Справа № 638/10319/16 А провадження 2 А/638/332/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 вересня 2016 року Дзержинський районний суд м. Харкова в складі:
головуючого судді Грищенко І. О.
за участю секретаря Самогньозд О. І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
17.06.2016 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправним дії управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова щодо відмови їй в перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015 р., як службовцю в органах місцевого самоврядування у розмірі 80 відсотків суми заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець в органах місцевого самоврядування за відповідною посадою, з якої їй призначено пенсію , відповідно до довідки про заробітну плату, видану управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради від 25.04.2016 року № 3715/2. Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова від 27.04.2016 року №6918-02/26, яким їй відмовлено в перерахунку пенсії державного службовця. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова здійснити з 01.12.2015 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» перерахунок її пенсії, як службовця в органах місцевого самоврядування у розмірі 80 відсотків суми заробітної плати, яку одержує працюючий службовець в органах місцевого самоврядування за відповідною посадою, з якої їй призначено пенсію, відповідно до довідки про заробітну плату, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради від 25.04.2016 року № 3715/2 із збереженням індексації.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що вона перебуває на обліку в УПФУ в Дзержинському районі м. Харкова. З 04.02.2007 року їй призначено пенсію відповідно до ЗУ "Про державну службу". До 25.07.2007 року вона працювала та отримувала пенсію в розмірі, обчисленому відповідно до ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". 25.10.2007 року вона звільнилася з державної служби і з 26.10.2007 року їй перераховано пенсію як службовцю в органах місцевого самоврядування в розмірі 80 відсотків суми заробітної плати. У зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до постанови кабінету міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", 26.04.2016 року вона звернулася до відповідача з заявою щодо проведення перерахунку її пенсії з 01.12.2015 року у розмірі 80 відсотків суми заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець за відповідною посадою, з якої їй призначено пенсію як державному службовцю та збереженням індексації, була надана довідка про заробітну плату, видана управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради від 25.04.2016 року № 3715/2. 17.05.2016 року вона отримала витяг з рішення комісії УПФ України в Дзержинському районі м. Харкова від 27.04.2016 року №6918-02/26 щодо відмови у перерахунку їй пенсії. Вважає рішення відповідача протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки посадові оклади державним службовцям не підвищувалися з 01.02.2008 року, тобто 8 років. Починаючи з 01.10.2011 року по теперішній час значно звузилися соціальні гарантії та права державних службовців, які виконували свої службові пріоритети прав людини і громадянина та інших, набули право на одержання пенсії, а також пенсіонерам, яким пенсія державних службовців призначена з дна набрання чинності Законом № 3723-12, а саме: зменшився відсоток при призначенні пенсії державних службовців з максимальних 90 до 60; умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців, які було закріплено законом, з 01.01.2015 року покладено на Кабінет Міністрів України; з 01.12.2015 року постановою Кабінету Міністрів України перерахунок пенсій державних службовців відмінено, що суперечить ч.3 ст. 22 Конституції України.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, подала письмову заяву, в якій підтримала позовні вимоги, просила задовольнити, справу розглядати у її відстуність. Подала письмові пояснення на заперечення відповідача, в яких зазначила, що, приймаючи рішення про відмову їй в перерахунку пенсії, управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова посилалося на норми, закріплені в розділі ІІІ "Прикінцевих та перехідних положень" ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення". Відповідно до п.5 розділу III «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» встановлено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія /щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного Кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України. Вищевказане передбачає скасування норм, щодо пенсійного забезпечення осіб, яким призначено пенсію або щомісячне довічне грошове утримання після набуття законної сили Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення». Разом з тим, пенсія їй була призначена у 2007 році, у зв'язку з чим приписи п. 5 розділу III «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» до даних правовідносин не застосовуються. Нормативно-правові акти на які посилається Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова протиречать нормам Конституції України. Відповідно до ст.ст.21, 22 Конституції України права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звужування змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Уповноважений представник відповідача - управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова, в судове засідання не з'явився, про причину неявки не повідомив, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся своєчасно та належним чином.
Від начальника управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова ОСОБА_2 до канцелярії суду надійшли заперечення проти адміністративного позову, в яких вона просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. В обґрунтування своєї позиції зазначає, що 05.02.2007 року позивачем до управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова було подано заяву про призначення пенсії. Протоколом від 03.03.2007 року ОСОБА_3 було призначено пенсію за віком, як державному службовцю органів місцевого самоврядування. 26.04.2016 року позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова з заявою про перерахунок пенсії з 01.12.2015 року. Разом із заявою ОСОБА_1 надала довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Фрунзенського району Харківської міської ради від 25.04.2016 року №3715/2.
Згідно п. 1 постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка застосовується з 01.12.2015 року, були підвищені посадові оклади працівникам установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери. До 1 січня 2015 року питання перерахунку пенсій державних службовців у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям було врегульоване ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», відповідно до якої у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність. деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року № 76-УІІІ, який набрав чинності з 1 січня 2015 року, були внесені зміни до Закону України «Про державну службу», зокрема, статтю 37-1 викладено в новій редакції. Відповідно до даної статті, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються КМУ.
Порядок здійснення перерахунку пенсії державних службовців у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям був врегульований п. 4 постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
Пунктом 2 постанови КМУ № 1013 були внесені зміни до деяких постанов КМУ, зокрема й до постанови КМУ № 865, з якої вилучено пункт 4 та викладено в новій редакції абзац перший пункту 5 та пункт 6, які стосувались проведення перерахунку пенсій державних службовців.
На момент звернення ОСОБА_1 до управління ПФУ в Дзержинському районі м. Харкова щодо проведення перерахунку пенсії у звязку із підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, відсутні нормативно-правові акти, які б визначали умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
Посилання позивача на те, що пункт 4 постанови КМУ № 865 діяв на момент підвищення посадових окладів працюючим державним службовцям є безпідставними, оскільки зазначена норма була вилучена Постановою КМУ № 1013, якою й були підвищені посадові оклади.
Окрім того, пунктом 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу». Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата.
З 01.06.2015 року пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723 не призначаються, а призначені раніше не перераховуються.
Також, з 01.05.2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 01.12.2015 року № 889. Відповідно до ст. 90 зазначеного Закону, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
Пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень даного Закону передбачено, що Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723 втратив чинність, крім статті 37, що застосовується для осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889.
Стосовно вимог позивача щодо проведення перерахунку пенсії з 1 грудня 2015 року, зазначає, що строки перерахунку пенсії врегульовані статтею 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», відповідно до частини 4 якої, у разі виникнення права на підвищення пенсії перерахунок провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. На підставі цього просять в задоволенні позову відмовити за безпідставністю.
Позивачеві була призначена пенсія відповідно до Закону України «Про державну службу» 05 лютого 2007 року, тобто до набрання чинності Закону № 213-УІІІ.
Чинність нормативно-правових актів припиняється внаслідок:
-перебігу строку, на який було передбачено чинність акта;
-перебігу подій (ситуацій, станів), з існуванням яких офіційно пов'язувалась чинність акта;
-скасування акта тим органом, який його прийняв, або вищим від нього органом;
-прийняття з цього ж питання іншого (нового) нормативного акта тим самим органом;
-офіційного визнання акта незаконним, недійсним (не чинним) шляхом певної, встановленої законом судової процедури.
Чинність закону (нормативного акта) у часі починається з моменту набрання законом чинності. Набрання законом чинності означає, що з цього моменту всі організації, посадові особи і громадяни повинні керуватися ним, виконувати і дотримуватись його.
Нормативні акти в правовій державі в основному діють лише «вперед» і не мають зворотної дії, тобто приводять до виникнення юридичних наслідків тільки у зв'язку з тими фактами, що виникли після набрання ними чинності. Традиційно відзначається, що, виходячи з практики, загальний принцип, який визначає напрям дії нормативних актів, може бути визначений як принцип негайної дії. Це пояснюється тим, що держава, як правило, зацікавлена в найбільш швидкій заміні старих відносин новими, старої норми новою нормою.
Згідно рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 року № 1-рп/99. за загальновизнаним принципом права, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України.
Так, до 01 січня 2015 року ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» було передбачено право на перерахунок пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року № 76-VIII, який набрав чинності з 1 січня 2015 року, були внесені зміни до Закону України «Про державну службу», зокрема, статтю 37-1 викладено в новій редакції. Так, відповідно до даної статті, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються КМУ.
З цього часу та до 09 грудня 2015 року право на перерахунок пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям передбачалося пунктом 4 Постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року.
Постановою КМУ № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» були внесені зміни до постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 року та вилучено пункт 4, яким був врегульований порядок перерахунку пенсій державних службовців у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
З наведеного вбачається, що на час звернення позивача із заявою до управління про здійснення перерахунку пенсії з підстави підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям (власне як і на даний час), права на перерахунок пенсії з вказаної підстави жодним нормативним актом не передбачено.
Оскільки чинним законодавством не передбачено перерахунок пенсії управлінням рішенням від 26.04.2016 року ОСОБА_1 відмовлено, про що позивача повідомлено листом від 27.06.2016 року № 6918-02/26.
Відповідно до зазначеного, управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районні м. Харкова діяло в межах покладених повноважень та згідно чинного законодавства України не порушило права та законні інтереси позивача.
Суд, дослідивши матеріали справи та докази надані в обґрунтування позову, дійшов висновку, що позовні вимоги законні, обґрунтовані та підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з положеннями до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
За ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судовим розглядом справи встановлено та не заперечується сторонами, що ОСОБА_1 на підставі заяви від 05.02..2007 року протоколом від 03.03.2007 року призначено пенсію за віком як державному службовцю органів місцевого самоврядування. До 25.07.2007 року ОСОБА_1 працювала та отримувала пенсію в розмірі, обчисленому відповідно до ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". 25.10.2007 року позивач звільнилася з державної служби і з 26.10.2007 року їй перераховано пенсію як службовцю в органах місцевого самоврядування в розмірі 80 відсотків суми заробітної плати.
26.04.2016 року позивач звернулась до управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова із заявою про перерахунок пенсії державного службовця у звязку з підвищенням з 1 грудня 2015 року заробітної плати державним службовцям на підставі довідки про заробітну плату від 25.04.2016 року №3715/2, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Фрунзенського району Харківської міської ради.
Рішенням управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова від 26.04.2016р. позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки п. 4 постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», який передбачав умови та порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсій державним службовцям, виключено на підставі постанови КМУ від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів". Згідно п 5 р. ІІІ "Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, у разі неприйняття до 01.06.2015 року, закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, а тому здійснення перерахунку згідно наданої довідки, відповідно до ЗУ "Про державну службу", чинним законодавством не передбачено.
Відповідно довимог ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Відповідно до вимогст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ(на момент призначення пенсії)у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
При цьому, внесеніЗаконом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-VI від 08 липня 2011 рокузміни достатті 37 Закону України "Про державну службу"щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця затвердженийпостановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії".
Пунктом 4 вищезазначеної Постанови встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинностіЗаконом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Відповідно до положень п. 5 Постанови №865 (у редакції від 25.03.2014) перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Відповідно до вимогстатті 37-1 Закону № 3723-XII(у редакції, на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»до Постанови №865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Таким чином, Положеннями Постанови № 865 на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії не передбачено порядку перерахунку пенсії державного службовця.
Але, всупереч вимогамст. 37-1 Закону №3723-XIIКабінетом Міністрів України не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
9.12.2015року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набула чинності з дня опублікування - 15.12.2015 р. та застосовується з 1 грудня 2015 року (відповідно до пункту 6 постанови).
Згідно з положеннями п. З постанови «у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено: додатками 137, 431, 432, 4855 до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" (Офіційний вісник України, 2006 р., № 10, ст. 632);».
Цією ж постановою виключений п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій».
Статтею 22 Конституції Українивстановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цієюКонституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Частиною першоюст. 58 Конституції Українивстановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Щодо посилань відповідача на те, що починаючи з 01 червня 2015 року і до законодавчого врегулювання спеціальні пенсії не призначаються, а вже призначені - не перераховуються, слід зазначити наступне.
Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 рокуу разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно дозаконів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового таМитного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Між тим, пенсія позивачу призначена з 2007 року, тобто, до внесення змін доЗакону України «Про державну службу».
Вирішуючи питання про застосуванняЗакону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»у часі, суд виходить з того, що згідно зіст. 22 Конституції Українизакріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Посилання відповідача на те, що згідно пункту 5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»з 01 червня 2015 року норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно доЗУ «Про державну службу», не діють, суд вважає необґрунтованим, оскільки позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, а не про призначення пенсії вперше.
Таким чином, суд вважає, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.
А тому, суд доходить висновку щодо обґрунтованості позовних вимог та задоволення позову про визнання рішення відповідача протиправним, скасування рішення та зобов'язання відповідача провести позивачу перерахунок пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 80% суми заробітної плати, яку одержує працюючий службовець в органах місцевого самоврядування за відповідною посадою, з якої їй призначено пенсію, відповідно до довідки про заробітну плату, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради від 25.04.2016 року № 3715/2 із збереженням індексації.
Розподіл судових витрат суд вирішує в порядку ст. ст. 87,94 КАС Українив зв'язку з чим вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України у Дзержинському районі м. Харкова на користь позивача судові витрати в розмірі 551,20 грн.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 2, 8, 9, 11, 17, 69 71, 94, 159 163 КАС України, ст.ст.19,22,58,64 Конституції України, ст. 37, 37-1Закону України «Про державну службу», суд, -
постановив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015 р., як службовцю в органах місцевого самоврядування у розмірі 80 відсотків суми заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець в органах місцевого самоврядування за відповідною посадою, з якої їй призначено пенсію, відповідно до довідки про заробітну плату, видану управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради від 25.04.2016 року № 3715/2.
Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова від 26.04.2016 року, яким ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії державного службовця.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова здійснити з 01.12.2015 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» перерахунок пенсії ОСОБА_1, як службовця в органах місцевого самоврядування у розмірі 80 відсотків суми заробітної плати, яку одержує працюючий службовець в органах місцевого самоврядування за відповідною посадою, з якої їй призначено пенсію, відповідно до довідки про заробітну плату, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради від 25.04.2016 року № 3715/2 із збереженням індексації.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України у Дзержинському районі м. Харкова (код ЄДРПОУ 22655247) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, судовий збір у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривень 20 коп.
Апеляційна скарга подається до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд м. Харкова. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: І.О.Грищенко