Дата принятия
17.08.2016
Номер дела
911/2206/16
Номер документа
61385605
Форма судопроизводства
Хозяйственное
Компании, указанные в тексте судебного документа
Государственный герб Украины

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Київської області

01032, м. Київ - 32, вул. С.Петлюри, 16тел. 235-95-12

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" серпня 2016 р. Справа № 911/2206/16

Господарський суд Київської області в складі:

головуючого судді Христенко О.О.

при секретарі Литовці А.С.

розглянувши справу № 911/2206/16

за позовом Трипільської сільської ради Обухівського району Київської області , с. Трипілля, Обухівський район

до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1,

с. Трипілля, Обухівський район

про стягнення коштів та внесення змін до умов договору

Представники:

від позивача: ОСОБА_2 - довіреність б/н від 29.09.2015;

від відповідача: не зявився.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Трипільська сільська рада Обухівського району Київської області (позивач) звернулась до господарського суду Київської області з позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (відповідач) з вимогами внести зміни до умов договору оренди земельної ділянки та стягнути 1545,86 грн.

В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на те, що згідно з проведеною Кагарлицькою обєднаною державною фінансовою інспекцією ревізією виконання бюджету та фінансово-господарської діяльності Трипільської сільської ради, за результатами якої встановлено, що внаслідок невнесення змін до умов договору оренди від 05.12.2002 щодо збільшення розміру орендної плати, бюджетом недоотримані кошти в сумі 1545,86 грн., у звязку з чим позивач просить внести зміни до п.п. 1.3, 2.1 Договору оренди земельної ділянки від 05.12.2002, зареєстрованого в реєстрі за № 3534 та стягнути з відповідача 1545,86 грн.

Ухвалою суду від 14.07.2016 порушено провадження у справі № 911/2206/16 та призначено її до розгляду в судовому засіданні.

Ухвалою суду від 03.08.2016, розгляд справи було відкладено.

В судових засіданнях 03.08.2016 та 17.08.2016 представником позивача підтримані позовні вимоги, вважаючи їх обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з підстав, викладених у позові.

Відповідач або його представник в судові засідання не зявився, про причини неявки суд не повідомив, хоча відповідач належним чином повідомлений про місце і час судових засідань, про що свідчить відбиток штампу канцелярії суду на звороті у нижньому лівому куті ухвал суду від 14.07.2016 та від 03.08.2016 щодо направлення їх копій відповідачу. При цьому, суд відзначає, що ухвали суду направлялись відповідачу на вказану в позовній заяві та у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців адресу місцезнаходження відповідача, що підтверджується матеріалами справи.

Дослідивши наявні у справі докази, суд дійшов висновку про відсутність підстав для відкладення розгляду справи.

Згідно з вимогами ч. 2 ст. 82 Господарського процесуального кодексу України, рішення прийнято господарським судом у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами.

Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, у судовому засіданні була оголошена вступна та резолютивна частини рішення.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд Київської області, -

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів справи, 05.12.2002 року між Трипільською сільською радою (орендодавець) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (орендар) був укладений Договір оренди земельної ділянки (договір). Договір оренди посвідчений приватним нотаріусом Обухівського районного нотаріального округу ОСОБА_3 та зареєстрований в реєстрі за № 3534.

Відповідно до умов п. 1.1, 2.1 договору, орендодавець на підставі рішення 3-ої сесії 24-го скликання Трипільської сільської ради від 25.10.2002 надає в оренду, а орендар приймає, строком на 49 років, у довгострокове користування земельну ділянку, площею 0,0365 га (в районі ринкової площі села Трипілля), для будівництва магазину в селі Трипілля по вул. Шевченка, 60-Б, згідно з планом (схемою) земельної ділянки з кадастрового плану землекористування.

Згідно з п. 1.3 договору, грошова оцінка земельної ділянки складає 7995,86 грн.

Пунктами 2.1 договору визначено, що оренда земельної ділянки становить 2,0 відсотків на рік від грошової оцінки землі і сплачується орендарем до 15 серпня кожного року.

Позивачем зазначено, що 20.04.2011 року головним управлінням Держкомзему у Київській області було затверджено Висновок державної експертизи землевпорядної документації з нормативної грошової оцінки земель села Трипілля Трипільської сільської ради Обухівського району Київської області. Базова вартість одного квадратного метра земель с. Трипілля, обчислена відповідно до Порядку грошової оцінки земель населеного пункту, становить 85,34 грн.

З 01.05.2011 року відповідно до рішення Трипільської сільської ради № 2 від 28.04.2011 року «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель Трипільської сільської ради Обухівського району Київської області» вступила в дію нова нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Рішенням Трипільської сільської ради № 6 від 02.06.2011, затверджено розміри плати за оренду земельних ділянок державної власності, що розташовані на території Трипільської сільської ради, відповідно до чинного законодавства у відсотках від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, з урахуванням цільового призначення.

Рішеннями Трипільської сільської ради № 62 від 16.12.2011 року та № 21 від 11.02.2014 року у звязку з кризою було вирішено тимчасово зменшити розмір ставок за оренду земельних ділянок, що розташовані на території Трипільської сільської ради, з урахуванням цільового призначення. Згідно з п. 2 вказаних рішень вирішено застосовувати рекомендовані ставки орендної плати при укладенні договорів оренди земельних ділянок та внести відповідні зміни до чинних договорів.

Згідно з Рішення Трипільської сільської ради № 21 від 11.02.2014 року встановлено ставки податку: для земельної ділянки з цільовим призначенням для будівництва магазину - у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки.

Відповідно до інформації щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок на території Трипільської сільської ради, наданої Управлінням Держземагентства в Обухівському районі Київської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, в розмірі 0,0365 га, що знаходиться в оренді ФОП ОСОБА_1, становить 136884,01 грн.

03.07.2015 року Трипільською сільською радою було прийнято рішення № 7 про внесення змін до п. 1.3 Договору оренди земельної ділянки від 05.12.2002 року, виклавши його в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки розміром 0,0365 га становить 136884,01 грн.»; та до п. 2.1, виклавши його в наступній редакції: «Розмір річної орендної плати складає для земельної ділянки розміром 0,0365 га з цільовим призначенням для будівництва магазину - у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного законодавством».

Позивач зазначає, що неодноразово звертався до відповідача з листами, в яких повідомляв про затвердження та введення в дію нової нормативної грошової оцінки земель та вимогами про необхідність внесення змін до Договору оренди, зокрема, листами № 405 від 04.11.2013 року, № 150 від 04.06.2014 року та претензією № 63 від 27.02.2015 року.

Однак, позивач стверджує, що відповідачем не були виконані вимоги позивача, і як наслідок, відповідні зміни до Договору оренди не внесені, що є порушенням чинного законодавства.

Крім того, позивач зазначає, що Кагарлицькою об'єднаною державною фінансовою інспекцією проведено ревізію виконання бюджету та фінансово-господарської діяльності Трипільської сільської ради Обухівського району Київської області, за результатом якої пред'явлено вимогу від 10.07.2013 року № 21-16/1114 про усунення порушень. Зокрема, в п. 11 вимоги встановлено, що внаслідок невнесення змін до Договору оренди землі від 05.12.2002 року між Трипільською сільською радою та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1, в частині збільшення розміру орендної плати сільським бюджетом, станом на 01.04.2013 недоотримано кошти в сумі 1545,86 грн.

Згідно з розрахунком Трипільської сільської ради Обухівського району Київської області, сума недоотриманого доходу від надання в оренду ФОП ОСОБА_4 земельної ділянки за період з 01.01.2010 по 01.04.2013, становить 1545,86 грн.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 22.09.2014 року було задоволено позовні вимоги Державної фінансової інспекції в Київській області та зобов'язано Трипільську сільську раду Обухівського району Київської області виконати пункти 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11 вимоги Кагарлицької об'єднаної державної фінансової інспекції від 10.07.2013 року № 21-16/1114 «Про усунення порушень». Постанова Київського окружного адміністративного суду від 22.09.2014 року набрала чинності і підлягає виконанню.

Таким чином, позивач зазначає, що 27.02.2015 року звертався до відповідача з вимогою (претензією № 63), в якій вимагав, зокрема, перерахувати на рахунок Трипільської сільської ради недоотриману орендну плату в сумі 1545,86 грн.

Однак, відповідна претензія залишена відповідачем без відповіді та задоволення.

Стаття 21 Закону України «Про оренду землі» визначає, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Відповідно до ч. 1 ст. 651 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Стаття 188 Господарського кодексу України регулюється порядок зміни та розірвання господарських договорів і передбачено право заінтересованої сторони передати спір на вирішення суду у разі, якщо сторони договору не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу.

Позивачем зазначено, що оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. Такої ж правової позиції дотримується Верховний Суд України в постановах: від 06.12.2010 року у справі №3-50гс10, від 23.05.2011 року у справі №3-42гс11, від 04.07.2011 року у справі №3-66гс11.

Згідно з п. 2.19 1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» якщо у договорі оренди землі сторони визначили, що орендар зобов'язаний самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством, а він не виконав чи виконав неналежним чином свій обов'язок щодо розрахунку розміру орендної плати і це призвело до виникнення заборгованості, то з урахуванням вимог частини першої статті 15, частин першої і другої статті 21 Закону України «Про оренду землі», статті 526 ЦК України і статті 193 ГК України така заборгованість підлягає стягненню з орендаря за позовом орендодавця.

Також позивач зазначає, що у звязку з тим, що відповідач ухиляється від внесення змін до договору оренди в добровільному порядку, а також не виконує взяті на себе зобовязання згідно з умовами договору, позивач просить стягнути з відповідача заборгованість з орендної плати в сумі 1545,86 грн. згідно з вимогою від 10.07.2013 року № 21-16/1114 про усунення порушень, виставленою за наслідками проведення Кагарлицькою об'єднаною державною фінансовою інспекцією ревізії виконання бюджету та фінансово-господарської діяльності Трипільської сільської ради Обухівського району Київської області.

Як визначено в п. 2.18. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин», вирішення спорів про внесення змін до договору пов'язане із застосуванням положення частини першої статті 626 ЦК України, відповідно до якої договір є узгодженим волевиявленням двох або більше сторін, і тому суд не може зобов'язати іншу сторону договору внести зміни до нього. Отже, зацікавлена сторона у випадках, передбачених законом, може просити суд про внесення зміни до договору згідно з рішенням суду, а не про зобов'язання відповідача внести такі зміни до договору.

Пунктом 2.19. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» передбачено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Згідно зі статтею 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Судам слід враховувати, що розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в тому числі може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає чинному законодавству України, зокрема, приписам частини першої статті 15, статті 21 Закону України «Про оренду землі».

Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки, орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 Господарського кодексу України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору. Якщо зі зміною граничного розміру орендної плати таку ж зміну до договору оренди в установленому законом порядку не внесено, то застосуванню підлягає відповідна умова договору.

При цьому згідно з частиною третьою статті 653 Цивільного кодексу України якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Таким чином, Рішенням Трипільської сільської ради № 21 від 11.02.2014 року встановлено ставки податку: для земельної ділянки з цільовим призначенням для будівництва магазину - у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки.

03.07.2015 року Трипільською сільською радою було прийнято рішення про внесення змін до п. 1.3 Договору оренди земельної ділянки від 05.12.2002 року, виклавши його в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки розміром 0,0365 га становить 136884,01 грн.»; та до п. 2.1, виклавши його в наступній редакції: «Розмір річної орендної плати складає для земельної ділянки розміром 0,0365 га з цільовим призначенням для будівництва магазину - у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного законодавством».

Позивач повідомляв відповідача про необхідність внесення змін до Договору оренди у звязку з введенням в дію нової нормативної грошової оцінки земель.

З огляду на наведені норми чинного законодавства та вказівки Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин», законодавча зміна граничного розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, яка є регульованою ціною, може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 Господарського кодексу України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору. Якщо зі зміною граничного розміру орендної плати таку ж зміну до договору оренди в установленому законом порядку не внесено, то застосуванню підлягає відповідна умова договору.

Таким чином, вимоги позивача про внесення змін до п.п. 1.3, 2.1. Договору оренди земельної ділянки від 05.12.2002, зареєстрованим за № 3534, в частині зміни орендної плати підлягають задоволенню.

Оскільки відповідна зміна граничного розміру орендної плати не повязана з індексацією, суд не приймає посилання позивача на п. 2.19 1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин».

В той же час, з огляду на вказівки останнього речення абз. 4 п. 2.19. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин», якщо зі зміною граничного розміру орендної плати таку ж зміну до договору оренди в установленому законом порядку не внесено, то застосуванню підлягає відповідна умова договору.

У звязку з чим, суд зазначає, що оскільки зміни до Договору оренди внесені за наслідками розгляду даного спору і є чинними з моменту набрання судовим рішенням законної сили, для обрахунку орендної плати застосуванню підлягає чинна у спірний період умова договору. Оскільки, заявлена заборгованість в сумі 1545,86 грн. розрахована позивачем не згідно з умовами чинного у відповідний період Договору оренди, а у звязку з необхідністю внесення змін до Договору в частині збільшення орендної плати, і крім того, ґрунтується на вказівках вимоги від 10.07.2013 року №21-16/1114 про усунення порушень, виставленої за наслідками проведення Кагарлицькою об'єднаною державною фінансовою інспекцією ревізії виконання бюджету та фінансово-господарської діяльності Трипільської сільської ради Обухівського району Київської області, відповідна позовна вимога задоволенню не підлягає.

Відповідно до ч. 1 ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до вимог ст. 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в частині внесення змін до п.п. 1.3, 2.1 Договору оренди земельної ділянки від 05.12.2002, зареєстрованим за № 3534, в частині зміни орендної плати, вимоги про стягнення 1545,86 грн. заборгованості задоволенню не підлягають.

Відшкодування витрат по сплаті судового збору відповідно до ст. ст. 44, 49 Господарського кодексу України, покладається на відповідача в частині задоволених позовних вимог немайнового характеру.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 32-33, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Київської області, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Внести зміни до п. 1.3 Договору оренди земельної ділянки від 05.12.2002, зареєстрованого за № 3534, укладеного між Трипільською сільською радою та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1, виклавши його в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки розміром 0,0365 га становить 136884,01 грн.».

3. Внести зміни до п. 2.1 Договору оренди земельної ділянки від 05.12.2002, зареєстрованого за № 3534, укладеного між Трипільською сільською радою та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1, виклавши його в наступній редакції: «Розмір річної орендної плати складає для земельної ділянки розміром 0,0365 га з цільовим призначенням для будівництва магазину - у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного законодавством.

4. Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (08722, Київська область, Обухівський район, с. Трипілля, вул. Наддніпрянська, 25, код ЄДРПОУ НОМЕР_1) на користь Трипільської сільської ради Обухівського району Київської області (08722, Київська обл., Обухівський район, с. Трипілля, вул. Шевченка, 85, код ЄДРПОУ 04361433) 2 756 (дві тисячі сімсот пятдесят шість) грн. 00 коп. судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

5. В задоволенні решти позову відмовити.

Рішення вступає в законну силу після закінчення десятиденного строку з дня його належного оформлення і підписання, відповідно до вимог ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено - 19.08.2016

Суддя О.О. Христенко