Постановление суда № 61557708, 21.09.2016, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата принятия
21.09.2016
Номер дела
816/416/16
Номер документа
61557708
Форма судопроизводства
Административное
Государственный герб Украины

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 вересня 2016 р.Справа № 816/416/16Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Бершова Г.Є.

Суддів: Ральченка І.М. , Катунова В.В.

за участю секретаря судового засідання Ружинської К.О

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Приватного підприємства "Еталон Пас Сервіс" на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 18.05.2016р. по справі № 816/416/16

за позовом Приватного підприємства "Еталон Пас Сервіс"

до Полтавської обласної державної адміністрації , Управління інфраструктури та туризму Полтавської обласної державної адміністрації треті особи Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , Товариство з обмеженою відповідальністю "Полтаватранс"

про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Приватне підприємство "Еталон Пас Сервіс", звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Полтавської обласної державної адміністрації, Управління інфраструктури та туризму Полтавської обласної державної адміністрації, треті особи: ФОП ОСОБА_1, Товариство з обмеженою відповідальністю "Полтаватранс" про визнання протиправним та скасування рішення, оформленого Протоколом № 99 від 06.10.2015 в частині п. 1.20 Порядку денного засідання конкурсного комітету про допущення до участі у конкурсі ФОП ОСОБА_1 та визнання його переможцем конкурсу на автобусному маршруті №100-19 Полтава АС-1 - Супрунівка гр. №1(об'єкт конкурсу № 19) з правом укладання договору на п'ять років.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що під час прийняття рішення про допущення до конкурсу перевізник-претендента ФОП ОСОБА_1 відповідачем було допущено порушення п.п. 10.12,26,27.36,67 п. 3 Додатку до Постанови Кабінету Міністрів України № 1081 від 03.12.2008 та ст.ст. 34, 45 Закону України "Про автомобільний транспорт", оскільки ФОП ОСОБА_1 було подано недостовірну інформацію про найманих працівників, а тому рішення конкурсного комітету, оформлене Протоколом № 99 від 06.10.2015 в частині п. 1.20 Порядку денного засідання конкурсного комітету про допущення до участі у конкурсі ФОП ОСОБА_1 та визнання його переможцем конкурсу на автобусному маршруті №100-19 Полтава АС-1 - Супрунівка гр. №1 (об'єкт конкурсу № 19) з правом укладання договору на п'ять років слід визнати протиправним та скасувати.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 18.05.2016 року у задоволенні позову було відмовлено.

Позивач не погодився із таким рішенням суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на прийняття рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить постанову скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.

Відповідно до ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання 21.09.2016 року за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Відповідно до статті 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що Полтавська ОДА (організатор) оголосила конкурс з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування у газеті "Село полтавське" № 34 від 03.09.2015 /а.с. 45/.

06.10.2015 проведено засідання конкурсного комітету при Полтавській ОДА по визначенню пасажирських перевізників на автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області, результати якого оформлені протоколом від 06.10.2015 № 99 /а.с. 107-109/. Робочим органом у конкурсі виступало ТОВ "Полтаватранс".

Переможцем конкурсу на автомобільному маршруті загального користування №100-19 Полтава АС-1 - Супрунівка, гр. № 1 (об'єкт конкурсу № 19) визнано ФОП ОСОБА_1 та вирішено укласти з ним договір терміном на п'ять років. Визнано ПП "Еталон пас сервіс" таким, що посіло друге місце у конкурсі.

Позивач не погодився із рішенням конкурсного комітету та оскаржив його до суду.

Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позову, входив з того, що конкурсним комітетом обґрунтовано визнано переможцем конкурсу на автобусному маршруті загального користування № 100-19 Полтава АС-1 - Супрунівка, гр. № 1 (об'єкт конкурсу № 19) ФОП ОСОБА_1 та вирішено укласти з ним договір терміном на п'ять років, відповідно, рішення конкурсного комітету при Полтавській ОДА від 06.10.2015 № 99 по визначенню пасажирського перевізника на автобусному маршруті № 100-19 Полтава АС-1 - Супрунівка, гр. № 1 (об'єкт конкурсу № 19) є правомірним та скасуванню не підлягає.

У доводах апеляційної скарги позивач зазначає, що судом першої інстанції не досліджені належним чином обставини щодо того, чи була здійснена належним чином конкурсним комітетом перевірка інформації, наданої ФОП ОСОБА_1 щодо підтвердження річного стажу роботи механіків та медиків, яку останній зазначив в анкеті, що подавалась ним на конкурс разом з іншими документами. Також зазначає, що механіки та медики повинні були працювати на повну ставку та перебувати у штаті підприємства не менше, як один рік до дати оголошення конкурсу, а саме у період з 03.09.2014 року по 03.09.2015 року.

Колегія суддів погоджується із рішенням суду першої інстанції з огляду на такі обставини.

Колегія суддів зазначає, що процедура підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування визначена Законом України "Про автомобільний транспорт" (далі по тексту - Закон) та Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого Постановою КМ України від 03.12.2008 №1081 (далі - Порядок), та є обов'язковою для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками.

Відповідно до статті 43 Закону визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах. Об'єктом конкурсу можуть бути: маршрут (кілька маршрутів), оборотний рейс (кілька оборотних рейсів). На конкурс виносяться маршрути із затвердженими паспортами. Визначення кандидатури автомобільного перевізника для роботи на міжнародному автобусному маршруті загального користування здійснюється на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно із статтею 44 Закону України "Про автомобільний транспорт" організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Відповідно до пункту 28 Порядку організатор або робочий орган публікує в друкованих засобах масової інформації не пізніше ніж за 30 календарних днів до початку конкурсу оголошення про конкурс (крім друкованих оголошення може бути розміщено також в інших засобах масової інформації), яке повинне містити таку інформацію: 1) найменування організатора та робочого органу; 2) порядковий номер та основні характеристики кожного об'єкта конкурсу: на міжміському маршруті - номер рейсу, початковий та кінцевий пункти маршруту, протяжність, час відправлення з кінцевих пунктів та прибуття до них, особливості періодичності виконання перевезень, рекомендовану кількість зірочок за параметрами комфортності; на міському та приміському маршруті - номер маршруту, найменування кінцевих зупинок, кількість оборотних рейсів або кількість автобусів для забезпечення перевезень, режим руху та інтервал, особливості періодичності виконання перевезень (сезонний, у певні дні тижня тощо); 3) умови конкурсу; 4) порядок одержання необхідної інформації про об'єкт конкурсу; 5) кінцевий строк прийняття документів для участі в конкурсі; 6) найменування організації, режим її роботи та адреса, за якою подаються документи для участі в конкурсі; 7) місце та дата одержання бланків документів для участі в конкурсі; 8) місце, дата та час початку проведення засідання конкурсного комітету; 9) розмір плати за участь у конкурсі; 10) телефон для довідок (електронна адреса або адреса веб-сайту) з питань проведення конкурсу.

Колегією суддів встановлено, що організатор конкурсу у газеті "Село полтавське" № 34 від 03.09.2015 опублікував оголошення про конкурс з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування із зазначенням усієї необхідної інформації.

Згідно з пунктом 29 Порядку для участі у конкурсі автомобільний перевізник подає на кожний об'єкт конкурсу окремо заяву за формою, визначеною згідно з додатками 1 або 2, і такі документи: нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг з перевезень пасажирів (може подаватися в одному примірнику, якщо перевізник-претендент бере участь у кількох конкурсах, які проводяться на одному засіданні); перелік транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті, із зазначенням марки, моделі, пасажиромісткості (з відміткою "з місцем водія/без місця водія"), VIN-коду транспортного засобу, державного номерного знака, року випуску транспортного засобу; копії ліцензійних карток на кожний автобус, який пропонується до використання на автобусному маршруті; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі, із зазначенням дати проведення конкурсу; копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів або тимчасових реєстраційних талонів автобусів, що пропонуються до використання на маршруті; копію документа, що підтверджує проведення процедури санації (за умови проведення санації); перелік транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, або письмова інформація про їх відсутність; анкету відповідно до пункту 32 цього Порядку; копія штатного розпису, податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма N 1ДФ) за останні повні два квартали.

Відповідно до п. 32 Порядку до заяви автомобільного перевізника додається анкета за формою згідно з додатком 5, в якій передбачаються питання, що будуть враховані під час перевірки достовірності відомостей, що містяться у документах для участі у конкурсі, та під час підрахунків за бальною системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів.

Пунктом 37 Порядку встановлено, що достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 29 цього Порядку, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу.

Управління інфраструктури та туризму Полтавської обласної державної адміністрації своїм листом від 23.09.2015 № 02-05/561 /а.с. 82/ запропонувало перевізникам-претендентам надати завірені належним чином копії документів відносно працівників, що зазначені у додатку 5 пункту 3 Порядку, а саме: ідентифікаційних кодів, трудових книжок, наказів на призначення, трудових договорів, дипломів про освіту, свідоцтв, що підтверджують освітньо-кваліфікаційний рівень працівників, свідоцтва підвищення кваліфікації.

Колегією суддів встановлено, що ФОП ОСОБА_1 для участі у конкурсі подано до Полтавської обласної державної адміністрації такі документи: заяву на участь у конкурсі з перевезення пасажирів на міжміському (приміському) автобусному маршруті загального користування, Ліцензію серія НОМЕР_1 на внутрішні перевезення пасажирів автобусами, анкету до заяви про участь у конкурсі, оголошеному в газеті "Село полтавське" № 34 від 03.09.2015, перелік транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті, свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів, тимчасовий реєстраційний талон, довідку про відсутність транспортних засобів для перевезення осіб з особливими фізичними потребами, штатний розпис, податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, договір лізингу, сертифікат відповідності, накази, дипломи, свідоцтва про підвищення кваліфікаційного рівня з робітничих професій, посвідчення про підвищення кваліфікації, довідки про присвоєння ідентифікаційних номерів, трудові книжки, договір оренди приміщення та площадки /а.с. 46-106/.

З метою проведення перевірки достовірності інформації, викладеної у заяві та доданих до неї документах, Полтавською обласною державною адміністрацією на адресу Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Управління ДАІ УМВС України в Полтавській області, Головного управління ДФС України у Полтавській області, Управління Укртрансінспекції у Полтавській області, Полтавського обласного центру зайнятості, Головного управління статистики в Полтавській області, Управління Держпраці у Полтавській області, ТДВ "Полтаваавтотранс" та виконавчих комітетів Полтавської, Кременчуцької, Миргородської, Лубенської та Лохвицької міських рад направлено листа № 02-05/550 від 21.09.2015 щодо надання інформації про перевізників-претендентів, які беруть участь у конкурсі при Полтавській обласній державній адміністрації по визначенню пасажирських перевізників на автобусних маршрутах загального користування, оголошеного в газеті "Село полтавське" № 34 від 06.10.2015 /а.с. 83/.

Під час розгляду справи судом встановлено, що ОСОБА_2 працює у штаті ФОП ОСОБА_1 з 26.06.2013 згідно з трудовим договором, зареєстрованим у встановленому законом порядку 26.06.2013 за № 16501301887 /а.с. 141 - 144/. Наказом від 01.02.2014 № 9 /а.с. 87/ ОСОБА_2 переведено на посаду механіка по проведенню передрейсового та післярейсового технічного огляду автомобілів з 01.02.2014, у зв'язку з чим 01.02.2014 до вказаного трудового договору було внесено відповідні зміни /а.с. 145/.

ОСОБА_3 працює у штаті ФОП ОСОБА_1 з 01.09.2012 згідно трудового договору, зареєстрованого у встановленому законом порядку за № 16501203031 /а.с. 149 - 152/. Наказом від 01.02.2014 № 9 /а.с. 87/ ОСОБА_3 переведено на посаду механіка по проведенню передрейсового та післярейсового технічного огляду автомобілів з 01.02.2014, у зв'язку з чим 01.02.2014 до вказаного трудового договору було внесено відповідні зміни /а.с. 153/.

ОСОБА_4 працює у штаті ФОП ОСОБА_1 з 01.09.2012 згідно трудового договору, зареєстрованого у встановленому законом порядку за № 16501201664 /а.с. 157 - 160/. Наказом від 01.02.2014 № 9 /а.с. 87/ ОСОБА_4 переведено на посаду медичного працівника з 01.02.2014, у зв'язку з чим 01.02.2014 до вказаного трудового договору було внесено відповідні зміни /а.с. 161/.

ОСОБА_5 працює у штаті ФОП ОСОБА_1 з 27.04.2012 згідно трудового договору, зареєстрованого у встановленому законом порядку за № 16501303585 /а.с. 164 - 166/. Наказом від 01.02.2014 № 9 /а.с. 87/ ОСОБА_5 переведено на посаду механіка по проведенню передрейсового та післярейсового технічного огляду автомобілів з 01.02.2014, у зв'язку з чим 01.02.2014 до вказаного трудового договору було внесено відповідні зміни /а.с. 167/.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що реєстрація змін до вказаних договорів була проведена лише у 2015 році, проте, варто зазначити, що порушення строків реєстрації трудових договорів, укладених між працівником та фізичною особою, яка використовує найману працю, не може бути підставою визнання таких договорів недійсними, а є лише підставою для застосування до роботодавця адміністративних санкцій.

Крім того, ФОП ОСОБА_1 наказом № 17 від 01.07.2014 прийняв на посаду медичного працівника по проведенню передрейсового та післярейсового оглядів водіїв транспортних засобів ОСОБА_6

Відповідно до пункту 5.1 Порядку перевірки технічного стану транспортних засобів автомобільними перевізниками, затвердженого Наказом Міністерства транспорту та зв'язку № 974 від 05.08.2008, технічний стан КТЗ перевіряє персонал, який має відповідний рівень професійної кваліфікації щодо виконуваних робіт.

Персонал, який перевіряє КТЗ, повинен знати особливості його конструкції (п.5.2 Порядку). Водій відповідного КТЗ перевіряє технічний стан його складників та систем до виїзду на дорогу та у процесі виконання перевезень (п.5.3 Порядку).

Відповідно до пункту 5.4 вказаного порядку перевізник визначає персонал, що перевіряє технічний стан КТЗ.

Якщо перевізник використовує не більше 15 КТЗ і має відповідну власну технічну базу, він перевіряє технічний стан цих КТЗ особисто за умови наявності відповідної кваліфікації чи вповноважує відповідальну особу - водія або контролера, які можуть виконувати перевірку.

ФОП ОСОБА_1, як перевізник, що використовує не менше 15 КТЗ і має відповідну власну технічну базу, визначив згідно п. 5.4 вказаного Порядку персонал, що перевіряє технічний стан ТЗ, поклавши ці обов'язки, як на механіків з відповідною професійною кваліфікацією, на ОСОБА_3, ОСОБА_2, ОСОБА_5

На підтвердження наявності у ОСОБА_2, ОСОБА_5, ОСОБА_3 відповідної професійної кваліфікації, необхідної для проведення передрейсового та післярейсового технічного огляду автомобілів, а у ОСОБА_4 та ОСОБА_6 - наявності професійної кваліфікації, необхідної для проведення передрейсового та післярейсового оглядів водіїв транспортних засобів ФОП ОСОБА_1 до Полтавської обласної державної адміністрації надано диплом НОМЕР_2, виданий ОСОБА_3, диплом НОМЕР_3 виданий, свідоцтво про присвоєння кваліфікаційного рівня з виробничих професій, видане ОСОБА_5, диплом НОМЕР_4, виданий ОСОБА_4, диплом НОМЕР_5 ОСОБА_6, посвідчення про підвищення кваліфікації видані ОСОБА_5, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 / а.с. 89 - 95/.

Перебування ОСОБА_2, ОСОБА_5, ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_6 в штаті працівників ФОП ОСОБА_1 більше року, які працюють на повну ставку, крім іншого, підтверджується податковими розрахунками сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, і сум утриманого з них податку за період з 2014 - 2015 років /а.с. 54 - 57/.

Згідно з пунктом 42 Порядку у разі участі в конкурсі двох або більше перевізників-претендентів конкурсний комітет визначає кращого з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів відповідно до цього Порядку та Закону України "Про автомобільний транспорт".

Сумарна кількість балів, одержаних кожним перевізником-претендентом згідно з додатком 4, є підставою для визначення переможця конкурсу.

В ході розгляду справи встановлено, що на приміському автобусному маршруті № 100-19 Полтава АС-1 - Супрунівка, гр. №1 (об'єкт конкурсу № 19) перевізникам-претендентам, допущеним до участі у конкурсі, нараховані такі бали: ПП "Еталон Пас Сервіс" за сумарну пасажиромісткість автобусів (не нижче Євро-2), які є власністю, співвласністю перевізника або взяті у лізинг для відповідного виду перевезень від 300 до 500 місць (включно) - 6 балів; за строк експлуатації автобусів (повних років з року виготовлення) - 2 бали. Загальна кількість балів - 8 балів.

ФОП ОСОБА_1: за сумарну пасажиромісткість автобусів (не нижче Євро-2), які є власністю, співвласністю перевізника або взяті у лізинг для відповідного виду перевезень від 300 до 500 місць (включно) - 10 балів; за строк експлуатації автобусів (повних років з року виготовлення) - 4 бали; за наявність сертифіката відповідності послуг - 4 бали; за наявність трьох працівників, які здійснюють щоденний контроль за технічним станом транспортних засобів - 5 балів; за наявність двох працівників, які проводять щоденний огляд стану здоров'я водіїв - 4 бали. Загальна кількість балів - 27 балів.

Відповідно до частини 3 пункту 3 Переліку показників нарахування балів за системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів (Додаток № 4 до Порядку), додаткові +5 та +4 бали нараховуються, якщо працівники, які здійснюють щоденний контроль за технічним станом транспортних засобів, та працівники, які проводять щоденний огляд стану здоров'я водіїв, працюють на повну ставку та перебувають у штаті підприємства не менш як один рік до дати оголошення конкурсу.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо правомірності нарахування ФОП ОСОБА_1 додаткових 5 та 4 балів за перебування у штаті підприємства, не менш як один рік, працівників, які здійснюють щоденний контроль за технічним станом транспортних засобів, та працівників, які проводять щоденний огляд стану здоров'я водіїв, працюють на повну ставку.

Щодо решти вимог, на підставі яких здійснювалося нарахування балів ФОП ОСОБА_1, позивачем зауважень не надано та не оскаржувалось.

На підставі викладеного вище, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що конкурсним комітетом обґрунтовано визнано переможцем конкурсу на автобусному маршруті загального користування № 100-19 Полтава АС-1 - Супрунівка, гр. № 1 (об'єкт конкурсу № 19) ФОП ОСОБА_1 та вирішено укласти з ним договір терміном на п'ять років, відповідно, рішення конкурсного комітету при Полтавській ОДА від 06.10.2015 № 99 по визначенню пасажирського перевізника на автобусному маршруті № 100-19 Полтава АС-1 - Супрунівка, гр. № 1 (об'єкт конкурсу № 19) є правомірним та скасуванню не підлягає.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні адміністративного позову та зазначає, що доводи апеляційної скарги не впливають на правомірність висновків суду. Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст.ст. 41, 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Приватного підприємства "Еталон Пас Сервіс" залишити без задоволення.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 18.05.2016р. по справі № 816/416/16 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Бершов Г.Є.Судді Ральченко І.М. Катунов В.В. Повний текст ухвали виготовлений 26.09.2016 р.