальну допомогу на оздоровлення та виплату щомісячних індексацій, які не були враховані при нарахуванні пенсії і, що значилися в графі «Інші виплати», з яких фактично були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, подавши при цьому довідку про заробітну плату від 21.06.2016 року №1266/08-32.

У липні 2016 року вона отримала відповідь пенсійного фонду за №698/05-38 від 22.07.2016 року із відмовою здійснити перерахунок пенсії.

Зазначає, що за змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16.12.1993 року пенсія державним службовцям призначається в розмірі 86% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» №108/95ВР від 24.03.1995 року встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону №108/95ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 статті 33 Закону №3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Наголошує, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація входять до системи оплати державного службовця.

Крім того, ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05.11.1991 року врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч.1 ст.66 Закону №1788-ХІІ до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праві найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Вважає, що отримувані нею суми виплат, з яких фактично були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, повинні бути зараховані у її заробіток (дохід) для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

У подальшому, позивачка уточнила вимоги, зокрема просила зобов'язати Кам'янка-Бузьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області перерахувати їй розмір призначеної пенсії з моменту звернення до Пенсійного фонду, а саме з 14 липня 2016 року та частину таких залишити без розгляду (а.с.65).

У судовому засіданні позивачка вимоги, із врахуванням їх уточнення, підтримала в повній мірі та дала пояснення аналогічні, викладеним у адміністративному позові (а.с.2-6).

Представник відповідача щодо позовних вимог заперечив та у судовому засіданні дав аналогічні пояснення, викладеним у письмовій формі (а.с.37-42).

Вислухавши пояснення позивачки та заперечення представника відповідача, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних міркувань.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Із змісту статті 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, а обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання (ст.ст.71,72 КАС України).

Так, судом встановлено, що ОСОБА_3 перебувала на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Радехівському районі, правонаступником якого є Кам'янка-Бузьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області, як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 07.10.2010 року.

14.07.2016 року ініціатор позову звернулася із заявою до Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про перерахунок їй пенсії із врахування сум виплат матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових проблем, а також індексації заробітної плати (а.с.17), на яке їй було надана відповідь від 22.07.2016 року про відсутність підстав для проведення такого перерахунку (а.с.21-25).

Так, відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16.12.1993 року (у редакції, чинній на час призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Згідно ч.2 ст.37 Закону №3723-XII за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній роботі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» №108/95ВР від 24.03.1995 року встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону №108/95ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 статті 33 Закону №3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім цього, ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05.11.1991 року врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» №400/97-ВР від 26.06.1997 року нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно зі ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

На суми матеріальної допомоги та допомоги на соціально-побутові потреби нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року - єдиний внесок.

Отже, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Також, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати і інші виплати. При цьому необхідно врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення і приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

З врахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку, що чинне законодавство відносить до складу заробітної плати також «Інші виплати». При цьому, надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів заробітної плати й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження. Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.

Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 14 травня 2013 року у справі №21-125а13, яка відповідно до ст.244-2 КАС України є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права та для всіх судів України.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що Кам'янка-Бузьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області в супереч вимогам закону не враховано при призначенні пенсії фактично виплачених позивачці матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати, а тому вимоги підлягають до задоволення.

Керуючись ст.ст.7-14,71,94,158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Дії Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо не включення до середньомісячного заробітку державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань при відмові в здійсненні перерахунку пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», визнати протиправними.

Зобов'язати Кам'янка-Бузьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області перерахувати ОСОБА_2 розмір пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, на які фактично нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з 14 липня 2016 року в розмірі 86% від нарахованої суми доходу.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2, жительки АДРЕСА_1 понесені нею судові витрати в сумі 551 гривня 20 копійок.

Апеляційна скарга подається до апеляційного адміністративного суду Львівської області через Радехівський районний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання постанови.

ГоловуючийМулявка О. В.